HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Gelişen ekonominin eski model yasalarla düzenlenmesi artık mümkün değil
 • Morgan Stanley; Türkiye için Daha İyi Bir Yıl Olmayacak
 • Türkiye'de bir ilk... Tekno-Yatırım
 • Bulut Makina Yön. Kur. Başkanı SABİT BULUT "Bulut Makina, İspanya’da Fermator Fabrikası’na tur düzenledi"
 • KÜÇÜK GROUP KABLO İMALAT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı MEVLÜT KÜÇÜK; Türkiye ve Dünya için üretiyoruz
 • Teknolojik ürün yatırımlarına destek
 • VİZYON ALMANAK 2014
 • Özbek Asansör Satış-Pazarlama Sorumlusu Deniz Kaya
 • Sanayi Üretimi Rakamları Belli Oldu
 • INELEX 2016- INELEX 2016,10.kez kapılarını açıyor
 • Osmaniye’de ‘Asansör’ Projesi Seminerle Tanıtıldı
 • Optima Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Çepni Farklı tasarımlar ve geliştirdiğimiz teknolojiler ile müşterilerimize kaliteyi sunmak istiyoruz
 • Mik-El Elektronik’in Yaskawa Dişlisiz Makinesi ve Makine Dairesiz Asansör Kumanda Panosu Almanya Fuarı’nda Büyük İlgi Gördü.
 • FERMATOR ORTADOĞU OFİSİNİ İSTANBUL’DA AÇTI
 • İşsiz Sayısı 3 Milyona Çıktı
 • AMETAL, 25’inci Yaşını Boğaz’da Kutladı
 • 2011 nasıl geçti 2012’den ne bekleniyor
 • INTEGRA Satış Müdürü MUSTAFA UÇAR INTEGRA; Türkiye ve yakın pazarlar içerisinde uzman olduğu komponentlerin en iyi tedarikçisi olmayı hedefl iyor
 • TASİAD 2016 YILI FAALİYET PROGRAMINI MASAYA YATIRDI
 • TEMPO RULMAN Genel Müdür Yardımcısı METİN BATUK Fuara katılma amacımız yeni müşteriler ile tanışmak ve bu bölgeye olan iş hacmimizi arttırmak.

 • ANASDER, YENİ YÖNETMELİK İLE İLGİLİ BİR EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ (25 Nisan 2016)

  Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER), TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şubesi ile birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteğini alarak “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ndeki değişiklikler ve uygulamaları” konulu bir seminer düzenlendi. Seminer 27 Ekim 2015 Salı Günü TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi ve seminere çok sayıda sektör paydaşı katıldı.

   24 Haziran 2015 tarihli 29396 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği”nin ardından yönetmeliğin sektöre ve ilgili paydaşlara anlatımı devam ediyor. Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER)’de, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ile birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteklediği bir eğitim semineri düzenledi. “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ndeki değişiklikler ve uygulamaları” konulu seminer 27 Ekim 2015 Salı günü TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilirken, seminere; ANASDER Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Cihaner, MMO Ankara Şube Başkanı Sadettin Özkalender, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Asansör ve Teleferik Şubesi’nden İ. Menderes Büyüklü, MMO Asansör Kontrol Merkezi Müdürü Berkay Eriş konuşmacı olarak, çok sayıda sektör paydaşı da dinleyici olarak katıldılar.

   Seminerin açılış konuşması MMO Ankara Şube Başkanı Sadettin ÖZKALENDER yaptı. Özkalender, 2012 yılındaki mevzuat değişikliğinden sonra belediyelerle imzalanan protokoller sonucu yapılan denetimlerde, asansör güvenliği için atılan adımlarda ciddi bir iyileşme oranı görülmeye başladığını hatırlatarak şöyle konuştu; “Şu an MMO Ankara Şube olarak faaliyet alanımız içinde bulunan Ankara, Kırıkkale ve Çankırı illeri içindeki 16 ilçe belediyesi ile imzaladığımız protokoller sonucu periyodik kontrollerini yaptığımız asansörlerde, toplamda yüzde 50 oranında önemli eksiklikler tespit ettik. Ancak yüzde 50’lik bir kısmının da eksiksiz olduğunu görmekteyiz. Oda olarak yıllardır yoğun çalışmalar yürüttüğümüz güvenli asansör kullanımı konusunda, yapılan mevzuat değişikliklerinin de katkısıyla, toplumda artan duyarlılığın ve tüm yetersizliğine rağmen bahsettiğim rakamların bile bizleri çok mutlu ettiğini belirtmek; bu vesileyle kamu ve meslek örgütlerinin bir arada ortak çalışabilmesinin önemini bir kez daha vurgulamak isterim.”

