MANŞETLER
 • ÖZRAY, iNELEX Fuarın da Ziyaretçilerini Ağırladı.
 • ÖZRAY, Yemek Daveti İle Misafirlerini Ağırladı
 • INELEX 2016- INELEX 2016,10.kez kapılarını açıyor
 • ASFED Başkanı Yusuf ATİK; Haksız Rekabeti Aşarsak Altın Çağımızı Yaşarız
 • TASİAD EĞİTİM KOMİTESİ, GEDİK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA SEKTÖR TANITIMI GERÇEKLEŞTİRDİ
 • KOSGEB Genel Destek Programı Üst Limitleri Yüzde 74 Arttırılacak
 • Ekonomi Bakanı Elitaş; 2016'yı Afrika Yılı İlan Ettik
 • Bakan Fikri Işık;Türkiye Sanayi 4.0'a Geçişte Hızlı Davranmalı
 • Euro-Lift 2014, üçüncü kez kapılarını açtı
 • Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU "Temel hedef ülkedeki verimliliği arttırmak"
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK "Uygunsuzluk oranının en yüksek olduğu ürün asansör"
 • Ürün Güvenliği Haftası, Ankara’da, geniş ve kapsamlı bir organizasyon ile kutlandı
 • Avrasya Asansör Fuarı’nın ilki, katılımcılaran tam not aldı
 • Farkındalık seminerlerinin 4’üncüsü, Gaziantep'te gerçekleştirildi
 • IECC MosExpo yetkilileri standımızı ziyaret ettiler
 • Türkiye’nin sektörleri, sorunlarını ve çözüm önerilerini hükümete anlattı
 • Liftvision Dergisi, Lift Balkans Fuarı’nda Türkiye’yi temsil eden tek marka oldu
 • ASFED ve TASİAD, sektör temsilcileri ile bir araya geldi
 • "Sofya, asansör sektörü açısından gelecek vaat ediyor"
 • Has Asansör Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi atölyelerine kavuştu
 • Yerli malı yurdun malı, dünya bunu kullanmalı
 • Lift Balkans 2014 Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı
 • Sanayi Bakanlığı, 2012 Yılı Asansor Yıllık Kontrol İstatistiklerini Değerlendirdi.
 • Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Yerli Ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarımızı Harekete Geçirdik
 • İhracatın Ve Kriz Yönetiminin Yeni Enstrümanı 'KÜMELENME'
 • Bakan Nihat Ergün Küresel Anlamda Güçlü ve Tanınmış Bir Marka Olmanın İlk Şartı, Güçlü Bir Yerel Marka Olmaktan Geçer
 • Türkiye Dönüşüyor Cevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar 20 yıl surmesi planlanan Kentsel Donuşum Surecinde 7 milyon konutu donuşturmeyi planlıyoruz
 • İnşaat Sektöründe Dev Buluşma
 • TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Zenginleşme yolunda sihirli sözcük İŞBİRLİĞİ
 • SİM-DER üye müteahhitlerini, Abant'ta düzenlediği kampta bir araya getirdi
 • BİM-FED, sektör sorunlarının çözümü için Siyasi Partileri ziyaret ediyor
 • BİM-FED'den ‘İnşaat Sektöründe Enerji Verimliliği’ Toplantısı
 • 'Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi' İller Bankası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi
 • 90 Bin Yapı Müteahhidi İMKON’da Birleşti
 • Bakan Nihat Ergün Küresel Anlamda Güçlü ve Tanınmış Bir Marka Olmanın İlk Şartı, Güçlü Bir Yerel Marka Olmaktan Geçer

  Sayın Bakanım, oncelikle bu roportajda bize zaman ayırdığınız icin Asansor Vizyon Dergisi olarak cok teşekkur ederiz. Okuyucularımıza bilgi vermek adına geride bıraktığımız 2011 yılıve yaşanan Euro krizinin ardından Turk Sanayisini nasıl değerlendiriyorsunuz? 

  Turkiye, kuresel kriz sonrasıdonemde dunyanın en hızlıbuyuyen ekonomilerinden bir tanesi olarak dikkatleri yine uzerine cekmiştir. Ulkemiz 2012 yılında da yine beklentiler doğrultusunda buyumeye devam etmektedir. Mali yapısıyla, finans sistemiyle, siyasi istikrarıve reel sektoruyle artık cok daha guclu bir makroekonomik yapıya sahip bulunmaktayız. Oyle ki, dunyadaki krizin en ağır olduğu 2011’de bile sanayicilerimiz hem uretimlerini hem de ihracatlarınıarttırabilmişlerdir. Bunun en onemli nedeni ise Turkiye’nin guclu mali yapısı, sağlam fi nans sistemi ve kurumlarına guveniyle, krizin kaynağıolan ulkelerden pozitif yonde ayrılmasıolmuştur. Ekonomiyle ilgili ceşitli gostergeler de bu olumlu gelişimi teyit etmektedir. Nitekim 2012 yılıMart ayısanayi uretim endeksi değerleri, TUİK tarafından 2005 yılında başlatılan soz konusu serinin en yuksek Mart ayıdeğerleridir. Takvim etkisinden arındırılmışendeks 2012 yılıMart ayında bir onceki yılın aynıayına gore yuzde 2,5 artışgostermiştir. Benzer şekilde İmalat Sanayi Kapasite Kullanım oranıda 2012 yılıNisan ayında bir onceki aya gore yuzde 1,6 artarak 74,7 seviyesinde gercekleşmiştir. Buradan, yılın ilk ceyreğine ilişkin sanayi uretim endeksi rakamlarına ve diğer parametrelere baktığımızda, Orta Vadeli Programdaki buyume hedefi mizi tutturacağımızıgorebiliyoruz. Buyume icerisinde imalat sanayinin itici gucu artarak devam edecektir. Yatırımları, uretimi, istihdamı, ihracatıarttırmak icin yoğun bir şekilde calışmaya devam ediyoruz. İşte son teşvik paketiyle, yuksek katma değerli yatırımlarıarttıracak, bolgesel farklılıklarıazaltacak, orta vadede cari acık sorununu cozecek bir program hazırladık. Yeni paketle yerli ve yabancı yatırımcımıza bundan oncekilere oranla cok daha cazip imkanlar sunmaktayız. 

  Sanayi Stratejimiz cercevesinde, 2023 hedefl erimize peyderpey yaklaşmaktayız. 2011 yılında yapılan calışmalar ve bakanlık olarak 2012 yılı hedefleriniz, beklentileriniz ve paylaşabileceğiniz istatistiki veriler nelerdir? 

