MANŞETLER
 • ÖZRAY, iNELEX Fuarın da Ziyaretçilerini Ağırladı.
 • ÖZRAY, Yemek Daveti İle Misafirlerini Ağırladı
 • INELEX 2016- INELEX 2016,10.kez kapılarını açıyor
 • ASFED Başkanı Yusuf ATİK; Haksız Rekabeti Aşarsak Altın Çağımızı Yaşarız
 • TASİAD EĞİTİM KOMİTESİ, GEDİK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA SEKTÖR TANITIMI GERÇEKLEŞTİRDİ
 • KOSGEB Genel Destek Programı Üst Limitleri Yüzde 74 Arttırılacak
 • Ekonomi Bakanı Elitaş; 2016'yı Afrika Yılı İlan Ettik
 • Bakan Fikri Işık;Türkiye Sanayi 4.0'a Geçişte Hızlı Davranmalı
 • Euro-Lift 2014, üçüncü kez kapılarını açtı
 • Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU "Temel hedef ülkedeki verimliliği arttırmak"
 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK "Uygunsuzluk oranının en yüksek olduğu ürün asansör"
 • Ürün Güvenliği Haftası, Ankara’da, geniş ve kapsamlı bir organizasyon ile kutlandı
 • Avrasya Asansör Fuarı’nın ilki, katılımcılaran tam not aldı
 • Farkındalık seminerlerinin 4’üncüsü, Gaziantep'te gerçekleştirildi
 • IECC MosExpo yetkilileri standımızı ziyaret ettiler
 • Türkiye’nin sektörleri, sorunlarını ve çözüm önerilerini hükümete anlattı
 • Liftvision Dergisi, Lift Balkans Fuarı’nda Türkiye’yi temsil eden tek marka oldu
 • ASFED ve TASİAD, sektör temsilcileri ile bir araya geldi
 • "Sofya, asansör sektörü açısından gelecek vaat ediyor"
 • Has Asansör Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi atölyelerine kavuştu
 • Yerli malı yurdun malı, dünya bunu kullanmalı
 • Lift Balkans 2014 Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı
 • Sanayi Bakanlığı, 2012 Yılı Asansor Yıllık Kontrol İstatistiklerini Değerlendirdi.
 • Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Yerli Ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarımızı Harekete Geçirdik
 • İhracatın Ve Kriz Yönetiminin Yeni Enstrümanı 'KÜMELENME'
 • Bakan Nihat Ergün Küresel Anlamda Güçlü ve Tanınmış Bir Marka Olmanın İlk Şartı, Güçlü Bir Yerel Marka Olmaktan Geçer
 • Türkiye Dönüşüyor Cevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar 20 yıl surmesi planlanan Kentsel Donuşum Surecinde 7 milyon konutu donuşturmeyi planlıyoruz
 • İnşaat Sektöründe Dev Buluşma
 • TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Zenginleşme yolunda sihirli sözcük İŞBİRLİĞİ
 • SİM-DER üye müteahhitlerini, Abant'ta düzenlediği kampta bir araya getirdi
 • BİM-FED, sektör sorunlarının çözümü için Siyasi Partileri ziyaret ediyor
 • BİM-FED'den ‘İnşaat Sektöründe Enerji Verimliliği’ Toplantısı
 • 'Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Zirvesi' İller Bankası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi
 • 90 Bin Yapı Müteahhidi İMKON’da Birleşti
 • İnşaat Sektöründe Dev Buluşma

  Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) öncülüğünde bir araya gelen inşaat sektörü temsilcileri, sektörde yaşanan sorunları konuştu. Düzenlenen toplantıda sektörel sorunların çözümü ve inşaat sektörünün gelişimi için ortak hareket edilmesi gerekliliği vurgulanarak, inşaat sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının katılımıyla ortak bir çalışma platformu oluşturulması kararlaştırıldı.    

  İnşaat sektörünün değişik kalemlerini oluşturan sivil toplum kuruluşları temsilcileri bir araya gelerek, inşaat sektörünü değerlendirdi. BİM-FED öncülüğünde Ankara Ramada Otel’de buluşan sektör temsilcileri, kendi sektörlerinde yaşanan sorunlara değinerek, açıklamalarda bulundular. Yapılan toplantıda ortak sorunların altı çizilirken çözüm önerileri tartışıldı. Toplantıda, inşaat sektörünün geleceği ve yaşanan sorunların ortak bir platformda çözülebilmesi adına, birlikte hareket edilmesi kararı alındı.

  Ankara Ramada Otel’de düzenlenen toplantıya; BİM-FED Genel Başkanı Mustafa Şahin, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkanı H. Ali Taylan, Ankara Hazır Beton Üreticileri Derneği Başkanı Yavuz Işık, Tesisat Mühendisleri Derneği Başkanı Gürkan Arı, Bims Sanayicileri Derneği (BİMSADER) Başkanı Seyit Koca, Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin, Anadolu Asansörcüler Derneği Başkanı Hakan Başkaraağaç, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği’ni temsilen Abbas Demirbaş, Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği’ni temsilen Buket Çopuroğlu, Doğal İzolasyon Malzemeleri Üreticileri Derneği’ni temsilen Cihan Ongun, BİM-FED Sivil Toplum Kuruluşları ile İlişkiler Komisyonu’ndan BİM-FED Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Özmen, İbrahim Buğdaycı, Cafer Acar, Yönetim Kurulu Üyeleri Doğan Sandalcı, Dilaver Eker ve Fevzi Yaman katıldılar.

  Toplantının açılışında bir konuşma yapan Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) Genel Başkanı Mustafa Şahin, inşaat sektörüne hizmet eden kuruluşların bir araya gelerek bir platform oluşturması gerekliliğine dikkat çekerek, “Bizler, bir inşaatın bitimi ve satışına kadar bir arada çalışan tüm sektörlerin birleşerek, inşaat sektörünün sorunlarının birlikte tespit edilmesi, çözüm yolları ile ilgili yapılan çalışmaların ortak bir platformda toplanarak ilgili kurum ve kuruluşlara ortak deklare edilmesinin daha verimli olacağına inanıyoruz. Bu nedenle de ortak bir platformda buluşulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu birlikteliğin inşaat sektörünün tüm bileşenlerine önemli katkılar sağlayacağını biliyoruz. Bugüne değin birbirimizi çeşitli nedenler ile hep rakip olarak gördük. Fakat aynı sektörde aynı amaçlar için mücadele eden sivil toplum kuruluşlarının ortak hareket etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şu anda oluşturduğumuz Konfederasyon ile müteahhitler arasında birliktelik sağladık. Neden inşaat sektörünün diğer bileşenleri ile de ortak hareket etmeyelim? Niye sorunlarımızı tek ses olarak duyurmayalım? Diyerek bir çalışma başlatarak sizleri davet ettik ve düşüncemizi sizler ile paylaşmak istedik. Sizlerin de görüşlerini alarak neler yapabileceğimize karar vermek istiyoruz. Resmi kurumlar sektörümüz hakkında kararlar alırken bizlere danışmıyorlar. Federasyonumuzun bu anlamda çeşitli girişimleri oldu. Bir takım gelişmeler de kat ettik. Fakat sizlerin de özellikle bağlı bulunduğunuz oda ve meclislerde aktif rol almanız ve sektörümüz adına alınacak kararlara görüş bildirmeniz gerekiyor. Bizim kendimizi iyi temsil edebilmemiz için güç birliği içerisinde olmamız gerekiyor. Yapacağımız iş birliği asla menfaat amaçlı veya siyasi bir işbirliği değildir. Burasının tamamen bir meslek örgütü olmasını ve mesleğimizi temsil etmesini istiyoruz. Sivil toplum kuruluşları AB uyum yasaları çerçevesinde her geçen gün Türkiye’de daha da önemli bir hale geliyor. Bu nedenle üzerimize düşenleri yapmamız gerekiyor. Davetimizi kabul ederek sektörel çalışmalara olan hassasiyetinizi gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ederim” dedi.

  BİM-FED Genel Başkanı Mustafa Şahin’in ardından söz alan Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Başkanı Gürkan Arı ise İhracatçılar Birliği’nde ve TOBB bünyesinde İklimlendirme Meclisi adı altında kurulan bir yapıda kendilerinin sektör adına çalışmalar yürüttüklerini ve çok da başarılı işlere imza attıklarını dile getirerek, “Durum tespitini çok iyi yapmamız gerekiyor. Müteahhitlik mesleği ciddi anlamda kan kaybediyor. Dünyada, Türkiye Müteahhitlik Sektörü çok iyi durumda. Bu durum vesilesi ile biz önemli ekonomik getiriler elde ediyoruz. Bizim pazar olarak çevre ülkelerde ciddi kayıplarımız var. İçerde ise sektör olarak gelişme kaydedemiyoruz. Daha önce yurtdışında müteahhitlik yapan ve kar elde eden firmalar farklı sektörlere kaydı. Eski firmalar kar elde edemez veya batar hale geldi. Müteahhitlik sektörü eskiden başkasının parasıyla iş yapardı. Şimdi durum farklı. Karlılık çok düştü. Sektörün kredilibitesi yerlerde sürünüyor. Yap-sat müteahhitliği, bu ve buna benzer sebepler ile neredeyse bitti. TOKİ haksız rekabet koşullarında müteahhitlik mesleğini baltaladı. Ayrıca kullandığı malzemeler çok kalitesiz. Piyasada TOKİ malzemesi diye bir tabir çıktı. TOKİ tipi boya, kapı, dolap v.b. diye. Bu kalitesizlik ile sektörü bir yere taşımanız imkansız. Bu sektörü geliştireceksek sadece iç piyasaya değil dışarıya da iş yapmalıyız. Ama bu kalitede değil. Sektörümüzün geleceği ile ilgili resmi kurumlar ile yaptığımız görüşmeler masada kalıyor. Birlikte olmakta sektörümüzün geleceği adına çok ciddi fayda var. Müteahhitlik mesleği barındırdığı istihdam ve verdiği vergiler göz önüne alındığında çok büyük bir güç. Fakat bu güç kimse tarafından dikkate alınmıyor. Bizim hem kaliteyi arttırarak hem de bir takım çalışmalar ile sektörü geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

  Ankara Hazır Beton Üreticileri Derneği Başkanı Yavuz Işık, toplantıda yaptığı konuşmada; “Türkiye’de 20 milyon konut değiştirilmek üzere. Burada inşaat müteahhitlerine çok önemli bir rol düşüyor. En önemli husus sektörümüzün yasalar ile desteklenmesi. Sektör meclislerinde bizim adımıza alınan kararlara müdahil olmamız gerekiyor. Aksi takdirde bugüne kadar gelen sorunlar devam edecektir. Meslek eğitimi ve bilgi birikimi olmadan herkes sektöre girebilmektedir. Bu ülkede konutlar yenilenecekse, bunu ehil insanların, mesleğinde tecrübeli insanların yapması ve bu paraların heba edilmemesi gerekiyor. Dolayısıyla denetimin ön plana çıkması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Müteahhitlerimizin gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında yaptığı onca başarılı projeye rağmen kanatları kırık. Siyasi arenadan diledikleri desteği alamıyorlar. Finans kuruluşları ise diğer sektörlere tanıdığı imkânları müteahhitlerimize tanımıyor. Buna rağmen ellerinden geleni yapıyorlar. Başlarına bir şey geldiği zaman müteahhitlerimiz yanında kimseyi bulamıyor. Lokal sorunlarımızın başında da arsa paylarının yüksekliği geliyor. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerinde arsa bedelleri yüzde 20’yi geçmiyor. Ancak Ankara’da ve diğer birçok ilde arsa payları yüzde 50 ve üzerine bir miktar para şeklinde belirleniyor. Bu oranla başarı elde etmek oldukça zor. Yaşanan tabloda bu görüntüler başarısızlığın nedenlerini oluşturuyor. Yanlışların ve sektördeki sorunların fakındayız. Ancak bunların çözüme kavuşturulması konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bu noktada böyle oluşumlara ihtiyacımız var diye düşünüyorum.”

  Bims Sanayicileri Derneği Başkanı Seyit Koca ise Bims sektöründe yaşanan sorunlara değinerek çeşitli saptamalarda bulundu. Sektörde kayıt dışı çalışanların fazlalığına dikkat çeken Koca, yaşanan denetimsizliği dile getirdi. Koca, fiyatların her geçen gün düştüğünü buna bağlı olarak da kalitenin aranmadığını söyledi. Kayıt dışı çalışan merdiven altı firmalar ile yaşadıkları mücadeleyi anlatan Seyit Koca; “Denetimsiz, merdiven altı üretilen ürünler ülkemize zarar veriyor. Fiyat bazlı çalışan birçok firmamız var. Kalite her geçen gün düşüyor. Biz bunlar ile mücadelede oldukça zorlanıyoruz. Devletimiz bu konuda bize destek olmalı. İnşaat sektöründen söz etmemiz gerekiyorsa ben altyapı sorunlarına değinmek istiyorum. Ödenen harçlar ve yapılan yatırımlar sonucu inşaatların tamamlanmasına rağmen altyapı sorunları yaşıyoruz. Tamamlanan inşaatlarımız yıllarca altyapı çalışmalarını bekliyorlar. İmara açılan bölgelerin öncelikle altyapı çalışmalarının tamamlanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

  Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği’ni temsilen toplantıya katılan Buket Çopuroğlu ise, inşaat sektöründe yapılan çalışmaların farklı sektörlerdeki menfaat çatışmaları nedeniyle göz ardı edildiğini, ülke menfaatinin arada unutulduğunu söyledi. Buket Çopuroğlu yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Burada önemli olan sesimizi doğru bir şekilde nasıl duyurabiliriz ve kendimizi ülke menfaatlerini gözetecek şekilde nasıl anlatabiliriz? Binalarımız kalıcı bir yapıya sahip. Müteahhitlerimiz kullanacakları malzemelerde öncelikle fiyata bakıyorlar. Kaliteye önem veren çok az. Yaşanan rekabet fiyat odaklı. Bu her sektörde yaşanan sorunların başında geliyor. Ürünler kullanılırken belgelerine bakılmalı. Kaliteli ürünler tercih edilmeli. Kayıtdışı veya merdiven altı çalışanlara destek verilmemeli. Enerji verimliliği sağlanacak binalarda inovatif ürünler tercih edilmeli. Bu ve buna benzer sorunlarımızda platform olarak sesimizi duyuracak olursak başarılı olabileceğimizi düşünüyorum. “

  Asansör sektörünü temsilen toplantıda yer alan Anadolu Asansörcüler Derneği Başkanı Hakan Başkaraağaç asansör sektörünün genel bir değerlendirmesini yaparak, Türkiye’de firma kurmanın ve haksız rekabet koşullarında kalite ve profesyonellikten uzak yapılanmaların tüm sektörlere zarar verdiğini vurguladı. Firma sayısında yaşanan artışların üretim sanayini durma noktasına getirdiğini kaydeden Başkaraağaç, küresel sermayeye sahip çok uluslu firmaların yerli üretimde kan kaybına neden olduğunu söyledi. Devlet nezdinde verilen büyük projelerin eşit miktarda dağıtılması gerektiğine işaret eden Hakan Başkaraağaç, haksız rekabetin önüne geçilmesi gerektiğini de ifade etti.

  Doğal İzolasyon Malzemeleri Üreticileri Derneği’ni temsil eden Cihan Ongun ise sektörde gelinen noktayı özetlerken yabancı markaların Türkiye’deki baskınlığına dikkat çekti. Doğal yalıtım malzemelerinin ve kullanımının Türkiye’de yaygınlaşmasını engellemeye çalışan bir lobinin çok ciddi çalışmalar yaptığını anlatan Ongun, bunun sonucunda yalıtım ve enerjide dışa bağımlı bir ülke yaratılmasının istendiğinin altını çizdi.

  Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin de yaptığı konuşmada, Türkiye’de yapılan denetimlere değinerek, yasal düzenlemelerin hatalarını anlattı. Türkiye’de denetlenenin denetleyicisini seçtiği bir uygulamanın olduğunu ve bu uygulamanın da başarılı olamayacağını ileri süren Şahin, yasal düzenlemelerin doğru ayarlanması gerektiğini kaydetti.

  Yapılan toplantıda sonucunda; İnşaat Sektöründe faaliyet gösteren meslek örgütlerinin katılımıyla bir platform kurulmasına, yapılacak ilk toplantı gündeminde platformun adının, görev dağılımının ve çalışma prensiplerinin belirlenmesine karar verildi.

  aids virus picture aid organizations hiv symptoms in men
  i cheat on my boyfriend slokell.com i told my boyfriend i cheated on him
  reasons why husband cheat developerstalk.com affairs with married men
  why wife cheated go why people cheat in relationships
  adult intimate stories femchoice.org preteens having sex stories
  print free coupons prescription coupon rx coupon
  medication discount coupons robertwesterlund.net photo code walgreens
  avodart pill site acyclovir pill
  acyclovir 800mg open propranolol
  imitrex pill thepoliticalsword.com amoxil 500mg
  viagra coupon card softballspa.com viagra.com coupon
  prescriptions coupons click free prescription cards discount
  online cialis coupons 2015 cialis coupon coupons prescriptions
  prescription drugs coupon discount card prescription cialis.com coupon
  prescription drugs coupon coupon for prescriptions cialis.com coupon
  viagra viagra viagra
  aldactone 100 mg tablete aldactone 100mg aldactone 100 mg tablete
  risperdal effets secondaires warpedfish.co.uk risperdal notice
  escitaloprama escitalopram teva escitalopram teva 10 mg
  euthyrox wirkstoff igliving.com euthyrox 125
  cialis walgreen coupon link cialis coupon
  cetirizine sans ordonnance open cetirizine sans ordonnance
  anafranil ve alkol site anafranil 25
  viagra open viagra generique
  vibramycin d vibramycin prospect vibramycin prospect
  drug coupon cialis coupon code coupons for drugs