SZUTEST’DEN BİR İLK SZUTEST, GÜVENLİK KOMPONENTLERİ BELGELENDİRME YETKİSİ ALDI

Türk asansör sektörüne Szutest bir ilki yaşattı. Szutest Ltd. güvenlik komponentlerinin belgelendirme yetkisini aldı. Bu yetki ile birlikte Türkiye’nin konu ile ilgili dışa bağımlılığı ortadan kalkarken, gözetim faaliyetleri de daha sağlıklı yürütülecek.

Türk asansör sektörüne Szutest bir ilki yaşattı. Szutest Ltd. güvenlik komponentlerinin belgelendirme yetkisini aldı. Bu yetki ile birlikte Türkiye’nin konu ile ilgili dışa bağımlılığı ortadan kalkarken, gözetim faaliyetleri de daha sağlıklı yürütülecek. Konu ile ilgili olarak  Szutest Asansör Departman Müdürü Erman Balcı’dan bilgi aldık.

 

Erman bey merhaba, öncelikle bizlere kendinizden ve sektöre giriş hikayenizden bahseder misiniz?

1978 Konya doğumluyum. Anne ve babam öğretmen olduğundan tüm okul yıllarımı Kırklareli’nde geçirdim. Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ilk iş hayatıma bir iplik fabrikasında bakım şefi olarak başladım. Bir yıl burada çalıştıktan sonra İstanbul’da 2005 yılında hem montaj hem de üretimi olan bir firmada ilk kez asansör yağına bulaştım. Bu seneden yani elim asansör yağına değdiğinden bu ayan asansör sektöründe bulunmaktayım. “Elin asansör yağına bulaştıysa bir daha kopamazsın” derler ya, bu sözün ne kadar doğru olduğunu yaşayarak öğrendim.

 

SZUTEST asansör sektörüne hangi hizmetleri sunuyor?

Asansör sektöründe belgelendirme ve denetim faaliyetleri için neredeyse tam kapsamlı olarak hizmet vermekteyiz. Hizmetlerimizi 3 ana grupta toplayabiliriz. Onaylanmış kuruluş olarak asansör montaj firmalarına tüm modüllerde hizmet verirken, bu yıl itibari ile de Türkiye’de ilk ve tek onaylanmış kuruluş olarak asansör komponent üreticilerine de artık gerekli modüllerde hizmet vermeye başladık. A tipi muayene kuruluşu olarak da asansörlerimizin yıllık kontrollerinin yapılmasında ve bunların yanı sıra sektördeki çalışanlarımızın mesleki yeterlilik kapsamında gerekli olan personel belgelendirmelerini de yapıyoruz. Yani kısacası sektörde bulunan hem çalışanlarımız hem montajcılarımız ve hem de üreticilerimiz için tamamen yerli sermaye ile hizmet vermekteyiz.

 

SZUTEST olarak güvenlik komponentlerinin belgelendirme yetkisini aldınız. Bize bu yetkinin süreci ve içeriğini anlatır mısınız?

Atanma süreci tabi ki çok kolay ve hızlı bir şekilde olmadı. Öncelikle test düzenekleri hazırlanması için bazı tasarımlar yapıldı. Laboratuvar için yer ayarlandı. Tüm bu hazırlık süreçlerinden sonra TÜRKAK, bakanlık denetimlerinden geçildi ve süreç tamamlandı. Nihayetinde asansör güvenlik komponentlerinden otomatik kapı kilit mekanizması, manuel kapı kilidi ve hız regülatörleri kapsamlarında Türkiye’de ilk ve tek onaylanmış kuruluş olarak yetkimizi aldık. Bu kapsamlarda Modül B tip incelemesi ve Modül C2 rastgele kontrol ile belgelendirme ve test faaliyetlerimizi gerçekleştireceğiz.  

 

SZUTEST’in aldığı bu yetki, firmanız ve Türk Asansör Sektörü için ne ifade ediyor? Sektöre neler katacak?

Bu yetki Türkiye için bir ilk. Bilindiği üzere asansör güvenlik komponentlerinin belgelendirilmesi ve kontrolü hep yurt dışı menşeili firmalar tarafından yapılıyor. Bu durum hem paralarımızın yurt dışına akmasına sebep oluyor hem de yapılan bu belgelendirmelerin yeterliliğinin sorgulanmasına imkan vermiyor. Hatta daha da önemlisi gözetim faaliyetleri maalesef doğru düzgün bir şekilde yapılmıyor. Bu sebeple üretici gözetimi yapılmayan ürüne vurmaması gerektiği onaylanmış kuruluş numarasını vuruyor ve piyasa da bu gözetimi yapılmayan ürünleri kullanmak zorunda kalıyor. Fakat alınan yetki ile tüm bu bahsettiğim durumlar ortadan kalkmış olacak. Hem daha uygun fiyatlarla belgelendirme ve gözetim faaliyetleri yapılabilecek hem de TÜRKAK ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da kontroller rahatlıkla sağlanabilecek. Yani alınan bu kapsam sadece Szutest için önemli değil doğrudan sektörümüz ve memleketimiz için de çok önemli.

 

Ürünlerini belgelendirmek isteyen firmalar için süreç nasıl işleyecek? Başvuru aşamasından ürün belgelendirilmesine kadar yapılması gerekenleri okurlarımızla paylaşır mısınız?

Öncelikle firmanın ürün kontrolü için başvurusunu almamız gerekiyor. Bu başvuruda firmanın resmi evraklarını alıyoruz. Başvuru sonrası numune ürünler ile bu ürünlerin teknik dosyalarının merkez adresimizde bulunan test laboratuvarımıza gönderilmesi gerekiyor. Test numunesi ve teknik dosya adresimize ulaştıktan sonra uygunluk kontrolleri ve ilgili testler yapılacaktır. Tüm bu test ve kontrollerden ürün başarılı bir şekilde geçer ise belgelendirme faaliyeti tamamlanmış oluyor.

 

Türk asansör sektörüne yaklaşımınız ve katmak istediğiniz değerler nelerdir?

Sektörümüz gerçekten çok hareketli ve değişken bir yapıda. Hiçbir zaman aksiyon eksik olmuyor. Bu hareketlilik sektörümüze pozitif olarak yansımakta. Sürekli kendimizi geliştirerek, yeniliklere ayak uydurmak durumundayız. Her ne kadar sektörümüzü genelde yerden yere vursak da diğer bazı sektörlerle karşılaştırınca aslında bayağı bir yol aldığımızı görüyorum. Yani bazen haksızlık ediyoruz kendi sektörümüze. Evet, tabi ki eksikliklerimiz mevcut fakat yine de çoğu sektöre göre çok daha kontrollü ve iyi yerlerdeyiz. Buna emin olabilirsiniz. Bu sektördeki her birey gibi asansör sektörümüzün çok daha iyi yerlere gelmesini ve itibarının artmasını destekleyeceğiz. Asansör Güvenlik komponentlerinde almış olduğumuz bu kapsam da zaten bu amaçta atılmış adımlardan bir tanesidir. 

 

Sizce asansör sektörünün önemli sorunları nelerdir ve bu sorunlara çözüm önerileriniz var mı?

Maalesef yönetmelik ve standartlarımıza hakim değiliz. Yani okumuyoruz. Montaj ve üretim yapan çokça firma olmasına karşın standartlara ve yönetmeliğe hakimiyet olması gerektiği gibi değil. Bu da sektörde her kafadan değişik bir ses çıkmasına ve bilgi kirliliğine yol açıyor. 

 

Sektörümüzde yer alan sivil toplum kuruluşlarını takip ediyor musunuz? Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Tabi ki takip ediyorum. Hatta bu kuruluşların faaliyet ve sektör içindeki aktifliklerinin daha da artması gerektiğine inanıyorum. 

 

Ülke ekonomimizin ve asansör sektörünün bugününe bakınca 10 yıl sonra sektörü ve firmanızı nerede görüyorsunuz?

Bu soruyu 10 yıl önce de sorsanız herhalde aynı cevabı verirdim. Ben bu konulara hep pozitif ve umutlu bakmayı tercih edenlerdenim. Geriye dönüp baktığımda da kendimce haklı olduğumu düşünüyorum. Evet, zaman zaman zor süreçlerden geçiyoruz ama hep bunları atlatarak hem sektörümüzün hem de firmamızın daha da büyüyeceği kanaatindeyim. Umarım o güzel günleri hep beraber karşılarız.  

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Hepimiz aynı gemide ilerliyoruz. Sorunlarımız hep aynı. Umuyorum ki tüm paydaşlar hep birlikte el ele vererek bu gemiyi daha da güzel limanlara taşıyacağız. Saygılar sevgiler…

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter