HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • MKS KABLO GENEL MÜDÜRÜ ŞÜKRÜ ERTUĞRUL
 • AMETAL, 25’inci Yaşını Boğaz’da Kutladı
 • Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş KÜTÜKCÜ; 2015 zor bir yıldı, şimdi yapmamız gereken yeni bir sıçrama dönemi başlatmak
 • TOBB Başkan Yardımcısı ve EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR 'YENİ BİR SANAYİ-ÜRETİM HİKAYESİNİN VE HEYECANININ HAYATA GEÇİRİLMESİNE' ihtiyacımız var.
 • MMO Diyarbakır Şubesi bina yöneticilerini uyardı
 • Sanayi üretimi yüzde 7.3 arttı
 • Dünyanın En İnce Radyatörleri
 • BMG LIFT COMPONENTS İşletme Yöneticisi Kerim Gökay KARSLI; İhracat ağırlıklı çalışmak istiyoruz
 • METROPLAST Dış Ticaret Sorumlusu SIAVASH KHEIRKHAH; Güvenlik komponentlerimizin büyük kısmına Rusya standartları gereği ürün belgesi aldık
 • Morgan Stanley; Türkiye için Daha İyi Bir Yıl Olmayacak
 • Fupa Asansör, İtalya turu düzenledi
 • AHMET ASANSÖR SATIŞ MÜDÜRÜ KEMAL UYUMAZ İhracatımızı kalıcı dostluklar kurarak arttırmak istiyoruz
 • METROPLAST,İFTAR DAVETİ İLE MÜŞTERİLERİNİ VE DOSTLARINI AĞIRLADI
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul Sanayi İl Müdürü Ahmet Can
 • Bulut Makine Genel Muduru Murat Camgöz Fuarlara katılımın surdurulebilir olması gerekiyor
 • İzmir Asansör Sempozyumu ve Sergisi gerçekleştirildi “Asansor Sempozyumu ve Sergisi 2012”, 4-6 Ekim tarihleri arasında İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezinde gercekleştirildi.
 • CNR HOLDİNG İRAN ÜLKE MÜDÜRÜ FARAH TAGHİPOUR
 • Mekisan Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Kevser Ak Ersü Büyük markalar artık Türkiye’yi çözüm ortağı olarak görüyorlar
 • Konut faizleri artacak
 • Adoor Elevator Systems Ahmet İlgen

 • TASİAD, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerine asansör sektörünü tanıttı (29 Ekim 2014)

  T üm Asansör Sanayici İş Adamları Derneği (TASİAD), Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde, Elektronik Haberleşme Bölümü öğrencileri ile bir araya gelerek, Türk Asansör Sektörü ile ilgili bir tanıtım semineri düzenledi.

   Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik Haberleşme Bölümü Öğretim Görevlisi Özlem Ünverdi eşliğinde bölüm öğrencilerinin iştirak ettikleri seminerde konuşmacı olarak, TASİAD Üyeleri; Fikret Günar, Melih Aybey ve Betül Yılmaz katıldılar. Konuşmacılar seminerde, asansör sektörü ve teknik konularda katılan öğrencilere bilgiler sundular.

  TASİAD Yönetim Kurulu Üyesi Betül Yılmaz seminerde yaptığı konuşmada, seminerde emeği geçen herkese teşekkür ederek şunları söyledi; “Burada olmak ve siz gençlerle bilgi paylaşımında bulunmak mutluluk verici. Bizler de sizler gibi öğrenciydik ve sektör seçimlerinde zorlandığımız noktalar olmuştu. Ne mutlu ki; sizin gibi gençlere ulaşıp sektörümüzü tanıtma şansı elde etmekteyiz. 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında CNR EXPO‘da gerçekleşecek olan Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı için sizlere davetiye getirdik. Sektörümüzü daha detaylı tanımak adına fuara katılımlarınız bizlere mutluluk verecektir.”

  Fikret Günar ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bu eğitim ocağından 1981 yılında mezun olmuş ve 33 yıldır mühendislik yaşamını çeşitli sektörlerde ve çeşitli mevkilerde icra etmiş bir kişi olarak, mühendislik mesleğimi her boyutu ile icra ettiğim ve gönül verdiğim asansör sektörünü kısaca da olsa size tanıtma fırsatını bulmuş olmaktan dolayı mutlu olduğumu belirterek, bana bu fırsatı vermiş olduğunuz için teşekkür ederim. Asansör, günü- müzde insanların barınma ve çalışma ortamlarının vazgeçilmez tesislerinden birisidir. Dünya üzerinde kentsel yaşamın vazgeçilmez dikey taşıma araçlarından en önemlisidir. Dünya üzerinde modern asansör anlamında 130-150 yıllık bir geçmişi olan asansörün, ülkemizde ilk uygulamaları olarak 1895 yılında hizmete açılan Pera Palas’ta ve 1907 yılında tamamlanan Hidiv Kasrı’nda buhar gücü ile çalışan 3 adet asansör kurulmuştur. Yine aynı tarihte İzmir Asansör semtinde su ile çalışan bir asansör tesis edilmiştir. Pera Palas’taki asansör hala temel teknik özellikleri muhafaza edilerek hizmete devam etmektedir. Hidiv Kasrı’nda bulunan asansörlerden birisi mekanik aksamı muhafaza edilerek elektrikli asansöre dönüştürülmüştür.

  Cumhuriyetin ilk yıllarında ülkemizde asansör işleri Rum ve Ermeni ustaların gösterdiği bakım faaliyetleri ve yurt dışından gelen asansör fi rmalarının asansör tesisleriyle devam etmiştir. İlk Türk asansör ustaları ve fi rmaları yaklaşık 60 yıl önce oluşmaya başlamıştır. Şu anda 78 yaşında olmasına rağmen hala coşku ve aşk ile asansör mesleğine devam eden sektörün kıymetli duayenlerinden Sayın Engin Şükrü Gökhan Beyi saygı ile anmak istiyorum.

   Geçen bu 60 yıllık süreç içerisinde ülkemizin şehirleşme sürecine paralel olarak asansör sektörü de gelişim göstererek, özellikle elektrikli asansör üretimi ve tesisi için gerekli her türlü üretimi Avrupa mevzuatına uygun şekilde üretir ve tesis eder duruma gelmiştir. Üretim ayağında özellikle fi yat ve kalite oranı konusunda gösterilen başarı sonucu dünya pazarlarında özellikle Avrasya bölgesinde tercih edilen bir ürün çeşitliliğine ulaşmıştır. Bu sebeple de önümüzdeki 10-20 yıllık süreçte Türk asansör sanayisinin iyi bir potansiyele sahip olacağı tahmin edilmektedir.

  Ancak bunun sürdürülmesi için önemli bir ayak asansör projelendirmesi ve tesisidir. Maalesef sektörün bu ayağı aşırı rekabet ve denetimsizlik sebebiyle istenilen markalaşma düzeyini yakalayamamıştır. Sektörün tümden daha fazla yükselmesi ve global marka haline gelmesi için özellikle bu ayağın da hızlı bir şekilde markalaşması çok önemlidir. Sektörümüzün mühendis ve teknik eleman ihtiyacı çok yüksektir. Ancak sektörümüze yönelik mühendis ve teknik eleman yetiştiren eğitim kurumları olmaması nedeniyle bu ihtiyaç karşılanamamaktadır. Özellikle asansör projelendirmeyi, asansör tesisini ve asansörün standartlara ve mevzuata göre denetimini yapacak mühendislere çok ihtiyaç var. Oldukça kapsamlı standartlara ve yönetmeliğe sahip olan sektör için, uzmanlaşmaya yönelik bir eğitime gereksinim var. Bazı meslek odalarının SMM Belgesi vermek için düzenledikleri 3-5 günlük kurslar sonucunda, asansör SMM Belgeli mühendisler oluşmakta ancak bu mühendislerin yaptıkları projeler istenilen düzeyde uygulanabilir olmamak tadır.

   Asansör sektörünü popüler bir başka sektör olan, en gelişmiş teknolojileri kullanan ve çok yüksek sayıda üretim yapan otomotiv sektörü ile karşılaştırırsak şu önemli farkları görürüz. En popüler markalı otomotiv üreticisinin dahi en fazla 15-20 modeli aynı anda aktif olabilir ve her bir modele ait sadece bir tek proje mevcuttur. Bu durum asansörde tamamen farklıdır. Asansörde ihtiyaca ve yapıya göre çok farklı çeşitlilik ortaya çıkmaktadır. Sürekli olarak projelendirme ve projeye göre üretim, paketleme ve yerine göre montaj gerekmektedir. Bir asansör, projelendirmeden, üretimden, sevkiyattan, montaj aşamasında personelin sevk ve idaresinden, tesisin montajından sonra hizmete alınmadan önce son muayeneden geçirilmesine kadar uzanan ve bir çatı altında gerçekleşmeyen bir süreç sonucunda oluşmaktadır. Her aşamasında bilgi ve disipline ihtiyaç duyan, organizasyonu, sevk ve idaresi zor bir süreçtir.

