HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • Azeri yatırımında "Aslan Payı" İzmir'e
 • Konya Sanayi Odası Başkanı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş KÜTÜKCÜ Sanayinin ve tarımın milli gelir içindeki payı mutlaka arttırılmalı
 • AS-EL-KA Asansör , Bayileri ile Antalya’da Buluştu
 • GMV MARTINI Türkiye Temsilcisi SÜHA HATİPOĞLU Ürünlerimizi götürebildiğimiz her noktaya götürmek gibi bir hedefimiz var
 • Anadolu Asansörcüler Derneği sektörün sorunlarını tartıştı
 • Asansör Kuyu Ara Bölmesindeki Çelik Profil Hesaplaması
 • Ulusal Asansör Konferansı Antalya’da düzenlendi
 • ASFED, Yönetim Kurulu Üyeleri Kayseri’deydi
 • Ankara Ticaret Odası ATO Başkanı Salih BEZCİ 2015 yılı ekonomik beklentilerimizde iyimser olmamız için çok fazla nedenimiz var
 • Özhan Şerefli
 • SRL Asansör Kurucu Ortağı ve Dış Ticaret Müdürü Mustafa KARAKUŞ "Çok Üretim Değil, Kaliteli Üretimden Yanayız"
 • Türkiye, 2014'te 16. Büyük ekonomi olma yolunda...
 • Bakan Ergün, Çırağan Sarayı’nda düzenlenen “Türk Asansör Sektörü ile İnşaat Sektörü Buluşması”nda yaptığı konuşmada dışa açık bir ekonomi modeliyle hareket eden Türkiye’nin, ihracat ve ithalat arasında bir denge kurması gerektiğini kaydetti
 • Sorunlarımıza Çözüm Aramak
 • B20 - L20 ORTAK OTURUMU ‘BÜYÜME VE İSTİHDAM İÇİN DAHA KAPSAMLI BİR ÇERÇEVE’ BAŞLIĞI İLE TOPLANDI
 • YETERLİFT’TEN EĞİTİM SEMİNERİ DİZİSİ
 • GENEMEK Genel Müdürü Devrim Gecegezer
 • Ekonomi yönetimine iki yeni bakanlık geliyor
 • Sanayicinin Kur İsyanı Zarar 70 Milyar Lirayı Aştı
 • Ankara Gold Glass Genel Müdürü Erhan Kavuşturan

 • PETBAYDER Yönetim Kurulu Başkanı Fatma YARAR "Öncelikli hedefi miz mesleki standart" (23 Aralık 2014)

   Petrol Bayileri ve Petrol Ürünleri Tüketicileri Derneği (PETBAYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Yarar ile bir araya gelerek, hem kendisini tanıma fırsatı bulduk hem de PETBAYDER’in kuruluş sürecini kendisinden dinledik. Yarar; yıllık 100 milyar TL’yi aşan işlem hacmine sahip, yaklaşık 150 bin kişinin istihdam edildiği ve Türkiye’nin vergi gelirlerinin yüzde 13,5’ini oluşturan akaryakıt sektörünü temsil etmek amacıyla PETBAYDER’i kurduklarını dile getirirken, “Sektörün doğru temelde büyümesine katkı sağlayarak ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişimine olumlu etki yapmak istiyoruz. Akaryakıt bayilerinin gelişmiş ülkeler seviyesinde ticaret yapabilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin hazırlanmasında görüş bildirmek, işçi güvenliği ile temiz çevre ve hava konularında hem işverenler hem de işçiler tarafında farkındalık yaratmak, tüm bunları yapabilmek için eğitimler ve toplantılar düzenleyerek Türkiye’nin çağdaş dünya ile bütünleşmesinde aktif rol almak arzusu ile sektöre yeni bir bakış açısı getirmek arzusundayız” dedi.

   Fatma Hanım sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

  Ben, yaklaşık 15 yıldır akaryakıt sektörü içerisindeyim. Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezunum. Mezun olmadan iş hayatına atılan ve çalışmayı çok seven birisiyim. Para kazanmak herkesin olduğu gibi benim de çok hoşuma gitti. Akaryakıt sektörü ile evliliğimin ardından tanıştım. Eşimin Baba mesleğiydi akaryakıt sektörü ve 15 yıldır da bu sektörde faaliyet göstermekteyim. Kendimi her zaman bir akaryakıtçı olarak tabir ettim. Sektörü o kadar derin yaşıyor, sorunları o kadar iyi biliyorum ki, sorunların çözüme kavuşması için çok çaba sarf ediyorum.

  Benim 3 tane dünya tatlısı kızım var. Çocukları ve dolayısıyla insanları çok sevmemden ötürü, hem kendi nesillerimize hem de gelecek nesillere güzel bir gelecek ve sağlıklı bir çevre bırakmayı hedefl iyoruz. Akaryakıtçı olarak da bu konuda ciddi bir misyonumuz var. Hava kirliliğine etki eden bir ürün satıyoruz ve bu konudaki hassasiyeti üst seviyelere taşımayı istiyoruz. İnsanların daha bilinçli olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ben ürünümü satarken, hangisinin çevreye daha az zararlı olduğunu biliyor ve tüketicimi de bu konuda yönlendirmeye gayret ediyorum. Ticaretimizin sadece para kazanmaya endeksli olmamasını, önceliklerimizin çevre, kalite ve sağlık olmasını istiyorum. Zaten doğru adımları attığınız vakit kazanç kendiliğinden geliyor.

   “Biz, seyahat eden insanların güvencesiyiz” diye bir sloganınız var. Benzin istasyonlarının temel yapılanmasından bahsederek hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Biz akaryakıtçılar olarak hep şunu söyleriz; “Biz seyahat eden insanların güvencesiyiz.” İnsanlar seyahatleri boyunca; yolda başlarına bir şey geldiğinde, arabaları arıza yaptığında, yorulduklarında, uyumak istediklerinde veya çocukları ile ihtiyaç gidermek istediklerinde nerede duruyorlar? Tabi ki akaryakıt istasyonlarında. Biz akaryakıtçılar; insanların hem ihtiyaçlarını gideren, hem de onlara ücretsiz güvenlik sağlayan işletmeleriz. Birçok insan bunun farkında değil. Yollarda da şehir içlerinde de biz, insanlar için çok önemliyiz. Ancak hiç kimse yok olduğumuzda ne olacağını düşünmüyor. Varlığımızdan fayda sağlanıyor ancak yokluğumuz düşünülmüyor. Onca işlevimiz olmasına karşın insanlardan veya devletten hiçbir destek almıyoruz. Bazen bizleri şikayet ediyorlar. Mümkün olduğunca en iyi hizmeti vermeye gayret ediyoruz. Yukarıda bahsettiğim tüm hizmetleri ücretsiz yapıyoruz. Akaryakıt istasyonlarından başka hiçbir yer sizi güvenli dinlenme alanı olarak karşılayamaz. Türkiye’de akaryakıt istasyonlarının böyle bir misyonu oldu.

   Temiz tuvalet bulundurma zorunluluğu, içerisinde en az iki kişi bulundurma zorunluluğu, sahip olduğunuz alanda kör nokta bırakmama zorunluluğu gibi zorunluluklarımız var. Biz bunları yaparken destekçimiz hiç yok. Aynı zamanda para ile çok uğraşmamızdan dolayı riskli bir iş yapıyoruz. Sürekli hırsızlık vakaları ile uğraşıyoruz. Akaryakıt zaten başlı başına tehlikeli bir madde. Hem çevrenin, hem personelimizin hem de kendimizin güvenliği için güvenlik önlemlerimizi en üst seviyede tutuyoruz. İnsanların bunu fark ederek, bizleri doğru yerde konumlandırması ve gerçekten bu bilince sahip olan akaryakıt istasyonlarını tercih etmeleri gerektiğini düşünüyor ve bunun için çaba gösteriyoruz.

  Sektörde yaptığınız çalışmaları biliyoruz. Özellikle kaçak akaryakıt konusunda ki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

   Piyasada, akaryakıt olmayan ve birtakım kimyasalları karıştırılarak yakıt haline getirilen ürünleri satan birçok istasyon var. Bunların devlet tarafından denetlenerek bertaraf edilmesi için uğraşıyoruz. Aynı zamanda kayıt dışı ekonomi ile mücadele ediyoruz. Birkaç ay öncesine kadar sınır dışından çok fazla kaçak akaryakıt ülkemize sokuluyordu. Haberlere hep konu oluyordu. Kaçak olarak katır sırtında ülkemize sokularak istasyonlara dağıtılan çok sayıda vaka vardı. Kuzey Irak’tan, Suriye’den girişler yapılıyordu. Bizde su nasıl fazlaysa, oralarda da akaryakıt çok fazla. Bunun için çeşitli önlemler alınmasına karşın kayıt dışılıkla ilgili mücadele istediğimiz oranda sağlanamadı. İnsanlar vergi ödememek için çok fazla çaba harcıyor ve yasal olmayan yollara başvuruyorlar. Biz, bunun da önüne geçmeye çalışıyoruz.

