HABER KATEGORİLERİ
 • VİZYONDAN
 • DOSYA
 • GÜNCEL
 • SEKTÖRDEN
 • FİRMALARDAN
 • SEKTÖREL BAKIŞ

 • HABERLER
 • METROPLAST,İFTAR DAVETİ İLE MÜŞTERİLERİNİ VE DOSTLARINI AĞIRLADI
 • BURSAD’ın İftarına Yoğun Katılım Geleneksel hale gelen Bursa Asansor Sanayicileri Derneği’nin (BURSAD) iftar davetine, bu yıl yoğun katılım sağlandı.
 • KONE ASANSÖR, IBM İLE GÜÇ BİRLİĞİ YAPIYOR… KONE ASANSÖR’DEN BULUT TEKNOLOJİSİ HAMLESİ…
 • 2014 Nasıl Geçti ?
 • HAS Asansör Genel Müdürü Hüseyin Keşanlı
 • 2014 Yılına Genel Bakış
 • TASİAD, “Asansör Periyodik Kontrol Çalıştayı” düzenledi
 • Birikim Çelik Halat, 2014 yılı sonunda ürün gamını geliştirmeyi hedefl iyor
 • AKASDER’in yeni başkanı Hüsnü Gökgöz oldu
 • ANASDER, asansör eğitimine destek olmaya devam ediyor
 • Tüsiav Başkanı Veli Sarıtoprak Türkiye’de sivil toplumculuk gelişmiyor, Türk insanı, parmağını bile taşın altına koymuyor
 • KLEEMANN ASANSÖR, TÜRKİYE’DE ÇALIŞTIĞI FİRMALARDAN BİR GRUBU YUNANİSTAN’A DAVET EDEREK, FABRİKASINI GEZDİRDİ. GEZİ PROGRAMI, 20-22 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA YUNANİSTAN’IN SELANİK ŞEHRİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
 • Merih Asansör, “pr EN 81-20 Yeni Asansör Yapım ve Montaj Standardı Eğitimi” düzenledi
 • Mikrolift Genel Müdürü Umut Erdağ 2011 yılında
 • Akar’da yenilikler hız kesmiyor
 • BULUT MAKİNA VE AYBEY ELEKTRONİK ÜRÜN TANITIM SEMİNERİ DÜZENLEDİ
 • BURSA ASANSÖR SANAYİCİLERİ DERNEĞİ, GÜLTEKİN BAKİ İLE DEVAM KARARI ALDI
 • İnşaatlarda Ölüme Dur Demenin Yolu Yapı Denetim Kuruluşları...
 • KAĞITTANİŞLER Kurucu Ortağı GÖKHAN KURT; Kağıttanişler, “Desenli Cam Baskı” çalışmalarına başladı
 • Asansör Sektörünün Geleceği İçin de Mesai Harcamalıyız

 • Türkiye Dönüşüyor Cevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar 20 yıl surmesi planlanan Kentsel Donuşum Surecinde 7 milyon konutu donuşturmeyi planlıyoruz (9 Temmuz 2013)

  T.C. Cevre ve Şehircilik Bakanlığıolarak, yeni isminiz ve yeni gorevinizde hedefleriniz nelerdir?  

  Cevre ve şehircilik alanında genişbir gorev yelpazesine sahip olan Bakanlığımız, halkın hayat kalitesini sağlıklıve planlıbir bicimde artırmayıve cevresel şartlar konusunda refahıen ust seviyelere taşımayıamaclamaktadır. Bu sebeple yaşanabilir cevre, marka şehirler, kentsel donuşum uygulamaları, yapıstokunun iyileştirilmesi ve afete duyarlıbir Turkiye oluşturmak temel hedefl erimizdendir. Sosyal donatılarla bezenmiş, meydanlarıolan, rahat ulaşımıolan, doğal afetlere dayanıklı, modern hayatın gerektirdiği şehirler oluşturulacaktır. Ulkemizde carpık yapılaşma ve duzensiz yerleşmelerden planlı, sağlıklıve guvenli yerleşmelere gecişin bir aracıolan kentsel donuşum ihtiyacıonem ve aciliyet arz etmektedir. Tum şehirlerimizde afet riskli alanlar tespit edilecek ve bu bolgelerde kentsel donuşum faaliyetlerine başlanılacaktır. Yerleşmelerin tehlike haritalarıve risk değerlendirmesi yapılacaktır. Kentlerin denetimsiz ve plansız gelişmesi sonucunda gunumuzde duzensiz, sağlıksız, afet riski bakımından guvenli olmayan, kentsel teknik ve sosyal altyapıdan yoksun, kentsel alanlar ve yapıstoku ortadan kaldırılacaktır. Bu bağlamda ozellikle ulkemizde yaşanma olasılığıyuksek olan deprem, sel gibi doğal olayların şehirlerimiz uzerindeki etkisi en aza indirgenmişolacaktır.  

  Bakanlık olarak yapı& inşaat sektorunde ortaya koyacağınız yeni projelerinizden bahseder misiniz? 2012 faaliyetleri ve yılsonu hedefleriniz nelerdir?  

  Şu an Bakanlığımız ve ulkemizin en onemli projelerinden biri; Afet Riski Altındaki Alanların Donuşturulmesi Hakkında Kanun kapsamında, afetler sonucu bir daha can kaybıyaşanmamasıicin, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıları, sağlıklıve guvenli yaşam cevrelerine donuşturmektir. Donuşum oncelikle birinci derece deprem kuşağında yer alan ve nufus yoğunluğu fazla olan illerden başlayacaktır. Bu kapsamda, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve İzmir gibi illerimiz birinci derece deprem kuşağında bulunmalarıve nufus yoğunluğu nedeni ile oncelikli iller olup, fay hatları, sel ve heyelana maruz bolgeler gibi afet risklerinin fazla olduğu alanlar tespit edilecek ve uygulamalara tespitler doğrultusunda başlanacaktır. Uygulama aşama aşama ulke sathına yayılacaktır. Turkiye’de Kentsel Donuşum sureci yaklaşık 20 yıl olarak planlanmaktadır. Takriben 19 milyon konut stoku olan Turkiye’de riskli yapılar belirlendikten sonra, yaklaşık 7 milyon konutun donuşmesi planlanmaktadır.  

  Turk yapı& inşaat sektorunun ciddi bir atakta olduğu bu donemde; hukumetimizin yeni “ Afet Yasası”nıkabul ederek, Kentsel Donuşum Projelerini hayata gecireceğini biliyoruz. Sayın Bakanım, Kentsel Donuşum Projeleri hakkında bize bilgi verebilir misiniz?  

  Kanun kapsamında, zemin yapısıveya uzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol acma riski taşıyan riskli alanlar ile ekonomik omrunu tamamlamışolan ya da yıkılma veya ağır hasar gorme riskli yapılar belirlenecektir. Riskli alan calışmaları, onemine ve onceliğine binaen oncelikle birinci derece deprem bolgelerinde yer alan iller ile ikinci derece deprem bolgelerinde yer almakla beraber acil risk taşıyan yerlerden başlayacaktır. Riskli alanlara ait tespitler oncelikle ilgili belediye ve idarelerce yapılacaktır. Kanun uygulamalarıkapsamında afetler karşısında yeterli dayanımısağlayamayacak olan binalar da tespit edilecektir. Riskli binalara ait tespitler oncelikle vatandaşlar tarafından, Bakanlıkca lisanslandırılan kuruluşlara yaptırılacaktır. Bu tespitler vatandaşlarca yapılmazsa Bakanlık resen yapacaktır. Turkiye’de yaklaşık 7 milyon konutun depremlere dayanıksız olduğu tahmin edilmektedir. Bu konutların yıkılıp yeniden yapılmasıile Turk yapıve inşaat sektorunde ilave bir buyume sağlanacaktır.

  Kentsel Donuşum Projeleri ne amacla, hedefle ve nerelerde yapılacaktır ve ortaya konan surecte hedeflerinizden bahseder misiniz?

  Yasanın amacı, afetler sonucu bir daha can kaybıyaşanmamasıicin, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıları, sağlıklıve guvenli yaşama cevrelerine donuşturmektir. Turkiye’de Kentsel Donuşum sureci 1, 2, 5, 10 ve 20 yıllık eylem planlarıdahilinde yaklaşık 20 yıl olarak planlanmaktadır. Yaklaşık 19 milyon adet konut stoku olan Turkiye’de riskli yapılar belirlendikten sonra, yaklaşık 7 milyon konutun donuşmesi planlanmaktadır.

  Yapı& inşaat sektorunde onemli bir paya sahip, kimi bolgelerde ki yapılarda da zorunlu hale getirilen asansor sektoru hakkında ki faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

  Bakanlığımızca hazırlanan “PlanlıAlanlar Tip İmar Yonetmeliği”nde konutlar da asansor uygulama esaslarına ilişkin detaylar verilmiştir. Bu yonetmeliğe gore 5 kat dahil daha fazla kat adetine sahip olan yapılarda, tum katlara hizmet veren asansor yapılmasızorunludur. Engellilerin yaşam standardınıartırmak icin ulaşılabilirlik stratejisi ve eylem planları, bina tasarımında ozurlu asansorlerinin mevzuat cercevesinde uretici ve tasarımcıya sorumluluklar yuklemektedir. Bakanlığımızca yayınlanan Yangından Korunma Yonetmeliği’nde, yangın surecinde kullanılmak uzere ‘acil durum asansorunun’ yapımızorunlu hale getirilmiştir. Yapılacak asansorun teknik vasıfl arı, Yangın Yonetmeliğinde tanımlanmışve yangın suresince engellilerin tahliyesi icin bu asansorlerden faydalanılmasıhususu hukmedilmiştir. Asansor sektorunde zamana bağlıolarak cok ciddi teknik gelişmeler olmuştur. Bu gelişmeler sayesinde yuksek binalarda tesis edilecek yangın asansoru imalatıhususunda sektor somut olarak cozum onerileri sunmaktadır.

  Ozellikle teknoloji ve kalitede Avrupa standartlarınıyakalayan Turk asansor ureticilerimiz hakkında neler soyleye bilirsiniz?

  Bilindiği uzere ulkemizde afet riski olan bolgelerde cok sayıda riskli yapılar bulunmaktadır. Bu binalar yıkılarak yerine yuksek katlıcevreye duyarlıbinalar yapılmasıplanlanmaktadır. Bakanlığımızca bunun yasal alt yapısıoluşturulmuştur. Bu bolgelere eskiye nazaran daha yuksek katlıbinalar yapılacağıduşunulduğunde, asansor ihtiyacında artışsoz konusu olacaktır. Bu durumdan asansor sektoru olumlu bir şekilde etkilenecektir. Turkiye’de asansor ureticisi fi rmaların ihracat ve ithalat verilerine baktığımızda ihracatımızın, ithalatın uzerinde olduğunu gozlemliyoruz. Bu tespit ile, yerli asansor ureticisinin, dunya asansor sektorundeki piyasa hakimiyeti yonuyle, olumlu sayılacak bir seviyede olduğu gorulmektedir. Bu husus sevindiricidir. Bilindiği uzere ulkemiz Avrupa Birliği’ne aday ulkedir. Bircok konuda olduğu gibi asansor sektorunun de AB standartlarına uyumu soz konusudur. Gelişmeler takip edildiğinden, bu konuda Bakanlığımızın payına duşen calışmalar, kısa surede yapılmaktadır. Bu nedenle, Bakanlığımızın gorev alanına giren konulardan dolayı, sektorun mağduriyet yaşamasısoz konusu değildir. Esasen devletin konu ile ilgili diğer kurumlarıbu konuya hassasiyet gostermektedir. Asansor ureticilerimiz enerjiyi daha etkin kullanarak, piyasada daha iyi rekabet koşullarıyakalayabilmektedir. Eski asansorlerin de enerji yonunden iyileştirilmesi gerektiği hususunu hatırlatmak isterim.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, “Asansor Sektor Raporu 2012” de yaptığıacıklamada; Turk asansor sektorunun yukselişinin onlenemeyeceği belirtilerek bunun nedeni Kentsel Donuşum Projelerine bağlanmaktadır. Kentsel Donuşum Projeleri, yerli asansor firmalarıacısından onemli bir beklentiye sahne olmaktadır. Sizin bu konuda ki goruşleriniz nelerdir?

  Asansor sanayisinin, Avrupa ulkelerine mevzuat yonunden uyumlaştırma calışmaları, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca, uygun uretim ve rekabet koşullarınısağlamak icin, başarılıcalışmalar yapılmaktadır. Kentsel donuşum kapsamına alınan binaların tamamına yakınıaz katlı, gecekondu ve eski yonetmeliklere gore yapılmışasansorsuz binalardır. Yeni binalar gunumuz mevzuatına gore yapılacağından, buna bağlıolarak asansor ihtiyacıartacaktır. Ayrıca onumuzdeki donemde asansorlerin periyodik kontrolu ve işletmesi gibi işalanlarında artışda soz konusu olacaktır.

  Sayın Başbakanımızın ozellikle yerli uretim kullanılmasıkonusunda talimatlarıbulunmaktadır. Siz, Kentsel Donuşum Projelerinde, yerli uretimin desteklenmesi adına bir karar aldınız mı? Bu kararınız asansor sektorunu etkileyecek mi?

  Kentsel donuşum surecinde tum yapısektoru gibi yerli asansor sektorunde de olumlu gelişmeler olabilecektir. Asansor sektoru hızla gelişen ve buyuyen bir sektordur. Ozellikle son yıllarda asansor sanayisine ait ihracat verilerimizdeki onceki yıllara ait oran ve urun ceşitliliği değerlendirildiğinde sektorun olumlu seyir icinde olduğu sevindiricidir. İhracatın fazla oluşu, yurtdışında ulkemizde uretilen asansorlerin tercih edildiğini gostermektedir. Tercih nedeni, asansor teknolojisinin gelişmişve ekonomik olmasıdır. Aynınedenlerden dolayıyerli asansorler ulkemizde de tercih edilmektedir.

  Ozellikle sektorun yaşadığısorunlar ve cozum onerileri konusunda paylaşa bileceğiniz bilgiler nelerdir?

  Yerli ureticilerimiz Ar-Ge calışmalarıyapıp, dunya ulkeleri ile hem kalitede hem de maliyette yarışyapabilmek icin gayret gostermelidir. Sektorun; iyileşmesi ve sanayisinin gelişmesi icin, kamu sektoru ve hatta diğer yapısektorleri ile koordineli olarak calışmasıgerekmektedir. Sektor ekonomisinin sağlıklıcanlanmasıicin eğilimler bu yonde olmalıdır. Hatta asansor sanayisi gelişmelerin gozlemlendiği muze yapımınıda duşunmelidir.

  Sayın Bakanım, bize zaman ayırdığınız ve değerli goruşlerinizi paylaştığınız icin teşekkur ederiz.

  ways to contract hiv astrobix.com early signs of aids
  my wife cheated on me now what nookandlearn.com reasons wives cheat on their husbands
  why i cheat on my husband click my husband cheated on me blog
  will my husband cheat tolobel.com when women cheat
  free sodomy sex stories free indian adult sex stories put in plastic panties stories adult
  walgreens online coupon codes prescription discounts cards discounts on prescriptions
  free printable viagra coupons mikemaloney.net coupon for prescriptions
  walgreens photo coupons printable walgreens photo coupons codes walgreens photo promo code
  propranolol krishnan.co.in prednisolone pill
  acyclovir 800mg open propranolol
  2016 viagra coupon blog.brunothalmann.com coupons viagra
  coupons for viagra modelosguayaquil.com prescription drug coupons
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  manufacturer coupons for prescription drugs link discount card prescription
  arcoxia 90 cena open arcoxia 120 mg
  euthyrox wirkstoff igliving.com euthyrox 125
  cialis walgreen coupon link cialis coupon
  viagra effet click viagra maroc
  aravalle allied.edu aravaca codigo postal
  free cialis coupon martialinfo.com prescription drugs coupon
  low dose naltrexone withdrawal naltrexone alcoholism medication what is ldn