   Kısaca söylemek gerekirse sektördeki asansör markasını veren fi rmalar, projelendirme, tesis ve denetleme konusunda tam yetişmiş mühendisler olmadan öncelikle kendi ülkelerinde marka olamamaktadırlar. Türk asansör sektörünün global marka olması, asansör konusunda yetişmiş yurt dışındaki projeleri kolaylıkla idare edebilecek yabancı dillere de vakıf uzman mühendis kadrosu oluşturulduğu takdirde mümkündür. Teknik personel eğitimi ile birlikte AR-GE konusunun da markalaşmada önemi çok büyük olup, değerli meslektaşım İbrahim Melih Aybey sektörün bu bölümünün profesyoneli olması sebebiyle, benden sonra yapacağı sunumunda daha detaylı bilgiler aktaracaktır.

   Bu kürsüden özellikle son yıllarda kişisel çabaları ile derneğimiz TASİAD’ın sektörde önemli bir aktör haline gelmesine ve sektör federasyonun kurulmasına vesile olan dernek başkanımız Sayın Levent Akdemir’e teşekkür etmek isterim. Sözlerimi tamamlar iken özellikle, iş çeşitliliği itibari ile dinamik bir sektör olan ve mesleki tatmin de sağlayan asansör sektörümüz; İşletme, Elektronik, Elektrik, Makine ve Endüstri Mühendisliği dallarında temel mühendislik formasyonları olan ve asansör sektörüne gönül vererek uzmanlaşacak siz müstakbel mühendislere şiddetle ihtiyaç duymaktadır. Bizler de bu sektörde uzun yıllar emek veren meslektaşlarınız olarak, elde etmiş olduğumuz tecrübe ve birikimleri sonraki kuşaklara aktarmayı çok arzu ettiğimizi belirtmek istiyorum.”

  Fikret Günar’ın ardından sektör hakkında hazırladığı sunumu öğrenciler ile paylaşan Melih Aybey, sunumunda şu bilgilere yer verdi; “Asansör ve yürüyen merdiven hem mekanik hem de elektrik sistemlerden oluşan bir düşey taşıma aracıdır. Yüksek katlı ve nitelikli binaların çoğalması hem asansör ve yürüyen merdiven talebini sayısal olarak arttırmakta hem de yeni teknolojilere olan gereksinimi zorlayarak daha yüksek nitelikli ürün ve teknik personel ihtiyacını arttırmaktadır.

  Asansör sektöründe mühendisler; satış bölümlerin de ve teknik bölümlerde görev yapmaktadırlar.

   Asansör satış mühendisliği konusuna geldiğimizde şunları söyleyebiliriz. Asansör ve yürüyen merdivenin özellikleri her uygulamada farklılık gösterir. Bir asansör teklifi , binada asansör kuyusunun durumu, trafi k hesabı, kullanım şartları ve uyulması gereken asansör standartları teknik olarak incelenmeden sağlıklı olarak hazırlanamaz. Bunların tümü mühendisler tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Asansör satış mühendisi teklif dosyasını oluşturmak için önce asansör ve yürüyen merdiven ön projesini hazırlar. Bunu referans alıp gerekli malzeme ve işçilik gereksinimlerini hesaplayarak maliyetleri belirler. Asansör kuruluşunda projede kullanılacak malzemenin seçiminde mühendislik bakışı gereklidir. Kullanılacak parçanın standartlara ve proje gereksinimlerine uygun seçilmesi çok önemlidir. Bu seçimde yapılacak bir hatanın sonradan anlaşılması; çok ciddi para, prestij ve zaman kaybına sebep olmaktadır.

  Asansör sektöründe teknik hizmetler iki farklı bölümde görülmektedir. İlki, asansör montaj-bakımı diğeri asansör komponent üretimidir. Asansör montaj ve bakım fi rmalarının faaliyet konuları şunlardır; binaya asansör veya yürüyen merdivenin kurulup işletmeye açılması. Kurulu bir asansör ve yürüyen merdivenin periyodik bakımının yapılması. Asansörde gereken her türlü onarım ve yenileme işlerinin yapılması. Asansör fi rmalarında bu tür teknik işleri yürütmek üzere genellikle makine, elektrik ve elektronik mühendisleri görevlendirilmektedirler.

