GENEMEK, YENİ TESİSİYLE SEKTÖRÜNDE AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLDU

Türk asansör sektörünün önde gelen markalarından GENEMEK, İstanbul Sancaktepe’deki yeni tesisiyle birlikte sektöründe Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük firması unvanına sahip oldu.

GENEMEK, Avrasya Asansör Fuarı 2019’da ziyaretçilerine “Sıradaki Büyük Şey” sloganı ile yeni ürününü tanıtacak.

 “Temelleri, 33 metrekarelik kiralık bir dükkanda atılan şirketimiz bugün, üretiminin yüzde 70’ini 55 ülkeye ihraç eder hale geldi”

 Türk asansör sektörünün önde gelen markalarından GENEMEK, İstanbul Sancaktepe’deki yeni tesisiyle birlikte sektörde Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük firması unvanına sahip oldu. GENEMEK Genel Müdürü Devrim Gecegezer, “Temelleri, 33 metrekarelik kiralık bir dükkanda atılan şirketimiz bugün, üretiminin yüzde 70’ini 55 ülkeye ihraç eder hale geldi” dedi.

Faaliyetlerine 1999 yılında başlayan ve asansör sektöründe kat-kabin panelleri, butonyerler, çağrı butonları, LCD ekran, kayar dijital ve 7 segment göstergeler, kontrollü geçiş sistemleri, hazır tesisat sistemleri gibi birçok yan ürünle ilgili hizmet veren Gen Elektromekanik San. Tic. Ltd. Şti. (GENEMEK), bugün üretiminin yüzde 70’ini 55 ülkeye ihraç ediyor.

 

Şirketin yeni tesisiyle birlikte, sektöründe Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük firması haline geldiğini kaydeden Devrim Gecegezer, geçen yıl nisan ayında İstanbul Sancaktepe’de açılan, toplam 21 bin metrekarelik alanda 13 bin metrekarelik alan üzerine kurulu yeni tesislerinde, üretim alanı yanı sıra, yönetim binası, sosyal tesisler ve otoparklar bulunduğunu bildirdi.

 

“Sadelik ve kullanım kolaylığı AVOX serisinin başarısında en temel etken ”

2007 yılında CMC3 kumanda sistemine uygun butonyer, 2008 yılında ilk kapı üstü serisi RM4050 ve Race serisi, 2009 yılında QUAD serisinin ardından 2011 yılında hem GENEMEK hem de diğer buton üreticileri açısından dönüm noktası olan AVOX ailesini ürettiklerini anlatan Devrim Gecegezer, 9,9mm’lik üretimle geleneksel üretim yöntemlerini etkisiz kılarak bir oyun değiştirici olan AVOX serisinin satış rakamının 2 milyon adete yaklaştığını açıkladı.

 

GENEMEK ürünlerinin başarısının altında yatan sırrın  ‘Az detay, güzel tasarım’  olduğunu söyleyen Gecegezer, az detayın ürün kullanıcılarına yanlış yorum yapma şansı tanımadığını belirterek, daha basit ürünlerin daha çok beğeni aldığını söyledi. AVOX serisinin çok satan bir model olmasını tasarımındaki sadeliğin ön planda tutularak kullanım kolaylığı sağlamasına borçlu olduğunu söyleyen Gecegezer, GENEMEK’in başarısını elektronikteki tasarım gücünün mekanik ile birleştirilerek ortaya çıkarılan ekonomik ve özgün tasarımlara bağladı.

 

Gecegezer, 2017 yılında tasarımına başlanan PETRA Asansör gösterge ailesi hakkında da şu bilgileri verdi: “PETRA bir gösterge modülünün ötesinde işlemci gücü, Linux tabanlı işletim sistemi, internete ulaşabilen, konuşabilen, üzerindeki ivme sensörü vasıtasıyla servis merkezine ulaştırabilen, anlık canlı video veya bilgileri internet üzerinden oynatabilen bir multimedya eğlence sistemidir.”

