Made in Europe" Damgası Taşıyan Paket Asansörler Tedarik Etmeye Başladık

AMB Aufzuege GMBh firması ile olan distribütörlük anlaşmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini kaydeden Fatih Çelik, otomatik kapı üretiminde sektörden aldıkları geri bildirimler ile her geçen gün ürünlerini geliştirdiklerini söyledi.

2d Teknik Genel Müdürü Fatih Çelik

"Made in Europe" Damgası Taşıyan Paket Asansörler Tedarik Etmeye Başladık

AMB Aufzuege GMBh firması ile olan distribütörlük anlaşmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini kaydeden Fatih Çelik, otomatik kapı üretiminde sektörden aldıkları geri bildirimler ile her geçen gün ürünlerini geliştirdiklerini söyledi.

 

AMB Aufzuege GMBh firmasının verdiği destek ile “Made in Europe” damgası taşıyan paket asansörler tedarik etmeye başladıklarını kaydeden 2d Teknik Genel Müdürü Fatih Çelik, birkaç firma ile pilot çalışmalara başladıklarını ilerleyen dönemlerde de satış kanallarını genişleteceklerini belirtti.

- Fatih Bey, öncelikle firmanızın son dönem faaliyetlerinden kısaca bahseder misiniz?

Ben, öncelikle bana verdiğiniz kıymet için teşekkür etmek istiyorum. Malumunuz üzere AMB Aufzuege GMBh firması ile olan distribütörlük anlaşmamız nezdinde çalışmalarımız devam ediyor. AMB Aufzuege çatısı altında geliştirdiğimiz Eureco model ürünümüzün üretim ve pazarlama faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyoruz. Eureco model ürünümüzü, Türkiye şartlarına ve montör arkadaşlarımızın isteklerine göre belirli bir kalıp içerisinde geliştirerek, daha anlaşılır ve daha kullanışlı bir hale getirdik. Halen aldığımız geri bildirimleri değerlendirerek bir süzgeçten geçiriyor ve ürünümüzü daha sorunsuz, daha anlaşılır ve daha kullanışlı yapmaya çalışıyoruz.

 

AMB Eureco otomatik kapılarında ciddi bir satış kanalı potansiyeli oluşturduk. Her geçen gün yurt dışı ve yurt içinde satış talepleri alıyor ve değerlendirmeler yaparak bunları yanıtlıyoruz. Yurtdışında temsilcilikler oluşturmak yerine direk kullanıcıya yani montaj yükünü çeken firmalara ulaşmak, bizim daha çok tercih ettiğimiz bir satış stratejisi. Elbette yurtdışında asansör market tarzı çalışma yürüten firmalarla da ortaklıklarımız var ve istek nezdinde de devam edecek.

 

- Bünyenizde yer alan ürün grupları hakkında bilgi vererek, üretim ve satışını yaptığınız ürünlerinizden bahseder misiniz?

Hali hazırda üretimi devam eden ürünümüz otomatik kapımız. Ürünümüzün gelişimini ve piyasada istenilen noktada hâkimiyetini sağladıktan sonra elbette çeşitlendirme çalışmalarımız olacak. Firma olarak, AMB Aufzuege GMBh firmasının verdiği destek ile “Made in Europe” damgası taşıyan paket asansörler tedarik etmeye başladık. Birkaç firma ile pilot çalışmalarımız oldu. Şimdi genele yayma konusunda faaliyetlere başlayacağız.

 

- Gözlemlediğimiz kadarı ile son dönemde yurtdışı faaliyetlerinize ağırlık verdiniz. Yurtdışı hedeflerinizi sıralayarak buradaki çalışmalarınızı anlatabilir misiniz?

AMB Aufzuege GMBh firmasının distribütörü olmamız sebebi ile yurt dışı faaliyetlerinde onların desteği ve yönlendirmeleri ile hareket ediyoruz. Önem verdiğimiz pazarlar elbette var ancak ana hedef olarak adlandıracağımız bir pazar yok. Sadece çalışmalara hız vermek istediğimiz pazar Rusya pazarı. Rusya pazarını önemsiyor ve burada çeşitli girişimlerde bulunuyoruz.

 

- Son yıllarda sektöre yansıyan kanun ve yönetmeliklerin üretim sürecinize yansımaları nasıl oldu?

Ben her yeniliğin katma değer olduğuna inanıyorum. Bu düşünce ile yola çıkarsak, aslına bakarsanız üretimde külfet yaratmadı denilebilir. Evet, uygulamada, üretim prosesinde ve üründe kullanılan yarı mamullerde bir artış oldu. Ancak bunun üretim aşamasında bir sıkıntı yaratmadığı aşikar. Yeni yönetmelikle gelen belirli eklentiler var. Üretimini gerçekleştirmediğimiz ürünler hakkında yorum yapmam çok doğru olmayacaktır ancak otomatik kapı anlamında düşünürsek bahsedildiği üzere astronomik farklılıklar yok. Bunu hem maliyet anlamında hem de üretim prosesi anlamında söylemek mümkün. Umuyorum ki sektörümüze hassasiyetle üzerinde durarak uygulanan standartlar, sektörümüzü direk etkileyen inşaat sektöründe de uygulanır.

 

- Alanınızda sektörde ve dünya genelinde yaşanan gelişmeleri takip ediyor musunuz? Bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?

Bu konuda yurtdışı faaliyetlerimizi gerçekleştiren arkadaşlarımızın raporları ve sunumları doğrultusunda bilgi sahibi olabiliyoruz. Elbette pazar araştırmamızı etkin şekilde yapabiliyoruz. Ancak diğer ülke pazarlarındaki aktörleri çok fazla ölçemiyoruz. Genel kanının aksine yurtdışında büyük firmaların orta ölçekli veya küçük tabir edebileceğimiz montörler ile bir rekabeti yok. Daha çok büyük projelere veya devlet destekli projelere yöneldiklerini söylemek mümkün. Ancak; Türkiye, Afrika ve Arap ülkelerinde durum biraz farklı. Burada büyük bütçeli Avrupa, Amerika veya Uzakdoğu firmalarını her projede karşınızda bulabiliyorsunuz. Tabii olanaklarındaki genişliği her projede kullanarak piyasada bir tekelleşme etkisi yapabiliyorlar. Yine de Türk Asansör sanayinin yurtdışında söz sahibi olma anlamında her zamankinden daha güçlü olduğunu söyleyebilirim. Elbette politik etkenlerde bunda önemli bir unsur.

 

- Eklemek istedikleriniz...?

Bizim gibi genç sektör temsilcilerinin bu sektörün büyüklerini, ustalarını, duayenlerini dinlememiz gerekiyor. Sektör büyüklerimizin tecrübelerini aslında bir havuzda toplamak ve bizim gibi genç firmalara sunmak gerek. Aslında bunu yapmayarak sektörümüzün gelişiminin önüne geçiyoruz. Paylaşmıyoruz ya da paylaşmak istemiyoruz. Bu ülkenin değeri sayılacak projelere yine bu ülkenin değeri olan sektörümüzün lokomotiflerinin tek başına değil birlikte ve güçlü girmesini sağlayamıyoruz ve maalesef böylesi hızla büyüyen ülkemizin dev projelerini kilometrelerce uzaktan gelen yabancı firmaların yapmasının önünü açıyoruz. Umarım bu konuda sektörün büyükleri bir girişimde bulunur ve artık birlik olunur.

 

Ben, tekrar verdiğiniz kıymet için teşekkür eder çalışmalarınızda başarınızın daim olmasını temenni ederim.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/Mg7xhSBdND 1998 yılından bu yana asansör sektöründe adından kalite ve güvenle söz ettiren AH&MET Asans… https://t.co/AfQAID3PdI
https://t.co/BLWu4X3bsA
https://t.co/LPUBCcf9OP
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter