MANŞETLER
 • ÖZRAY, iNELEX Fuarın da Ziyaretçilerini Ağırladı.
 • ÖZRAY, Yemek Daveti İle Misafirlerini Ağırladı
 • INELEX 2016- INELEX 2016,10.kez kapılarını açıyor
 • ASFED Başkanı Yusuf ATİK; Haksız Rekabeti Aşarsak Altın Çağımızı Yaşarız
 • TASİAD EĞİTİM KOMİTESİ, GEDİK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA SEKTÖR TANITIMI GERÇEKLEŞTİRDİ
 • KOSGEB Genel Destek Programı Üst Limitleri Yüzde 74 Arttırılacak
 • Ekonomi Bakanı Elitaş; 2016'yı Afrika Yılı İlan Ettik
 • Bakan Fikri Işık;Türkiye Sanayi 4.0'a Geçişte Hızlı Davranmalı
 • Euro-Lift 2014, üçüncü kez kapılarını açtı
 • Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU "Temel hedef ülkedeki verimliliği arttırmak"
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK "Uygunsuzluk oranının en yüksek olduğu ürün asansör"
 • Ürün Güvenliği Haftası, Ankara’da, geniş ve kapsamlı bir organizasyon ile kutlandı
 • Avrasya Asansör Fuarı’nın ilki, katılımcılaran tam not aldı
 • Farkındalık seminerlerinin 4’üncüsü, Gaziantep'te gerçekleştirildi
 • IECC MosExpo yetkilileri standımızı ziyaret ettiler
 • Türkiye’nin sektörleri, sorunlarını ve çözüm önerilerini hükümete anlattı
 • Liftvision Dergisi, Lift Balkans Fuarı’nda Türkiye’yi temsil eden tek marka oldu
 • ASFED ve TASİAD, sektör temsilcileri ile bir araya geldi
 • "Sofya, asansör sektörü açısından gelecek vaat ediyor"
 • Has Asansör Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi atölyelerine kavuştu
 • Yerli malı yurdun malı, dünya bunu kullanmalı
 • Lift Balkans 2014 Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı
 • Sanayi Bakanlığı, 2012 Yılı Asansor Yıllık Kontrol İstatistiklerini Değerlendirdi.
 • Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Yerli Ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarımızı Harekete Geçirdik
 • İhracatın Ve Kriz Yönetiminin Yeni Enstrümanı 'KÜMELENME'
 • Bakan Nihat Ergün Küresel Anlamda Güçlü ve Tanınmış Bir Marka Olmanın İlk Şartı, Güçlü Bir Yerel Marka Olmaktan Geçer
 • Türkiye Dönüşüyor Cevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar 20 yıl surmesi planlanan Kentsel Donuşum Surecinde 7 milyon konutu donuşturmeyi planlıyoruz
 • İnşaat Sektöründe Dev Buluşma
 • TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Zenginleşme yolunda sihirli sözcük İŞBİRLİĞİ
 • SİM-DER üye müteahhitlerini, Abant'ta düzenlediği kampta bir araya getirdi
 • BİM-FED, sektör sorunlarının çözümü için Siyasi Partileri ziyaret ediyor
 • BİM-FED'den ‘İnşaat Sektöründe Enerji Verimliliği’ Toplantısı
 • 'Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi' İller Bankası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi
 • 90 Bin Yapı Müteahhidi İMKON’da Birleşti
 • Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Yerli Ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarımızı Harekete Geçirdik

  Enerji alanında son yıllarda onemli adımlar atılmaya, ortaya konan veriler ve gercekleştirilen projeler ile enerji sektoru gun gectikce daha da onemli bir hale gelmeye başladı. Enerjinin Turkiye’de en buyuk gider kalemi olmasıve enerji alanında dışa bağımlılığımız ulke gundeminde enerjiye daha fazla ağırlık verilmesine neden oldu. Turkiye, dunyanın ispatlanmışdoğal gaz rezervlerinin yuzde 71,8, petrol rezervlerinin ise yuzde 72,7’lik oranına sahip bu coğrafyada yer almasına rağmen enerji arzında dışa bağımlıdır. TUİK verilerinden yapılan derlemeye gore, gecen yıl yaklaşık 237 milyar dolarlık ithalatın yapıldığıTurkiye’de, bunun yaklaşık 4’te biri, 60,1 milyar dolarıenerji icin odenmiştir. Boylece Turkiye’nin enerji faturası 2012 yılında 2011 yılında gercekleşen 54,1 milyar dolarlık rakama kıyasla yuzde 11,1 artmıştır. Buradan hareketle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız ile bir araya gelerek enerji sektorunun dununu, bugununu ve yarınınıkonuştuk. Bakan Yıldız, Turkiye’nin enerji ihtiyacının 2023’e kadar 2 katına cıkarak 500 milyar kwh olacağınıbelirtirken, bu talebi karşılamak icin yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızıharekete gecirdiklerini soyledi. 2023 yılına kadar hedefl erinin yerli ve yenilenebilir kaynakların tamamınıharekete gecirmek olduğunu kaydeden Yıldız, “2023 yılına kadar, hidrolik santrali kurulu gucu 36 bin MW’a, ruzgar kurulu gucunu 20 bin MW’a, guneşkurulu gucunu 3 bin MW’a, jeotermal kurulu gucunu 600 MW’a cıkarmayı hedefl iyoruz. Nukleer enerji santrallarıkurma surecimiz devam ediyor. 2023 yılına kadar 2 nukleer santrali işletmeye alacağız, ucuncusunun de inşaatına başlamış olacağız ve enerji ithal bağımlılığımızı azaltmış olacağız. Butun bunların yanında enerji verimliliği hareketi başlattık. Tasarruf bilincini yaşamın tum alanlarında yayma konusunda yaptığımız calışmalar devam ediyor.” şeklinde konuştu.