  ANASDER Başkanı Gürhan Cihaner; "Yeni yönetmeliğimizle asansörlerimizin güvenlik seviyesini belirleyen, asansör etiketi renkleri, toplumda tanınmaya ve anılmaya başlandı. Bu çalışmalar asansörü, dolayısıyla da sektörümüzü gündeme taşıdı ve bir kullanıcı bilinci oluşmaya başladı. Bu durum sektörün son birkaç yıl içerisinde tüm bileşenleriyle elde ettiği bir başarıdır."

  ANASDER Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan CİHANER: Bizlerin can güvenliğini koruma kaygısıyla yapılan bu çalışma, desteklenmeli ve layıkıyla yapılmalıdır Seminerin ikinci konuşmasını ANASDER Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Cihaner yaptı. Cihaner, yeni yayınlanan Bakım İşletme Yönetmeliğinin oluşumuna katkı sağlayan ve emeği geçen tüm tarafl ara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi; “Biliyorum bu yönetmelikle ve yeni diğer yönetmeliklerle üzerimize yeni yük ve sorumluluklar da geliyor. Fakat, fi rmalarımızın bu günlerden sağlıkla geçmesini sağlayabilirsek, hem yeni markalar hem de güçlü fi rmalar oluşturabiliriz . Bu aralar dikkat edilecek olursa hemen hepimizin yetişemeyeceği kadar ruhsat eksiği çalışması var. Yeni yönetmeliğimizle asansörlerimizin güvenlik seviyesini belirleyen, asansör etiketi renkleri, toplumda tanınmaya ve anılmaya başlandı. Bu çalışmalar asansörü ve dolayısıyla sektörümüzü gündeme getirdi ve bir kullanıcı bilinci oluşmaya başladı. Bu durum sektörün son birkaç yıl içerisinde tüm bileşenleriyle elde ettiği bir başarıdır.

  Önemli bir kısmı asansör çalışanlarını, yani bizlerin can güvenliğini koruma kaygısıyla yapılan bu çalışma desteklenmeli ve layıkıyla yapılmalıdır. Tüm Avrupa’da gerçekleşen ölümlü kazaların toplamının yüzde sekseni ülkemizde gerçekleşmektedir. Ruhsat eksiği çalışmalarımızı yeşil etiketli bir kağıt parçasına değil de güvenli bir asansörün göstergesine dönüştürme liyiz. Asansör sahipleri yöneticileri ve kullanıcılarına da bunu benimsetmeliyiz. Modern bir toplum, bilimin ve denetimin değerini ve gerekliliğini kabul etmek durumundadır.

  - Aramızdaki arsız rekabet, sektörümüzü çok uluslu fi rmalara teslim etme noktasına getirdi

  Arkadaşlar sıradan bir iş yapmıyor, sıradan bir ürün üretmiyoruz. Yaptığımız işin öneminin ve özelliğinin farkına varmalı, işimizi rekabeti kabul edilebilir ve ahlak kuralları çerçevesinde yürütmeliyiz. Ülkemizde her gün yaklaşık 50 milyon canın taşınması sorumluluğunun üzerimizde olduğunun bilinciyle işimize yaklaşmalıyız. Hem ucuz işi hem ucuz işçiliği reddetmeliyiz. Biz, dünyanın en önemli işini yapan ürün ve hizmet üreticileriyiz.

  Yıllarca enerjimizi çıkmış ve çıkacak yönetmelikleri tartışıp yanlış ve eksiklerini bulmaya harcadık. Bu durum ve aramızdaki arsız rekabet, sektörümüzü çok uluslu fi rmalara teslim etme noktasına getirdi. Geldiğimiz noktada artık çıkan yönetmelikle kavga edeceğimize, bununla başarı ve ticareti nasıl daha iyi yapacağımızı konuşmalı ve enerjimizi buna yöneltmeliyiz. Zaman içerisinde bu kuralların yerleşeceğine ve kabul göreceğine eminim.

   A tipi muayene kuruluşlarının fi rmalarımızla teması esnasında, işimizi kolaylaştırmak üzere, bir bakıma kamu hizmeti veren yapılar olduğu bilinci ile hareket etmeli ve onların işlerini kolaylaştıracak tedbirleri almalı ve yardımcı olmalıyız. Bu süreçte, A tipi muayene kuruluşları ve belediyeler arasındaki farklı uygulamaların ya da yorumlamaların ve nitelikli eleman eksikliğinin başlıca sorunlarımız olduğunu söyleyebilirim.”

