HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • ALMANAK 2015
 • ThyssenKrupp Elevator
 • BİM-FED Genel Başkanı Mustafa Şahin Rakip Olabilmek İçin Birlik Olun
 • METS ASANSÖR, BİRİNCİ YILINI KUTLADIĞI DAVETTE FABRİKA AÇILIŞINI DA GERÇEKLEŞTİRDİ
 • TASİAD EĞİTİM KOMİTESİ'NDEN “PERSONEL ÖZLÜK DOSYALARI” HAKKINDA EĞİTİM SEMİNERİ
 • ASANSÖRLERDE UYGUNSUZLUK ORANI YÜZDE 37,28
 • İnşaat Sektöründe 2023’e Kadar, 1.3 Trİlyon Dolar Yatırım Hedeflenİyor
 • EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR; 2016’da Bunlara Dikkat; Dalgalı küresel finans piyasaları, yavaş iç piyasa ve zorlu ihracat pazarı
 • Elevator Promotion Organization (EPO) ilk adımını Çeşme’de attı
 • Bakan Ergün, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen “Türk Asansör Sektörü ile İnşaat Sektörü Buluşması”nda yaptığı konuşmada dışa açık bir ekonomi modeliyle hareket eden Türkiye’nin, ihracat ve ithalat arasında bir denge kurması gerektiğini kaydetti
 • Ulusal Asansör Konferansında
 • Ankara Bilim Sanayi ve İl Müdürlüğü’nde seminer sonrası değerlendirme toplantısı yapıldı
 • Projesi olan, desteği anında alacak San-Tez Yönetmeliği yenilendi
 • ASFED Yönetim Kurulu Başkanı YUSUF ATİK "Amacımız sektörü bir çatı altında toplamak ve yerli bir marka çıkarmak"
 • HAS ASANSÖR GENEL MÜDÜRÜ HÜSEYİN KEŞANLI İhracatta 46 olan ülke sayımızı 60’a çıkarmayı hedefliyoruz
 • Osmaniye’de ‘Asansör’ Projesi Seminerle Tanıtıldı
 • Samsun Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu Biz 2012 Yılında Türkiye’nin Yüzde 3 Oranında Büyüyeceğini Tahmin Ediyoruz
 • Asansör İstanbul 2011 fuarı 14-17 Nisan’da
 • Löher Asansör Genel Müdürü Ergin Aktaş Yeni Türk Ticaret Kanunu’na ne kadar hazır olduğumuzu tespit etmeli, vakit kaybetmeden uyum sorunumuzu çözmeliyiz
 • Teknolojik ürün yatırımlarına destek

 • KAYSERİ’DE GENİŞ KATILIMLI “ASANSÖRCÜLER SEKTÖR TOPLANTISI” DÜZENLENDİ (26 Nisan 2016)

   Bilim Sanayi ve Teknoloji   Bakanlığı Kayseri İl Müdürlüğü,   Kayseri Ticaret Odası ve   Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven   Sanayicileri Derneği’nin (KAYSAD)   katkılarıyla, Kayseri Ticaret Odası   M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans   Salonu’nda 12 Kasım 2015 Perşembe   Günü “Asansörcüler Sektör Toplantısı”   düzenlendi.

   Toplantıya Kayseri Vali Yardımcısı   Mehmet Aktaş, Kayseri Ticaret Odası   Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut   Hiçyılmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji   Bakanlığı Sanayi Üretimi Güvenliği   ve Denetimi Genel Müdürü Muhsin   Dere, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı   Piyasa Gözetimi ve Denetimi   Daire Başkanı Erol Ferhat, Asansör ve   Teleferik Sanayi Şube Müdürü İlyas   Menderes Büyüklü, Sanayi Ürünleri   Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü   Şube Müdürü Gül Dölek, Kayseri   Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü   Kamil Akçadırcı, Asansör Sanayicileri   Federasyon Başkanı Yusuf Atik,   Kayseri Asansör Sanayiciler Derneği   Başkanı Muharrem Kök, Yozgat, Niğde,   Nevşehir, Kırşehir ve Aksaray Bilim,   Sanayi ve Teknoloji İl Müdürleri,   KTO 25’inci Meslek Komitesi Başkanı   İsmail Gökçeoğlu ve komite üyeleri,   belediye ve sektör temsilcileri katıldı.  

  M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans   Salonu’nda düzenlenen toplantının   açılışında konuşan Kayseri Ticaret   Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut   HİÇYILMAZ, sektörün yaklaşık   1 milyar dolarlık bir ekonomik   hacme sahip olduğunu belirterek;   “Türkiye’de asansörcülüğe geriye   doğru baktığımızda 60 yıl öncesine   kadar gidiyoruz. 60 yıl öncesinde   Türkiye’de asansörler yapılmaktaydı.   Bununla beraber asansör sektörünün   ilerlediği ve yüzde 10 civarında   asansörün Türkiye’de yapıldığı fakat   yürüyen merdivenlerin tamamının   dışarıdan ithal edildiği görülüyor. Sektörde   yılda ortalama 35 bin asansör   ve 3 bin yürüyen merdiven yapıldığı   görülmektedir. Sektör, 400 binin üzerinde   asansörün işletme süreçlerinde   gerçekleştirilen, bakım ve onarımda   kullanılan malzeme ve ekipmanlar ile   birlikte yaklaşık 1 milyar dolarlık bir   ekonomik hacme sahiptir” dedi.  

  Hiçyılmaz’ın ardından toplantıda   konuşan Bilim Sanayi Ve Teknoloji   Bakanlığı Kayseri İl Müdürü Kamil   AKÇADIRCI ise Türkiye’de yaklaşık   477 bin asansör ile milyonlarca insan   taşındığını ifade ederek, “Bakanlığımızın   sorumluluk alanında bulunan   ve günlük hayatta sıkça kullanılmakta   olan yaklaşık 477 bin asansör ile her   gün milyonlarca insan taşınmaktadır.   İlimizdeki binalarda yaklaşık 12 bine   yakın asansör kullanılmaktadır. Periyodik   kontrol sonucunda faaliyetten men   edilmesi gereken asansörlerin kullandırılmaya   devam ettirildiği şeklinde   bina sakinlerince yoğun bir şikayet   gelmekte. İl Müdürlüğü olarak piyasa   gözetimi ve denetimi faaliyetlerinde   temel önceliğimiz; idari yaptırımları   uygulayarak fi rmaları cezalandırmak   değil, piyasada güvenli ürünlerin yer   almasını sağlamak amacıyla yönlendirici   olmak ve rehberlik yapmaktır. Bu   amaçla asansör montajcısı ve bakımcısı   fi rmalara bilgilendirmeler yapılmaktadır”   diye konuştu.

    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı   Sanayi Üretimi Güvenliği ve Denetimi   Gen Müdürü Muhsin DERE, Asansör   Sanayicileri Federasyon Başkanı Yusuf   ATİK ve Vali Yardımcısı Mehmet   AKTAŞ’ın konuşmalarının ardından   Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı   Şube Müdürü Gül Dölek, 24 Haziran   2015 tarihinde yayımlanan Asansör   işletme Bakım ve Periyodik Muayene   Yönetmeliği hakkında geniş bir   sunum yaptı.  

  Sunumun bitmesiyle verilen kısa bir   aranın ardından, ikinci bir toplantıda   KAYSAD tarafından üyelerden derlenen   soru ve görüşler heyete aktarıldı. 

   -KAYSAD tarafından hazırlanan ve heyete   sunulan sorular ve görüş önerileri 

   “Yangına dayanımlı asansör kat kapıları”   mevzusu ilk soru ve görüş olarak   aktarıldı. 19/12/2007 tarihli ve 26735   sayılı Resmi Gazetede yayımlanan   Binaların Yangından Korunması Hakkında   Yönetmeliğin ilgili hükümlerine   göre yapılması gereken “Yangına karşı   dirençli kat kapıları” gerek imalatının   olmaması gerekse test kuruluşlarının   yetersiz kalması nedeniyle yapılamadığı   ve ülkemiz genelinde yüz binlerce   “uygunsuz” tanımlanan asansör kapısı   monte edildiği gerçeği gözler önüne   serildi. Aynı zamanda şu an montajı   tamamlanmış asansörlerin bu sıkıntı   nedeniyle tescil edilememesinin bir   kaos oluşturduğu belirtilerek ve konunun   çözümü talep edildi.  

  Ayrıca KAYSAD tarafından, 31.12.2015   tarihine kadar tescil edilecek asansörlerin   mevcut haliyle tescil edilmesi,   01.01.2016 tarihi itibariyle onaylanacak   proje uygulamalarında bu hususun   aranması yönündeki sektör talebi de   iletildi. 

   “Piyasa Denetim ve Gözetim kurumunca   tam muayene kriterlerine göre   kontrol edilen asansördeki kusurlar   veya noksanlıklar, başka bir asansör   monte edenin veya onun yetkili servisinin   bakım hizmeti eksikliğinden veya   suiistimallerden kaynaklanıyor olsa   dahi bu kusurlar için asansör montajını   gerçekleştiren fi rmaya dönüldüğü   ve cezai müeyyidelere maruz kaldığı   gerçeği” ikinci tespit olarak aktarıldı. 

   Asansör denetimlerinde montajcı ve   bakımcı kusurlarının ayrılmasının,   ihtar veya cezaların muhatabına tebliğinin   daha adil ve koruyucu olacağı   yönündeki inanç bildirildi. 

   Gündeme getirilen bir başka husus   da; “Muayene kurumları tarafından   tutulan ilk periyodik kontrol raporu ve   iliştirilen yeşil etiketin ilgili montajın   yeterliliğinin tespitinde etkinliğinin ne   derecede olduğu, tescilden hemen   sonra bile denetim organlarınca   asansörde yapılan incelemelerde eksik   veya kusurların bulunabildiği, tarafların   zor durumda kalabildiği, bunun   önlenmesi ve piyasaya sağlıklı asansörlerin   arzı açısından ilk tescili yaptırılacak   asansörlerin tam muayeneden   geçirilmesi ve raporlanmasının uygun   olup olmadığı, bu muayene sonrası   tutulan raporun, montajcı fi rma aleyhine   ileride yürütülebilecek “montaj   hatası” iddiaları karşısında aklayıcı   bir belge yerine geçip geçemeyeceği   hususu oldu. 

   Bakanlık yetkilileri tarafından konu ile   ilgili olarak gerek muayene kurumlarının   gerekse Piyasa Gözetim ve   Denetim Kurumunun asansörlerde   yapacağı kontrollerde aynı esasların   incelenmesi yönünde bir çalışma yürüttüklerinden   bahsederek, asansörün   tescili öncesinde tutulan olumlu raporun   ve iliştirilen yeşil etiketin montajcı   fi rma lehine aklayıcı bir belge olduğu   belirtildi.

   KAYSAD tarafından aktarılan bir   diğer soru ise; “Sektörde belgesiz ve   yetkisiz olarak hizmet veren asansör   bakımcılarının durumu ve bunlarla nasıl   mücadele edileceği” oldu. Sorunun   devamında HYB kriterlerinin sürekliliğinin   kontrolüne de değinildi.  

  Toplantı heyeti, Yönetmelik hükümlerine   HYB Belgesi alan yetkili servislerde   asgari şartların sürdürülebilirliğinin   denetimi noktasında çalışmalar yapıldığını,   yeni dönemde denetimlerin çok   daha etkin metotlarla yürütüleceğini   belirttiler.  

  Toplantının devamında “Sektör için   CE sertifi kasının bugün rahatlıkla   temin edilebilir olduğu, kimi yurtdışı   menşeli belgelendirme fi rmalarının   bu işi olabildiğince kolaylaştırdığı   ve tercih edilir duruma geldiğinden   bahisle, Türkiye’de TSE gibi saygın bir   belgelendirme kurumu mevcutken,   sektörün CE sertifi kalarında yurtdışı   kaynaklı belgeler edinme yönüne   gitmesinin nedenleri soruldu. 

   Milli kurumumuz TSE’nin bu konuda   neden tercih edilmediği, TSE’nin CE   belgesi için kontrol, takip kontrol ve   belgelendirme ücretlerinin yüksek   olmasının ve denetim kriterlerinin   ağır olmasının sektörün bu kurumdan   uzak durmasında etken olup olmadığı   soruldu.  

  Sanayi Üretimi Güvenliği ve Denetimi   Genel Müdürü Muhsin Dere bu   soruya cevaben; tespitin doğru olduğunu,   belgelendirme ücretlerinde bir   iyileştirilmeye gidilmesi gerektiğini ve   bu hususta çalışmalarının olduğunu,   yakın bir zamanda TSE’nin sertifi ka   konusunda tercih edilen bir kurum   alacağını belirtti.  

  Toplantının devamında KAYSAD; Bilim   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 15   Temmuz 2015 tarihinde yayımladığı   “Asansör Periyodik Kontrolleri İçin   Yetkilendirilecek A Tipi Muayene   Kuruluşlarına Dair Tebliğ” ile muayene   elemanının bir tam gün içerisinde   yapabileceği azami periyodik kontrol   sayısını belirlediğini, ancak “Asansör   İşletme Bakım ve Periyodik kontrol   yönetmeliği”nde asansör yetkili servislerinin   yönetmelik gereği belirlenen   asgari personelle bir gün içinde   kaç asansör bakımı yapabileceğinin   belirtilmediği vurgulanarak, bilimsel   verilere dayalı “Teknik eleman sayısı   ile bakım yapılabilecek asansör sayısı”   mukayese cetveli hazırlanması gereği   iletildi. 

   KAYSAD tarafından hazırlanan ve   cevap istenen bir başka soruda ise;   “Yine aynı tebligat ekinde yayımlanan   (EK-7) tarife ile muayeneci kurumların   alacakları ücret aralıklarının yayımlandığı,   muayeneci kurum gelirlerinin   bir bakıma garantiye alındığı, yılda bir   kez yapılan asansör muayene fi yat   aralığı belirlenmişken, yetkili asansör   servislerince her ay verilen bakım   hizmeti fi yat aralıklarının belirlenmemiş   olmasının bir eksiklik veya çelişki   olup olmadığı, bakanlığın asansör   bakım fi yatları belirlenmesi hususunu   kendi görev alanı dışında görüyorsa,   asansör yetkili servislerinin   bağlı bulunduğu Meslek veya Ticaret   Odaları’na, yıllık asansör periyodik   muayene fi yat aralıklarının, aylık   asansör bakım fi yat aralığı olarak   kaynak alınabileceği hususunda görüş   sunmasının uygun olup olmayacağı”   dile getirildi. 

   KAYSAD tarafından ortaya atılan ve   bir süredir üzerinde çalışılan bir başka   konu olan “Asansör Bakımı Resmi   Devir Formu” da iletilen konular arasındaydı.   Bina sorumlularının hizmet   aldıkları asansör yetkili servislerini   zaman zaman değiştirebildikleri, veya   bir başka bir asansör yetkili servisi   ile anlaşmadan mevcut servisten   hizmet alımını durdurdukları, gerek   yeni hizmet alım süreci gerekse bina   sorumlusunun ihmali neticesinde   uzun süren boşluklar oluşabildiği, bu   boşlukların asansör arıza verene kadar   devam ettiği ve yine bu boşlukta   asansör kullanıcılarının can ve mal   güvenliğinin tehlikeye girdiği gibi,   asansör bakım ve işletme yönetmeliğine   de aykırı bir durumun ortaya   çıktığı konusu aktarıldı. Bu durumun   önlenmesi adına, üzerinde önceki   bakımcı fi rmanın, yeni bakımcı   fi rmanın ve bina sorumlusunun kaşe   ve imzalarının yer alacağı tarih ve   seri numaralı “Asansör Bakımı Resmi   Devir Formu” uygulamasına geçilmesinin   bahsedilen boşluğu önleme   açısından çok ciddi bir uygulama   olacağı heyete sunuldu.

   Yapılan görüşme sonunda KAYSAD   tarafından hazırlanan soru ve görüşler,   toplantı heyetine yazılı olarak da   sunuldu. Heyet iletilen tüm konular   ile ilgilenileceğini belirterek yapılan   bilgilendirme için KAYSAD üyelerine   teşekkür etti.   

  2016 viagra coupon blog.alpacanation.com viagra discounts coupons
  viagra discount coupon drug discount coupons discount card for prescription drugs
  free discount prescription cards coupons prescriptions drug coupons
  new prescription coupon modelosguayaquil.com internet drug coupons
  viagra coupon card softballspa.com viagra.com coupon
  2016 viagra coupon blog.brunothalmann.com coupons viagra
  free printable cialis coupons canada drug pharmacy coupon discount coupons for prescriptions
  cialis free coupon codesamples.in cialis coupon codes
  drug coupons codesamples.in prescription coupon
  cialis coupons online cialis coupons and discounts free printable cialis coupons
  new prescription coupon is-aber.net discount card prescription
  risperdal effets secondaires click risperdal notice
  naproxene open naproxen kruidvat
  periactin kissa periactine danger periactine
  periactin kissa periactine danger periactine
  cialis walgreen coupon link cialis coupon
  anafranil ve alkol site anafranil 25
  pletal cilostazol peider.dk pletal 50 mg
  free cialis coupon martialinfo.com prescription drugs coupon
  kamagra shop davidspot.com kamagra
  kamagra shop kamagra kaufen kamagra
  free cialis coupon 2016 evans.com.mx discount prescription drug card
  zyrtec dosage for adults mattnichols.co.uk zyrtec ingredients vs benadryl
  amitriptyline side effect site amitriptyline for dogs
  low dose naltrexone withdrawal naltrexone alcoholism medication what is ldn