HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • EMF MOTOR TS-EN 81-20;50 STANDARDI İLE İLGİLİ BİR EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLEDİ
 • Metroplast Asansör Genel Müdürü Levent Akdemir Sektörün Bir Kimlik Oluşturması ve Kamuoyunda Dahi İyi Anlaşılabilmesi İçin Federasyon Faaliyetleri Şart
 • Metroplast Dış Ticaret Yöneticisi SİAVASH KHEİRKHAH "Üretim Teknolojimiz ile Uluslararası Arenada Rakiplerimizden Ayrılıyoruz"
 • 2010 Yılı Büyüme Hızı
 • Mik-el Satış Müdürü Emrah Terzan Mivox sağladığı avantajlar ile Interlift 2013'te yoğun ilgi gördü
 • EEM ASANSÖR Yönetim Kurulu Başkanı İSMAİL GÖKÇEPINAR ve Şirket Ortağı Yüksek Mühendis HASAN ÜZÜLMEZ;EEM üretiminin yüzde 80’ini ihraç ediyor
 • VİTAL ASANSÖR İhracat Müdürü Yakup ÜNALMIŞ; 2016 yılında Brezilya ve Çin fuarlarına da gitmeyi planlıyoruz
 • Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergun Turk Asansor Sektoru dunya ticaretinde onemli pazar paylarına ulaştı
 • Bakan Hayati Yazıcı Yeni TTK ile şeffaf, hesap verebilir, profesyonel ve uluslararası rekabet gücü yüksek şirketler ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz
 • KAYSERİ’DE GENİŞ KATILIMLI “ASANSÖRCÜLER SEKTÖR TOPLANTISI” DÜZENLENDİ
 • Demir fiyatlarında
 • Başbakan Yardımcısı Babacan, ASO Gündem Toplantısı'ndaydı
 • PROTAŞ Genel Muduru Mustafa Ongay Turkiye’de 50 bin’in uzerinde PROTAŞ makine motoru calışıyor Doktor Elektrik Yuksek Muhendisi Mustafa Ongay ile tanışarak, fi rma faaliyetleri ve asansor sektoru hakkında sohbet ettik.
 • MERİH ASANSÖR Satınalma Koordinatörü AHMET ATİK Rusya pazarına olan ihracatımızı arttırarak pazarda daha etkin olmak istiyoruz
 • E.E.M. Asansör Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Süleyman Homak AR-GE’ye çok önem veriyor ve sürekli yeni projeler üzerinde çalışıyoruz
 • Kleemann, Uluslararası Basın Kuruluşlarını Ağırladı
 • MİK-EL ELEKTRONİK SATIŞ VE PAZARLAMA MÜDÜRÜ EMRAH TERZAN Hindistan’da, iş ortaklarımızla olan ilişkilerimizi sürekli geliştirmeye çalışıyoruz
 • Alyans Asansör geçmişin deneyimi ile günümüz teknolojisini birleştiriyor
 • Arkel Elektrik Elektronik İzzet Çiftçi
 • GÜNAYSAD Başkanı Remzi ASLAN: Belgeli firma sayımızı arttırarak Diyarbakır’da yapılan asansörlerin kalitesini yükselttik

 • BİM-FED Genel Başkanı MUSTAFA ŞAHİN Türkiye’nin en büyük ekonomik gücünü temsil ediyoruz (18 Haziran 2014)

   Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİMFED), 20 bine yakın üye sayısı ile Türkiye’nin inşaat sektöründe en büyük meslek örgütlenmelerinden bir tanesi. Ankara’da; faaliyet gösteren müteahhitlik derneklerinin birleşmesi ile 2007 yılında kurulan BİM-FED, yaklaşık 7 yıldır inşaat sektörüne ve müteahhitlere hizmet veriyor. BİM-FED Genel Başkanı Mustafa Şahin ile bir araya gelerek Federasyon faaliyetlerini ve projelerini kendisinden dinledik. Şahin; “Biz, inşaat sektörünün özellikle de küçük ve orta ölçekli müteahhitlerin sorunlarını, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına taşıyarak çözüme kavuşturmak için bu yola çıktık. BİM-FED olarak “Sesini duyuramayan inşaat sektörünün sesi olmak” amacıyla çalışıyoruz. İMKON ile de 1970 yılında başlayan oda olma faaliyetlerimize destek oluyoruz.” şeklinde konuştu.

   Federasyonunuzun çalışmalarından ve faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

   Biz, inşaat sektörünün özellikle de Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli Müteahhitlik Sektörü üyeleri müteahhitlerin sorunlarını, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına taşıyarak çözüme kavuşturmak için bu yola çıktık. 20 bine yakın üye müteahhidi bulunan Federasyonumuzun kuruluş amacını, “Sesini duyuramayan inşaat sektörünün sesi olmak” şeklinde özetleyebiliriz. Federasyonumuzun yaptığı çalışmalar, müteahhit üyelerimiz ile birlikte, sektörümüzle çalışan 200’ü aşkın sektörü de doğrudan veya dolaylı olarak etkilemektedir.

   Türkiye’deki federasyonların bir araya gelerek kurduğu İMKON ile ilgili neler söyleyeceksiniz. İMKON’a neden ihtiyaç duyuldu ve beklentiler nelerdir?

  Müteahhitlik mesleği, Türkiye’de gerek ekonomik, gerek sosyal gerekse de istihdam anlamında ülke ekonomisine büyük katma değer sağlıyor. Dört milyona yakın direk çalıştırdığımız, en az üç katı kadar da dolaylı olarak istihdam ettiğimiz bir nüfusumuz var. Türkiye’nin en büyük ekonomik gücüyüz. İki yüzü aşkın yan sektöre destek veren bir profi limiz var. Ödediğimiz KDV’ler ile ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyor bunun yanında gecekonduların ve imarsız alanların dönüştürülmesinde, modern kentleşmede birinci derecede rol oynuyoruz.

   Faaliyetleri ve iştigal alanları ile ekonomiden kentleşmeye, istihdamdan ticari hayatın canlanmasına sayısız fayda sağlayan Küçük ve Orta Ölçekli Müteahhilik Sektörü mensubu mütehhitler maalesef ki yaşanan olumsuzluklarda günah keçisi olarak görülmektedir. Yıkılan binalarda, kötü kentleşmede tek suçlu müteahhit olarak gösteriliyor. Zemini uygun olmayan alanlara inşaat ruhsatı veren belediyelerin, yapılabilecek inşaat katsayısını rant için arttıranların, yapı denetim kuruluşlarının sorumlulukları bir kenara bırakılıp yaşanan olumsuzlukların tek mesulü müteahhit gösteriliyor.

  Türkiye’deki çarpık yapılaşma ve bina estetiğindeki eksiklikler konusunda da oklar müteahhitlerimizi gösteriyor. Fakat unutulan bir şey var ki, o da imar planını müteahhitler hazırlamadı. Günümüzde imar planları içerisinde yer alan emsalli araziler üzerine sosyal donatılı modern yapıları da aynı müteahhitler yapıyor.

   Yatırımlarının tamamını kendi öz sermayeleri ile yapan müteahhitlerimizin yaşadıkları tüm sorunların çözümü için Federasyonlarımızın ve İMKON’un çok önemli bir yapı ve bir şans olduğunu söylemek isterim. Bu makamlar şan, şöhret, ün peşinde koşulan alanlar değildir. Meslek örgütleri, tamamen gönüllülük esasına dayalı, kendi cebimizden ve vaktimizden çalarak meslek adına koştuğumuz sahalardır. Bizim önümüzdeki süreçte yer alan kentsel dönüşüm projelerinde mutlaka üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Bunu yaparken de şimdi olduğu gibi birleşerek, sermaye ve güç birliktelikleri sağlayarak, kurumsal ve güçlü bir yapılanma içerisinde yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Meslektaşlarımızın bu birliktelikleri sağlayarak, kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak 7 milyon konuttan hak ettikleri projeleri almaları gerekiyor.

   Sektörümüzün sorunlarından arınarak geleceğini yapılandırmaları için birlikte çalışmak bir mecburiyettir. Bu bağlamda da İMKON’a büyük görevler düşmektedir.

   Federasyon ve İMKON olarak müteahhitlik mesleği ile ilgili üzerinde çalıştığınız sorunlar ve çözüm önerileriniz nelerdir?

   Bundan önce sektörümüz ile ilgili çıkarılan hiçbir yönetmelik ve kanunda bizlere danışılmadı. Bu sebeple de uygulamada birçok sorun yaşandı. BİM-FED’in kuruluşu ve faaliyetleri ile bugün, sektörümüz ile ilgili tüm yönetmelik ve kanun çalışmalarına bizler de müdahil olduk. Bu önemli bir gelişme. Sektörümüz ile ilgili çıkarılan yönetmelik ve kanunlarda ortaklaşa yapılan çalışmalar ile sorunsuz işleyen bir bürokrasi bizlerin önünü açacak, meslektaşlarımız gereksiz ve zorlayıcı prosedürler ile uğraşmak yerine işlerini daha ileriye nasıl taşıyacakları ile ilgilenecekler.

  Türk ekonomisinin ve yerli sermayenin karşı karşıya kaldığı çok önemli bir tehlike var. O da global sermaye grupları. Maddi yönden çok güçlü olan bu sermaye grupları girdikleri bölgelerde yerli sermayeye yaşam hakkı tanımamaktadır. Türkiye’de de fi nanstan enerjiye, sağlıktan iletişime kadar bir çok sektörde faaliyetlerini acımasız bir şekilde sürdüren bu sermaye grupları karşısında yerli üreticilerimizin ve yatırımcılarımızın acil tedbir almaları gerekmektedir. Bu tedbirlerin başında da sermaye birliktelikleri kurmak gelir.

   Piyasa ekonomisinin gelişme sürecinde kriz dönemleri, fi rma birleşmelerinin “patlama” gösterdiği dönemlerdir. Diğer taraftan bu birleşmeler sıkıntılı dönemlerin, daha düşük ekonomik ve sosyal maliyetle aşılmasında önemli bir rol oynar. Günümüzün çok yoğun ve hızlı rekabet ortamında şirketler, sadece kendi ellerindeki kaynaklar ile belli bir ölçüde ilerleme sağlayabilirler. Dolayısıyla, şirketler yeni kaynak sağlamayı öğrenmek zorundadırlar. Yeni kaynak sağlamanın en kolay ve hızlı yolu, kendi kaynaklarını başkalarının kaynakları ile birleştirmek, yani sermaye birlikteliklerine gitmektir. Sürekli olarak değer oluşturabilmek ve stratejik önceliklerine bir an önce ulaşabilmek için dünyadaki birçok şirket sermaye birlikteliğini etkin bir araç olarak kullanıyor. Sermaye birliktelikleri; pazar payını artırabilmek, hedef şirkette bulunan özel varlıklara veya yetkinliklere hızlı bir şekilde ulaşılarak pazar konumunu güçlendirmek, kendi şirketinde bulunan yetkinliklerin daha geniş coğrafyalarda ve pazar kesitlerinde yayılımını sağlamak veya bir rakibin piyasadan çıkmasını sağlamak gibi birçok nedenle gerçekleştiriliyor.

   İnşaat sektörü başta olmak üzere, yerli sanayinin global sermaye karşısında tutunabilmesi için, gerek parasal gerekse bilgi paylaşımı ile rekabet avantajlarımızı geliştirmek zorundayız. Herkes mesleğine ve sektörüne sahip çıkacak. Mesleğe ve sektöre sahip çıkabilmek için, yaptıkları işlerle Türk tacir ve sanayicilerinin daha güçlü bir konuma gelmeleri şarttır.

   BİM-FED olarak sektörümüzün yerelde yaşadıkları sorunları çözüme kavuşturmak için çalışmakla birlikte, müteahhitlermizi geleceğe hazırlamak için de faaliyetler sürdürüyoruz. Sermaye birliktelikleri, çok ölçekli konut üretimi gibi konularda faaliyetlerimiz var. Ve bu faaliyetlerimizi de çok önemsiyoruz.

   İnşaat sektörü ve inşaat sektörünün en önemli meslek dalı olan müteahhitliğin genel görünümü, ekonomik faaliyetleri, ülke ekonomisine ve istihdama katkıları gibi konularda neler söyleyeceksiniz?

   İnşaat sektörünün yukarı ivme kazanması ve bunu sürekli halde tutabilmesi için ilgili devlet birimleri, sektör aktörlerinden daha büyük çaba göstermelidirler. Çünkü inşaat sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörüdür. Türkiye’de 1 milyon kişiye istihdam sağlayan sektörümüz 200’ü aşan yan sektöre de pazar oluşturmaktadır. Sonuç olarak inşaat sektörünün canlanması Türk ekonomisinin canlanması anlamına gelir.

   Tabi bu da sektörümüzün yatırımlarını arttırmasına yönelik düzenlemeler ile TOKİ’nin sosyal konut üretimine dönerek lüks ve orta sınıf yapıların inşasını meslektaşlarımıza bırakması ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca Kentsel dönüşüm adı altında TOKİ tarafından yapılan 1000-2000 adetlik konut ihalelerinin 100-200 adetlik daha küçük parçalar halinde ihale edilerek bu projelerin bölgelerde iş yapan müteahhitler aracılığıyla gerçekleştirilmesi de son derece önemli. Bu tarz bir yaklaşım daha çok müteahhidimize iş olanağı sağlayacağı gibi, müteahhitlerimizin bölgelerinde alış veriş yaptıkları yapı malzemecilerinin, asansör montajcılarının dolayısıyla da üreticilerin iş yapmaları anlamına gelir. 1000- 2000 konut ihalesi alan TOKİ müteahhitleri yaptıkları inşaata gerekli malzemeleri ya fabrikasından ya da belli başlı fi rmalardan temin etmektedir. Bu da inşaat sektörünün lokomotifl ik özelliğini ortadan kaldırmakta ve yapılan onca işten bir kaç fi rmanın kazanç sağlamasına sebep olmaktadır.

   Unutmayalım ki bir meslek grubunun, mesleğine sahip çıkarak geleceğini şekillendirebilmesi, o meslekte faaliyet gösteren aktörlerin gücü ve etkinliğiyle doğru orantılıdır. Sürekli gelişen dünyada, bizler de bu gelişime ayak uydurmalı ve değişen şartlara göre şirketlerimizi yeniden yapılandırmalıyız. Tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörünün de kuralları değişiyor. Bugün için 8-10 konutluk projelerin devri kapanmaya, bunların yerini Kentsel Dönüşüm Projelerinde olduğu gibi sosyal donatılı, 1000-2000 konutluk projeler almaya başlamıştır.

   Gelecek, büyük projeleri tamamlayabilme yeteneğine sahip fi rmalar üzerine kurulacaktır. Şirketlerini geleceğe taşımak isteyen sektör aktörlerinin, hareket kabiliyetlerini arttırmak, kaynaklarını yeniden yapılandırmak, mali krizleri aşabilmek; pazar, piyasa koşullarında rekabet avantajlarını artırabilmek ve her şeyden önemlisi rakip olabilmek için birlik olmaları gerektiğinin altını bir kez daha çizmek isterim.

   Müteahhitler olarak Türk asansör sektörünü nasıl tanıyor ve hakkında neler düşünüyorsunuz?

   Bizler açıkçası Türk asansör sektörünü pek yakından tanımıyoruz. tanımıyoruz. Sadece inşaatlarımızda kalem giderlerimizden bir tanesi olarak görüyoruz. Bizim için önemli olan üzerinde hassasiyetle durduğumuz inşaatlarımızda kaliteli ve sağlam asansörlerin çalışması. Müteahhit meslektaşlarımız sorunsuz çalışan, kaliteli ve uygun fi yatlı asansörleri tercih ediyorlar.

  Yaptığınız binalarda kullandığınız asansörlerde nelere dikkat ediyor, yerli markalı asansör kullanımı konusunda neler düşünüyorsunuz?

   Yerli marka kullanımı konusunda çok titiz davranıyor ve ülkesine en büyük katma değeri sağlayan bir meslek örgütü olarak sermayemizin ülkemizde kalmasını tercih ediyoruz. Ancak yüksek katlı ve hızlı asansörlerde yerli fi rmalarımız bize istediğimiz özelliklerde ürün tedarik etmekte zorlanıyorlar. Tabi fi rmaların küçük ölçekli olması ve dünya devi fi rmalar ile rekabet etme konusunda yalnız kalmaları da ayrıca kendileri açısından dezavantaj oluşturuyor. Ben bu konuda da resmi kurumların yerli markalarımıza destek olmalarını isterim. Derginizden takip ettiğim kadarı ile asansör ihracatı konusunda özellikle aksam üretiminde son yıllarda önemli bir gelişme kat ettik. Bu gelişmelerin binalarımızda kullandığımız asansörlerde de yaşanmasını isterim. Taleplerimize karşılık verebilecek fi rmalar çoğaldıkça tabi ki tercihimizi yerli markalardan yana kullanacağız.