 

Sektörün en büyük sıkıntısı özgün tasarım eksikliği

Sektörün yaşadığı sorunlara da değinen Devrim Gecegezer, sektörün öncelikli sorununu özgün tasarımlar yerine kopya yöntemiyle üretim yapılması olarak gösterdi.

 

“Piyasa koşullarının zorluğu, düşük fiyatlar v.s. aşılabilecek sorunlardır. Ancak sadece asansör değil diğer pek çok sektörün de ana problemi Ar-Ge eksikliği dolayısıyla da özgün tasarım yapamama konusu. Özgün tasarım demek talep görmek ve kar etmek demektir.” diyen Gecegezer, “Dünya’da marka olan firmalara baktığınızda bu kuruluşların önceliklerinin gerçek anlamda Ar-Ge olduğunu görürsünüz. Araştıran ve özgün tasarımlar oluşturabilen firmalar rakiplerine fark atar. Diğerleri ise onları uzaktan takip eder.

 

2019 yılında, sektörümüzün ana gündem maddelerinden biri de ‘Asansör sektöründe global bir Türk markası oluşturulması’. Bunu başarabilmemiz için önce dünya markası olma kabiliyetine sahip firmalarımızı koruyabilecek düzenlemeler yapmamız gerekir. Biz, GENEMEK’i bir dünya markası yapmak için yola çıktık. Bu yolda da emin adımlarla ilerliyoruz. GENEMEK tasarımından hammadde teminine, üretimine, tanıtımına, satış ve satış sonrası hizmetlerine kadar tüm süreçleri kontrol edebilecek bir yapıya sahip. Bu yapımız da dünya markası olma hedefimizi destekliyor.

 

Biraz önce de ifade ettiğim gibi eğer Asansör sektöründe ya da herhangi bir sektörde global bir Türk markası oluşturulması hedefleniyorsa özgün tasarım korunmalı ve teşvik edilmelidir. Maalesef ülkemizdeki tescil yasaları bu konuda zayıf kalıyor. Öncelikli olarak bunun düzenlenmesi gerekir.” diye konuştu.

 

Markalaşma ve millileşme ile ilgili olarak resmi otorite tarafından da ciddi adımlar atıldığını belirten Gecegezer konuşmasını şöyle sürdürdü, “Gerek ülkemizin gerekse sektörümüzün parlak geleceği için formül belli: ‘Birleşin, kümeleşin, güçlü olun ve dışarıdan ithalatı azaltacak önlemler alın. İkinci kademede de ithal ettiğimiz ürünleri içerde üreterek bu ürünleri ihracat kalemleri arasına ekleyin.’ Peki, bu nasıl olacak? Ya fiyat avantajını kullanacaksın ya da beklenen kaliteye, ihtiyaç duyulan teknolojiye cevap vereceksin.

 

Mevcut uygulamanın aksine sektör olarak ucuzluk esaslı değil kalite esaslı bir yol seçmeliyiz. Bunu başaran çok sayıda firmamız var. Ama bunu genele yaymazsak, ‘Türk Malı kalitelidir’i tüm pazarlara kabul ettirmezsek amacımıza ulaşamayız.” diye son verdi.

 

GENEMEK, Avrasya Asansör Fuarı 2019’da ziyaretçilerine “Sıradaki Büyük Şey” sloganı ile yeni ürününü tanıtacak

Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı (Avrasya Asansör Fuarı), 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında, CNR EXPO Yeşilköy’de kapılarını açmaya hazırlanıyor. Dünyanın sektör bazında en önemli fuarlarından biri olan Avrasya Asansör Fuarı’nda, geçen senelerde olduğu gibi GENEMEK yine çok konuşulacak. GENEMEK, Avrasya Asansör Fuarı 2019’da ziyaretçilerine “Sıradaki Büyük Şey” sloganı ile yeni ürününü tanıtacak.

 

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

16-18 Mart 2020'de Cezayir'deyiz https://t.co/MA2iaImwPi
ON MARCH 16-18, 2020 LIFT SECTOR WILL MEET IN ALGERIA https://t.co/omtDM9IQHf
Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayat… https://t.co/2f27JxJZ3F
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter