AVRUPA’NIN ÖNDE GELEN HİDROLİK FİRMASI BUCHER HİDROLİK, TÜRKİYE PAZARINDAKİ PAYINI ARTTIRMAYI HEDEFLİYOR

Can Canlı; “Bucher olarak, Türkiye pazarında çok eski olmamakla beraber kısa zamanda çok önemli adımlar attık. Çalıştığımız sektörlerde değerli partnerlerimiz ile birlikte lider olmayı ve Türkiye’deki pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bucher Türkiye Genel Müdürü Can Canlı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Türkiye’deki ekiplerini genişletmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Canlı, “Türkiye’deki pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

İstanbul doğumluyum. Üniversite’de makina mühendisliği bölümünü ve işletme yüksek lisansını tamamladım. Uzun yıllardan beri hidrolik sistemler üzerine proje, teknik servis, satış ve eğitim konusunda hizmet veriyorum. Bucher Hydraulics Türkiye Genel Müdürüğü görevini yürütüyorum.

 

Bucher Hydraulics, Bucher Endüstri’nin şirketlerinden biri olup, hidrolik sektöründe hem kendi diğer şirketlerinin ürettiği ürünlere çözümler yaratmakta hem de birçok farklı sektörde çalışan firmalara hizmet veriyor.  Firmamız, global olarak hidrolik sektöründe çalışan firmalar arasında gerek yüksek kalitesi gerekse eşsiz çözümleri ile önde gelir. Bucher Hydraulics, malzeme taşıma sistemleri, iş makinaları, tarım makinaları, endüstriyel sistemler, diğer mobil uygulamalar, asansör, denizcilik uygulamaları ve birçok farklı sektörde bulunan makinalar üzerinde kullanılan hidrolik aksamların tasarımı, projelendirilmesi, üretimi, uygulanması, servisi ve eğitimi gibi faaliyetleri gerçekleştiriyor.

 

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlerden bahseder misiniz?

İsviçre, Almanya, İtalya ve Amerika’da bulunan fabrikalarımızda hidrolik sistemlerde kullanılan birçok çeşitte pompa, motor, silindir, valf ve güç üniteleri gibi ürünler üretiliyor.

 

Bucher Hidrolik yaptığı inovasyonlarla birlikte sürekli geliştirdiği ürünleri hakkında hem kendi personeline hem de çözüm ortaklarına kendi üretim merkezlerinde; ürünün tasarımı, kalite kontrolü, imalat süreci gibi konularda bilgilendirme yapmanın yanı sıra sürekli olarak yerinde teknik destek ve eğitim de sunuyor. Devamlı olarak teknik destek ve eğitim vermemiz ise faaliyetimizin sürekli güncellenmesinden kaynaklanıyor. Kendimizi daha iyi anlatmak ve çözümlerimizdeki değeri göstermek için kapılarımızı her zaman açık tutuyoruz. Temelleri sağlam atmak için de fiyat odaklı değil değer odaklı çalışıyoruz.

 

Müşterilerinizden gelen talepler doğrultusunda ürün yelpazenizi geliştiriyor musunuz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını öğrenebilir miyiz?

Her bir bölgenin ve pazarın kendine özgü gerek kültürel ve teknolojik gerekse bölgesel durumundan kaynaklanan karakteristik özellikleri var. Dolayısı ile müşterilerden gelen talepler bölgeden bölgeye değişkenlik gösteriyor. Bucher Firması Avrupa’da doğmuş ve başta Almanya ve İsviçre olmak üzere Avrupa’da hidrolik konusunda birçok uygulamada üstün çözümleriyle pazarda lider duruma geçmiştir. Bucher Hidrolik sadece Avrupa değil, Amerika’dan uzak doğuya Afrika’dan Avustralya’ya kadar birçok bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Amerika’da oldukça büyük bir organizasyona sahibiz, ayrıca Hindistan’da da lokal pazar için üretime başladık. Çin’deki satış merkezinde de yine lokal pazara hizmet vermek için yapılanmalar devam ediyor. Türkiye’deki uygulamalar, Avrupa’ya yakın olsak da henüz Avrupa ile aynı seviyede değil. Biz de, Türkiye organizasyonu olarak bölgemizdeki müşterilerimizin taleplerine cevap vermek için ürünlerimizi adapte ediyoruz ve müşterilerimizin sistemlerini daha da geliştirmek için yeni yüksek teknolojili çözümlerimizi sunuyoruz. Örneğin; ülkemizde kumanda valflerinde hala açık merkez valfler çok yaygın kullanımda iken, bizler ileri teknolojiye sahip bölgelerde kullanılan kapalı merkez valflerin uygulamasına ağırlık veriyoruz. Ülkemizde yaygın uygulamalardan mobil sektörde araç üstü vinçlerden tutun iş makinelerine, platform uygulamalarına ve araç üstü ekipmanlara, endüstriyel sektörde ise çeşitli pres uygulamalarından özel simülatörlere kadar bir çok uygulamada çözümlerimizi uyguluyoruz.

 

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Bucher Hidrolik’in fabrikalarının her biri, birbirinden bağımsız üretim yapan fakat birbiriyle iletişim halinde olarak farklı sektörlerde ve gelişmiş, yüksek teknolojiye ulaşmış pazarlarda özel çözümler veriyor. Türkiye’de bazı sektörler maalesef teknolojik anlamda bu gelişmiş pazarlara göre çok geride. Gelişmeyen pazarda da standart çözümler sunabilen firmaların sayısı günden güne artmıştır. Yüksek kaliteyi ve sürekli inovasyonu prensip edinen ve yüksek teknolojiye sahip çözümler sunabilen Bucher, teknolojik olarak geride kalmış sektörlerde, birçok basit ve kalitesi düşük veya o sektördeki sistemlerin basit ve ilkelliğinden dolayı kabul edilebilecek kalitede çözüm sunabilen rakiplerin bulunduğu sektörler dışındaki az önce bahsettiğim faaliyet alanlarımız içerisindeki birçok sektörde hizmet vermeye öncelik veriyor. Türkiye ve yakın çevredeki pazarlara baktığımızda; iş makineleri, yük ve insan kaldırma araç üstü ekipmanlar, asansör uygulamaları en yoğun çalıştığımız alanlar.

 

Sektörde en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bunların iyileştirilmesi için çözüm arayışlarınız var mı?

Özellikle hidrolik ve pnömatik sektöründe gün geçtikçe firma sayısı artıyor. Bu sayı arttıkça firmaların ayakta durabilmeleri zorlaşıyor ve oluşan rekabet maalesef birçok olumsuz sonuç doğuruyor. Ürünlerin kalitesi düşüyor, vadeler artıyor, proje üretmek yerine günü kurtarmak için ürünlerin fiyatları dibe vuruyor. Son kullanıcının yeterli teknik bilgisi olmadığı için fiyat odaklı ortaya çıkan projelerde telafisi zor olan, ciddi sıkıntılar meydana geliyor. Temelleri sağlam atmak için de fiyat odaklı değil değer odaklı yapılan çalışmaları öneriyoruz.

 

2018 yılında piyasalar nasıl bir yol izleyecek?

Global piyasalar, 2017’de başlayan ve 2018’de özellikle Avrupa ve Amerika başta olmak üzere ciddi bir ivme kazandı. Ülkemiz ise politik ve ekonomik sıkıntıların etkisini olumsuz anlamda hissediyor. Tabi ki bu süreçte bazı alanlarda hareketliliğin fazla olacağını ön görüyoruz ve bu durumun, bizler ve bazı firmalar için de olumlu değerlendirebilineceğini düşünüyorum.

 

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

İçinde bulunduğumuz pazarda hizmet veren firmalar, teknolojide ileride olan alanlarda hizmetlerini sunabilmek adına bulunduğumuz alan için yeni, ilerisi için ise tecrübe edilmiş çözümleri deneme ve uygulama aşamasındadır. Hatta daha da ileriye götürebilme çabasındadır. Bu noktada işin içine elektronik, otomasyon ve kontrol işlemleri giriyor. Biz de çözüm ortaklarımızla birlikte farklı uygulamalar için elektronik kontrol sistemleri ile paralel olarak geliştirilmiş ürünlerimizi uygulama sürecindeyiz. Bu süreçte otomasyon ve kontrol açısından çok daha verimli, enerji tasarruflu ve düşük işletme maliyetli sistemlerin üretilmesine önemli bir katkıda bulunuyoruz.

 

Ülkemiz sanayisinde ihtiyaç duyulan hidrolik veya pnömatik ürünlerin yerli üretim – ithal ürün oranı ne durumdadır?

İthal ürünlerin satışının yerli ürünlere göre yüksek olması durumunun değişeceğini düşünüyorum. Bunun en önemli faktörü de uygulanan ek gümrük vergileri ve bununla birlikte yerli üretimin kalitesinin artmasıdır. Yerli üreticiler, günümüz zorlu koşullarına rağmen özellikle artan teknolojiyi yakalamak için çözüm üretmeye çalışmaktadır. İthal veya yerli olsun, kaliteli bir ürünün her zaman bir değeri vardır ve bunun karşılığını alırsısınız. Göreceli kabul edilebilir kalite anlayışı. Ekonomik durumlardan dolayı tüketiciler ucuz ürünleri tercih edebiliyor ve bu da sonuçların verimli olmamasına sebep oluyor.

 

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Türkiye’deki ekibimizi genişletmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uygulamalarımız arttıkça organizasyonumuzu büyütmeyi planlıyoruz. Böylece verimimizi en üst seviyede tutarak kaliteli hizmet anlayışımızı devam ettireceğiz. Türkiye pazarında çok eski olmamakla beraber kısa zamanda çok önemli adımlar attık. Çalıştığımız sektörlerde değerli partnerlerimiz ile birlikte lider olmayı ve Türkiye’deki pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Hidrolik sistemlerin zamanla hem kullanıcı hem de üretici tarafından daha da iyi anlaşıldığını ve kullanıcıların bilinçlendiğini gözlemliyorum. Bunun oluşmasında hem bizim çalışmalarımızın hem de önemli kuruluşların ciddi bir faydası var. Bu da, ürün seçiminde ve proje tasarımında çözüm değerlendirmesi yaparken düşük fiyatlara aldanıp yanılmadan, başlangıçta çözümün uzun vadede getirilerini değerlendirmekte ve yapılan çalışmaların veriminin artmasında oldukça fayda sağlıyor. Bu noktada görevimiz çözüm ortaklarımıza ürünlerimizin ve çözümlerimizin değerini doğru bir şekilde anlatmak ve anlaşılmasını sağlamaktır.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter