HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • "Lift Balkans büyük bir fuar olma yolunda hızla ilerliyor"
 • ATO Başkanı Salih BEZCİ Ankara’nın bir kongre ve fuar şehri olmasını da istiyoruz
 • TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Uygulamalı Eğitim Merkezi ile sektöre eğitim verecek
 • Murat Ağcabağ Neden bir yerli firma kendi ülkemde birinci ligde yoktu?
 • LIFT BALKANS 2016
 • ANASDER, Düzenlediği Toplantı ile Sektör Temsilcilerini Bir Araya Getirdi
 • BUTON İSTANBUL GENEL MÜDÜRÜ VOLKAN TERCAN
 • Otomatik ve Yarı Otomatik Kapıları da Bünyemizde İmal Etmeyi Planlamaktayız
 • Fabre Asansör Yönetim Kurulu Başkanı AHMET GÖKHAN "Direkt İhracatımızı Arttırabilmek En Büyük Hedefi miz Arasında Yer Alıyor"
 • Küçük Firmalara Zaman Tanımak ve Yardımcı Olmak Gerekiyor
 • Son dört yılda yüzde 100 büyüyen “Inelex 2014” 9. kez kapılarını açıyor
 • MMO Gaziantep Şubesi Başkanı Ali Peri Gaziantep’te asansörlerin ancak yüzde 5’i güvenli
 • AYBEY ELEKTRONİK SATIŞ VE PAZARLAMA MÜDÜRÜ ÖRSAN ÖRS Fuarda en çok ilgiliyi, asansör kontrol kartlarımız ve EVOS Serisi Kat Kasetlerimiz gördü
 • Ahmet Asansör Genel Müdürü Ahmet Madenci
 • Sevgili Babamın Başlatmış Olduğu ‘Vonak M12 Moduler’ Sistemlerini, Sektorumuz ile Paylaşmanın Gururu İcerisindeyiz
 • BİLİM, SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANI YİNE FİKRİ IŞIK...
 • Ulusal Asansör Konferansında
 • ASANSÖRLERDE UYGUNSUZLUK ORANI YÜZDE 37,28
 • Uğur OKTAR Hedefimiz liderlik yolunda önemli projelere imza atmak
 • SEKTÖRE GÖNÜL VEREN KADIN YÖNETİCİLER BULUŞTU

 • Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergun Turk Asansor Sektoru dunya ticaretinde onemli pazar paylarına ulaştı (10 Mart 2014)

  Bakan Ergun, dunyada gelişen yeni teknolojilerle birlikte, asansor sektorunun de buyuk bir değişim surecine girdiğini hatırlatarak, Turk asansor sektorunun dunya ticaretinde onemli pazar paylarına ulaştığınısoyledi. Asansor sanayinde yer alan fi rmalarımızın onemli bir kısmının dunyanın pek cok bolgesine ihracat yapabilme kabiliyetine eriştiğinin altınıcizen Ergun, ulkemizdeki taahhut fi rmalarının ozellikle Turk Cumhuriyetleri başta olmak uzere; Vietnam'dan Afganistan'a, İran’dan Polonya'ya uzanan genişbir coğrafyada asansor tesis ettiklerini belirtti.

   Bilim Sanayi, ve Teknoloji Bakanımız Nihat Ergun, dergimize ozel acıklamalar yaparak Turk sanayisini ve asansor sektorunu değerlendirdi. Turk asansor sektorunun yıllık 600 milyon dolara yaklaşan cirosu, ihracat buyukluğu ve binlerce kişiye yarattığıistihdam olanağıile Turkiye ekonomisinin onemli işkollarıarasında yer aldığınıbelirten Nihat Ergun, son yıllarda artan konut yapımının, asansor imalatınıda hızlandırmışolduğunu, kentsel donuşum projelerinin de hayata gecirilmesi ile birlikte sektorde suratli bir gelişme yaşandığınıkaydetti.

   Bakan Ergun, dunyada gelişen yeni teknolojilerle birlikte, asansor sektorunun de buyuk bir değişim surecine girdiğini hatırlatarak, Turk asansor sektorunun dunya ticaretinde onemli pazar paylarına ulaştığınısoyle- di. Asansor sanayinde yer alan fi rmalarımızın onemli bir kısmının dunyanın pek cok bolgesine ihracat yapabilme kabiliyetine eriştiğinin altınıcizen Ergun, ulkemizdeki taahhut fi rmalarının ozellikle Turk Cumhuriyetleri başta olmak uzere; Vietnam’dan Afganistan’a, İran’dan Polonya’ya uzanan genişbir coğrafyada asansor tesis ettiklerini belirtti.

   Sayın Bakanım oncelikle Turk sanayisinin bu gununu değerlendirerek, gecmişten gunumuze yakaladığımız başarıda izlediğimiz stratejileri anlatabilir misiniz? Ulkemiz sanayi artık eskiye oranla cok daha guclu ve rekabetci bir seviyeye ulaştı. Turkiye sanayisi buyudu ve sanayi uretimi ekonomideki buyumenin, ulusal gelirdeki muazzam artışın adeta lokomotifi haline geldi. 2013 Turkiye’si ile 2002 Turkiye’si arasındaki buyuk farkıtum vatandaşlarımızın acıkca gorup değerlendirebildiğini duşunuyorum. Zira Turkiye’de son 11 yıllık donem, guclu bir sosyal ve ekonomik donuşumun, bir zihniyet değişiminin gercekleştiği cok ozel bir donem oldu.

   Her şeyden once, daha acık bir toplum haline geldik. Siyasi istikrarıve guveni yeniden tesis ettik. Doğru sosyal politikalarla toplumun her katmanındaki vatandaşımızın geleceğe daha guvenle bakmasınısağladık. Tum bu olumlu gelişmeler yaşanırken, makroekonomik politikalara ayrıbir onem vererek genişkatılımlıve uygulanabilir kalkınma planlarınıyururluğe koyduk.

   Bu arada ekonomimiz de acık bir ekonomi haline geldi; ihracatımız, doğrudan sermaye girişleri, milli gelirimiz onemli artışlar gosterdi. Enfl asyonu ve faiz hadlerini indirmeye, doviz kurlarınıyonetilebilir seviyelerde tutmayıbaşardık. Bankacılık sektoru reformlarınıgercekleştirdik ve gecmişdurumlarla karşılaştırdığımızda cok daha sağlam bir ekonomik yapıya kavuştuk.

   Sanayi altyapımızıve uretim potansiyelimizi kuvvetlendirmek amacıyla Turkiye sanayisinin yol haritasını, Avrupa Birliğindeki calışmalarıbaz alarak hazırladık. Dunyada sanayi politikalarının onem kazandığıbir doneme girildiği icin yatay ve sektorel sanayi politikalarına ağırlık verdik. Şimdi Turkiye Sanayi Strateji Belgesi ve Eylem Planıgibi, bu konuda Cumhuriyet tarihinde ornek teşkil edecek onemli bir uygulamayıyurutuyoruz. Bu belgede yer alan 72 eylemden 23 tanesi fi rmalarımızın teknolojik gelişimini sağlamayıamaclıyor. Bu arada, eylemlerin gercekleşme oranında da yuzde 85 gibi oldukca başarılıbir seviyeyi yakaladık.

   Ancak, Turkiye’de sanayicimize verdiğimiz destekler elbette ki politika oluşturma, yonlendirme ve teknik mevzuat altyapısının hazırlanmasıgibi makro calışmalarla sınırlıdeğil. Hizmet ve ticaret sektorlerindeki kucuk ve orta boy işletmelerimizin buyuyup gelişmesinden proje uretir hale getirilmelerine, yatırımcılara OSB ve Sanayi Sitelerinde sunulan imkanlara, girişimcilere verilen eğitimlere, Ar-Ge, inovasyon, patent, marka ve tasarım desteklerine, yeni teknoparkların ve Ar-Ge merkezlerinin kurulmasına, universite-sanayi işbirliğine ve helal gıdaya kadar uzanan cok farklıalanlarda Bakanlığımızın yoğun calışma ve desteği mevcut.

  Turk sanayisini gelecekte neler bekliyor? Bakanlık olarak ortaya koyacağınız projelerden bahseder misiniz? Şu bir gercek ki Turk sanayisini gelecekte yine yoğun bir rekabet bekliyor. Esasen işin doğasıda budur. Orta gelir tuzağınıaşıp gelişmişulkelerin gelir seviyesini yakalayabilmek icin ozellikle imalat sanayini guclendirmek, teknik mevzuat uyumunu sağlamak, daha fazla ve katma değeri yuksek urunler uretmek durumundayız. 21’inci yuzyılda ulkemize kuresel pazarlarda daha fazla rekabet gucu kazandıracak sektorler ne ise onlar uzerinde yoğunlaşmalıyız. Orneğin gunumuzde gelişmişekonomilerin hedef sektorleri arasında siber guvenlik, robotik, sağlık, yuksek katma değerli imalat, enerji, ulaştırma, dijital ekonomi, gıda, yapılıcevre, uzay ve havacılık, bilgi ve iletişim teknolojileri, kaynak verimliliği, biyolojik bilimler, gelişmişmalzemeler ve oğrenme teknolojileri gibi hayli ceşitli ve onemli alanlar bulunuyor.

   Bu cercevede, urun portfoyumuzu surekli geliştirip dunyadaki teknolojik gelişime paralel bir şekilde revize edemezsek elimizde kuresel pazarlara cazip gelecek bir şeyler de olmaz. Onun icin de başta BRIC ulkeleri olmak uzere cok sayıda gelişmekte olan ulke arasındaki yoğun rekabete hazır olmalıyız. Geliştirmemiz gereken sektorleri iyi tespit etmeliyiz. Ve belki de bu esnada rekabet gucunu yitirdiğimiz bazılarından da cıkışstratejileri geliştirebilmeliyiz ki, yerel kaynaklarımızıve işgucunu etkin bir şekilde kullanmaya devam edebilelim . Ben bu noktada inovasyon, teknolojik yenilikcilik ve markalaşma gibi  alanlarısanayi yapımızın orta ve uzun vadede belki de tek caresi olarak goruyorum. Kendi markamız ve kendi teknolojimiz olacak ki yuksek katma değerli uretim vasıtasıyla ve ihracatla ekonomimizi destekleyelim.

   Bu bağlamda, ekonomimizde orta ve yuksek teknolojili sektorlerin uretim ve ihracat icindeki paylarının arttırılabilmesi icin calışmalarımıza tum hızıyla devam ediyoruz. Orneğin Ar-Ge Merkezlerine onemli teşvikler sağlıyor; 50 ve uzeri Ar-Ge personeli calıştıran işletmelere Ar-Ge Merkezi Belgesi veriyoruz. Buna ek olarak, bizden destek alan Ar-Ge projelerine ilişkin yatırımlar, yeni teşvik sisteminde, nerede gercekleşirlerse gercekleşsin, 5’inci Bolge desteklerinden yararlanacaklar. Ayrıca, Sanayi Tezleri Programımız vasıtasıyla universite-sanayi işbirliğini geliştirme yonundeki calışmalarımıza devam ediyoruz.

   Ancak yeni donemde cok onem verdiğimiz bir diğer proje daha var ki bunun universitelerde uretilen bilginin nihai urunlere donuşmesinde buyuk rol oynayacağına inanıyoruz. Ulkemizdeki Teknoloji Transfer Ofi slerine buyuk destek sağlayacak bu proje kapsamında TU- BİTAK, soz konusu ofi slere bu yıldan itibaren 10 yıl sureyle 1 milyon TL destek sağlayacak. Boylece kamu-universite-sanayi ucgeninde daha etkin bir yonetişim sağlamışve sonuc odaklıcalışmışolacağız. KOBİdesteklerinde ise, hizmet ve ticaret sektorlerinde faaliyet gosteren işletmelerimizi mumkun olan en iyi şekilde desteklemeye, proje uretimi, şirket birleşmeleri ve patent başvurularınıteşvik etmeye ozel bir onem gostereceğiz. Son olarak, oncelikli teknoloji alanlarında ticarileştirmeyi mumkun kılacak projeler icerisinde olduğumuzu da burada eklemek istiyorum.

   Butun bu calışmalar bir butunun ayrılmaz parcalardır. Bu noktada bilim, sanayi ve teknolojiyi bir butun olarak değerlendiriyor ve bunların birbirleriyle etkileşimine onem gosteriyoruz.

   Yerli markalarımız ve bolgede onemli bir uretim ussu haline gelen Turkiye’nin, yaşanan gelişmeler ışığında nasıl bir yol izlemesi gerekiyor? Gunumuzde bilgiyi uretebilen, yonetebilen ve ticari marka haline getirebilen ulkeleronemli rekabet avantajlarına sahip olmaktadır. Gelişmişlik yolunda Ar- Ge’nin kendisi de artık tek başına yeterli değil. Ar-Ge calışmalarının inovasyonla butunluk kazanmasıve inovatif fi kirlerin ticarileştirilmesi gerekiyor ki ortaya başarıpotansiyeli yuksek bir urun cıkabilsin. Ticarileşmeyi başarabilen inovatif fi kirlerin ise oncelikle markalaşmasıgerekiyor, ancak burada da oncelikle yerel anlamda bilinirliğe ulaşılmasışart. Orneğin bir markanın bolgesel ve kuresel başarıya ulaşabilmesi icin once Turkiye’de tanınmasılazım. Guclu ve ulke capında tanınırlığa ulaşmışyerel bir markanın denizaşırılansmanıve başarısınispeten daha kolay oluyor.

   Bu şekilde yurtdışında onemli cirolar yakalamış; Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Orta Asya’da pek cok sektorde tuketiciler tarafından bilinen ve tercih edilen Turk Markalarımevcut. Mesela Brand Finance’in 2012 yılının dunyada en değerli 500 bankasılistesinde 8 tane Turk bankası(markası) yer aldı. Ekonomimizde son yıllarda yaşanan olumlu gelişmelere ve buyumeye paralel olarak ulkemizdeki işletmeler ve markaların değeri de artmaktadır. Bu cercevede sanayici ve girişimcilerimizin de sınai mulkiyet haklarına ve markalaşmaya atfettiği onemin artmasıyla birlikte daha fazla sayıda bolgesel ve kuresel marka oluşturabileceğiz. Zira dunyadaki bazışirketlerin sadece marka değerleri bile diğer tum aktifl erinin toplamından daha buyuk bir rakama ulaşmışdurumda.

   Sayın Bakanım, Turk asansor sektorunun genel gorunumunden kısaca bahsedebilir misiniz? Bolge coğrafyasında onemli bir guc haline gelen ve yakalanan rakamlar ile her gecen gun hacmini arttıran asansor sektorunu nasıl goruyorsunuz? Turk asansor sektoru, yıllık 600 milyon dolara yaklaşan cirosu, ihracat buyukluğu ve binlerce kişiye yarattığıistihdam olanağıile Turkiye ekonomisinin onemli işkollarıarasında yer alıyor. Son yıllarda artan konut yapımı, asansor imalatınıda hızlandırmışolup, kentsel donuşum projelerinin de hayata gecirilmesi ile birlikte sektorde suratli bir gelişme yaşanmaktadır.

   Dunyada gelişen yeni teknolojilerle birlikte, asansor sektorumuz de buyuk bir değişim surecine girdi ve dunya ticaretinde onemli pazar paylarına ulaştı. Asansor sanayinde yer alan fi rmalarımızın onemli bir kısmının dunyanın pek cok bolgesine ihracat yapabilme kabiliyetine eriştiğini memnuniyetle goruyoruz. Yine ulkemizdeki taahhut fi rmalarıozellikle Turk Cumhuriyetleri başta olmak uzere Vietnam’dan Afganistan’a, İran’dan Polonya’ya uzanan genişbir coğrafyada asansor tesis ediyorlar.

   Onumuzdeki donemde, Turkiye’deki kentleşme surecinin devam edeceği dikkate alındığında, inşaat sektorune paralel olarak, asansor sektorunde de bir buyume olmasıkacınılmaz gorunuyor. AB uyumu cercevesinde ulkemizde başlayan belgelendirme faaliyetleri ve asansorlerin yıllık kontrollerine ilişkin faaliyetler sektorun gelişimine katkısağlamaktadır. Bu alanda calışan yetişmişeleman sayısıda her gecen gun artıyor. Ayrıca yurtdışındaki muteahhitlerimizin yatırımlarıda sektoru pozitif yonde geliştirmektedir.

   Yerli uretimde dunya geneline hitap etmek adına; uretimde kalite artırımıve Avrupa standartlarında uretim yapma konusunda ne gibi calışmalarınız var? AB Komisyonu tarafından hazırlanan Asansor Yonetmeliği (95/16/AT), Bakanlığımız tarafından ulusal mevzuata kazandırıldı. Bakanlığımız boylece, gerekli mevzuat uyumlaştırmasınıbirebir gercekleştirerek sektorde faaliyet gosteren fi rmalarımızın kapalıbir alanda değil, Avrupa Birliği alanıgibi dunyanın en rekabetci calışma ortamlarından bir tanesinde rekabet edebilmelerinin onunu actı. Ben soz konusu mevzuat uyumunun sektorun teknik kapasitesi, uretim kalitesi ve sektorel standartların geliştirilmesinde, rekabet gucunun gelişmesi ve ihracat yapabilir hale gelinmesinde onemli rolu olduğunu duşunuyorum.

   Bunun yanısıra, ulkemizle ilgili “2012 Avrupa Birliği İlerleme Raporunda” onemli bir gelişme ve ilerleme olarak nitelendirilen, ayrıca 1.1.2012 tarihinden itibaren uygulanan “Asansorlerde Yıllık Kontroller” de ulkemizde başarıyla yurutulmekte. Avrupa Birliği’nin iyi uygulama orneklerinden biri olan bu uygulama, ulkemizdeki asansorlerin daha guvenli hale getirilmeleri acısından ornek bir uygulamadır. Sektorde, belirlenen standartlar cercevesinde ustun kaliteli uretim yapan, muşteri kitlesine inovatif cozumler sunan ve bakım-onarım hususunda kusursuz calışan şirketlerimizin markalaşma sureclerinde de başarılıolacaklarına inanıyorum.

   Bakanlık olarak asansor sektorunu ve yerli markalarımızıne şekilde destekliyorsunuz? Bakanlık olarak 2011 yılında cok onemli bir buluşmaya ev sahipliği yaptık. Asansor ureticilerimiz ile başta TOKİolmak uzere kamu inşaat sektoru temsilcilerimizi 2011 yılında İstanbul’da bir araya getirdik. Buradaki amacımız ilgili paydaşlarıbir araya getirip, kurulacak konsorsiyumlarla birkac tane asansor markasıortaya cıkarmak ve buradan hareketle asansorde bir dunya markasıoluşturulmasıimkanınıteşvik etmekti.

   Bunun dışında, Bakanlığımızın yanısıra KOSGEB, TUBİTAK, Turk StandartlarıEnstitusu ve Turk Patent Enstitusu gibi kuruluşlarımızın hizmet ve ticaret sektorlerine verdiği ceşitli destek programlarından asansor sektorunde faaliyet gosteren şirketlerimiz de, tıpkıdiğer sektorlerdekiler gibi aynışartlar cercevesinde faydalanabilirler. Destek programlarımızın hepsinin kapsamları, şartlarıve başvuru usulleri titizlikle tanımlandı. Belirlenen başvuru şartlarına uyan herhangi bir fi rma, arzu ettiği programdan yararlanabilir. Zaten soz konusu programlarla ilgili burokrasiyi de mumkun olan asgari seviyeye indirdik. Esasen sektorunun belki de en onemli sorunlarından bir tanesi Ar-Ge alt yapısının guclendirilmesine yonelik calışmaların yetersizliği. Bu sebeple, gerek Bakanlığımız tarafından yurutulmekte olan “Ar-Ge Merkezi Desteği”, “Teknogirişim Sermaye Desteği”, “San-Tez” destekleri ile diğer kurum ve kuruluşlarımızın desteklerinden asgari şartlarda faydalanılmasınıoneriyorum.