  Bakanlık olarak 2011 yılında, yoğun ve cok onemli bir yeniden yapılanmayıtecrube ettiğimiz bir calışma donemini geride bıraktık. Nitekim Sanayi ve Ticaret Bakanlığımızın ismi, 03 Haziran 2011 tarihli ve 635 sayılıKHK ile “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” olarak değiştirilerek teşkilat ve gorevleri yeniden belirlendi. Bu kapsamda ana hizmet birimlerimizden dort genel mudurluk ayrılarak yeni kurulan Gumruk ve Ticaret Bakanlığı’na dahil oldu. Bakanlığımızda ise Bilim ve Teknoloji Genel Mudurluğu ile Sanayi Urunleri Guvenliği ve Denetimi Genel Mudurluğu kuruldu. Daha sonra yapılan bir duzenlemeyle Milli Produktivite Merkezi, Verimlilik Genel Mudurluğu ismi ile Bakanlığımız hizmet birimlerinden biri haline geldi. Benzer bicimde, Turkiye Bilimler Akademisi (TUBA) ve Turkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) gibi iki son derece onemli kuruluşBakanlığımıza bağlandı. 2011 yılı; mevzuat, regulasyon ve strateji belirleme ile izleme calışmalarıacısından hayli yoğun bir calışma donemi oldu. Nitekim gecen yıl, Bakanlığımızca hazırlanarak yururluğe giren; Turkiye Sanayi Stratejisi Belgesi, Turkiye Otomotiv Sektoru Strateji Belgesi ve Eylem Planıile Turkiye Makina Sektoru Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın 2011-2014 donemi izleme ve değerlendirme calışmalarınıyuruttuk. Bunların dışında; 2011-2014 yıllarına ait olmak uzere Turkiye Demir Celik ve DemirdışıMetaller Sanayi, Turkiye Kimya Sektoru, Turkiye Elektrik ve Elektronik Sanayi, Turkiye Seramik Sektoru ile Tasarım Sektorune yonelik Strateji Belgesi ve Eylem Planlarınıhazırlayarak goruşulmek uzere Ekonomi Koordinasyon Kuruluna gonderdik. Ayrıca, Tekstil, Hazır Giyim, Deri ve Deri Urunleri Strateji Belgesinin birincisi tamamlanmışolup, ikincisinin hazırlık calışmalarıise devam etmektedir. Tum bu calışmalara ilaveten, Bakanlığımızca yurutulen OSB altyapıcalışmaları, Teknoloji Bolgeleri calışmaları, piyasaya arz edilen sanayi urunlerinin urun guvenliği acısından gozetimi ve denetimi işlemleri, Teknogirişim Sermayesi Desteği, Ar-Ge Merkezleri, San-Tez gibi programlara ve Bolgesel Rekabet Edebilirlik ProgramıKoordinasyon ve Uygulama Merkezince yurutulen proje destek calışmalarına ivme kazandırıldı. Son olarak, piyasada kullanılan olcu aletlerinin ayar ve kalibrasyon işlemleri, akaryakıt ve petrol piyasasıdenetimleri, sanayi sicil belgesi işlemleri ve yasal metroloji kapsamındaki standart hizmetlerine de program dahilinde devam ettik. Avrupa Birliği Teknik Mevzuatının uyum, uygulama ve guncelleme calışmalarını, yine her zamanki titizlikle surdurduk. Bakanlık olarak calışmalarımıza, yeni gorev tanımımız cercevesinde, 2012’de aynıazim ve kararlılıkla devam ediyoruz. 

  Sayın Bakanım; Cırağan Sarayı’nda duzenlenen ‘’Turk Asansor Sektoru ile İnşaat Sektoru Buluşması’’nda yaptığınız konuşmanızda, asansor sektorunde bugune kadar yerli bir markanın oluşturulamadığına dikkat cekerek, artık yerli bir marka oluşturulması gerektiğini soylediniz. Bugune değin Turkiye’de yerli bir asansor markasıoluşturulamamasının sebepleri sizce nelerdir? 

  Bu soyleminizi 2011 yılısonrasıve asansor sektorunde onemli bir basamağa sahip olabileceği duşunulen 2012’ye girerken dile getirmenizin bir sebebi var mı

  Bunun ardında ceşitli nedenler olduğu duşunulmektedir. Bunlardan bir tanesi, sektor bunyesinde yer alan firmalarımızın kendi icerilerinde surekli olarak bolunmeleridir. Belirli bir ticari gecmişe, ortaklık yapısına, kurumsal ilişkilere, ciro ve ihracat hacmine sahip bir firma bolunduğunde kuculmekte, kapasite kaybına uğramakta ve olcek ekonomilerinden uzaklaşılmaktadır. Asansor sektorunde markalaşamama yonundeki bir diğer temel neden ise; sektorun genelinde AR-GE alt yapısının guclendirilmesine yonelik calışmaların yetersizliğidir. Bunların dışında, asansor fi rmalarımızın genellikle hazır proje uygulamalarıile uretimin icerisinde yer almaya calıştıklarıgorulmektedir. Ancak markalaşabilme noktasında asansor montaj firmalarının kendi proje uygulamalarınıuretmesi ve geliştirmesi de onem taşımaktadır. Yerli otomobil, yerli makina, yerli asansor gibi urunler; bir ekonomide katma değeri yuksek teknolojiye gecişacısından onemlidir. Bunun icin de, yeni yapılacak binlerce konutta yerli asansorlerin daha fazla pay almasıortak beklentimizdir. Ulkemiz, konut sektorunde ciddi bir ivme yakalamışdurumdadır. Bugune kadar TOKİ500 bin konut yapmıştır. Son 7-8 yıl icerisinde ozel sektor de cok ciddi manada daha nitelikli konut inşasına başlamıştır. Ayrıca kentsel donuşum projeleri hızlıbir şekilde devam etmekte olup gelecek donem icerisinde de aynıhızla devam edecektir. İşte tum bunlardan dolayı, soz konusu projelerde yerli asansor tasarımıve montajlarının kullanımının ozendirilerek arttırılması gerekmektedir. 

  Yapmış olduğunuz toplantı, asansor sektorunde bir cığır actı diyebiliriz. Soylemlerinizin ardından bircok firma bu konuda araştırma gercekleştiriyor. Firmalarımıza markalaşma yolunda ve firma birleşmeleri konusunda tavsiyeleriniz var mı

  Daha once de ifade ettiğim gibi, inşaat sektoru bircok alanıbirden etkileyen, yatay olarak bircok sektoru birden kesen bir ekonomik potansiyele sahiptir. Asansor, bunun icinde onemli, kritik yeri olan bir sektordur. İnşaat sektorundeki bu ivmenin aynızamanda bizi asansorde markalaşmaya; ulusal ve uluslararasıduzeyde birkac tane marka cıkarmaya goturmesini bekliyoruz. Burada, hem inşaat sektorunun yapacakları, hem bizim kamu olarak yapacaklarımız ve hem de asansor işinde calışan arkadaşlarımızın yapacaklarıvar. Herkes burada kendi rolunu iyi oynarsa bu markalaşmayıortaya koyabiliriz. Asansor sektorundeki arkadaşların bazıduzenlemelerle, uygulamalarla markalaşmaya destek vermeleri icap eder. Bizim bazıteknik duzenlemelerle kamu olarak buna katkısağlamamız gerekir. Ama sektorun de olcek buyuterek; teknolojiye, endustriyel tasarıma, işbirliğine, guc birliğine onem vererek bu adımlarıatmasılazım. Gerekli Ar-Ge calışmalarının, mesela; asansorler nasıl daha emniyetli olur, nasıl daha performanslıolur, nasıl daha enerji tasarrufl u olur gibi, yapılmasılazım. Boylece sektordeki firmalarımız zamanla daha guclu rekabetci avantajlara ve urunde farklılaşmaya sahip olabileceklerdir. Onun icin de biz sektordeki firmalarıbirleşerek guclenmeye ve dunya pazarında boy olcuşebilecek yerli markalar oluşturmaya davet ediyoruz. Bu cercevede Turk asansor sektorunun şirket evlilikleri vasıtasıyla buyumesi ve akabinde gerekli markalaşma cabalarıneticesinde bu alanda dunyaya acılabilmesinin hedefl enmesi gerektiğini duşunuyoruz. Yani buyume stratejilerinde biraz daha farklı bir bakışacısıiyi olacaktır. Unutulmamalıdır ki, kuresel anlamda guclu ve tanınmışbir marka olmanın ilk şartıguclu bir yerel marka olmaktan gecer. Bakanlığımızda, KOSGEB ve TUBİTAK gibi kurumların, Ar-Ge ve işbirliği konularında onemli destekleri bulunmaktadır. Mesela birkac asansor fi rmamız bir araya gelerek, KOSGEB’in işbirliğigucbirliği programından yararlanarak ortak Ar-Ge ve tasarım merkezi kurabilirler. Bu cercevede butun asansor firmalarımızı bu tur desteklerden yararlanmaya davet ediyorum. 

  Turk sanayisinin istenilen seviyeye gelmesi icin; “Turkiye’nin daha nitelikli ve yuksek katma değerli uretim yapmasının, kendine ozgu marka ve tasarımlar oluşturmasının zamanıcoktan gelmiş, geciyor’’ diyerek, yapılmasıplanlanan binlerce konutta yerli asansorlerin onemli bir pay almasıgerektiğine dikkat cektiniz. Bu soyleminizden hareketle, onumuzdeki donemde yerli asansor kullanımıkonusunda bir eyleminiz veya calışmanız olacak mı

  Her şeyden once, sektorle yakın işbirliğimizi ve soylemimizi devam ettireceğiz. Bunun dışında, Sayın Başbakanımızın başkanlığında toplanan 23’uncu Bilim ve Teknoloji Yuksek Kurulu toplantısında alınan karar doğrultusunda, kamu ihale mevzuatıkapsamında yapılacak kamu alımlarında, oncelikli sektorlerde kullanım hakkıtahsislerinde yeniliği, yerlileşmeyi ve teknoloji transferini teşvik edecek şekilde duzenlemelerin yapılmasına yonelik calışmalar Bakanlığımız koordinasyonunda devam etmektedir. 