  Sayın Bakanım oncelikle bize zaman ayırdığınız icin teşekkur ederiz. Bakanım, oncelikle Turkiye enerji piyasasının dununu bugununu ve yarınını değerlendirebilir misiniz?

  Turkiye elektrik uretimi 2002’de 130 milyar kilovat iken, 2012’de 239 milyar kilovata ulaştı. 2002’de 300 olan elektrik santrali sayısıbizim iktidarımızda 743’e yukseldi. 2002’de Turkiye Elektrik Enerjisi Kurulu Gucu 31 bin 846 megavat iken 2012 yılında 59 bin megavata ulaştı. 2002’de 12 bin 241 megavat olan Hidroelektrik Santral Kurulu Gucu 20 bin megavata cıktı. İktidara geldiğimizde ozel sektorun elektrik uretimindeki payıyuzde 38 idi. Bizim donemimizde bu pay yuzde 62’ye yukseldi. 2002’de sadece 9 olan doğalgaz goturulen il sayısı2012’de 71’e cıktı. 2002’de petrol ve doğalgaz arama yatırımısadece 100 milyon dolarken, 2012’de 1.4 milyar dolar aramaya ayırdık. İktidarımız doneminde başlattığımız Linyit Arama Projesi ile 8,3 milyar ton olan linyit rezervimizi 11,6 milyar tona cıkardık. Goreve geldiğimizde yok denecek kadar az olan ruzgar enerjisi kurulu gucu şu an itibariyle 2341 MW. Yerli komurumuzun elektrik uretiminde kullanılmasına yonelik calışmalarımızıhızlandırdık. 17.000 MW yerli komure dayalıtermik santral potansiyelimizi yeni bir modelle harekete geciriyoruz. 10 yılda elektrik uretiminden dağıtımına, iletimine kadar tum enerji sektorune 100 milyar TL yatırım yaptık. Bu rakamın yuzde 62’sini ozel sektor gercekleştirdi.

  Ulkemizin enerji ihtiyacıve karşılama oranı nedir?

  Turkiye’nin enerji ihtiyacı2023’e kadar 2 katına cıkarak 500 milyar kwh olacak. Bu talebi karşılamak icin yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızı harekete geciriyoruz. Hedefi miz 2023 yılına kadar yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızın tamamını harekete gecirmek. 2023 yılına kadar, Hidrolik santralıkurulu gucu 36 bin MW’a, ruzgar kurulu gucunu 20 bin MW’a, guneş kurulu gucunu 3 bin MW’a, jeotermal kurulu gucunu 600 MW’a cıkarmayı hedefliyoruz. Nukleer enerji santralleri kurma surecimiz devam ediyor. 2023 yılına kadar 2 nukleer santrali işletmeye alacağız, ucuncusunun de inşaatına başlamışolacağız ve enerji ithal bağımlılığımızı azaltmış olacağız. Butun bunların yanında enerji verimliliği hareketi başlattık. Tasarruf bilincini yaşamın tum alanlarında yayma konusunda yaptığımız calışmalar devam ediyor.

  Yerli komurun değerlendirilmesi noktasında yapılan calışmalar neler?

  TKİ’nin elindeki komur sahalarınıtermik santral kurma şartıyla ihaleyle ozel sektore devretmeye başladık. Bu anlamda, Adana Tufanbeyli’de 600 MW, Soma’da 450 MW, Bursa Keles’te 270 MW, Kutahya Tuncbilek’de 300 MW, Bingol Karlıova’da 240 MW kurulu gucunde santraller kurulacak. Bolu Goynuk, Eskişehir Mihallıccık, Silopi Harbul Uckardeşler ve Sereder’de de santrallerimizin inşası devam ediyor. Turkiye linyit rezervinin yaklaşık yuzde 40’ınıbarındıran Afşin Elbistan’da, 12 milyar dolarlık bir yatırımla toplam 8000 MW gucunde santraller kurulacak. Konya Karapinar’da 1,8 milyar ton linyit rezervi keşfettik. Havzaya 5 bin MW termik santral kurulabilecek ve Ataturk Barajı’nın iki kati elektrik uretilebilecek. En son gectiğimiz gunlerde MTA’nın 5 yıllık calışmaları sonucunda Afyon Dinar’da 950 milyon tonluk linyit rezervi tespit ettik. Buraya da 5 milyar dolarlık yatırımla 3.500 MW gucunde termik santral kurmayıhedefl iyoruz. Santral ayrıca inşasıve maden sahasında 6-7 bin kişilik bir istihdamıbolgeye sağlamış olacak. Yerli komure dayalı yapılacak butun termik santrallerle, yıllık en az 12 milyar dolarlık doğalgaz ithalinin onune gecme hedefimiz var. İnşallah bu hedefi gercekleştireceğiz.

  Enerji verimliliği dendiğinde aklımıza ilk olarak yalıtım geliyor. Son yıllarda enerji verimliliği adına ozellikle kamuoyunda bir bilinclendirme faaliyeti başladıİnşaatlarda ve binalarımızda ısıyalıtımına onem verdiğinizi biliyoruz. Bu konuda ki faaliyetlerinizi ve goruşlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

  Enerjiyi sokak aydınlatmaları, yalıtımlar, ev hanımlarımızın beyaz eşya ile alakalı konuları, tarımsal sulamalar, sanayi uygulamaları bir cok alanda hayatımızın bir cok noktasında daha verimli kullanma imkanımız var. Bizim yetiştiğimiz kultur, bizim bilgilenme yontemlerimiz, geleneklerimiz, goreneklerimiz de zaten bunu soyluyor o acıdan ben bu konuda cok ciddi mesafe kat edeceğimiz kanaatindeyim. Bildiğiniz gibi 1 Ocak 2011’den sonra yalıtımı olmayan herhangi bir binanın ruhsat alma imkanıyok. Turkiye’de yalıtıma muhtac yaklaşık 17 milyon adet hane bulunuyor. Yeni binalarımızda herhangi bir problem yok. Asıl yapmamız gereken mevcut binalarımızın eski hallerinden kurtarmak. 150 kadar kamu binasının yalıtımıyla yaklaşık 45 milyon liralık enerji tasarrufu meydana gelecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı binamızda yaptığımız calışmada yaklaşık yuzde 46’lık bir verim elde edildi. Bunu elde etmek icin camların cift cam olması, duvarlarda da yalıtım yapılmış olması şartı var. Yuvarlak bir hesapla yarıyarıya tasarruf ettiğiniz bir işlem aslında yatırımcıicinde, kamu icinde, ozel sektor kullanıcılarıicin de karlı olacak. Biz enerji sektorune ilişkin cari acığıazaltmaya yonelirken aynızamanda yatırımların da yerli kaynaklar haline gelmesine calışıyoruz. Turkiye 2023 yılı hedeflerine diğer calışmalarıyla birlikte butun armaturlerini değiştirmiş ve bunların finansman ve amortismanlarını tamamlamış olarak girmiş olacak.  

  my girlfriend cheated on me what do i do my girlfriend cheated on me with a girl has my girlfriend cheated on me
  my wife cheated on me now what nookandlearn.com reasons wives cheat on their husbands
  i cheat on my boyfriend slokell.com i told my boyfriend i cheated on him
  reasons why husband cheat developerstalk.com affairs with married men
  adult intimate stories femchoice.org preteens having sex stories
  walgreens photo coupon in store printable intelliwins.com walgreens online coupons 2015
  online pharmacy coupons walgreens print photos drug discount coupon
  why married men cheat sde.sdeblog.natchcloud.com My husband cheated on me
  free printable viagra coupons mikemaloney.net coupon for prescriptions
  walgreens photo coupons printable walgreens photo coupons codes walgreens photo promo code
  levaquin 500mg read zovirax 200mg
  new prescription coupon modelosguayaquil.com internet drug coupons
  can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone can i take antabuse and naltrexone
  lisinopril and rash and itching lisinopril and rash and itching lisinopril and rash and itching
  prescriptions coupons click free prescription cards discount
  drug coupons codesamples.in prescription coupon
  celebrex generique krishnan.co.in celebrex medicament dangereux
  celebrex generique krishnan.co.in celebrex medicament dangereux
  viagra effet click viagra maroc
  free cialis coupon read prescription drugs coupon
  prescription discounts cards evans.com.mx free prescription cards discount
  diflucan how long to work neryx.com diflucan
  naltrexone side effects forum opioid antagonist implant naltrexone schedule