HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • Aygünsan, yatırımlarla üretimini
 • RYS Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Öztürk Yıllardır yurtdışında edindiğimiz müşteri portföyümüzü değerlendiriyoruz
 • İran Fuarı’na İlgi Tatmin Ediciydi
 • Türkiye'nin teknolojik motor üssü EMF Motor, yepyeni bir güçle, yeni yerinde!
 • Asansör montajcı bakımcı standartı hazırlandı, akredite oldu
 • TASİAD, Levent Akdemir ile güven tazeledi
 • Can Asansör Market Kurucusu
 • TASİAD’da asansör emniyet şartlarının geliştirilmesi semineri verildi
 • Argeset’in önceliği araştırma ve geliştirme
 • BURSA’DAKİ TOPLANTIDA SEKTÖR PAYDAŞLARI BİLGİLENDİRİLDİ
 • BURSA ASANSÖR SANAYİCİLERİ DERNEĞİ, GÜLTEKİN BAKİ İLE DEVAM KARARI ALDI
 • ASFED YÖNETİM KURULU ÜYELERİ; YENİ YÖNETMELİK SEKTÖRÜN GELİŞİMİ İÇİN BİR ŞANS
 • Genemek Genel Muduru Devrim Gecegezer AVOX modelimizi artık dunya tanıyor
 • Aybey Elektronik Genel Müdürü Melih AYBEY "2015 Yılında İnverter Serisini Genişletmeyi ve Kumanda Sistemlerini Yeni Standartlara Uygun Hale Getirmeyi Hedefl iyoruz"
 • İstanbul’lu Asansorculer TASİAD ve ASGEP’in İftar Yemeğinde Buluştu İstanbul’un asansor fi rmaları, Asansor Sektorel Gelişim Platformu ve Tum Asansor Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin ortaklaşa duzenlediği iftar yemeğinde bir araya geldiler.
 • İşsİzlİk Oranı Beklentİlerİ Aştı
 • MERİH ASANSÖR Satınalma Koordinatörü AHMET ATİK Rusya pazarına olan ihracatımızı arttırarak pazarda daha etkin olmak istiyoruz
 • Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU 9 alandaki sektörel dönüşüm programı, bizleri umutlandırdı
 • ASFED, ANASDER ve ASO Temsilcileri, Sanayi Genel Müdürü Mithat Kaya'yı ziyaret ettiler
 • TASİAD’ın iftar daveti yoğun ilgi gördü... Davette fuar mujdesi de verildi...

 • TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU 2014’ün, 2013'e kıyasla daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz (13 Mart 2014)

  Sayın Başkanım, Türk ticari hayatı gün geçtikçe önemli gelişmelere tanık olmakta. Bu kapsamda Türk Ticari hayatı ve geleceği konusunda neler söyleyebilirsiniz?
    Artan küresel entegrasyonla birlikte ekonomimiz modernleşiyor. Rekabet şekil değiştiriyor. Eskiden rekabet sadece kendi ilimiz ve ilçemizle sınırlıyken şimdi tüm dünya rakip olabiliyor. Ama aynı şekilde tüm dünya da ulaşılabilecek pazar durumuna geldi. Bilişim ve lojistik teknolojilerindeki hızlı değişim bunu mümkün kıldı.
     Hem ülkeler hem de şirketler birbiriyle daha önce olmadığı ölçüde etkileşim halinegeçti. Bu ortamda artık refl eksler her zamankinden daha hızlı olmak zorunda. Bakış açısı sadece yerel ile sınırlı kalmayıp 360 dereceye yayılmak zorunda. Sürekli hareket halinde olmak, proaktif davranmak zorundayız.
     Şirketlerimizin zihinsel kodları değişiyor. Markalaşmanın önemini ve faydasını anlıyoruz. Marka tescilinde Avrupa’nın ilk 3 ülkesinden biri haline geldik.
     Zira sadece iç pazarlara değil dış pazarlara odaklanarak üretiyoruz. Bu sayede 210’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz.
     Komisyonculara mal satmakla ihracat yapmayı öğrenen fi rmalarımız, artık yabancı pazarlarda yerleşik hale geliyor. Türk özel sektörünün bugün yurtdışında 25 milyar dolardan fazla yatırımı bulunuyor.
     Müttehitlerimizin, etrafımızdaki coğrafyanın tamamında önemli yatırımları, makine parkları bulunuyor.

     Türkiye’nin 2013 yılını değerlendirerek, 2014 yılı beklentilerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

     İş dünyasının beklentileri daha olumlu. Küresel iktisadi ortamdaki düzelmelerin devam edeceğini, petrol fi yatının mevcut düzeyini koruyacağını ve çevre ülkelerdeki siyasi gerginliğin bugünkünden fazla olmayacağını varsaydığımızda, 2014’ün, 2013’e kıyasla daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz.
     Öte yandan seçimlerle birlikte siyasi gündemin öne çıkması, ekonominin arka planda kalarak bekleyen yapısal reformların ertelenmesine yol açabilir.
     2014 yılını fırsata çevirebiliriz. Küresel kriz sonrasında hızla toparlanan ekonomimiz, Avrupa ile aradaki farkı biraz daha kapattı. Ancak arkamızdan gelen diğer gelişen ülkeler de en az bizim kadar ve hatta daha faza büyüyerek bize yaklaştı.
     Şimdi onlar da bir süre yavaşlayacak, bu arada gelişmiş ülkelerdeki durgunluk sona yaklaşacak. Büyüme tempomuzu yükseltip muhafaza edersek dünya ligindeki konumumuzu daha ileri taşıma fırsatını yakalayabiliriz. Ama bu fırsatı değerlendirebilmek için ev ödevleri bulunuyor. Küresel ekonomide başarıya ulaşmış ve bunu sürekli kılabilen şirketlere ihtiyacımız var.
     İhracatımız içinde orta teknolojili ürünlerin payı artarken ileri teknoloji gerektiren ürün ihracatının payının azalması, özellikle sanayimizdeki yapısal dönüşüm ihtiyacını gösteriyor.

    Özellikle 2013 yılında Türk ticari ve sanayi hayatına damga vuran gelişmeler sizce neler oldu? 2014 yılında dünya geneline baktığımızda küresel bazda bizleri neler bekliyor olacak?

    Türkiye’de ekonomide çarklar yeniden hızlandı. Rekor düzeye ulaşan dış açığın neden olduğu kırılganlığın sürdürülemeyecek boyuta ulaştığının görülmesiyle alınan önlemler 2012 yılında ekonomiyi yavaşlatmıştı.
     Böylece ilk defa cari açık bir kriz sonrası değil, uygulanan ekonomi politikası ile düşürülebilmişti. Ancak ticaret ve yatırım da yavaşlamıştı.
    Ekonomideki makro temellerin sağlam tutulması sayesinde iş dünyasının güveni yeniden yükseldi. En büyük ihracat pazarımız Avrupa ekonomilerinde toparlanma da olumlu etkiledi. Böylece yılın ikinci yarısından itibaren ekonomideki büyüme hızlandı.
    Küresel kriz 2013 yılında üçüncü ve muhtemelen son aşamasına geldi. ABD ve Avrupa’dan sonra Asya’daki gelişen ülkeleri etkisi altına aldı. Başlangıç noktası olan ABD ekonomisinde ise giderek daha güçlü canlanma sinyalleri geliyor.
    Bunun sonucunda ABD Merkez Bankası 5 yıldır uyguladığı genişletici para politikasına son vermeyi planlıyor. Avrupa’daysa ülkelerin dağınık politik yapısı ve farklı öncelikleri hızlı adımlar atılmasını geciktirdiğinden toparlanma daha yavaş gerçekleşiyor.
     Yine de yaklaşık 2 sene sonra Euro bölgesinde ilk ekonomik büyüme rakamlarının görünmesi olumlu bir gelişme oldu.
     Dünya genelinde beklentiler olumlu, ticaret hacminde artış öngörülüyor. Gelişmiş piyasa ekonomilerinin hızlanması ihracat ve yatırım anlamında bizi olumlu etkileyecek.

    Özellikle üretim üssü haline gelen ve son yıllarda yaşanan ihracat rakamları ile dikkat çeken Türk ekonomisinin ihracat faaliyetlerini bizim için değerlendirebilir misiniz?

     2001 krizi sonrasındaki yıllık ortalama yüzde 6 büyüme performansına en büyük katkı sağlayanların başında ihracatçılarımız gelmektedir. Bugün İtalya ile Hindistan arasındaki bölgede en güçlü sanayiye sahibiz. Kuzey Afrika, Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya’yı içine alan geniş bir bölgeden yapılan sanayi ürünleri ihracatının üçte biri Türkiye çıkışlıdır.
     Özel sektörümüzün dinamizmi sayesinde Türkiye’nin ihracat yapısı değişmiş ve tarım ürünleri ağırlıklı bir ihracattan, katma değeri  yüksek nitelikli, kaliteli ve rekabet gücüne sahip mal gruplarının ihracatına geçilmiştir.
    İhracatımızın büyük kısmının dünyanın en gelişmiş ve rekabetçi piyasaları olan AB ve ABD’ye yapılmakta oluşu sanayi üretimimizin kalitesine işaret etmektedir. İhracatta niteliksel gelişme ve pazar çeşitlemesi sağladık.
     Son 10 senede toplam ihracatta orta ve yüksek kalite teknolojik ürünlerin oranı yüzde 24’den yüzde 45’e ulaştı. 1 milyar dolardan fazla ihracat yaptığımız ülke sayısı 12’den 35’e, ürün sayısıysa 9’dan 27’ye yükseldi.

    Türkiye’nin ihracat hedefl eri doğrultusunda fi rmalarımıza düşen görevler nelerdir? Bu konuda fi rmalarımızın hangi adımları atmaları gerekmektedir?

     2014’de dünya genelinde ve özellikle de ana ihracat pazarımız olan Avrupa ekonomilerinde daha olumlu bir tablo oluşması bekleniyor. Öte yandan Avrupa ülkelerinde fi nansman imkânlarının sınırlı oluşu sonucunda yükselen stok tutma maliyetleri karşısında Avrupa pazarına yakınlığımız, Avrupa’daki alıcıların ülkemizi daha fazla tercih etmelerini sağlamaktadır.
     Ülkemizdeki üretimin daha kaliteli, hızlı ve esnek olması da ayrıca güçlü yönümüzdür. Bunu kullanarak pazar çeşitlenmesine devam etmeli, zayıf olduğumuz Doğu Asya piyasalarına daha fazla odaklanmalıyız.
     Yeni pazarlara girişte sigorta mekanizmalarını mutlaka kullanarak riski azaltmalıyız. Vadeli işlem piyasalarını hala çok az kullanıyoruz. Döviz piyasalarındaki dalgalanmalara karşı bu piyasalardan daha fazla faydalanmanın yollarını aramalıyız.

     Türkiye’nin, özellikle de inşaat sektörünün gündeminde bir numara olan kentsel dönüşüm konusunda neler düşünüyorsunuz?

     Kentsel dönüşüm iktisadi olduğu kadar milli bir meseledir. Bu yüzden özel sektörün, vatandaşların, siyasetçilerin ve bürokratların birlikte sahip çıkması lazım.
     Bu konuya siyaset üstü bir şekilde ve bilimsel yaklaşarak hazırlanırsak, hem ekonomimiz hem de ülkemiz bundan büyük fayda görecektir.

    Türkiye’de uygulanacak kentsel dönüşüm projeleri konusunda neler düşünüyorsunuz? Kentsel dönüşüm projelerinin Türkiye’ye etkileri ve katkıları neler olacaktır.