   Menderes BÜYÜKLÜ “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” konulu bir sunum gerçekleştirdi

  Açılış konuşmalarının ardından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Asansör ve Teleferik Şubesi’nden İ. Menderes Büyüklü, “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Büyüklü, konuşmasının başında TMMOB Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar’a, yönetmeliğin hazırlanmasında verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Yeni yönetmelik ile birlikte yeni çözümlerin ve direktifl erin sektöre katkı sağlayacağını belirten Büyüklü, bu yönetmeliğin çok uzun bir sürede sektörün tüm paydaşları ile yoğun bir çaba neticesinde hayata geçirildiğini söyledi. Bu yönetmelik ile birlikte sahada yaşanan birçok sorunu çözmeyi amaçladıklarını kaydeden Büyüklü, yönetmeliğin yanı sıra 4 yıl sürecek mevcut asansörlerin iyileştirilmesi projesinin de hayata geçirildiğini sözlerine ekledi. Menderes Büyüklü, “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” konulu bir sunumunda şu bilgileri verdi: “

  Bu Yönetmeliğin amacı; insanların, insan ve yüklerin veya sadece yüklerin taşınmasında kullanılan asansörlerin insan can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde kullanımlarını sağlamak ve çevreyi korumak üzere; işletme, bakım, periyodik kontrol, mevcut asansörlerin iyileştirilmesi, denetim, garanti ve satış sonrası hizmet şartları ile uyulması gereken kuralları belirlemektir.

   Bu Yönetmelik; Asansör Yönetmeliği (95/16/AT) kapsamında piyasaya arz edilen asansörleri ve Asansör Yönetmeliği (95/16/AT)’nin yürürlüğe girmesinden önce monte edilmiş olan ve halen faal durumda bulunan asansörleri kapsar.

   Tanımlara baktığımızda; asansör yaptırıcısı, asansörün monte edileceği binada/yapıda inşaat işini kendi adına yapan veya sözleşme ile devreden yapı sahibini veya asansörün monte edileceği mevcut binada bina sorumlusunu, A tipi muayene kuruluşu, Asansörlerde periyodik kontrol ve muayene konularını içerecek şekilde TS EN ISO IEC 17020 standardı kapsamında akredite olan Türkiye’de yerleşik özel veya kamu kuruluşunu, bina sorumlusu ise asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla düzenli olarak bakımını, periyodik kontrolünü ve onarımını yaptırmaktan sorumlu olan, binada/yapıda kat maliklerinin kendi aralarında seçeceği veya dışarıdan yetki vereceği kişiyi veya kat malikini veya maliklerini veya kamu binalarında/yapılarında sorumlu yetkiliyi tanımlar.

  İlgili İdare; belediyeleri veya belediye sınırları dışında kalan alanlardaki yapılar için il özel idarelerini, periyodik kontrol; asansörün güvenli ve işletme yönünden uygun çalışıp çalışmadığına dair yılda bir defa yaptırılacak olan muayeneyi, takip kontrolü; asansör periyodik kontrolünde belirlenen uygunsuzlukların giderilip giderilmediğine dair A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılan gözetim faaliyetini, tescil ise; asansörün resmî olarak ilgili idare tarafından kayıt altına alınmasını tanımlar.

   -Her asansörün bir kimlik numarası olacak

  Bu Yönetmelik kapsamında bulunan her asansör, asansör kimlik numarası ile tanımlanır. Asansör kimlik numarası için İçişleri Bakanlığı tarafından kullanılan Ulusal Adres Veri Tabanında binalara/ yapılara verilen bina numarası esas alınır. Asansör kimlik numarası A tipi muayene kuruluşu tarafından periyodik kontrol aşamasından önce oluşturulur ve alüminyum esaslı yapıştırma etiket şeklinde tanımlanır. Yönetmelik kapsamında monte edilen yeni asansörün monte edildiği binaya/ yapıya fenni uygunluğuna ilişkin kontroller 3194 sayılı İmar Kanunu, ilgili diğer kanunlar ve bu kanunlar kapsamında yürürlükte bulunan mevzuata uygun olacak şekilde ilgili idare tarafından yürütülür.

  -Yeni asansörler otuz gün içerisinde tescil ettirilir

   Yönetmelik kapsamında piyasaya arz edilen yeni asansör, piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla otuz gün içerisinde asansör monte eden tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ilgili idareye tescil ettirilir. Asansör monte eden, tescil işlemi için aşağıda belirtilen belgelerin sureti ile birlikte ilgili idareye başvurur: Sanayi sicil belgesi, onaylanmış kuruluş tarafından düzenlenen uygunluk belgesi veya raporu, AT uygunluk beyanı ve imza sirküsü sureti, Garanti belgesi, TSE hizmet yeterlilik belgesi, Başvuru sahibi asansör monte eden tarafından asansör yaptırıcısına kesilen montaj ve proje bedeli dahil fatura, ilk periyodik kontrol raporu. Tescil aşamasından önce asansör yaptırıcısı tarafından ilk periyodik kontrolü yaptırılmayan ve yeşil bilgi etiketi iliştirilmeyen asansör, ilgili idare tarafından tescil edilmez. Uygun görülen tescil başvurusu neticesinde, ek-2’de yer alan içeriğe uygun olacak şekilde onaylı tescil belgesi ilgili idare tarafından düzenlenir ve asansör monte edene sunulur.