   Asansör sektörü sizce müteahhitlere yeterince kendini tanıtabiliyor mu? Sektörlerin birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri için neler yapılmalı?

  Biz, Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli Müteahhitlik sektörü temsilcileri olarak BİM-FED ve İMKON çatısı altında çeşitli meslek örgütlenmeleri ile özellikle inşaat sektöründe faaliyet gösteren STK’lar ile sürekli dirsek teması halindeyiz. Asansör sektöründen sadece bir defa bir toplantımıza, sanıyorum o da Ankara Asansörcüler Derneği başkanıydı, katıldı. Çeşitli girişimler içerisinde olduklarını ve birçok konuda sorun yaşadıklarını biliyorum. Bizimle irtibata geçtikleri konularda üzerimize düşen görevi yapmaya BİM-FED olarak hazırız.

  BİM-FED Genel Başkanı MUSTAFA ŞAHİN kimdir?

   Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) Genel Başkanı Mustafa Şahin, 1983 yılında inşaat malzemeleri satışı ve mesleği olan sıhhi tesisat ve kalorifer tesisatçılığı ile inşaat sektöründeki faaliyetlerine başladı.

   Meslek hayatı boyunca çok yönlü bir işadamı olan BİM-FED Genel Başkanı Mustafa Şahin, 30 yılı aşan faaliyetlerinde; müteahhitlik işlerinin yanı sıra sanayici, turizm yatırımcısı, yapı ve dekorasyon malzemeleri üreticisi ve restoran işletmecisi olarak da önemli başarılara imza atmıştır.

   İlk konut projesini 1990 yılında tamamlayan Mustafa Şahin, 2010 yılı itibariyle mesaisinin tamamını inşaat müteahhitliği alanındaki faaliyetlerine yöneltme kararı alarak, diğer işkollarındaki ortaklıklarına son vermiştir. Bugün için konut müteahhitliği alanında örnek teşkil eden projelere imza atmaktadır.

   2007 yılında Ankara’nın metropol ilçelerinde faaliyet gösteren inşaat müteahhitleri derneklerinin bir çatı altında toplanmalarıyla kurulan BİM-FED’in Genel Başkanlığını üstlenen Mustafa Şahin, inşaat sektörünün gelişimi için yaptığı çalışmalarına aynı zamanda T.O.B.B. Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli Müteahhitlik Sektör Meclisi Başkan V. ve YOİKK Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Yatırım Yeri Çevre ve İmar İzinleri Komisyonu’ndaki görevleri ile de devam etmektedir.

  i cheat on my boyfriend slokell.com i told my boyfriend i cheated on him
  married and want to cheat go why do wife cheat
  free sodomy sex stories site put in plastic panties stories adult
  signs of infidelity faithwalker.org how married men cheat
  free coupons click drug discount coupons
  prescription drugs discount card read online coupons for walgreens
  walgreens photo coupon in store printable intelliwins.com walgreens online coupons 2015
  i want a abortion abortion pill what is an in clinic abortion
  medication discount coupons robertwesterlund.net photo code walgreens
  acyclovir 800mg betamethasone tube propranolol
  diprolene 0.12% neurontin 400mg clomiphene pill
  diprolene 0.12% informarea.it clomiphene pill
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  lisinopril and rash and itching go lisinopril and rash and itching
  discount cialis prescription read free coupon for cialis
  manufacturer coupons for prescription drugs link discount card prescription
  naproxene link naproxen kruidvat
  naproxene link naproxen kruidvat
  apranax migraine site apranax 250
  buscopan dosierung charamin.jp buscopan preis
  nortriptyline tablet harshpande.net nortriptyline nedir
  cialis walgreen coupon link cialis coupon
  anafranil ve alkol anafranil ve alkol anafranil 25
  celebrex generique krishnan.co.in celebrex medicament dangereux
  aravalle click aravaca codigo postal
  aravalle click aravaca codigo postal
  prescription discounts cards link free prescription cards discount
  free cialis coupon 2016 go discount prescription drug card
  amitriptyline side effect devlog.stoepel.net amitriptyline for dogs
  diflucan how long to work neryx.com diflucan