HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • Uşak’ta asansörler ne alemde?
 • Bahçelievler Erkan Avcı Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi, kariyer günleri gerçekleştirdi
 • Bakanlık, kamu otoritelerinde asansör farkındalığı oluşturmak adına, Türkiye genelinde seminerlere başladı
 • Bulut Makine Dış Ticaret Uzmanı Ahmet İNAN & Tedarik Zinciri Sorumlusu Mustafa BULUT "Her türlü ihtiyaca cevap verebilmemiz, Avrupa pazarında bizleri tercih edilir kılıyor"
 • Uzar Paslanmaz İthalat ve İhracat Sorumlusu Mehmet Karakaş Almanya’da hedefl ediğimiz müşterilere ulaştık
 • Takım calışması icinde, 2023 hedefl erine doğru birlikte yol alalım Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN, Turk ekonomisi ve sanayisinin 2012’sini değerlendirerek, 2013 ongorulerini bizler ile paylaştı.
 • Son dört yılda yüzde 100 büyüyen “Inelex 2014” 9. kez kapılarını açıyor
 • VİZYON ALMANAK 2014
 • MKS KABLO GENEL MÜDÜRÜ ŞÜKRÜ ERTUĞRUL
 • BİM-FED Genel Başkanı Mustafa Şahin Rakip Olabilmek İçin Birlik Olun
 • “Türkiye- İran Asansör Ortak Çalışma Şartları” Semineri Düzenlendi
 • Sektörde Milat Diyebileceğimiz Bir Dönem Yaşıyoruz
 • Fas’ta bir Türk markası
 • Sanayi Genel Müdürlüğü Asansör ve Teleferik Şube Müdürlüğünde Neler Oluyor?
 • BURSAD’IN İFTAR DAVETİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ
 • Diyarbakır’da “Asansör Bilgilendirme Paneli” Düzenlendi
 • İran Asansör Fuarı’nda Yerimizi Aldık
 • Asansör firmalarına elektrik/elektronik mühendisi zorunluluğu...
 • HAS Asansör Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi kapılarını açtı
 • “Yüksek Teknoloji ile Üreteceğiz”

 • D KARE TEKNİK MÜDÜRÜ MUSTAFA GÖRMÜŞ ASANSÖR ENSTİTÜSÜ konumuna gelerek sektöre hizmet etmeyi hedefliyoruz (19 Haziran 2014)

   D KARE Teknik Müdürü Mustafa Görmüş ile keyif dolu bir sohbet gerçekleştirdik. Mustafa Görmüş, kendisini sektörün çok iyi tanımasına rağmen bize kendisini tanıtarak meslek kariyeri hakkında bilgi verdi. D KARE’nin kuruluş hikayesini ve hedefl erini de bizimle paylaşan Görmüş; “Ana hedefi miz asansör sektöründe ENSTİTÜ konu- munda faaliyet göstermek. Üstüne basarak söylemek isterim ki, ülkemizde ihtisaslaşma çok alt seviyelerde. Bizim en büyük hedefi miz, asansör alanında ihtisaslaşmaya devam etmek ve ülkemizin en büyük ihtiyacı olan “ASANSÖR ENSTİTÜSÜ” konumuna gelerek sektöre hizmet etmek.” şeklinde konuşu.

   Mustafa Bey, öncelikle bize kendinizden ve asansör sektöründe ki kariyerinizden bahseder misiniz?

   Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra üretim ve hizmet sektöründe çeşitli kuruluşlarda çalıştım. Akabinde 2002 yılında asansör sektörü ile yollarımız kesişti. Asansör elektronik ekipmanları üreten bir fi rmada üretim planlama ve Kalite Yönetim Sistem Sorumlusu olarak görev aldım. Bu dönem Asansör Yönetmeliğinin Avrupa Birliği ile entegrasyonuna denk gelen bir dönemdi, her ne kadar ülkemizde CE işareti asansörlerde zorunlu uygulamaya başlamamış olsa da, çalıştığım fi rmanın ihracatı dolayısı ile CE işareti ile ilgili çalışmalar başlamıştı. O dönemde gerek yönetmeliğin yorumlanması gerekse standartların yorumlanması konusunda çalışmalarım oldu. 2 yıllık bir çalışmanın sonunda 2004 yılına geldiğimizde ülkemizde 95/16/AT yayınlanmış ve zorunlu uygulaması başlamıştı. Uygulamanın başlaması ile birlikte ülkemizde gerçek anlamda uyumlaştırılmış standart ve yönetmelikleri yorumlayacaklar nitelikli eleman sorunu yaşamaktaydı. Çalıştığım fi rmadan ayrılarak yönetmeliği uygulamaya çalışan asansör montaj fi rmaları ve güvenlik komponenti üreticilerinin teknik danışmanlık ihtiyacını cevap vermeye yönelik danışmanlık faaliyetlerine başladım. Bu çalışmalarım esnasında Türkiye’de temsilcilik olarak faaliyet gösteren Çek Cumhuriyeti kökenli Onaylanmış Kuruluş olan SZUTEST’ten Asansör Belgelendirme Departmanı Yöneticiliği teklifi geldi ve 2006 yılı Şubat ayı itibari ile SZUTEST’te çalışmaya başladım. 6,5 yıllık SZUTEST kariyeri süresinde Asansör Yönetmeliği, Kablolu Taşıyıcılar (Teleferik) Yönetmeliği, Kişisel Koruyucu Ekipmanlar Yönetmeliği ve Yapı Malzemeleri Yönetmeliği konusunda Teknik Yönetici ve Denetçi olarak görev aldım. 2012 yılında SZUTEST’le olan birlikteliğim sona erdirip, yaklaşık 1 yıl dinlenmeye geçip yeni hedefl er için altyapı çalışmalarını gerçekleştirdim ve ekibimizle birlikte 2014 yılı Şubat Ayı itibari ile D KARE GÖZETİM TEST VE BELGELENDİRME TİC. LTD. ŞTİ’nin kuruluşu çalışmalarını başlattık.

   Asansör sektörünü tercih etmenizin sebepleri nelerdir? Türk asansör sektörü hakkındaki görüşlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

   Öncelikle asansörü tercih etme sebeplerini ele almadan önce Belgelendirme sektörünü tercih etme sebebimi ve hikayesini anlatmak isterim. 1994 yılında Üniversite sınavının sonuçlanması ile birlikte ailemde öncelikle bir gurur ama bunun yanında şaşkınlık ortaya çıkmıştı, kazandığım bölüm olan Endüstri Mühendisliği halk arasında çok da fazla bilinmeyen bir bölümdü ve hatta çoğu insan Endüstri Meslek Lisesi’ni mi kazandın diye soruyordu. Aynı yıllarda ülkemizin köklü kuruluşları uluslar arası kalite ödülleri almak için çalışmalar yapmaktaydılar ve ben o zaman kalite ve denetim konularında uzmanlaşmaya karar verdim. 2002-2004 yıllarına gelene kadar bu konularda çalışmalarımı sürdürürken, Avrupa Birliği ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşması sonrasında zorunlu hale gelen yeni yaklaşım yönetmeliklerinin de kalite tabanlı olması sebebi ile CE işareti çalışmalarına başladım ve asansör sektörü ile tanıştım, açıkçası asansör sektörüne girip sektörde hala kalmamın en önemli sebebi sektörün kendisi ve paydaşlarıdır diyebilirim. Sektörde ciddi anlamda teknik ve aynı zamanda EN standartlarını yorumlayacak personel sıkıntısı vardı, ki bu hala devam etmekte. Bu durum beni daha fazla ön plana çıkardı ve sektörde 10 yılı aşkın süredir çalışmalarımı devam ettirmeme katkı sağladı.

   Türk asansör sektörü bana göre yıldızı parlak, geleceği olan bir sektör. Ancak bunun yanında handikapları da çok. Sektörün en büyük handikapı nitelikli teknik personelin az olması ve az olan nitelikli personelin sektörden çok çabuk uzaklaşması. Bu durum her ne kadar benim için bir fırsat olmuşsa da, gerek kendimin gerekse kuruluşumun en büyük hedefi sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik uzmanları yetiştirmektir.

   D Kare’nin kuruluş hikayesini ve neden böyle bir yapılanmaya gittiğinizi anlatabilir misiniz?

   Yapı olarak çalıştığım kurumlara bağlılığı hep birinci planda tutan biri olduğumdan dolayı, SZUTEST’te 6,5 yıllık çalışma hayatım esnasında çok fazla teklifl er de almaktaydım ve bu teklifl eri hiçbir zaman olumlu değerlendirmeyi düşünmedim. 2012 yılında ayrıldığımda da aynı şekilde sektörde ayrılığımı duyan pek çok kuruluştan (gerek onaylanmış kuruluşlar gerekse üretici ve montaj fi rmaları) iş teklifl eri gelmeye başlamıştı. Bu kuruluşlardan bir kısmı ile de görüşmelerim de oldu, ancak benim kafamda kurduğum yapının hiçbir şekilde diğer kuruluşlarda uygulanamayacağını ve olmaması durumunda da içsel olarak tatmin olamayacağımı hissettim ve teklifl eri geri çevirdim. O dönemde yine sektörde birlikte çalışmalar yaptığım Hakkı Buğra Ak’a düşüncelerimden bahsettim ve birlikte sadece Asansör ve Kaldırma-İletme Makineleri sektörüne yönelik olarak faaliyet gösterecek bir Muayene Kuruluşu ve Onaylanmış Kuruluş yapılanmasını kurmaya karar verdik ve 2013 yılı Şubat ayında şirketin kuruluşunu gerçekleştirdik.

   Kuruluş aşamasından itibaren çalışmalarımızın büyük kısmını da asansör sektörüne hizmet ederek sürdürdük. Bu süreçte gerek akreditasyon süreci için TURKAK’a, gerekse Onaylanmış Kuruluş atanma süreci için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurularımızı yaptık. 2013 yılı Aralık ayında TURKAK tarafından A Tipi Muayene Kuruluşu olarak atandık, akabinde Avrupa Birliği tarafından da 2014 yılı Şubat ayı itibari ile 2528 Kimlik Numaralı Onaylanmış Kuruluş olarak atandık. Nisan ayında T.C. Resmi Gazetesi’nde yayınlanan tebliğ ile de Onaylanmış Kuruluş olarak faaliyetlerimize başladık.

  Firma faaliyetleriniz neler olacak, bünyenizde yer alan hizmetlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

   Az evvel de belirttiğim gibi bizim ana faaliyet alanımız asansörler ve kaldırma iletme makineleri. Tabii bunun yanında uzmanlık alanlarımıza giren diğer ürünlere yönelik faaliyetlerimiz de olacak. Ancak üstüne basarak söylemek isterim ki, ülkemizde ihtisaslaşma çok alt seviyelerde. Bizim en büyük hedefi miz, asansör alanında ihtisaslaşmaya devam etmek ve ülkemizin en büyük ihtiyacı olan “ASANSÖR ENSTİTÜSÜ” konumuna gelerek sektöre hizmet etmek. Buna yönelik olarak sürdürdüğümüz faaliyetlerimizde öncelikli hedefi miz olan A Tipi Muayene Kuruluşu ve Onaylanmış Kuruluş yetkilerimizi tamamladık. A tipi muayene kuruluşu olarak gerek Belediyelerin yetkisinde olan asansör periyodik kontrol faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz, gerekse sektörde asansör montajı konusunda çalışan kuruluşlara teslim öncesi asansörlerin güvenlik kontrollerini gerçekleştirmekteyiz. Özellikle taşeron kullanımının yoğun olduğu asansör montaj alanında teslim öncesi asansör güvenlik kontrolleri ciddi anlamda ihtiyaç duyulan bir alan ve biz bu alanda fi rmalarla uzun süreli sözleşmeler imzalayarak muayene hizmetleri vermekteyiz. Asansör periyodik kontrollerine ise Belediyelerle anlaşmalar yaparak gerçekleştirmekteyiz. Yeni faaliyete geçmiş bir şirket olarak ilk protokolümüzü de İstanbul Çatalca Belediyesi ile gerçekleştirdik ve muayene faaliyetlerine başlamış bulunmaktayız.

   Firma olarak hedefl eriniz nelerdir? Önümüzdeki dönemde yapmayı planladığınız projelerinizden bahseder misiniz?

   Ana hedefi miz asansör sektöründe ENSTİTÜ konumunda faaliyet göstermek. Bunun yanında şirketimizin makro hedefl erinden bir tanesi olan asansör kontrollerinin ülkemizde bir alışkanlık haline gelmesini sağlamak. Bunu sağlayacak en önemli mikro hedefi miz ise Modül G (Birim Doğrulama) kapsamında asansör piyasaya arzının sektörde alışkanlık haline gelmesini sağlamak. Bu anlamda şirketimizin hedefi 2015 yılı sonuna kadar yılda ortalama 1000 adet modül G kapsamında belgelendirme gerçekleştirmek. Tabii ki ülkemiz coğrafi koşulları ve ulaşım maliyetlerini göz önüne aldığımızda bu hedefe ulaşmak için bölgesel ofi sler kurulması çalışmalarımız önümüzdeki dönemde hayata geçecektir.

   D Kare’nin sektöre getireceği yenilikler ve farklılıklar neler olacak?

   D KARE’nin kanımca sektöre getireceği en büyük yenilik ve farklılık sadece sektöre özgü konularda uzmanlaşmış personel çalıştırmak ve personelin sektöre ait düzenlemeler alanında en iyi seviyede uzmanlar haline gelmesini sağlamak olacaktır. Ülkemiz garip ve özellikle Avrupa’dan farklı bir ülke, yaklaşık 10 yıldır asansör konusunda uzmanlaşmış Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren uzmanlarla istişareler içerisindeyim. Bu istişareler sırasında en çok dikkatimi çeken konu asansör dışında bir konu hakkında herhangi bir soru sorduğumda hayatında ilk defa duydukları bir soru ile karşı karşıya olduklarını hissettim ve sorularıma içtenlikle bu konu hakkında hiçbir fi krim yok cevabını aldım. Ülkemizde ise bu durum çok farklı, uzman sıfatı ile bir asansör fi rmasına gittiğinizde fi rmanın yan komşusundan bir makine veya başka bir ürünle ilgili sorularla da karşılaşabiliyorsunuz. İlginç olan karşınızdaki kişi asansör dışındaki bir ürün hakkında da asansör bilgisi gibi bir bilgi beklemekte. Konu hakkında bilginiz olmadığını söylediğinizde ise; “Nasıl olur? Uzman değimlisin bilmen lazım.” Gibi tepkiler almaktasınız. Bu durumun en olumsuz yanı, tüm sorulara cevap verebilmek için her alandan az ve yarım bilgi ile cevap vermeye kalkışmaktır. Benim en büyük idealim personelimizin sadece asansör ve kaldırma iletme makinelerinde uzmanlaşması bu ürünlerle ilgili tüm bilgilere sahip olmasını sağlamaktır.

   Türk asansör sektörü hakkında neler düşünüyorsunuz? Dünyadaki gelişmeleri de katarak sektörün geldiği noktayı bizimle paylaşabilir misiniz?

   Dikey yapılaşmanın günden güne arttığı ülkemizde asansör sektörü ciddi anlamda yıldızı parlaması gereken bir sektör, ancak geldiğimiz noktaya baktığımızda ortada parlayan bir yıldız görememekteyiz. Bunun en önemli sebebinin uzun vadeli hedefl eri olan ve nitelikli insan gücüne önem veren sektör paydaşlarının sınırlı sayıda kalması olduğunu düşünmekteyim. Tahminlerime göre ülkemizde yılda yaklaşık 40 bin civarında yeni asansör montajı gerçekleştirilmektedir, bunun yanında gerek yurt dışı gerekse iç piyasanın güvenlik komponenti ihtiyacını sağlayan sanayicilerimiz bulunmaktadır ama bu sanayicilerin üretimine baktığımızda yüksek yapılarda monte edilecek yüksek hızlı asansörlere yönelik ürün geliştirme faaliyetinin çok sınırlı olduğunu söyleyebilirim. Bu durum da tamamı ile uzun vadeli planları olmayan kuruluşlarımızın AR-GE yatırımı gerçekleştirmemesinden kaynaklandığını düşünmekteyim. Gerçek anlamda AR-GE faaliyetinin sektörün en büyük ihtiyacı olduğu kanaatindeyim, yüksek yapıların ihtiyacı olan yüksek hızlı asansörlerde monte edilecek ekipmanların yerli üreticilerimiz tarafından yeterince sağlanamamaktadır. Örneğin ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinden birinin olan asansör rayları olduğunu düşünürsek, 2,00 m/s hızında çalışan asansörlere yönelik rayların üreticilerimiz tarafından sağlanamadığını görebilmekteyiz. Diğer yandan 2012 yılında ülkemizde uygulanmaya başlayan EN 81-1+A3 standardı şartlarını karşılayan “INNOVATİF” bir kontrolsüz hareket önleme tertibatının piyasaya sunulduğunu göremedik, herkes birbirinin kopyası olan bobinli regülatör üreterek günü kurtaran çözümler üretmeye çalıştı. Buradan da AR-GE faaliyetlerinin ne kadar zayıf kaldığını görebilmekteyiz.

   Sektörün yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileriniz nelerdir?

   Sektörün çok fazla sorunu olduğunu söyleyebilirim, her ne kadar sürekli bu sorunlarla karşılaşmakta olduğumu ve sektör temsilcilerine çözüm üretmeleri konusunda katkılar sağlamaktaysam da burada sorunların tümünü ele almamızın imkanı olmadığını düşünüyorum. Ama sohbetimiz sırasında çok sıklıkla dile getirdiğim ve sektörün en büyük sorunu olduğunu düşündüğüm konu “nitelikli eleman” eksikliğidir. Bu sorunun en büyük çözümünün sektör temsilcilerinin birlikte hareket ederek kendi etik kurallarını oluşturması ve oluşturulacak etik kurallar doğrultusunda personel eğitimlerinin ülke geneline yayılmasını sağlamak olduğunu düşünmekteyim. Bu konuda atılacak en büyük adımın aynı zamanda delegesi olduğum Asansör Sanayicileri Federasyonu tarafından atılacağını düşünüyorum. Federasyonun ilk çalışmasının asansör montaj faaliyetinde görev alan montörlerin kontrol altına alınması ve standartlaşmalarını sağlayacak bir iç mevzuat düzenlemek ve bu mevzuat şartları doğrultusunda personel yetkinliklerini artıracak çalışmaların gerçekleştirilmesi olduğunu düşünüyorum. Umarım Federasyon bunu başarır, bu başarılırsa gerçekten pek çok sorunun önüne geçilmiş olacak.

  Eklemek istedikleriniz?

   Öncelikle bana zaman ayırdığınız için teşekkür etmek istiyorum, sektörümüzün çok değerli olduğunu ve değerli insanlara ihtiyacı olduğunu düşünmekteyim, bu anlamda sektöre katkı sağlayacak olan her değerli bireyin değerinin bilinmesini ve sektörde kalmasının sağlanmasının gerektiğini düşünüyorum.  

  aids virus picture hiv treatment guidelines hiv symptoms in men
  i cheat on my boyfriend slokell.com i told my boyfriend i cheated on him
  will my husband cheat tolobel.com when women cheat
  dating sites for married people go why wifes cheat
  why wife cheated blog.sitters4charities.org why people cheat in relationships
  prescription drugs discount card blog.planningpme.es online coupons for walgreens
  medication discount coupons robertwesterlund.net photo code walgreens
  amoxicillin celecoxib cephalexin 500mg
  2015 cialis coupon free prescription drug card lilly coupons for cialis
  furosemide cipro 500mg gabapentin pill
  prescription drugs coupons mba-institutes.com discount prescription coupons
  free viagra coupon 2016 markthrice.com transfer prescription coupon
  drug coupon card blog.alpacanation.com pet prescription discount card
  2016 viagra coupon blog.brunothalmann.com coupons viagra
  2016 viagra coupon read coupons viagra
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  generic cialis discount lipseysguns.com buy generic cialis
  manufacturer coupons for prescription drugs link discount card prescription
  viagra viagra viagra
  naprosyn naprosyn jel nedir naprosyn 250 mg
  buscopan dosierung charamin.jp buscopan preis
  viagra open viagra generique
  drug coupon datum-digital.com coupons for drugs
  naltrexone side effects forum http://naltrexonealcoholismmedication.com/ naltrexone schedule