  - TS EN 81-80 standardı esas alınarak güvenlik seviyesi artırılan mevcut asansör, bir defaya mahsus olmak üzere ilgili idare tarafından tescil edilir

   Bu Yönetmeliğe göre A tipi muayene kuruluşu tarafından tespiti yapılan ve TS EN 81-80 standardı esas alınarak güvenlik seviyesi artırılan mevcut asansör, bir defaya mahsus olmak üzere ilgili idare tarafından tescil edilir. Bina sorumlusu, mevcut asansörün güvenlik seviyesinin TS EN 81-80 standardına göre artırıldığını ispatlayacak olan yeşil etiket almış periyodik kontrol raporuyla ilgili idareye 30 gün içerisinde başvurur. Mevcut asansörün tescil belgesi, ek-3’te yer alan içeriğe uygun olacak şekilde ilgili idare tarafından düzenlenir ve bina sorumlusuna sunulur.

   Bu Yönetmelik kapsamında yer alan asansörün bakımı, bina sorumlusu ile bakım sözleşmesi imzalayan asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından yapılır. Piyasaya arz edilen her yeni asansörün hizmete alındığı tarih, asansörün en temel teknik özellikleri, halat ve/veya zincirlerin ve tip kontrol belgesi gerektiren parçaların özellikleri, tesis planları ve elektrik devre şemaları gibi asansörün ana fonksiyonlarını içerecek unsurların ve asansör periyodik kontrol sonuçları ile önemli kazaların kayıt edileceği asansör kayıt defteri, söz konusu asansörü piyasaya arz eden asansör monte eden tarafından sağlanır. Ayrıca asansör kimlik numarası, asansör kayıt defterinde belirtilir. Asansör kayıt defterinin bitmesi durumunda, yeni defter bakım sözleşmesi imzalayan asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından temin edilir. Biten kayıt defteri, bina sorumlusu tarafından asansörün kullanım ömrü boyunca muhafaza edilir.

   -Yönetmeliğe göre bakım neleri kapsar neleri kapsamaz?

   Asansörün, asansörü oluşturan tüm aksam ve parçaların bakımı, asansör monte eden tarafından hazırlanmış olan bakım kılavuzunda yer alan talimatlara göre yapılır. Bu Yönetmeliğe göre bakım; Yağlama ve temizlemeyi, Kontrolleri, Kurtarma çalışmalarını, Ayarlama işlemlerini, Kullanıma veya yıpranmaya bağlı olarak meydana gelebilen bileşen onarımını veya değişimini, kapsar. Bu Yönetmeliğe göre bakım; asansörün yerinin değiştirilmesini, tahrik ünitesi, askı sistemi, kumanda sistemi, taşıyıcı/ kabin, durak kapısı ve/veya asansör güvenlik aksamlarının değişimini, itfaiye tarafından yapılan kurtarma çalışmalarını, asansör kuyusunun dış bölümlerinin temizlenmesini, taşıyıcı/kabin iç kısmının temizlenmesini, kapsamaz. Bu maddenin üçüncü fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde yer alan ve bakım çalışması olarak değerlendirilmeyen asansöre ait değişiklikler, asansör monte eden tarafından yerine getirilir. Beyan yükü ve/veya beyan hızı ve/veya seyir mesafesinde değişiklik yapılan asansör, Yönetmelik şartlarını sağlar.

   - Asansör monte eden tarafından piyasaya arz edilen her yeni asansör, piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla en az üç yıl süre ile garanti edilir

