Montajcı-Market İlişkisini Doğru Planlayarak Başarılı Olduk

2017 yılının yedinci ayında kurulmasına karşın kısa sürede yakaladığı başarı ile dikkat çeken 2K Lift Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Kılıç ile bir araya gelerek kendilerini yakından tanımak ve firma faaliyetlerini öğrenmek adına bir söyleşi gerçekleştirdik.

2K Lift Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Kılıç

"Montajcı-Market İlişkisini Doğru Planlayarak  Başarılı Olduk"

 2K Lift olarak sektöre ciddi bir pazar araştırması yaparak girmeye karar verdiklerini kaydeden Kılıç, asansör sektöründe ilerleyen yıllarda ciddi yatırımlar yaparak hedeflerine ulaşmak istediklerini söyledi.

 2K Lift, 2017 yılında kurulmasına karşın 25 yıllık bir ticari geçmişin deneyimini taşıyor. İstanbul kökenli Bertaş Grup bünyesinde yer alan 2K Lift, buradan edindiği ticari deneyim ile sektör faaliyetlerine başlamış. Bertaş Grup başta gıda olmak üzere; gayrimenkul, inşaat, güvenlik ve reklam sektörlerinde uzun yıllardır faaliyet göstermekte.

 Firmalarının kuruluş hikâyesini dinlediğimiz 2K Lift Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Kılıç, sektöre giriş hikâyesini şu şekilde aktardı; “25 yıllık ticari geçmişimizde firma olarak her zaman kendimizi yenileme arayışımız var. Bertaş Grup içerisinde bir yönetim planlama ve proje geliştirme birimimiz mevcut. Firmamız ise bir aile şirketi. Ailenin en küçüğü olarak da ben, bu birimin sorumluluğunu üstlenmiş bulunmaktayım. Bu birimimizde çeşitli sektörlerde yatırım yapma ve iş geliştirme modellerimiz görüşülüyor. Bu görüşmeler neticesinde de şirketimiz çeşitli sektörlere yatırım yapıyor. Bu çalışmalarımızdan bir tanesinde Ankara’da asansör market açığı olduğunu fark ettik ve bu sektöre girme kararı aldık. Uzun süren araştırmalar sonucunda da 2017 yılında 2K Lift’i kurarak, asansör market alanında hizmet vermeye başladık. Şu anda dikkatli gitmeye çalışan bir firmayız. Direk üretici firmalar ile çalışmaktan yanayız. İşimizi çok ciddiye alıyor, hata yapmaktan kaçınıyor, aynı titizlik ile hareket eden firmalar ile işbirliği yapmaya da özen gösteriyoruz. Hedeflerimiz arasında Ankara’dan başlayarak Türkiye genelinde montaj firmalarına ürün tedarikinde bulunmak var. İlerleyen dönemlerde de ihtiyaç duyan pazarlara ulaşarak paket asansör temini konusunda ihracat faaliyetlerimiz olacak.

 

İşimize başlarken bazı firmaların direk distribütörü olmayı planlamıştık. Bu planımızı da gerçekleştirdik ve 2 motor firmasının distribütörlüğünü aldık. Menas ve Loras marka makina motorlarının yanı sıra İstanbul için Aterya marka kapının da distribütörlüğünü alarak İstanbul’da da bu üç ürünümüzün satışını yapacağız.”

 

Dışarıdan yaptıkları analizlerde montaj firmalarının zamanında ürünlerini alamadıklarını, marketlerin stoklu çalışmadıkları için ürün tedarikinde eksik kaldıklarını gördüklerini belirten Ulaş Kılıç, bu noktada fiyat konusunda da marketlerin montaj firmalarını koruyamadıklarını tespit ettiklerini söyledi. Kendilerinin ise tespit ettikleri bu noktalara dikkat ederek faaliyete başladıklarını kaydeden Kılıç; “Biz, stoklu çalışıyoruz. Özellikle paket asansörlerde kurduğumuz sistemde, müşterimiz mağduriyetini yaşamadan hemen ürününü teslim alabiliyor. Zaten bu diyalogu yakalayamayan çok sayıda işletme olduğunu gördükten sonra bu işe girmeye karar verdik. Stoklu çalışmamız aynı zamanda bize fiyat avantajı da sundu ve biz bu avantajı müşterilerimize yansıttık. İyi bir diyalog ile montajcı market ilişkisini yakalayabileceğimizi anladığımız için bu sektöre adım atmış olduk. Bünyemizde vidasından kabinine kadar tüm ürünler var. İthal ürün satışlarımız mevcut. İlerleyen dönemlerde de bir kaç üründe üretim yapmayı planlıyoruz. Bunun için şu anda bünyemizde Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz. Üretime geçince bunun gerek lansmanını gerek ise satışını yine bünyemizde sağlayacağız” dedi.

 

Asansör sektörünün dışarıdan çok ciddiye alınan bir sektör olduğunu ancak işin içerisine girdiklerinde çok fazla sorunun göze çarptığını anlatan Ulaş Kılıç; “Sektörün içerisine girdiğimizde bir takım aksaklıkların yaşandığını tespit ettik. Normalde müteahhitler montaj firmalarını, montaj firmaları marketleri, marketler de üreticileri yormamalı. Ancak bunun tam tersi yaşanıyor. Ayrıca döviz hareketliliğinden dolayı evrak vadeleri de kısa olmalı. Bu hem fiyatların uygun alınması hem de piyasadaki hareketliliğin artmasını sağlayacaktır. Bu ve benzeri sıkıntıları gördüğümüz kadarı ile de çözebilecek bir kurum, dernek veya bir STK yok. Faaliyete başladığımızdan bu yana bizi ziyaret eden veya sorunlarımızı soran hiç kimse olmadı. İlerleyen dönemlerde geçmişten gelen deneyimlerimiz ile bu konuda da sektöre katkılarımız olabileceğini düşünüyorum” dedi.

 

Asansör sektörünün de bir araya gelerek güçlü yapılanmalar ile daha başarılı olabileceğini kaydeden Ulaş Kılıç, bu vesile ile hem Türkiye genelinde hem de yurtdışında daha sağlam adımlar ile ilerleyebileceğini söyledi.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
Az önce bir fotoğraf paylaştı https://t.co/6S77FEfcNG
https://t.co/wBYsY4dQRc
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. https://t.co/5pfeNlrAZl
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter