HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • AYBEY ELEKTRONİK SATIŞ VE PAZARLAMA MÜDÜRÜ ÖRSAN ÖRS Fuarda en çok ilgiliyi, asansör kontrol kartlarımız ve EVOS Serisi Kat Kasetlerimiz gördü
 • ETKİNLİK 2016
 • YENER ASANSÖR Genel Müdür Yardımcısı ALPER BAYSAL Amacımız; bölgedeki hacmimizi, kalitemizi fiyat rekabetine rağmen arttırmak
 • İmar Kanunu Düzenlemesi TBMM Yolunda
 • 2013 yılında mevcut kapasitemizi yuzde 25 arttırdık
 • Çin'de Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı
 • Konut Kredisi Hacmi 2 Kat Arttı
 • Can Asansör Market Kurucusu
 • Eren Makina Şirket Müdürü Aykan Çayır "Asansör ray bağlantı elemanlarını seri üretimle imal ederek, önemli bir başarıya imza attık"
 • KEPİ ASANSÖR, ESKİŞEHİR’DE İFTAR DAVETİ DÜZENLEDİ
 • BUTON İSTANBUL GENEL MÜDÜRÜ VOLKAN TERCAN
 • MKS Kablo Genel Müdürü Şükrü Ertuğrul İhracat payımızı yüzde 30’dan 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz
 • INELEX 2016- INELEX 2016,10.kez kapılarını açıyor
 • Farkındalık seminerlerinin Karadeniz ayağı Samsun’da gerçekleştirildi
 • Toros Asansör Teknik Müdürü Harun COŞKUNBOYAR
 • Löher A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aktaş 51 Yıldır Asansörün Düğmesine Basarak Karnını Doyuran Bir Emekçiyim
 • Gayebir Asansör Teknik Servis Müdürü Canberk Temirkan Yüksek Teknolojik Asansörler, Artık Proje Masamızda
 • Elektromekanik Taşıyıcılar Bölümünün İlk Öğrencilerini Ziyaret Ettik
 • MERİH ASANSÖR Satınalma Koordinatörü AHMET ATİK Rusya pazarına olan ihracatımızı arttırarak pazarda daha etkin olmak istiyoruz
 • BURSAD’IN İFTAR DAVETİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

 • Asansör Sempozyumu ve Sergisi 2014, İzmir'de gerçekleştirildi (18 Aralık 2014)

  T MMOB Elektrik Mühendisleri Odası ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından, İzmir Şubeleri yürütücülüğünde düzenlenen Asansör Sempozyumu ve Sergisi 2014, 25-27 Eylül 2014 tarihleri arasında MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşti.

   Asansör sektörünün Türkiye`deki en önemli buluşmalarından olan Asansör Sempozyumu ve Sergisi 2014, 25-27 Eylül 2014 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşti. Sempozyumun, 25 Eylül 2014 tarihinde MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Anadolu Salonu’nda gerçekleşen açılış etkinliği Prof.Dr. Firuz Balkan, Prof.Dr. Engin Çakır ve Bülent Çarşıbaşı’dan oluşan “Grup Feb”in müzik dinletisi ile başladı.

   Sempozyumda ilk konuşmayı Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Gacaner Ermin yaptı. Ermin konuşmasında, asansör teknolojileri alanındaki çok hızlı gelişmelere bağlı olarak mühendisliğin de öneminin giderek arttığına işaret ederken, “Ülkemizde ve dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin irdeleneceği, yasal düzenlemelerin ve standartların sektöre etkilerinin tartışılacağı sempozyumun, ülkemizde yaklaşık sayısı 300 bini bulan asansörlere ilişkin, ilgili sektörde üretim ve üretim sonrası süreçlerde yaşanan sorunların ve bunların çözüm önerilerinin ortaya konulacağı bir etkinlik olması hedefl enmektedir” diye konuştu.

   Ermin`in ardından söz alan Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Ulutaş, 3 gün sürecek sempozyum süresince asansör mevzuat ve standartlarındaki hızlı değişimlerin değerlendirileceğini, sektörel uygulamaların derinlemesine işleneceğini ve sektöre konunun uzmanları tarafından çözüm önerileri sunulacağını ifade ederek, “Asansör Sempozyumu ve Sergisi`nin, sektörün ve mesleğimizin gelişimine katkı koyacağına ve etkinlik çıktılarının sektöre olumlu yansımaları olacağına inanıyorum” dedi.

   Bir diğer konuşmacı olan Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği Başkanı Sefa Targıt, bilimden ve bilimsellikten uzaklaşmanın büyük felaketlere neden olduğunu ve bunun yaşanan acı deneyimlerle görüldüğünü dile getirerek, sempozyumun, asansör sektörünün organize olmuş tek platformu olduğunu belirtti.

  Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar da, MMO olarak özellikle asansörlerin periyodik kontrol çalışmalarında büyük yol kat edildiğini ve Türkiye’deki asansörlerin büyük çoğunluğunun kullanıma uygun olmadığının tespit edildiğini vurgulayarak, “Mevcut adımlarla yetinilmemesi, asansörlerin tasarım aşamasından, üretim, montaj, kullanım, bakım ve denetim aşamalarına kadar mühendislik hizmetlerinin yaygınlaştırılması, etkin kılınması ve yasal düzenlemelerle güvence altına alınması gerekmekte ancak bu konudaki gelişmeler sorunlu yapısını ne yazık ki korumaktadır” dedi.

  Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil ise, asansörlerin tasarımı, projelendirilmesi, malzemesi, montajı risk analizi, bakımı, periyodik kontrolü, iş güvenliği, enerji verimliliği, mevzuat ve ilgili standartlar konusunda teorik ve uygulamalı bilgiye sahip uzmanlaşmış mühendislere ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, “Bu ihtiyaca yönelik olarak odalarımız tarafından meslek içi eğitim verilmekte ve sonrasında belgelendirmeler yapılmakta, uzman mühendislerimizin asansör sektöründe istihdamı yoluyla sektörün gelişimine katkıda bulunulmaktadır” şeklinde konuştu.

  Açılış etkinliğinin son konuşmasını Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila yaparken, Atila, belediye olarak meslek odaları ile işbirliğine açık olduklarını ve Bornova halkına yönelik bilinçlendirme çalışmalarında odalardan destek beklediklerini söyledi.

  Konuşmaların ardından açılış etkinliği, açılış kurdelesinin kesilmesi ile sona erdi.

   Sempozyum programı katılımcılardan ilgi gördü

   3 gün boyunca devam eden etkinliğe, 428’i kayıtlı delege olmak üzere yaklaşık 1400 kişi katılırken, sempozyum boyunca 12 oturumda 36 bildiri, 1 açık oturum, 1 panel, 1 kurs gerçekleştirildi.

  Sempozyumun ilk günü düzenlenen “Sektörel Uygulamalar ve Değerlendirmeler” başlıklı panel; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Ege Bölgesi Sanayi Odası, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, TMMOB Makina Mühendisleri Odası ve sektör dernekleri temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

  İkinci gün gerçekleştirilen “Periyodik Kontrol Kriterlerine Farklı Yaklaşımlar” başlıklı açık oturumda; meslek odaları ve asansör sektörü temsilcileri katılımıyla farklı muayene kuruluşları tarafından gerçekleştirilen periyodik kontrol çalışmalarında kontrol kriterlerinin farklı yorumlanmasından dolayı ortaya çıkan durumlar ve sonuçlar kriterler bazında ayrıntılı olarak masaya yatırıldı. 26 Eylül tarihinde “Asansörlerde Elektrik Tesisatı ve Güvenlik” konusunda kurs gerçekleştirildi. Bülent Çarşıbaşı’nın eğitmen olarak katıldığı kursa 38 kişi katılım sağladı. 15 kurum ve kuruluş tarafından desteklenen sempozyumla eşzamanlı olarak gerçekleşen ve İFO tarafından organize edilen sergi de katılımcılardan büyük ilgi gördü.

  Sektörün tarafları panelde buluştu

  Asansör Sempozyumu’nun ilk günü, “Sektörel Uygulamalar ve Değerlendirmeler” başlıklı bir panel gerçekleşti.

  25 Eylül 2014 tarihinde gerçekleşen “Sektörel Uygulamalar ve Değerlendirmeler” başlıklı paneli, Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar yönetirken, panele konuşmacı olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Gül Dölek, Türk Standartları Enstitüsü’nden Selim Sözer, Ege Bölgesi Sanayi Odası’ndan (EBSO) Oğuz Yanık, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Targıt, Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği’nden (EAYSAD) Emin Tunç, EMO adına H. Onur Ercan ve MMO adına M. Berkay Eriş katıldı.

   Panelde ilk sözü alan Gül Dölek; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın piyasa gözetimi ve denetimi çalışmalarına dair bilgiler verirken, asansör sektörüne ilişkin verileri de katılımcılarla paylaştı.

   Dölek’in ardından konuşan Selim Sözer asansörlere ilişkin standartlara ve TSE’nin asansör kontrol faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmede bulundu.

   Bir diğer konuşmacı olan Oğuz Yanık, Ege Bölgesi’nde asansör sektörünün ve asansörlerin durumuna ilişkin bir değerlendirmede bulundu.

   Sefa Targıt ise, konuşmasında asansör fi rmalarının kârlarını arttırmak için kaliteden ödün vermemesi gerektiğini vurgulayarak, bazı fi rmaların rekabetçilik unsuru olmaması gereken faktörlerden feragat ederek kârlarını arttırmaya çalıştıklarına dikkat çekti. Targıt ayrıca, belediyelerin asansörler konusundaki standartlara farklı yaklaştıklarını ve bunun da bir sorun teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

  Targıt’ın ardından söz alan Emin Tunç, asansör sektörünün günden günde itibar kaybettiğini söylerken, sektördeki her fi rmanın Ar-Ge ve teknik hizmetler departmanına sahip olması gerektiğini dile getirdi.

   H. Onur Özcan ise sektörde teknik eleman sıkıntısı bulunduğunu ve bunun bir ülke politikası olduğunu belirterek, okullar vasıtasıyla ara eleman yetiştirilmemesinin önemli bir sorun olduğuna işaret etti.

   Panelin son konuşmacısı olan M. Berkay Eriş, Makina Mühendisleri Odası’nın asansör alanındaki çalışmalarına ve asansör periyodik kontrollerine dair bilgi verdi. Panel, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

  Periyodik kontrol kriterleri, açık oturumda tartışıldı

  Asansör Sempozyumu kapsamında düzenlenen açık oturumda, asansör periyodik kontrollerine yönelik farklı yaklaşımlar konuşuldu.

  Sempozyumun ikinci gününde gerçekleşen açık oturum Serdar Tavaslıoğlu tarafından yönetilirken, konuşmacılar ise ASA Asansör’den Amaç Sarıgülü, LÖHER Asansör ve Yürüyen Merdiven’den Battal Murat Öztürk, EMO İzmir Şubesi’nden Bülent Çarşıbaşı ve MMO Asansör Kontrol Merkezi’nden Halim Akışın’dan oluştu. Açık oturumda, asansör periyodik kontrolleri kriterlerine dair değerlendirmelerde ve önerilerde bulunuldu.

  Oturum yöneticisi Serdar Tavaslıoğlu, bu konuyu gündeme getirme ihtiyacının kaynağının, periyodik kontrollerde farklı yorumlamaların ortaya çıkmaya başlaması ve hemen hemen her bölgede farklı kriterlerle kontrollerin yapılmasıyla ilgili şikayetlerin olduğunu ifade etti. Tavaslıoğlu “Özellikle İstanbul’da beraber çalıştığımız fi rmalar ürünü bir bölgeye gönderiyorlar, oradan birtakım itirazlar geliyor, parçalar sökülüp geri gönderiliyor, yeni parça gönderiyor; sonra aynı ürünü başka bir bölgeye gönderiyor, bu sefer de orada eski sökülen parçanın talebiyle beraber yeni ürün sökülüyor gönderiliyor. Böyle çok rahatsız edici noktalara gelince, bu konularda bir sohbet yapmanın en azından bizler için faydalı olacağını düşündük ve bir çalışma başlattık. Bu çalışmayı başlatırken de, bundan 1,5 ay önce çeşitli arkadaşlarımıza yazılar yazdık, onların bu konulardaki sıkıntılarını öğrenmeye çalıştık ve o gelen sorunlardan bir gruplama yaptık. Şimdi o konuları birlikte ele alacağız” dedi.

   Tavaslıoğlu’nun ardından söz alan Bülent Çarşıbaşı, kaçak akım rölesi üzerine yoğunlaşan konuşmasında şunları söyledi: “Aslında asansörlerde birinci önlem insan hayatı. Bunu tartışmanın hiçbir anlamı yok. İnsan hayatı için de, sağlıkla ilgili yapılan araştırma neticesinde, insanın maruz kalacağı bir eşik değeri belirlenmiş. Bu eşik değer, gerilim için, alternatif akım için 50 volt; akım mertebesinde de eşik değer 30 miliamper, insan için zararlı… Ölüm diyelim, zararlı da demeyelim; çünkü daha düşük akımlarda da insanlar zarar görüyor.”

   Çarşıbaşı’nın ardından söz alan Amaç Sarıgülü asansörlerde kullanılan kasnaklara ilişkin bilgi verdi. Sarıgülü, standartta kasnak korumaların nasıl olması gerektiğinin açık şekilde belirtildiğini ifade ederek, “Kasnak koruma için standartta üç ayrı kriter getirilmiştir. Birinci kriter, şahısların yaralanmasının önlenmesidir. İkinci kriter, gevşek halat ve ezicilerin kasnaktan çıkmasının önlenmesidir. Üçüncü kriter ise halat ve zincirlerle kasnak arasına bir yabancı maddenin girmesinin engellenmesidir. Fakat bu üçünün aynı anda her kasnağa yapılması gerekli midir? Hayır. Bunun için de standart, Madde 9.7’de, bir tablo yayınlamış ve burada hangi kasnaklara ne tür korumalar yapılması gerektiği açıklanmıştır” dedi.

   Battal Murat Öztürk, asansörlerdeki genel güvenlik mantığı konusundaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Öztürk, tüm asansör güvenlik kontaklarının mekanik zorlamayla ayrılabilir ve kontak kaynasa dahi sistemi açabilir şekilde olması gerektiğini ifade etti.

   Son olarak söz alan Halim Akışın, tampon mesafeleri konusundaki farklı yaklaşımlara açıklık getirerek, standartta doğal olarak hidrolik asansörler ile elektrikli asansörlerin çalışma farklılıkları olduğunu ve bunların çalışma hızlarıyla ilgili olduğunu ifade etti. Akışın hidrolik asansörlerin maksimum 1 metre/ saniyede çalıştırabildiğini, elektrikli asansörlerin de günümüzde en yüksek 72 kilometre/saate kadar ulaşabildiğini hatırlatarak, buna bağlı olarak da tampon cinsleri ve strok mesafelerinin değişmekte olduğunu söyledi.

   Daha sonra katılımcıların yoğun ilgi ve sorularıyla interaktif olarak devam eden oturumda konular detaylandırıldı.

  Asansör Sempozyumu ve Sergisi 2014’ün ilk akşamı, sempozyum katılımcılarının buluştuğu bir kokteyl düzenlendi.

   MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Kordelya Salonu’nda gerçekleşen kokteylde, sempozyum katılımcıları ilk güne dair görüş alışverişinde ve değerlendirmede bulunma fırsatı yakalarken, kokteylde İsmet Tezcan ve Serap Tamay’dan oluşan Grup Günberi sahne aldı.

  Kokteylde kısa bir konuşma yapan MMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Güniz Gacaner Ermin, tüm konuklara sempozyuma katılımlarından dolayı teşekkür ederken, asansör sektörünün sorunlarının ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı sempozyumun bu anlamda büyük önem taşıdığını ve bundan sonraki yıllarda da büyüyerek yoluna devam etmesinin amaçlandığını ifade etti. 

  signs of infidelity cheat on my wife how married men cheat
  why wife cheated blog.sitters4charities.org why people cheat in relationships
  medication discount coupons robertwesterlund.net photo code walgreens
  discounts on prescriptions donleyinc.com walgreens coupons in store
  discounts on prescriptions donleyinc.com walgreens coupons in store
  acyclovir 800mg open propranolol
  imitrex pill thepoliticalsword.com amoxil 500mg
  2015 cialis coupon free coupon for cialis lilly coupons for cialis
  manufacturer coupons for prescription drugs softballspa.com viagra.com coupon
  abortion pill abortion pill abortion pill
  can i take amlodipine at night canitake.net can i take amlodipine at night
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  lisinopril and headaches dizziness lisinopril and headaches dizziness lisinopril and headaches dizziness
  online cialis coupons 2015 cialis coupon coupons prescriptions
  risperdal effets secondaires click risperdal notice
  naproxene click naproxen kruidvat
  apranax migraine site apranax 250
  buscopan dosierung buscopan buscopan preis
  anafranil ve alkol site anafranil 25
  free cialis coupon 2016 cialis online coupon discount prescription drug card
  naltrexone side effects forum opioid antagonist implant naltrexone schedule