HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • Elevator Promotion Organization (EPO) ilk adımını Çeşme’de attı
 • EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yorgancılar 2012 senesi, tüm dünya ekonomileri için önemli bir sınav olacaktır
 • ERBİL 2016- Erbil Building uluslararası Yapı-İnşaat Fuarı 20-23 Nisanda Kapılarını Açıyor
 • KONEL Genel Müdürü EMRE KANSIZ; Sürdürülebilir ve kontrollü bir gelişme elde etmeyi amaçlıyoruz
 • World Lift Expo, 5-7 Şubat 2015 tarihinde Nairobi, Kenya'da kapılarını açacak
 • Erciyes Celik Halat Bayiliği'ni de Alarak Hizmet Kalitemizi Arttırmaya Devam Ediyoruz
 • Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU "Temel hedef ülkedeki verimliliği arttırmak"
 • Panoromik Bakış
 • GENEMEK Genel Müdürü Devrim Gecegezer
 • 2013 yılında yüzde 30 üretim artışı hedefliyoruz
 • LIFTEX 2014, Orta Doğu Asansor Sektorunu Dunya ile buluşturacak
 • AMETAL YÖNETİM KURULU BAŞKANI İSMAİL YILDIRIM Ametal, 2013’de 45 ülkeye ihracat yaptı
 • ATO 41’inci Meslek Grubu’nun, asansör sektörüne ilişkin tespitleri dikkat çekti
 • Kocaeli, lojistik ve bilişimle geleceğe umutla bakıyor
 • KEPİ ASANSÖR, ESKİŞEHİR’DE İFTAR DAVETİ DÜZENLEDİ
 • Sanayi Üretimi Rakamları Belli Oldu
 • GMV MARTINI Türkiye Temsilcisi SÜHA HATİPOĞLU Ürünlerimizi götürebildiğimiz her noktaya götürmek gibi bir hedefimiz var
 • Ekonomi yönetimine iki yeni bakanlık geliyor
 • ANASDER, Olağanüstü Genel Kurul ile yeni yönetimini belirledi
 • KLEEMANN ASANSÖR, TÜRKİYE’DE ÇALIŞTIĞI FİRMALARDAN BİR GRUBU YUNANİSTAN’A DAVET EDEREK, FABRİKASINI GEZDİRDİ. GEZİ PROGRAMI, 20-22 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA YUNANİSTAN’IN SELANİK ŞEHRİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 • Panoromik Bakış (18 Mayıs 2016)

  Benim de içinde bulunmaktan gurur duyduğum, sektöre gönül vermiş, kendi alanlarında profesyonel çalışma hayatları olan dört iş kadınından oluşan komitemizde; TASİAD Başkan Yardımcısı Betül Yılmaz, Atalar Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik Bölümü Öğretmeni Fatma Balcı ve İnsan Kaynakları Uzmanı Zeynep Çavuş bulunuyor.

  TASİAD Eğitim Komitesi ne zaman ve ne için kuruldu?

  Betül Yılmaz; TASİAD Başkanımız Sayın Ahmet Gökhan Bey göreve geldiğinde yaptığımız ilk toplantıda sektör sorunlarını masaya yatırdık. Başkanımız sektörde var olan tüm sorunların, aslında eğitim eksikliğinden kaynaklı geliştiğine dikkat çekince, dernek olarak çalışmalarımıza bu yönde ağırlık verme kararı aldık ve yaklaşık bir yıl önce “ sektörel gelişimi sağlamak “ için eğitim komitesini kurduk.

   Zeynep Çavuş; Ben, uzun yıllar özel sektörde İnsan kaynakları gelişimi ve kişisel eğitim danışmanlığı yaptım. Bir yıl önce kendi işimi kurarak asansör sektöründe çalışmaya başladım. İK kariyerimi sektör için nasıl kullanabilirim? Noktasında TASİAD Eğitim Komitesiyle tanıştım ve çalışmalarına destek vermeye başladım.

  Fatma Balcı; Uzun yıllardır meslek liselerinde, elektrikelektronik dalında öğretmenlik yapıyorum. Mesleğim gereği öğrencilerimin staj çalışmaları esnasında sektörde ki bir çok fi rmayı tanıma fırsatım oldu. TASİAD Eğitim Komitesi, okul-sektör ilişkisini pekiştirmek için mesleki eğitimler konusunda benden destek istedi. Ben eğitim komitesine “ mesleki okul çalışmaları” kapsamında destek veriyorum.

  TASİAD Eğitim Komitesibir yıllık süreçte neler yaptı?

   Betül Yılmaz; Çalışmalarımızı, hızlı hareket etmek ve sonuç odaklı çalışmak adına beş ana başlık altında topladık.

   - Okullarda Sektör Tanıtımı : Hem üretim hem de uygulamada sektörün ihtiyacı olan nitelikli iş gücünün öncelikle okullardan karşılanması için meslek liselerinde ve MYO’larında sektörümüzün büyüklüğünü anlatacağımız,“Okul-Sektör” buluşmaları gerçekleştirdik. Bu çerçevede Karabük Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, Eski Pazar Meslek Yüksek Okulu, Ankara Gazi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Elektro Mekanik Taşıyıcılar Bölümü öğrencileriyle biraraya gelerek, sektörel tanıtımlarımızı gerçekleştirdik.

  - Yerel Yönetimlerde Sektör Tanıtımı:Okullardan sonra, asansörlerin güvenle hayata geçirilmesinde yetkili merci olan yerel yönetimlerin de sektörü yeterince iyi tanımadığını farkettik. TASİAD yönetim binamızın Kartal İlçesi’nde bulunmasından dolayı ilk iş olarak Kartal Belediye Başkanımız Sayın Op. Dr. Altınok Öz ile biraraya gelerek, eğitim projelerimize destek istedik. Sağolsun sayın başkanımız destek sözü verdi.

  - Eğitim Seminerleri:Okullardan sonra, sektörde hali hazırda var olan iş gücünün de eğitilmesi ve yönetmeliklerden haberdar edilmesi gerekiyordu. Bu çerçevede 24 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren “Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği ve A tipi Muayene Kuruluşlarına Dair Tebliğ” konulu ilk seminerimizi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla ve Kartal Belediyesi’nin katkılarıyla Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdik.

   - Avrasya Asansör Fuar Çalışmaları: CNR Fuarcılık ve TASİAD iş birliğiyle 20-23 Nisan tarihlerinde ikincisi gerçekleştirilecek olan Avrasya Asansör Fuarı’nda okullar için tanıtım standları oluşturduk. Türkiye genelinde sektörle ilgili 31 meslek lisesine ve 4 meslek yüksek okuluna davet gönderdik. Okullara ücretsiz tahsis edilecek bu standlarda, öğrenciler sektör temsilcileriyle direkt bağlantı kurabilecekler, staj yapabilecekleri işletmeleri seçebilecekler ve sektörün tüm bileşenleri ile aynı ortamda bulunabilecekler. Bununla birlikte fuar süresince gerçekleştirilecek seminerlere de katılabilecekler.

   - Asansör Meslek Okulu Açılması: Eğitim komitesinin kuruluş amacının en önemli maddesi sektöre nitelikli iş gücünün sağlanması için bir asansör meslek okulunun açılması idi. Komitenin bu konudaki bir yıllık çalışmaları nihayet geçtiğimiz günlerde karşılık buldu. Kartal Belediyesi’nden okul arsası talebimiz vardı. Başkanımız Sayın Dr. Altınok Öz okulumuza arsa tahsis edilebilmesi için proje çalışmalarına başlamamızı istedi. İlk iş olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittik. Kentsel dönüşüm sürecinde hızla büyüyen dikey yapılaşmayla birlikte asansör sektöründe yaşanan eğitimli personel ihtiyacına çözüm bulmak için yapılacak okulumuza, proje desteği talep ettik. Milli Eğitim Müdürümüz bu talebimizi uygun buldu. Hızla büyüyen asansör sektörünün okula ihtiyacı olduğunun farkında olduklarını, asansör meslek okulu açılabilmesi için öncelikle asansör teknolojileri adı altında bir “ALAN” oluşturulması gerektiğini, bunun için de ivedilikle çalışmalara başlanacağı bilgisini verdi. Şimdi Milli Eğitimden bu çalışmaların sonucunu sabırsızlıkla bekliyoruz.

   Fatma Balcı; Meslek okullarında ücretsiz kitap dağıtımı gerçekleştirdik. Türkiye genelindeki tüm elektromekanik taşıyıcılar bölümü meslek lisesi öğrencilerine, 2015-2016 eğitim öğretim yılını kapsayan müfredatlarına ilişkin bölüm kitaplarının TASİAD ve sponsorların katkılarıyla bastırıp, dağıtımını yaptık.

  Okullardaki mesleki eğitim yeterli mi? Geliştirmek için neler yapılmalı?