  Sayın Bakanım, otomotiv sektorunu işaret ederek sektorde başarılıbir şekilde ilerleyen periyodik muayeneleri ornek verdiniz. Akabinde de “Asansor sektorunde de zorunlu muayenelerin yurutulduğu bir mekanizmayıoluşturmak ve o mekanizma uzerinde calışmak lazım.” dediniz. Burada acaba yeni bir oluşuma mıdikkat cektiniz veya asansor sektorunde muayeneler konusunda duşunulen yeni bir uygulamanın sinyallerini mi verdiniz? 

  Asansorlerde yıllık kontrol olgusunun benimsenmesi ve başarısağlanmasıamacıyla gerekli calışmalar Bakanlığımız tarafından surdurulmektedir. Bu calışmaların başında, yıllık kontrollerde A tipi muayene kuruluşlarının standart uygulamalarda bulunmalarınısağlamak uzere onumuzdeki donem icerisinde yayımlanmasıduşunulen mevzuat calışmalarıbulunmaktadır. Bilindiği uzere, 18 Kasım 2008 tarihli ve 27058 sayılıResmi Gazete’de yayımlanmışolan Asansor Bakım ve İşletme Yonetmeliği hukumleri gereği, yıllık kontrolun yaptırılıp yaptırılmadığının denetiminden ilgili idareler sorumlu tutulmuştur. Mevcut ve yeni her asansorun yıllık kontrolu yapının bağlıbulunduğu yapıruhsat makamıolarak tanımlanmışolan ilgili idare tarafından, A tipi muayene kuruluşuna yaptırılır. Asansorun taşıdığıtehlikeler nedeniyle can ve mal guvenliğini tehdit etmesi ve yıllık kontrolune izin verilmemesi durumlarında ilgili idareler tarafından kapatılarak hizmet dışı bırakılmasına yonelik idari tedbirlere, ilgili yonetmelikte acıkca yer verilmiştir. 

  Turk sanayisinde onemli bir yere sahip olan asansor sektorunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

  Ozellikle teknoloji ve kalite anlamında Avrupa standartlarınıyakalayan yerli ureticilerimiz hakkında neler soyleyebilirsiniz? 

  Turk asansor sektoru, 60 yıldan fazla gecmişe sahip olup, bu surec icerisinde; pazarlama, tasarım, uretim, montaj ile bakım ve servis hizmeti anlamında buyuk deneyimler kazanarak onemli rakiplerle yarışır hale gelmiştir. Ayrıca ulkemiz Avrupa, Asya ve coğu Avrupa ulkelerinde de buyuk bir pazar payına ulaşmışbulunmaktadır. Yerli sermaye veya yabancıortaklıklar halinde Turkiye’de uretim yapan aksam ureticisi fi rmalar, beşkıtaya ihracat yapmaktadır ve Turk firmalarıdunyanın onde gelen aksam ureticilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Turk firmalarının uluslararasıfi rmalara karşın rekabet gucunu arttıran en onemli faktorlerden birisi de, uluslararasıstandartların Turk Standardı olarak kabul edilmesi ve AB teknik mevzuatının Turk Mevzuatına dahil edilmesi olmuştur. Cok uluslu şirketlerle kurulan ortalıklar bu alanda ulkemizde yapılan yatırımlarıda coğaltmıştır. Bugun Turk asansor sanayinde yer alan firmaların buyuk bir bolumu dunyanın pek cok bolgesine ihracat yapabilme kabiliyetine erişmiş olup, ulke icindeki konut ihtiyacıve buna bağlıolarak oluşacak olan potansiyel nedeniyle, onumuzdeki ceyrek asır icin Turk asansor sektorunu cok onemli kılmaktadır. 