   İçerisinde vatan ve millet sevgisi olmayan, devletimizin geleceğini düşünmeyen sadece para kazanma hırsıyla yanlış uygulamalara giden insanları engellemeyi hedefl iyoruz. İstasyonlarda çalıştırdığı işçilerine sigorta yaptırmayanlar, ödeme yapmayanlar, hiz metlerini vergilendirmeyenler, kaçak yakıt kullananlar çok ciddi haksız kazanç sağlıyorlar. Ülkemizi maddi açıdan kayba uğratan bu işletmeler insan ve doğa sağlığına da ciddi zararlar veriyorlar. Buna karşı da gerekli mücadeleyi yapmak istiyoruz.

  Özellikle uzun yol yapan kamyon ve otobüsleri takip ederek, bu işin önüne geçmek veya azaltmak mümkün. Çünkü; kayıt dışı ve kaçak akaryakıt o kadar yaygın ki her yerde karşımıza çıkabiliyor. Zaten son zamanlarda yaşanan olumsuzluklar da bunu kanıtlar nitelikte.

   Türkiye’de 12 bin 706 kayıtlı akaryakıt istasyonu mevcut. Bu istasyonlarda 150 binin üzerinde personel istihdam ediliyor. Bütün bu kaçaklara rağmen vergi gelirlerinin yüzde 13,5’ini akaryakıt sektörü sağlıyor. Genelde dünyanın en pahalı akaryakıtının Türkiye’de kullanıldığı söyleniyor. Ancak gerçek bu değil. AB ülkeleri içerisinde biz 4’üncü sırada yer alıyoruz. Vergilerimiz gerçekten çok yüksek ama bunu devletin yatırımları için ayırdığımızı düşünürsek, geleceğimiz adına bu konuda fedakarlık yapmamız gerektiğine inanıyorum. Yüksek oranda vergi alınmasının önüne bütün akaryakıtı vergilendirilebilir bir hale getirerek geçebiliriz. Bunu başardığımız zaman fazla oranda vergi ödemek yerine daha çok kişiden aynı toplamı tutturacak şekilde daha az vergi alınabilir. O zaman hepimize faydalı olacak. Kaçak akaryakıtı almaz isek normalinin de fi yatını düşürmeye yardımcı olmuş olacağız. Niteliği düşürmeden vergiyi daha çok toplayabiliriz.

   Türkiye’de akaryakıt sektörünün genel görünümü nedir? Sistem hakkında bizimle neler paylaşabilirsiniz?

   Türkiye’de 68 tane dağıtım şirketi var. Bunların 6 tanesi çok uluslu yabancı fi rmalar. Pazar payının yüzde 96’sını bu 6 fi rma elinde bulunduruyorlar. Yerli markalarımızın bir tanesi de pazar payının yüzde 3’üne sahip geriye kalan 60 fi rma pazar payının sadece yüzde 1’inde rekabet ediyorlar.

  Buradan açıklık getirmek istediğim bir konu var. Bazı fi rmalar rafi neri fi yatının altında rakamlarla satış yapıyorlar. Bizim ülkemizde ham petrol yok. Ham petrol yurtdışından gelerek rafi nerilerde işleniyor. Buradan da servis ediliyor. Bunun bir maliyeti var. Maliyetin altında satış yapan istasyonlara dikkat etmemiz gerekiyor. Buralarda ya kaçak yakıt kullanılıyordur ya da kayıt dışı vardır. Bizim en büyük mücadelemiz bu tarz fi rmalarla olacak. Kısmet olursa sektörümüzü bunlardan arındırmak istiyoruz. Bilinçli tüketiciler oluşturarak yasadışı işlem  yapan bu noktalardan tüketicilerimizi uzaklaştırmak istiyoruz. Bunun sonucunda devletimiz, milletimiz ve tüketicilerimiz aynı zamanda sektörümüz de kazançlı çıkmış olacak.