   Betül Yılmaz: Meslek liseleri laboratuarlarının ve staj sürelerinin yeterli olmadığı kanısındayım. Çevremde gördüğüm aşçılık lisesi öğrencilerinin staj modelinin sektörümüzde uygulanması gerektiğine inanıyorum. Meslek liseleri 11’inci ve 12’nci sınıfl arında ikinci dönemden itibaren yaz tatilleri de dahil olmak üzere staj yapmalıdırlar.

  Fatma Balcı: İşletmelerle işbirliği yapan meslek liselerinde alanlar veya bölümler büyürken ve pozitif gelişirken, işletmelerle işbirliği içerisinde olmayan okullar maalesef zamanla teknolojik yetersizlikler nedeniyle kan kaybetmektedirler. Bunun sonucunda ise alan veya bölümler kapatılmaktadır.

  Zeynep Çavuş: Ülkemizde eğitim sistemimize bakıldığında teori ağırlıklı olduğunu, öğrencilerin pratik bilgilere ilişkin bilgi ve tecrübeye sahip olamadığını görmekteyiz. Dolayısıyla eğitim sistemimiz okul ve sanayi iş birliği kapsamında gençleri iş hayatına hazırlayacak ve pratik destekli bir sistem olmalı. Bilgi ve bilek gücüyle sektörümüze katma değer yaratacak gençleri hazırlayan bir sistem arzulamaktayız.

  Okullarda yürütülen projelerden bahseder misiniz?

   Betül Yılmaz: Meslek lisesi seminerlerinde iki ayrı çalışma yürütüyoruz. Dokuzuncu sınıf öğrencilerine alan seçmeden sektörel tanıtım yapılarak, elektromekanik taşıyıcılar dalını seçmeleri noktasında bilgilendirme yapıyoruz. Diğer çalışmamız ise elektromekanik taşıyıcılar bölümü öğrencilerinin mezuniyetinden sonra tamamının sektörü tercih etmesi noktasında yol gösteriyoruz. Yüksekokul ve mühendislik fakültelerinde ise; sektörün ihtiyacı olan gri ve beyaz yakalı personel istihdam ihtiyacını gidermek adına,yine sektörel bilgilendirme ve tanıtımlarda bulunmaktayız. Son olarak gerçekleştirdiğimiz Gedik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Semineri, bu kapsamda yaptığımız bir çalışmadır.

   Zeynep Çavuş: Türkiye’deki tüm elektromekanik taşıyıcılar bölümünün Asansör Sistemleri Kitabı, TASİAD ve sponsorlarımızın katkısıyla bastırılıp, dağıtıldı. Ulaşabildiğimiz bazı okullarımıza, dernek olarak bizler de giderek, kitapları dağıtıp, gençlerle sohbet etme fırsatını bulduk. Sohbetlerimiz esnasında gençlerden okadar çok ilgi gördük ki, kitaplarına imza isteyenler dahi oldu.

   Fatma Balcı; Şişli Endüstri Meslek Lisesi,ders kitaplarını zamanında dağıttığımız için eğitim ve öğretim yılına zamanında ve eksiksiz başladıklarını belirtti.

  TASİAD Eğitim Komitesi olarak sektörün en büyük sorunun eğitim eksikliği olduğunu söylüyoruz. Sektörün eğitim dışındaki sorunları neler?

  Betül Yılmaz: Üretici fi rmaların AR-GE eksikliği ve yeterli teknik destek sağlanamaması. Ayrıca sektörümüzün birarada bulunacağı bir Organize Sanayi Bölgesinin olmaması bana göre diğer sorunların başında geliyor.

   Zeynep Çavuş: Günümüzde asansör sektörü hızlı bir şekilde büyüyor. Firmaların kendi içlerinde rekabet ettiği bir piyasada fi rma sahiplerinin çoğu, piyasadan yetişmiş,işin tekniğini bilen, “her işi bizzat kendisi yapan” kişilerden oluşmaktadır. Ancak günümüz rekabetçi piyasada fi rmaların kendi içlerindeki rekabete karşı koyabilmeleri, sağlıklı büyüyebilmeleri bunun için de kurumsallaşma sürecine girmeleri gerekmektedir.

   Asansör okulu projesi hayata geçtiğinde, sektörün ihtiyacına cevap verebilecek mi?

  Betül Yılmaz: Elektromekanik Taşıyıcılar Bölümü; Elektrik– elektronik Teknolojisi alan adı altında bir dal olarak bulunmakta. Komite olarak bu durumun sektörümüze nitelikli personel yetiştirilmesi noktasında eksik kaldığını düşünüyoruz. Asansör sektörünün her kademesine (hem uygulayıcılar hem de üreticiler için) nitelikli eleman yetiştirilmesi için, meslek liselerinde “Asansör,Yürüyen Merdiven ve Yol Sistemleri Teknolojileri” alanı açılması gerekmektedir. Mevcut sistem veli ve öğrenciye anlaşılır gelmediği için haliyle tercih sebebi de olmuyor. Hayatımızda bu kadar önemli yeri olan Asansör, Yürüyen Merdiven ve Yol Sistemleri’nin meslek liselerinde bir alan adı olması için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne görüşlerimizi bildirdik. Konuya yaklaşımları olumlu oldu. Kısa zamanda dönüş bekliyoruz.

  Fatma Balcı:Elektromekanik taşıyıcılar dalı, bir çok okulda açıkken elektrik elektronik teknolojileri alanının altındaki dallarından biri olduğundan, 11’inci sınıfa geçerken elektrik elektronik teknolojisi alan öğrencilari bu dalı tercih etmeme haklarına sahip oluyorlar. Çünkü alan altında bir çok dal var. Bu durum asansör sektörüne negatif istihdam olarak yansıyor. Bununla birlikte alan olduğunda öğrenciler, “Asansör,Yürüyen Merdiven ve Yol Sistemleri Teknolojileri” alanının dallarından birini seçeceği için, nitelikli elemanı sektöre pozitif yönde, bilinçli bir şekilde kazandıracağız.

   Zeynep Çavuş:Yapılması planlanan okulumuz gerek laboratuar, sınıf, sosyal alanlar gibi fi ziki şartları ile gerekse ders müfredatı ile sektörün ihtiyacı olan kalifi ye personel ihtiyacına taban yaratacak. Böylelikle sektöre yönelik yetişmiş, teknik kavramlara hakim, sektör bilgisi geniş, eğitimli personellerimiz fi rmalarının kalkınmasına destek verecek, bu ortam sağlanmış olacak. Bundan dolayı yapılması planlanan okulumuz; sektörün hem ihtiyacına cevap verecek hemde gelişimine katkıda bulunacak.

  TASİAD Eğitim Komitesi’nin bu kadar kısa zamanda başarılı olmasını neye bağlıyorsunuz?

  Betül Yılmaz: İlk özelliğimiz herhalde pozitif bakış açımız. Karşımıza çıkan engeller karşısında kesinlikle motivasyonumuzu düşürmüyoruz. Başarı odaklı çalışmamız. Hepimiz meslek sahibi kariyeri olan insanlarız. Farklı fonksiyonlarda bilgi ve tecrübelerimizi komitede hayata geçiriyoruz. Ve hepimiz anneyiz. “Eğitim anneden başlar.” dedik “İŞ” imizde “EĞİTİM“ olunca başarmamak için bizce bir neden yok.

   Zeynep Çavuş: Ekip içinde oluşturduğumuz sinerji sayesinde projelerimizi ve görevlerimizi hızlı bir şekilde üstlenip gerçekleştiriyoruz.

   Fatma Balcı: Biz bir çarkın dişlileri gibi birbirimizle uyum içinde çalışıyoruz.

   Sektörden beklediğiniz desteği görüyor musunuz?

   Betül Yılmaz: Sektörümüzde bizim çalışmalarımıza samimi ve can-ı yürekten destek olan büyük bir çoğunluk olmasına rağmen, yapılan çalışmalarımıza köstek olmak, motivasyonumuzu düşürmek adına küçükte olsa bir kesimin olduğunu biliyoruz. Ancak öyle yüce bir ruh ve birliktelik ile hareket ediyoruz ki, aynen Kurtuluş Savaşı’nda Türk Kadınının vermiş olduğu mücadele gibi. Bizler, TASİAD Eğitim Komitesi olarak; tek yürek, tek bilek, tek nefes mottosuyla sonuna kadar sektörümüz için çalışacağız. Bu güne kadar tüm safhani duygularımızla hareket ettik, ediyoruz , etmeye de devam edeceğiz. 

  free discount prescription cards read drug coupons
  new prescription coupon pfizer viagra coupon internet drug coupons
  viagra coupon card softballspa.com viagra.com coupon
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  generic cialis discount lipseysguns.com buy generic cialis
  manufacturer coupons for prescription drugs prescription savings card discount card prescription
  new prescription coupon is-aber.net discount card prescription
  viagra viagra viagra
  periactin kissa periactin 4 mg periactine
  periactin kissa periactin 4 mg periactine
  ramipril hexal alkohol link ramipril bivirkninger
  viagra effet click viagra maroc
  aravalle click aravaca codigo postal
  kamagra shop davidspot.com kamagra
  amitriptyline side effect devlog.stoepel.net amitriptyline for dogs