    Ülkemizde şehirleşme çok hızlı gelişiyor. Bunun yol açtığı sosyal ve ekonomik sıkıntılar hepimizin malumu. Kentsel dönüşüm burada biriken sorunların çözümü için bir fırsattır.
    Kentsel dönüşüm aynı zamanda büyük eksiğimiz olan aşırı enerji tüketimi ve yetersiz çevre düzenlemeleri meselelerinin çözümünde de büyük katkı verebilir. Bu kapsamda yeşil sertifi ka kullanımı ve rant kaygısıyla gidilen hesapsız emsal artışlarına da özellikle dikkat edilmeli.

    İnşaat sektöründe yaşanan gelişmeler ve buna bağlı olarak asansör sektöründe gerçekleştirilen faaliyetler hakkında kısaca görüşlerinizi alabilirmiyiz?

    İnşaat sektörümüz hem yurt içinde büyümeye ve istihdama katkı sağlıyor, hem de küresel arenada ülkemizin bayrağını yükseklere çıkarmaya ve gösterdikleri başarılarla bizlere moral vermeye devam ediyorlar. Ekonominin üçte birini, bu sektörde alınan kararlar yönlendiriyor.
     Üstelik tüm bunları, üzerindeki mali yükler ve mevzuat kaynaklı bürokratik zorluklara rağmen başarıyorlar ki, sadece bu bile, tek başına takdire şayan bir olaydır.
     Eskiden ülkemiz içinde dahi yabancı şirketlerin alt yüklenicisi konumunda olan şirketlerimiz, bugün -40 derecede toplu konut, +40 derecede rafi neri inşa edebilme becerisini geliştirdiler. Dünyanın en büyük 250 inşaat şirketi listesinde toplam 38 Türk fi rması bulunuyor.
    2002 yılına kadar sektörümüz yurtdışında toplam 44 milyar dolarlık iş alabilmişti. Son 10 yılda bunun üzerine 220 milyar dolar ilave iş koyduk.
     Türk müteahhitlik sektörünün bugüne kadar aldığı işlerin yüzde 80’i son 10 yılda alındı. Bu, sektörün yapmış olduğu çabalarla elde ettiği önemli bir başarı.
     Rekabetin hız kazanacağı önümüzdeki dönemde ‘büyümeyi yönetme’ konusuna odaklanmalıyız. Farklı koşullara sahip farklı coğrafyalarda, hangi alanda uzmanlaşarak, nasıl bir iş modeli ile çalışmak gerektiği üzerine daha fazla düşünmeliyiz.
    Bunun için eğilimleri iyi okuyup, fırsatları iyi değerlendirip, riskleri iyi yönetip, teknolojik kapasitemizi devamlı geliştirerek, sürdürülebilir küresel rekabet gücümüzü artırmalıyız. Bu da ortak akıl ve kamu-özel sektör işbirliği ile mümkün. 

  ways to contract hiv click early signs of aids
  why my husband cheated on me scottdangelo.com why would my husband cheat
  walgreens printable coupon click walgreens photo prints
  print free coupons albertsons pharmacy coupon rx coupon
  free prescription discount cards sharethispage.co.uk free discount prescription card
  walgreens online coupon codes open discounts on prescriptions
  walgreens online coupon codes blog.sumedh.in discounts on prescriptions
  propranolol krishnan.co.in prednisolone pill
  2015 cialis coupon free prescription drug card lilly coupons for cialis
  can i take amlodipine at night can i take amlodipine at night can i take amlodipine at night
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  cialis free coupon go cialis coupon codes
  prescription drugs coupon discount card prescription cialis.com coupon
  manufacturer coupons for prescription drugs link discount card prescription
  coupon cialis is-aber.net free coupon for cialis
  arcoxia 90 cena open arcoxia 120 mg
  ramipril hexal alkohol ilkpirlantam.com ramipril bivirkninger
  yasminelle hinta yasminelle hinta yasmine
  quetiapine fk quetiapine 25 quetiapine
  cetirizine sans ordonnance nationalautocare.com cetirizine sans ordonnance
  inderal la inderal engorda inderal comprar
  prescription discounts cards evans.com.mx free prescription cards discount
  free cialis coupon 2016 go discount prescription drug card
  drug coupon cialis.com coupons coupons for drugs
  diflucan how long to work click diflucan