   Ozellikle ihracat rakamlarında son iki yılda onemli bir artışkaydedildi, ihracat yapmak ve marka bilinirliğini arttırmak isteyen fi rmalarımıza tanıdığınız avantajlar nelerdir? Yurtdışında Turk markalarımız ile calışmak isteyen veya işbirliği yapmak isteyen fi rmalara tavsiyeleriniz nelerdir? Surdurulebilir ihracat yapabilmek icin kalite,teknoloji, inovasyon, markalaşma, fi yatlama, satışsonrasıhizmet, karşılıklıguven gibi cok ceşitli unsurlar buyuk onem kazanıyor. Bu sektorde markalaşma ve ihracat yapmak pek kolay olmasa da ulkemizin bu alandaki performansına bakarak Turkiye’nin onumuzdeki 10 yıl zarfında icerisinde bulunduğumuz coğrafi bolgede gerek uretim gerekse hizmet alanlarında lider konumuna gelmesinin onunde bir engel gormuyoruz.

   Ancak bu stratejik hedef doğrultusunda, sanırım sektordeki pek cok arkadaşımızın uzerinde hem fi kir olacaklarıbazıkoşulların sağlanmasıbulunuyor. Bunlardan belki de en temeli AB mevzuatıtemelinde ve standartlara uygun uretim yapılması. Bir diğer gereksinim ise Turk Asansor Sanayisinin urunlerinin yapıureticileri, yani inşaat sektoru tarafından desteklenmesi ki bu da şirketlerimizin oncelikle ic piyasada olcek ekonomilerini yakalamasınıkolaylaştıracak bir etmen. Benzer şekilde Toplu Konut İdaresi’nin desteği de sektor icin cok onemli.

   Bu arada, sektordeki markalaşma faaliyetlerinin arttırılmasıve kucuk ureticilerin guc birliği, işbirliği ve birleşme yonunde gosterecekleri cabalar da ortak sinerjiyi arttıracaktır. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ve teknolojik odaklıasansorlerin uretimi ise hic şuphe yok ki ihracat potansiyelimiz acısından onem taşıyor. Dolayısıyla endustriyel tasarım ve inovasyon bu sektorde de giderek daha fazla onem taşıyor ve hatta uretimin kaderini değiştiriyor. Bu cercevede, ozellikle de asansorlerin tasarımıkonusunda gerekli teknoloji transferinin yurtdışıortaklıklarla sağlanmasıulkemizdeki bu alandaki markalaşma cabalarınıguclendirecektir.  

  why my husband cheated on me scottdangelo.com why would my husband cheat
  i cheat on my boyfriend how to get your boyfriend to cheat on you i told my boyfriend i cheated on him
  will my husband cheat link when women cheat
  adult intimate stories femchoice.org preteens having sex stories
  walgreens printable coupon click walgreens photo prints
  free prescription discount cards sharethispage.co.uk free discount prescription card
  walgreens online coupon codes open discounts on prescriptions
  2015 cialis coupon open lilly coupons for cialis
  furosemide cipro 500mg gabapentin pill
  manufacturer coupons for prescription drugs softballspa.com viagra.com coupon
  generic cialis discount site buy generic cialis
  prescriptions coupons cialis discount coupon free prescription cards discount
  prescription discount coupons cialis online coupon cialis coupon
  manufacturer coupons for prescription drugs prescription savings card discount card prescription
  free prescription drug discount card prostudiousa.com prescription drugs coupon
  coupon cialis drug discount coupons free coupon for cialis
  augmentin pret augmentin duo augmentin gyerekeknek
  nortriptyline tablet harshpande.net nortriptyline nedir
  cetirizine sans ordonnance open cetirizine sans ordonnance
  viagra site viagra generique
  free discount prescription cards drug coupon card cialis online coupon
  kamagra shop davidspot.com kamagra