   Asansör komponent üretim fi rmaları her türlü asansör parçası ve sistemi üretirler. Komponent üretim fi rmaları ürünlerini asansör montaj ve bakım fi rmalarına satarlar. Asansör komponentleri elektrikli, elektronik ve mekanik olarak çok çeşitlidirler. Asansör komponent üretiminde genellikle makine, elektrik ve elektronik mühendisleri çalışmaktadırlar.”

  Seminere katılan öğrencilere asansör kuyusu ve kumanda sistemleri ile ilgili hazırladığı görsel verilerle bilgi aktaran Melih Aybey, asansör kumandasında kullanılan en önemli seri haberleşme altyapısı olan CAN ve asansörde güvenliğin seri haberleşme üzerinden yapılmasına izin verilen standart olan PESSRAL hakkında da bilgi verdi.

   Melih Aybey, asansör kumanda sistemlerinin geleceği konusunda ise şunları söyledi; “Asansör standartları iki yıl içinde değişecek. Bu da asansör kontrol sistemlerinde yeni tasarım gerektirecektir. PESSRAL elektronik güvenlik sistemleri standart olarak geçerli hale gelmesine karşın hem Türkiye’de hem de dünyada henüz standarda uygun ürün neredeyse yok denecek kadar az. Asansör kuyusunda bulunan elektrikli ve mekanik birçok eleman seri haberleşme yoluyla kumanda tablosu ile haberleşmek üzere tamamen yeniden tasarlanacaktır. Yüksek katlı ve yüksek hızlı asansörlerin daha etkin kullanılabilmeleri için yeni hareket senaryoları içeren yeni yazılımlar geliştirilmesi gereklidir. Asansörlerin internet üzerinden izlenebilmesi ve ayarlarının yapılabilmesi olanakları genişleyecektir. Bu konuda yeni yazılımlar geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Hız kontrol cihazları daha etkin bir arabirim sağlayabilmek amacı ile asansör kumanda kartları ile birleşecektir.

   Bu bahsettiklerim asansör kumanda sistemlerinde bugün kullanılan elektrikli ve elektronik neredeyse tüm komponentlerin yeniden tasarımı demektir. Bugün kullanılmakta olan kumanda elemanları gelecek on yıl içinde tamamen üretimden kalkacak yerine kuyunun her noktasında akıllı elektronik elemanlar alacaktır. Hızla gelişmekte olan asansör sektöründe çok önemli bir bölgesel güce sahip olan Türk asansör komponent üreticileri bu süreçte Ar-Ge çalışmaları için Elektronik Mühendislerine çok ihtiyaç duyacaklardır.”

  Konuşma ve sunumların  ardından bilgilendirme seminerine katılım sağlayan öğrenciler, konuşmacılara sektöre ilişkin merak ettikleri sorular yönelttiler. Soru cevap bölümünü ardından ise seminere son verildi.  

  cheat on my boyfriend parentpower.com will my boyfriend cheat
  my boyfriend cheated site i cheated on my boyfriend what do i do
  my girlfriend cheated on me what do i do maryaltmansblog.com.nobullsoftware.com has my girlfriend cheated on me
  my wife cheated on me now what link reasons wives cheat on their husbands
  why i cheat on my husband click my husband cheated on me blog
  reasons why husband cheat developerstalk.com affairs with married men
  bdsm gay sex stories blog.gobiztech.com insect between boys sex stories
  free prescription drug discount card free viagra coupons viagra coupon free
  propranolol krishnan.co.in prednisolone pill
  2015 cialis coupon free coupon for cialis lilly coupons for cialis
  2016 viagra coupon blog.brunothalmann.com coupons viagra
  lisinopril and headaches dizziness lisinopril and headaches dizziness lisinopril and headaches dizziness
  cialis coupons online cialis coupons and discounts free printable cialis coupons
  aldactone 100 mg tablete aldactone 100mg aldactone 100 mg tablete
  risperdal effets secondaires warpedfish.co.uk risperdal notice
  apranax migraine ironsharpdev.com apranax 250
  escitaloprama escitalopram teva escitalopram teva 10 mg
  periactin kissa click periactine
  inderal la read inderal comprar
  pletal cilostazol peider.dk pletal 50 mg
  free discount prescription cards martialinfo.com cialis online coupon
  kamagra shop kamagra jelly kamagra
  free cialis coupon 2016 evans.com.mx discount prescription drug card