   Asansör monte eden piyasaya arz ettiği yeni asansöre ilişkin olarak ek-4’te yer alan içeriğe uygun olacak şekilde garanti belgesini düzenlemek zorundadır. Asansör monte eden tarafından piyasaya arz edilen her yeni asansör, piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla en az üç yıl süre ile garanti edilir. Asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından asansörde değiştirilecek aksam veya parça iki yıldan az olmamak üzere garanti edilir. Garanti belgesinde tanımlanacak olan azami tamir süresi on beş günden fazla olamaz. Bina sorumlusunun garanti kapsamında yapacağı ücretsiz onarım talebi, azami tamir süresi içinde asansör monte eden tarafından yerine getirilir. Yönetmelik kapsamında piyasaya arz edilen her yeni asansöre yönelik garanti süresi boyunca sunulacak olan bakım hizmeti, bina sorumlusunun başka bir asansör monte eden veya onun yetkili servisi ile sözleşme imzalayacağını beyan etmemesi durumunda, o asansörü piyasaya arz eden asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından verilir. Bina sorumlusunun garanti süresi içerisinde bir başka asansör monte eden veya onun yetkili servisi ile sözleşme imzalaması, o asansörü piyasaya arz eden asansör monte edenin garanti ile ilgili sorumluluklarını ortadan kaldırır. Garanti süresi içerisinde bakım ücreti ile ilgili şartlar, asansör monte eden ile asansör yaptırıcısı arasında imzalanacak olan asansör yapım sözleşmesinde belirlenir.

  - Asansörün piyasaya arz edildiği coğrafi bölgede, en az bir yetkili servis istasyonu asansör monte eden tarafından kurulur veya bu Yönetmelik şartlarını sağlayan herhangi bir asansör monte eden veya onun yetkili servisiyle yetkili servis sözleşmesi yapılır.

   Yönetmelik kapsamında piyasaya arz edilen ve garanti edilen her yeni asansöre yönelik satış sonrası hizmetler, asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından yerine getirilir. Bakanlık tarafından bu Yönetmelikte belirlenmiş olan asgari kriterler çerçevesinde satış sonrası hizmetlerin yerine getirilebilmesi amacıyla en az bir yetkili servis istasyonu asansör monte eden bünyesinde kurulur. Faaliyet ana merkezinin bulunduğu coğrafi bölgenin dışında piyasaya arz edilen her asansöre yönelik satış sonrası hizmetler, asansör monte eden tarafından yerine getirilir. Asansörün piyasaya arz edildiği coğrafi bölgede, en az bir yetkili servis istasyonu asansör monte eden tarafından kurulur veya bu Yönetmelik şartlarını sağlayan herhangi bir asansör monte eden veya onun yetkili servisiyle yetkili servis sözleşmesi yapılır. Yönetmeliğe göre birim doğrulaması yaparak asansör monte eden statüsü kazanan gerçek veya tüzel kişi, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesinin düzenlenme tarihinden itibaren yılda en az bir adet elektrik veya en az bir adet hidrolik tahrikli asansörü piyasaya arz ederek asansör monte eden statüsünü sürdürdüğünü yapmış olduğu iş sözleşmesi ve tescil belgesi ile TSE’ye ispatlamak zorundadır.

   -Yetkili servis şartları

   Asansör monte edenin bünyesinde kurduğu ve/veya sözleşme imzaladığı her yetkili servisin, TSE Hizmet Yeterlilik Belgesine sahip olması zorunludur. Yetkili servis, bir servis teknik sorumlusu, en az iki teknik bakım personeli ve en az bir idari personelden oluşturulur. Servis teknik sorumlusunun, makina veya elektrik veya elektrik-elektronik veya mekatronik alanlarında mühendislik/teknoloji fakültelerinin birinden mezun olması gerekir. Teknik bakım personelinin; İki yıllık meslek yüksekokullarının makine, elektrik, elektronik, mekatronik, otomasyon, elektromekanik taşıyıcılar veya raylı sistemler bölümlerinden mezun olmaları veya, Endüstri meslek liselerinin asansör, elektrik, elektronik, makine veya mekatronik bölümlerinden mezun olmaları veya, Endüstri meslek liselerinin ilgili bölümünden mezun olmamaları hâlinde görev ve sorumluluklarına göre yasal ustalık veya kalfalık belgesine sahip olmaları, gerekir. Bu maddenin dördüncü fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde tanımlanan teknik bakım personelinin, 27/4/2012 tarihli ve 28276 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğ kapsamında düzenlenmiş olan bakım ve onarım sertifi kasına sahip olmaları gerekir. Yetkili servis sözleşmesi noter huzurunda yapılır ve iki yılda bir yenilenir. Yetkili servis sözleşmesinde, bakım hizmeti sunulurken asansöre verilebilecek hasarlara ilişkin yetkiyi veren asansör monte edenin de sorumlu olacağı belirtilir.

  -Periyodik kontroller

   Bu Yönetmelik kapsamında bulunan asansörün periyodik kontrolü Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve ilgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılır. İlgili idare, A tipi muayene kuruluşu için belirlenen şartları sağlaması ve Bakanlıkça yetkilendirilmesi durumunda periyodik kontrol faaliyeti yürütebilir. A tipi muayene kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve kamuoyuna duyurulmasına ilişkin usul ve esaslar, Komisyon kararı doğrultusunda Bakanlık tarafından tebliğ ile belirlenir. Binada/yapıda sürekli olarak kullanılan asansörün periyodik kontrolü, yılda bir defa yaptırılır. Periyodik kontrolün yaptırılmasına dair yükümlülük ilgili idare ve bina sorumlusuna aittir. Piyasaya arz edilen yeni asansörün ilk periyodik kontrolü; tescil aşamasından önce, asansör yaptırıcısının müracaatı üzerine en geç 15 gün içerisinde A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılır. İlk periyodik kontrolün yaptırılması ve kontrol ücretinin ödenmesine dair sorumluluk, asansör yaptırıcısındadır. İlgili idare kendi sorumluluk alanı içerisinde bulunan asansörlerin periyodik kontrolü için Bakanlık tarafından yetkilendirilen herhangi bir A tipi muayene kuruluşu ile protokol imzalar. İlgili idare ile protokol imzalayacak olan A tipi muayene kuruluşu, TÜRKAK tarafından akredite edilir. Akreditasyon belgesinin kapsamını tanımlayan muayene alanı, muayene türü ve standart veya şartname bölümlerinde, ulusal mevzuata ve ulusal mevzuatın gerekliliklerine uygun atıf yapılması zorunludur.

   İlgili idare, protokol aşamasında A tipi muayene kuruluşunun yeterliliğini değerlendirirken; sahip olduğu akreditasyonun kapsamı, periyodik kontrol ve muayene konularını içerecek şekilde düzenlenmiş olan mesleki sorumluluk sigortasının uygunluğu, bünyesinde tam zamanlı olarak çalıştırdığı teknik yönetici ve muayene elemanı sayısı, periyodik kontrol ücreti, periyodik kontrolde kullanılmak üzere hazır halde tutulan teçhizatın durumu gibi kriterleri göz önünde bulundurur. Yapılan değerlendirme neticesinde belirlenen A tipi muayene kuruluşu ile ilgili idare arasında protokol imzalanır ve ilgili idare tarafından kamuoyuna duyurulur.

  İlgili idare, Asansör, İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliğine uygun olacak şekilde belirleyeceği A tipi muayene kuruluşu ile en az iki yıllık protokol yapar. A tipi muayene kuruluşu, sahip olduğu akreditasyonun ve mesleki sorumluluk sigortasının sürekliliğini yetki süresi boyunca sağlar. Güvensiz veya kusurlu olarak tanımlanan asansörün ilk takip kontrolünde A tipi muayene kuruluşunca bina sorumlusundan ayrıca ücret talep edilemez. Sonraki takip kontrollerinden ücret alınıp alınmayacağına dair esaslar, ilgili idare ile A tipi muayene kuruluşu arasında yapılacak olan protokol ile belirlenir. İlgili idarenin bir başka A tipi muayene kuruluşu ile protokol imzalaması durumunda, protokolden önce gerçekleştirilen periyodik kontrolün sonucuna ilişkin takip kontrolü, söz konusu periyodik kontrolü gerçekleştiren ve protokolü sona eren A tipi muayene kuruluşu tarafından gerçekleştirilir.

   Bakanlık tarafından A tipi muayene kuruluşunun yetkisinin iptal edilmesi durumunda ise takip kontrolü, ilgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılır. Bu durumda takip kontrolünden ayrıca ücret alınıp alınmayacağına dair esaslar, ilgili idare ile A tipi muayene kuruluşu arasında yapılacak olan protokol ile belirlenir. Periyodik kontrol, asansörün bakımını üstlenen asansör monte edenin veya onun yetkili servisinin nezaretinde gerçekleştirilir. Periyodik kontrole nezaret edecek olan kişinin teknik bakım personeli olması ve periyodik kontrolde A tipi muayene kuruluşu ile işbirliği yapması asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından sağlanır. Periyodik kontrole nezaret eden asansör monte eden veya onun yetkili servisinin Asansör, İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliğinde belirtilen kriterleri sağlamadığının belirlenmesi durumunda, denetim için asansörün bulunduğu ildeki Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne gerekli bildirim A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılır. Periyodik kontrol aşamasında asansörde oluşabilecek hasarların tazmini, A tipi muayene kuruluşunun mesleki sorumluluk sigortasından karşılanır. Periyodik kontrol faaliyeti yürütülürken gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri, 20/6/2012 tarihli ve 6531 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda A tipi muayene kuruluşu tarafından alınır. A tipi muayene kuruluşu, tanzim ettiği periyodik kontrol raporunu ilgili idareye, asansör monte edene veya onun yetkili servisine ve bina sorumlusuna iletir. Bu rapor, A tipi muayene kuruluşu, ilgili idare, asansör monte eden veya onun yetkili servisi ve bina sorumlusunca muhafaza edilir. Periyodik kontrol sonuçlarının girileceği ve Bakanlık veri tabanı ile entegre edileceği bir veri tabanı A tipi muayene kuruluşu tarafından oluşturulur. Söz konusu veri tabanı ilgili idareye de açık tutulur. Periyodik kontrol, ilgili idarenin protokol yaptığı A tipi muayene kuruluşu tarafından bina sorumlusunun talebi üzerine veya resen yapılır.

   -Periyodik kontrol ücreti

   Periyodik kontrol ücreti, Komisyon kararı doğrultusunda tespit edilerek Bakanlık tarafından tebliğ ile ilan edilen taban ve tavan fi yat aralığı esas alınarak ilgili idarenin karar organı tarafından belirlenir. A tipi muayene kuruluşu, bina sorumlusundan ve/veya asansör yaptırıcısından tahsil edeceği periyodik kontrol ücretinin azami yüzde 10’unu, protokol yapacağı ilgili idareye aktarır. Periyodik kontrol ücretinin ilgili idareye aktarılacak kısmı, ilgili idarenin karar organı tarafından belirlenir ve tarafl ar arasında imzalanacak protokolde yer alır. İlgili idare bu miktarın dışında A tipi muayene kuruluşundan ilave gelir talebinde bulunamaz.

   - Periyodik kontrol sonuçları kusursuz, hafi f kusurlu, kusurlu ve güvensiz olmak üzere dört grupta değerlendirilir

   Periyodik kontrol sonuçları kusursuz, hafi f kusurlu, kusurlu ve güvensiz olmak üzere dört grupta değerlendirilir. Kusursuz olarak tanımlanan asansöre, ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından yeşil renkli bilgi etiketi iliştirilir. Hafi f kusurlu olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından mavi renkli bilgi etiketi iliştirilir. Kusurlu olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından sarı renkli bilgi etiketi iliştirilir. Güvensiz olarak tanımlanan asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilir. Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir. Sarı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansördeki uygunsuzlukların en fazla altmış gün içerisinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir.

  İlgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilen asansörün güvenli hale getirilmesine yönelik düzeltme işleminin başlatılabilmesi için bina sorumlusu tarafından ilgili idareye ve işlem sonrası gerekli takip kontrolü için A tipi muayene kuruluşuna başvurulur. İlgili idare bu zaman zarfında asansörün kullandırılmayacağına dair bina sorumlusundan yazılı taahhüt alır ve söz konusu düzeltme işlemini mühür bozma tutanağı ile başlatılır. Söz konusu mühür bozma tutanağı üç nüsha olarak düzenlenir ve birer nüshası A tipi muayene kuruluşu ile bina sorumlusuna iletilir. İlgili idarenin izni ile gerçekleştirilecek düzeltme işlemi ve akabinde gerçekleştirilecek olan takip kontrolü neticesine göre asansör hizmete sunulur. İlgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşu tarafından uyulması gereken kurallar ile periyodik kontrol neticesinde tespit edilen uygunsuzlukların hangilerinin hafi f kusurlu, kusurlu ve güvensiz kategorisine girdiğine dair hususlar Komisyon kararı doğrultusunda Bakanlık tarafından yayımlanacak olan tebliğ ile belirlenir.

   İlgili idarenin herhangi bir A tipi muayene kuruluşu ile protokol yapmaması veya yapamaması durumunda, Bakanlık gerekli tedbiri alır. Bu durumda; ilgili idareye en yakın yerde periyodik kontrol faaliyetlerini sürdüren, yeterli teknik donanıma ve personele sahip olan A tipi muayene kuruluşunun ilgili idare ile protokol yaparak görevlendirilmesi Bakanlık tarafından sağlanır.

   -Mevcut asansörün güvenlik seviyesinin artırılması

  Mevcut asansörün güvenlik seviyesinin artırılmasına yönelik yürütülecek işlemlerde, TS EN 81-80 standardında belirtilen tehlikeli durumlar ve söz konusu tehlikeli durumlara ilişkin bahsi geçen standart ile atıf yapılan çözüm önerileri esas alınır. Periyodik kontrol aşamasında mevcut asansörde tespit edilen ve EK 7 Bölüm A’da belirtilen tehlikeli durumlar hafi f kusurlu olarak tanımlanır ve mevcut asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından mavi renkli bilgi etiketi iliştirilir. Mevcut asansörde tespit edilen söz konusu tehlikeli durumların periyodik kontrol raporu düzenleme tarihinden itibaren en fazla kırk sekiz ay içerisinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre zarfında farklı bir tehlikeli durumunun tespit edilmemesi halinde mevcut asansöre ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından mavi renkli bilgi etiketi iliştirilmeye devam edilir. 1/1/1950 tarihinden önce monte edilen, tarihsel dokusu bulunan ve halen kullanılmakta olan mevcut asansörün güvenlik seviyesi iyi mühendislik uygulamaları kapsamında A tipi muayene kuruluşunca belirlenir.

  -Denetim ve idari yaptırımlar

   İlgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşunun, Bakanlığın belirlemiş olduğu usul ve esaslara uygun faaliyet sürdürüp sürdürmediğine dair denetim, Bakanlık Sanayi Genel Müdürlüğü ve Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri ile gerektiğinde müştereken yapılır. Bu Yönetmeliğe aykırı hareket eden asansör monte eden veya onun yetkili servisine, A tipi muayene kuruluşuna ve bina sorumlusuna veya kat maliklerine 10/6/1930 tarihli ve 1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men’i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanunun 6 ncı maddesinde öngörülen idari para cezası uygulanır. Bu Yönetmelikte yer alan usul ve esaslara aykırı hareket ettiği belirlenen A tipi muayene kuruluşunun yetkisi Bakanlık tarafından 1705 sayılı Ticarette Tağşişin Men’i ve İhracatın Murakabesi ve Korunması Hakkında Kanunun 6 ncı maddesine göre geçici olarak durdurulur veya iptal edilir ve/veya idari para cezası uygulanır. Bakanlık tarafından yetkisi iptal edilen A tipi muayene kuruluşunun yapmış olduğu protokol ilgili idare tarafından tek tarafl ı olarak feshedilir.

  -Güncel veriler

   A tipi muayene kuruluşu durumuna baktığımızda; akredite olan A tipi muayene kuruluşu sayısı: 34, protokol yapan A tipi muayene kuruluşu sayısı: 24, yetkilendirilen A tipi muayene kuruluşu sayısı ise 13. Belediyelerimizdeki duruma baktığımızda; ülkemizde bulunan toplam belediye sayısı: 1.397. Büyükşehir belediye sayısı 30, il, ilçe ve belde belediye sayısı 1.367, protokol imzalayan belediye sayısı ise 747. Asansör bulunmayan belediye sayısı 476, protokol imzalamayan belediye sayısı 144. İl özel idarelerimizde ise; toplam il özel idare sayısı 79, protokol imzalayan il özel idare sayısı 10, asansör bulunmayan il özel idare sayısı 36, protokol imzalamayan il özel idare sayısı 33.” Menderes Büyüklü’nün ardından MMO Asansör Kontrol Merkezi Müdürü Berkay ERİŞ bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda MMO Asansör Kontrol Merkezi hakkında bilgi aktaran Eriş, periyodik kontrollere değindi. Uygulamada karşılaşılan sorunları dile getiren Berkay Eriş, periyodik kontrollerin ardından asansör etiketlendirilmesinde yıllara göre yaşanan gelişimi anlattı. Eriş konuşmasında periyodik kontrollerde uygulamada yaşanan sorunlara da değinerek, mevcut asansörlerin iyileştirilmesi konusunda da bilgi aktardı. Sunumunda mevcut yönetmelik ve tebliğleri aktaran Eriş, örnekler vererek yaşanan süreci değerlendirdi.

  Sunumların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Soru cevap bölümünün ardında da seminer sona erdi.  

  2016 viagra coupon open viagra discounts coupons
  prescription drugs discount cards gallaghermalpractice.com 2016 viagra coupon
  viagra discount coupon viagra coupon discount card for prescription drugs
  free discount prescription cards coupons prescriptions drug coupons
  viagra coupon card softballspa.com viagra.com coupon
  can i take amlodipine at night canitake.net can i take amlodipine at night
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  free printable cialis coupons canada drug pharmacy coupon discount coupons for prescriptions
  prescription discount coupons drug discount coupons cialis coupon
  cialis free coupon go cialis coupon codes
  drug coupons coupons for prescriptions prescription coupon
  cialis coupons online open free printable cialis coupons
  risperdal effets secondaires warpedfish.co.uk risperdal notice
  apranax migraine site apranax 250
  periactin kissa periactine danger periactine
  euthyrox wirkstoff igliving.com euthyrox 125
  nortriptyline tablet click nortriptyline nedir
  cialis walgreen coupon cialis cialis coupon
  cialis walgreen coupon read cialis coupon
  quetiapine fk quetiapine 25 quetiapine
  free cialis coupon free coupon for cialis prescription drugs coupon
  kamagra shop kamagra jelly kamagra
  prescription discounts cards click free prescription cards discount
  diflucan how long to work neryx.com diflucan
  low dose naltrexone withdrawal naltrexone alcoholism medication what is ldn