HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • BİLİM, SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANI YİNE FİKRİ IŞIK...
 • Mikosis Dış Ticaret Koordinatörü Erhan ONGUN "Mikosis 'Asansör Elektroniğinde Yeni Ufuklar' açıyor"
 • Ahmet Hilmi KAŞLIOĞLU BURSAD Başkan Yardımcısı Umutlandıran bir yıl , 2013
 • Kleemann Lifts UK Ltd., İngiltere'de hızlı büyüyen fi rmalar arasında ilk sırada
 • TMMOB Bursa Şube’sinin yaptığı asansör denetimleri değerlendirme raporu açıklandı
 • TASİAD EĞİTİM KOMİTESİ'NDEN “PERSONEL ÖZLÜK DOSYALARI” HAKKINDA EĞİTİM SEMİNERİ
 • Toros Asansör Teknik Müdürü Harun COŞKUNBOYAR
 • Moston Metalurji İşletme Mühendisi Dağcan Piroğlu Üretimimizin yüzde 95 ini ihraç ediyoruz
 • YENİ YÖNETMELİK, MMO İSTANBUL ŞUBESİ'NCE DÜZENLENEN PANELDE DE KONUŞULDU
 • Gazi Üniversitesi’nden Merih Asansör’e Teşekkür Ziyareti
 • Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut HİÇYILMAZ Küresel olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin ekonomik büyümeyi sürdüreceği aşikar
 • Mehmet AYATA KAYSAD Başkanı Kayseri asansör sektörünün, 2013 değerlendirmesi
 • Interlift 2013 yine rekorlarla acıldı
 • MİK-EL ELEKTRONİK Satış Pazarlama Müdürü EMRAH TERZAN Eski Sovyet Ülkelerinden Fuara gelen ziyaretçiler ile temas kurma şansımız oldu
 • Elektromekanik Taşıyıcılar Bölümünün İlk Öğrencilerini Ziyaret Ettik
 • Özbek Asansör Satış-Pazarlama Sorumlusu Deniz Kaya
 • ASGEP, A-3 Standardı ile ilgili çalıştay düzenledi
 • D KARE TEKNİK MÜDÜRÜ MUSTAFA GÖRMÜŞ ASANSÖR ENSTİTÜSÜ konumuna gelerek sektöre hizmet etmeyi hedefliyoruz
 • İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş KOBİ’lerin, hemen hemen tüm yapısal alışkanlıklarını gözden geçirmesi ve değiştirmesi gerekiyor
 • ASFED’in Konya Daveti Büyük İlgi Gördü

 • Sosyal bir model Ahilik (9 Mart 2014)

  Turkiye’nin bugun Ahilik kurumundan oğrenip hayata gecireceği model ve değerler var. Ahilik gibi gunumuze ışık tutan kurumlarıyeterince incelersek, gunumuzun en ileri Batılıeğitimini almışkafalarının ondan ders cıkarmasımumkun olabilir. Gunumuz Turkiyesi’nin global dunyaya armağan edebileceği “sosyal bir model” olan Ahilik, 21. Yuzyıl’da baştacıedilen “birey-ahlak-tuketim-kalite-şeffafl ık” gibi değerleri, Anadolu’da yaklaşık bin yıl once uygulayan bir sistem.
   lite-şeffafl ık” gibi değerleri Ahiler, Anadolu’da yaklaşık bin yıl once uygulamıştı.
   Nedir Ahilik?
   
  Uretim temelinde, lonca sistemine dayalıbir orgutlenmedir. Ceşitli uretim dallarındaki esnaf ve zanaatkarın sıkıbir sosyal ve ahlaki disiplin temelinde orgutlenmesi ve belli kurallar dahilinde (ticari ahlak-kalite-tuketici hakkıgibi) calışmasının surekli denetlenmesidir. Ama Ahilik bununla da kalmamıştır. Kar payıtoplayarak tum calışanların sağlık ve eğitim sorunlarının sistemli bicimde cozumlendiği hastaneler ve okullar da kurmuştur. Ahilik bununla da yetinmemiştir. Bulunduğu kentlerde tum halkın sağlık, beslenme ve yoksulların barınma sorunlarınıcozumleyen kurumlar oluşturmuştur. Bugun eşine ancak Dunyanın en ileri sivil toplum girişimlerinde rastlanan, evsizlere (homeless) aşevi, sağlık ocağıgibi hizmetler veren kurumlarıAhilik Anadolu’da bin yıl once insani bir şefkat temelinde felsefesini de cok sağlam bir şekilde oturtarak kurmuştu. Boylece Ahilik bugun globalleşen dunyada en cok ihtiyac duyulan uretici-varlıklıkesimin, yoksul ve zayıf kesimleri koruyup kollayan sosyal organizasyonlara yonelmesi eğilimini bin yıl once hayata gecirmişti.
   Tuketici hakları...
   
  21. Yuzyıl’ın en onemli değerleri arasında “tuketici mutluluğu” ya da “muşteri memnuniyeti” gibi sozlerle tanımlanan olgu geliyor. Butun fi rmalar “muşteri odaklı”calışmaya yoneliyor. Internet ve e-ticaret kapsamında kullanılan “Muşteri kraldır” sozu Ahilik kurumunun geleneği olan “Muşteri velinimetimiz” sozuyle aynıozu taşıyor. Cunku tıpkıbugun Internet’teki sonsuz secim hakkıgibi, Ahilik de pazarda, esnaf dukkanlarıarasında, muşterinin kalite secimi ve beğenisine dayanan bir rekabet anlayışıoluşturmayıhedefl iyordu.
    Urunde aldatılan muşterinin en ust Ahilik kurumuna kadar şikayet hakkıvardıve aldatan esnaf mutlaka en ağır bicimde cezalandırılırdı. Tıpkıbugunun Tuketici hakları, Tuketici koşeleri gibi Ahilik kurumunun da başvuru ve şikayet merkezleri vardı.
   Selcuklu ve Osmanlılar zamanında Ahilik Orgutleri, “bol, kaliteli, ucuz uretim ve tuketicilerin korunması”felsefesini dustur edinmişlerdi.
   Selcuklu ve Osmanlı’daki Ahi Birlikleri ve Lonca sistemleri; İslam işahlakının ve tuketiciyi koruma duyarlılığının somut uygulamalarınıyansıtmışlardır.
   17. Yuzyıl’dan kalma Denizli BabadağCarşısı’nın kapısındaki şu dizelerde esnaf şoyle uyarılmaktadır: “Sevgi goster herkese ha! / Selamdan kacınma sakın/ İnsanlarıayırma ha! / Hepsine adil ver hakkın/ Niyetin iyi olsun ha!/ Herşeyin gerceğin soyle/ Hayırlıdan ayrılma ha! / ……/ İyi belle unutma ha! / Once Hizmet sonra sensin”.
   Kalite
  !..
   Ahilik kurumunun geleneksel değerlerinin en onemlilerinden birisi “kalite” anlayışıydı. Giysiden ayakkabıya, demir aletlerden tahta eşyalara kadar her alanda urun kalitesi ve uretim kurallarıinceden inceye en kapsamlıtalimatnamelerde belirlenmişti. Sıkıdenetim sayesinde buna aykırıdavranan ve urunden “calan” her esnaf kısa surede yakalanır, uyarılır, cezalandırılır, yola gelmezse loncadan atılır ve esnafl ık yapmasıyasaklanırdı.
   Gerek urunde gerek uretim ve dukkan şartlarında tıpkıbugunun ISO 9000’i gibi “evrensel” standartlar vardıAhilikte. Kalite kontrolu, kurumun en onemli gorevleri arasındaydı. “Papucu dama atılmak” sozu de buradan gelir. Ahi babalarıkalite kontrolu sırasında urununu beğenmedikleri ya da kurallara aykırıbir davranışınısaptadıklarıesnafın ayağındaki papucu cıkarıp dama atarlardı. “Onun papucu dama atıldı”sozu sosyal ve mesleki bir cezanın yıllardır dilimize işlemişen carpıcıifadeleri arasındadır.
   Usta-cırak ilişkisi
   
  Ahilik kurumunun en onemli ozelliklerinden birisi, kendi doneminde “patron-işci” ilişkisini Batı’da daha sonraki yıllarda bile eşine rastlanmayan bir “sosyal dayanışma” ve “koruma kollama” anlayışıicinde duzenlemişolmasıdır. Batı’da sanayileşme surecinde gittikce sertleşen “işci-işveren” ilişkileri, Ahilik kurumu icinde (kucuk imalat duzeninin getirdiği avantajlarla birlikte) “usta-cırak” cercevesinde bir “saygı-gorgu-bilgi” eğitim sureci icinde eritilmiştir. Cırakların ve mesleğe yeni giren genclerin topluca yatıp, kalktığı, yiyip icip eğlendiği “ocaklar” da Ahilik kurumunun bir parcasıdır. Yani calışan kesimin tum sosyal faaliyetleri ve ihtiyaclarıda Ahilik kurumunun kendisi duzenlemekle yukumlu saydığıgorevler arasındaydı. Bu faaliyetlerin giderleri esnafın tumunden duzenli kesilen bir tur “sosyal vergi” ile sağlanırdı.
   Ahilik gelenekleri sıkıkurallara bağlıydıve hangi meslekten olursa olsun, onune gelen dukkan bile acamazdı. Bir dalda ustalaşıp dukkan acmak isteyen Ahi Kurulu tarafından sınav ve incelemeye alınırdı. Yeterli mesleki birikimi, ticari ve kişisel ahlakıve durust kazancıolmayana dukkan acma hakkıbile verilmezdi. Aşırıkar sağlayanların gelirleri kontrol edilirdi. Sahtekarlık, aldatmaca, muşteriyi kazıklama ve maldan calma yontemleri ile kendine aşırıkar sağlamak isteyenlere bu imkan verilmezdi. Bu yolu tutanlar once uyarılır, dinlemezse loncadan, meslekten atılırdı.
  Ahlak
   
  Ahilik 21. Yuzyıl’ın yukselen trendi olan ve bugun bile dunyada orneğine cok az rastlanan “sermaye sahibinin calışanlarıve butun toplumu kucaklayan sosyal sorumluluğu” modelini bin yıl once hayata gecirmeyi başarmışbir kurum. Ahilik ve Alevi-Bektaşi gelenekleri arasında yeralan “eline, diline, beline hakim olmak” kuralıbin yıl otesinden gelen bireysel ahlakısosyal sorumlulukla birleştiren yalın, sade ve ozlu bir formul gibi. “Alnı, kalbi ve sofrasıacık olmak” kuralıda aynışekilde durustluğun yardımseverlikle birleştiği sentezi oğutluyor.
   Demokrasi
   
  Gunumuz dunyasında en onemli değerlerden birisi de “yerel demokrasi ve yonetime yerel katılım”. Ahilik bu kurumu ve değerleri de bin yıl once hakkıyla ve parlak bir şekilde uygulamıştı. Bulunduklarıkente ve beldeye ilişkin tum kararlar Ahi babalarına sorulmadan ve Ahilik loncalarıicinde tartışıp karara bağlanmadan alınamazdı. Kentin belkemiğini teşkil eden esnaf, gerekirse Ahilik aracılığıile beyleri, yoneticileri, hatta vezirleri uyarır, gerekirse dukkan kapatırdı. Esnaf halkla butunleşerek, halkın sosyal ve tuketim ihtiyaclarınısağlayarak, yonetimde sosyal dengenin de sağlayıcısıolarak calışırdı. Ahilik butun karar ve uygulamalarında kendisini “tuketicinin ve halkın hizmetinde bir kurum” olarak tanımlamıştı.
   Ahilik uzerine daha yazılıp cizilebilecek cok şey var. 21. Yuzyılın ticaret orgutlerinin, esnaf ve zanaatkarların tuccar ve sanayicilerin Ahilik sisteminden cıkaracağıcok ders var. Ancak en onemlisi şu. Turkiye’de kendi kultur değerlerimize sahip cıkmada, onlarıyeniden yorumlama ve guncel şartlara uygun sentezler oluşturmada yetersiz kalıyoruz. Ecdadımızın sosyal ve ekonomik konulara yaklaşım tarzı, bugun seminerlerde, derslerde, yonetim gurularıtarafından yeni keşfedilmişgibi anlatılıyor, kitaplarda yazılıp ciziliyor. Genelde batıkaynaklıolan bu bilgileri de bizler hayranlıkla dinliyor, heyecanla okuyoruz. Başarılıve kaliteli bir yaşamın, ticaretin, yonetimin şifrelerini yanlışyerde arıyoruz. Bu şifreler bizde zaten mevcut. Yapmamız gereken tek şey hatırlamak... 

  wife cheated now what click my wife cheated now what do i do
  would my boyfriend cheat should i tell my boyfriend i cheated on him i cheated on my boyfriend now what
  why i cheat on my husband click my husband cheated on me blog
  will my husband cheat tolobel.com when women cheat
  signs of infidelity cheat on my wife how married men cheat
  free coupons click drug discount coupons
  free prescription discount cards open free discount prescription card
  medication discount coupons robertwesterlund.net photo code walgreens
  free printable viagra coupons mikemaloney.net coupon for prescriptions
  avodart pill site acyclovir pill
  propranolol read prednisolone pill
  levaquin 500mg read zovirax 200mg
  2015 cialis coupon free coupon for cialis lilly coupons for cialis
  free viagra coupon 2016 markthrice.com transfer prescription coupon
  2016 viagra coupon blog.alpacanation.com viagra discounts coupons
  can i take amlodipine at night canitake.net can i take amlodipine at night
  lisinopril and headaches dizziness lisinopril and headaches dizziness lisinopril and headaches dizziness
  free printable cialis coupons link discount coupons for prescriptions
  prescription discount coupons cialis online coupon cialis coupon
  drug coupons codesamples.in prescription coupon
  naprosyn naprosyn naprosyn 250 mg
  cialis femchoice.org cialis coupon
  cialis walgreen coupon cialis cialis coupon
  quetiapine fk quetiapine 25 quetiapine
  cetirizine sans ordonnance cetirizine generique cetirizine sans ordonnance
  prescription discounts cards link free prescription cards discount
  zyrtec dosage for adults read zyrtec ingredients vs benadryl