   Türkiye’nin çevresinde yaşanan siyasi gelişmeler, petrol fi yatlarını ve dolayısıyla petrol ürünlerini nasıl etkiliyor?

   Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki dünya genelinde ekonomik yapılanma şu anda petrol üzerine kurulu. Sınır komşularımızda yaşanan olaylar petrole sahip olma kavgasıdır. Çok büyük güçler orada petrolün hakimiyetini elinde bulundurmak için çaba gösteriyorlar. Petrol dünyada ekonominin yönünü belirleyen bir enerji kaynağı. Petrole kim sahip olursa güç onun elinde oluyor. Amerikalılar ve İngilizler petrole sahip olmak istiyor ve şu anda petrol kavgası yaşanıyor. Bu savaş bizleri olumsuz etkiliyor. Petrol fi yatları şu anda düştü bunun cari açığımıza ve petrol ürünlerine yansıması olumlu oldu ancak, yaşanan süreç aynı coğrafyada olmamızdan kaynaklı bizleri duygusal anlamda sarsıyor.

   PETBAYDER’den biraz bahsetmek gerekirse, derneğimizi kurma fi kri nasıl çıktı?

  Aslında yukarıda bahsettiğimiz tüm konular, derneğimizin oluşumunda bizleri tetikleyen unsurlar oldu. Bilinçli bir tüketici topluluğu olsun istiyoruz. İstasyonlarımızın fi yat farkları arasında boğulmamasını, fi yat farklılıklarının neden kaynaklandığını anlatmak istiyoruz. Her şeyden önce bu işi yapabilmek için bir takım kriterler oluşturmak, mesleğimizi bir standarda bağlamak istiyoruz.

   Ustalık gerektiren meslek dallarında belirli bir eğitimden geçmek ve belge almak gerekiyor. Ticaret yapmak istediğinizde belirli konularda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ancak akaryakıt sektöründe bunlar aranmıyor. Akaryakıt sektörü belirli bir sermaye gerektiriyor. Bizim çok ciddi giderlerimiz var. En az 10 personel istihdam etmeniz gerekiyor. Belirli bir stok ile çalışmanız gerekiyor. Marketiniz,i ön sahanızı, elektriğinizi ve güvenliğinizi de hesaplarsak çok ciddi bir sermaye gerekiyor. Aynı zamanda ticaret yapabilmeniz için düzgün bir de sicilinizin olması gerekiyor. Ama bizim sektörümüzde buna bakan yok. Biz bir standart getirilmesinden yanayız.

  PETBAYDER’in yaşanan sorunların çözümüne ilişkin faaliyetleri neler olacak? İlk adımda hangi konuların üzerine gitmek istiyorsunuz?

  Sorunlarımız aslında çok. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de çok farklı yapıda tüccarlar var. Biz, öncelikle bir araya gelmek istiyoruz. Bizim de az önce söylediğim gibi bir meslek standardımız olsun istiyoruz. Yıllarca bu işi yapmış insanları bir kenara atarak sürekli yeni insanların bu işi yapmasını bekleyemezsiniz. Tecrübemizin bir değerinin olduğunu düşünüyorum. Kaçak akaryakıt ile ilgilenen ve kazancını buradan sağlayarak hem ülkemize hem de doğaya zarar veren insanlar ile uğraşmamız gerekiyor. Sektörümüzü bunlardan arındırmalıyız. Tüketiciyi bilinçlendirmeliyiz. Biz, özel sektör olarak kamuya hizmet ediyoruz, bu nedenle bir değerimiz var ve insanların bunun farkına varmasını istiyoruz.

   Rusya, Fransa, İngiltere ve Avusturya’da gerçekleştirilen bayilik yapılarını inceledik ve sistemlerini analiz ettik. Nerede hata yaptığımıza baktık. Bu ülkelerde bir standart var. “Ben akaryakıtçıyım” dediğiniz zaman akaryakıtçı olamıyorsunuz. Ancak, bizim ülkemizde olabiliyorsunuz. Öyle insanlar var ki benzin ile motorinin arasındaki farkı bile bilmiyorlar. Biz, petrol bayilerine destek olmak için varız. Bazen bize EPDK’dan ceza yiyen fi rmalar geliyor ve destek istiyorlar. Ancak tutanaklara baktığımızda standartların dışında ürün tedarik ettiklerini görüyoruz. Derneğimizin zaten bununla mücadele etmek için var olduğunu belirterek bu insanları çevremizden uzaklaştırıyoruz. İnsanların bu işten canı yanıyor. Kaçak akaryakıt kullandığı için cana mal olan olumsuz örnekler ile dolu geçmişimiz. Konya’da yanan otobüsü hepimiz hatırlarız. Sadece biraz daha fazla kazanç elde etmek için onca insanın bir anda yaşamına mal olan zihniyete karşıyız.

  Günü kurtarmaktan ziyade kalıcı çözümler ile mesleğimizin arkasında durmak istiyoruz.

   Fatma Hanım, PETBAYDER’in hedefl eri neler?

   Öncelikli hedefi miz birkez daha söylemek gerekirse mesleğimizi bir standarda oturtmak. Akabinde bizim bağlı olduğumuz kurum EPDK. Burada bizim sektörümüz ile ilgili yürürlüğe girecek yönetmelik ve kurallara müdahil olmak ve sahip olduğumuz anlayışla mesleğimize yön vermek arzusundayız. Maliye ve belediyeler tarafından da denetimlerimiz yapılıyor. Bu kanallarda da yaşadığımız sorunlara çözüm üretmeyi hedefl iyoruz.

   Bu konuda nasıl bir çalışma programı belirlediniz?

  Bizim işimizde ve bünyemizde herhangi bir siyasi yapılanma yok. Biz, sadece meslektaşlarımızın haklarını savunmak ve yaşadığımız sorunlara çözüm bulmak için çaba göstereceğiz. Bu nedenle başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ile görüşmeler sağlayacak aynı zamanda da diğer parti liderlerimizle de hem sektörümüzü ve yaşadığımız sorunları paylaşacak hem de çözüm önerilerimizi tartışacağız. Bağlı olduğumuz resmi kurumlarda etkin olmayı ve buralarda sektörümüz ile ilgili yaşanan sürece dahil olmayı amaçlıyoruz.

  Ben birlik ve beraberlik içerisinde hareket ettiğimizde her sorunumuzu aşacağımızı düşünüyorum. Yeter ki biz sektör olarak bir araya gelelim ve aynı dilden konuşmaya başlayalım. İsteklerimiz ve hedefl erimiz tamamen ülkemizin ve insanımızın geleceğine yapacağımız birer yatırım modeli gibi görünüyor. Bizleri bu güzel hedefl er ile kimsenin geri çevirmeyeceğini düşünüyorum. Kısa süre içerisinde de sorunlarımıza çözüm bulacağımıza inanıyorum.  

  would my boyfriend cheat should i tell my boyfriend i cheated on him i cheated on my boyfriend now what
  my wife cheated on me now what nookandlearn.com reasons wives cheat on their husbands
  why i cheat on my husband click my husband cheated on me blog
  my husband almost cheated on me link women who cheat on relationships
  my husband almost cheated on me online affair women who cheat on relationships
  why wife cheated blog.sitters4charities.org why people cheat in relationships
  why wife cheated blog.sitters4charities.org why people cheat in relationships
  why married men cheat husband cheated wife My husband cheated on me
  avodart pill open acyclovir pill
  coupons cialis click free prescription discount card
  furosemide cipro 500mg gabapentin pill
  free discount prescription cards coupons for prescriptions drug coupons
  coupons for viagra read prescription drug coupons
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  discount cialis prescription lipseysguns.com free coupon for cialis
  prescriptions coupons click free prescription cards discount
  free printable cialis coupons canada drug pharmacy coupon discount coupons for prescriptions
  cialis free coupon go cialis coupon codes
  prescription drugs coupon coupon for prescriptions cialis.com coupon
  risperdal effets secondaires warpedfish.co.uk risperdal notice
  apranax migraine ironsharpdev.com apranax 250
  naprosyn naprosyn naprosyn 250 mg
  periactin kissa periactin 4 mg periactine
  cialis cialis cialis coupon
  seroquel 300 mg read seroquel sevrage
  celebrex generique read celebrex medicament dangereux
  free discount prescription cards martialinfo.com cialis online coupon
  naltrexone side effects forum http://naltrexonealcoholismmedication.com/ naltrexone schedule