  Ozellikle asansor sektorunun yaşadığı sorunlar ve cozum onerileri konusunda ne gibi calışmalarınız var? Bizimle paylaşabilir misiniz? 

  Bakanlık olarak, bu onemli sektorumuze gerekli her turlu desteği verme gayreti icerisindeyiz. Sektorel firmalar ve ust kuruluşlarımızla iletişim kanallarımız her zaman acıktır. Nitekim gerek urun guvenliğinin sağlanmasıve gerekse sektoru temelden etkileyebilecek haksız rekabetin onune gecilebilmesi adına, piyasa gozetimi ve denetimi faaliyetleri etkin bir şekilde surdurulmektedir. 

  Sayın Bakanım, son olarak dergimiz aracılığıyla okuyucularımıza neler soylemek istersiniz? 

  Turk asansor sektoru ve sektorun teknolojik yapısının daha da geliştirilebilmesi icin, TOKİ tarafından onumuzdeki donem icerisinde yurutulecek projelerin cok onemli fırsatlarıberaberinde getireceği duşunulmektedir. Nitekim 2023 yılına kadar, Turkiye’nin hemen her yerinde cok onemli kentsel donuşum projeleri hayata gecirilecektir. İşte bu nedenle, gerek kamusal ve gerekse sektorel alanda bu surecin cok iyi yonetilmesi gerekmektedir. Bu arada, Turk asansor sektorunun hem asansor hem de aksam imalatında, markalaşma ile paralellik oluşturacak şekilde kalite ve guvenlik esaslarınıon planda tutacak “yeni tasarımlar” geliştirmesinin; sektorun ic ve dışpiyasalardaki pazar payının buyumesine olumlu katkılarıolacaktır. Onumuzde, sektorun sağlıklıgelişimi icin onemli fırsatlar olduğunu duşunuyoruz. 25-27 Mayıs 2012 tarihleri arasında duzenlenecek olan INELEX 2012 Fuarıda; bu onemli fırsat pencerelerinden bir tanesi olarak firmalarımızın urunlerini tanıtma ve ihracat bağlantılarıoluşturma fırsatıbulacaklarıbir platform olacaktır.

  cheat on my boyfriend open will my boyfriend cheat
  my boyfriend cheated cheat boyfriend i cheated on my boyfriend what do i do
  my wife cheated on me now what nookandlearn.com reasons wives cheat on their husbands
  why i cheat on my husband wanting to cheat my husband cheated on me blog
  should i cheat on my girlfriend did my girlfriend cheated on me my girlfriend cheated on me what do i do
  married and want to cheat megaedd.com why do wife cheat
  women cheat blog.perecruit.com why do husband cheat
  why married men cheat sde.sdeblog.natchcloud.com My husband cheated on me
  free prescription drug discount card free viagra coupons viagra coupon free
  amoxicillin sildenafil citrate 130mg cephalexin 500mg
  propranolol krishnan.co.in prednisolone pill
  2015 cialis coupon open lilly coupons for cialis
  viagra discount coupon floridafriendlyplants.com discount card for prescription drugs
  coupons for viagra coupon viagra prescription drug coupons
  can i take amlodipine at night can i take amlodipine at night can i take amlodipine at night
  generic cialis discount lipseysguns.com buy generic cialis
  prescriptions coupons cialis discount coupon free prescription cards discount
  prescription discount coupons drug discount coupons cialis coupon
  drug coupons codesamples.in prescription coupon
  new prescription coupon read discount card prescription
  augmentin pret augmentin duo augmentin gyerekeknek
  aldactone 100 mg tablete aldactone 100mg aldactone 100 mg tablete
  naproxene open naproxen kruidvat
  periactin kissa click periactine
  anafranil ve alkol mikemaloney.net anafranil 25
  viagra open viagra generique
  viagra site viagra generique
  free cialis coupon 2016 cialis online coupon discount prescription drug card
  naltrexone side effects forum http://naltrexonealcoholismmedication.com/ naltrexone schedule