TURKLIFT ASANSÖR, ÜRETİM VE SERVİS HİZMETLERİNİ BİR ARADA SUNUYOR

Ankara’da mühendislik firması olarak 1966 yılında kurulan Turklift Asansör, bugün itibarıyla üretim yapan ve yurt genelinde servis hizmetleri veren bir yapıya kavuştu.

Ankara’da mühendislik firması olarak 1966 yılında kurulan Turklift Asansör, bugün itibarıyla üretim yapan ve yurt genelinde servis hizmetleri veren bir yapıya kavuştu. Ankara Temelli’de bulunan fabrikanın, 5 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 10 bin metrekare alanda üretim yaptığını ifade eden Turklift ortaklarından Ali Osman Karademir, üretimin yanı sıra bakım ve montaj hizmeti verdiklerini kaydetti.

Üretilen asansörlerin ve yedek parçaların, müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini karşılayacak nitelikte olması için, toplu konutlarda depolar kurduklarını söyleyen Karademir, “İhtiyaç duyulan parçaların teminini, bu depolar sayesinde hızlı şekilde sağlıyoruz” diye konuştu.

 

Faaliyetlerine mühendislik firması olarak başlayan firmalarının, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, 2001 yılında Turklift Asansör haline geldiğini belirten Ali Osman Karademir, “İnşaat, sanayi ve turizm sektörleri hızla gelişirken, müşterilerimiz için talep edilenin ötesinde seçenekler sunarak çözüm üretmeye başladık” dedi. Yaklaşık 250 personelle, yurt genelinde hizmet verdiklerini söyleyen Karademir, “Yıllık bin adet montaj kapasitesimiz bulunuyor ve yılda ortalama 700 adet montaj yapıyoruz. Bugüne kadar 5 bin adet asansörün kurulumunu yaptık” diye konuştu.

 

Karademir, müşterilerini tasarım, üretim ve montajdan, bakım ve modernizasyona kadar her aşamada desteklediklerini sözlerine ekledi.

 

“Yerli firmalar, yabancıların tercih edilmesinden dolayı büyüyemiyor”

Öte yandan sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ali Osman Karademir, özellikle merdivenaltı firmaların sektörde haksız rekabete neden olduğunu belirtti. Kandemir, ayrıca büyük ölçekli projelerde yabancı firmaların tercih edilmesinin de standartlara göre üretim yapan yerli firmaların büyümesini önlediğini bildirdi.

 

Türkiye’de yaklaşık 20 bin adet asansör firması bulunduğunu belirten Ali Osman Karademir, yurtiçinde yedi coğrafi bölgede şubesi bulunan firma sayısının ise sadece üç olduğunu söyledi. Bu firmaların da yabancı sermayeli olduğuna dikkat çeken Karademir, yerli firmaların çoğunun da merdivenaltı statüsünde bulunduğunu bildirdi.

 

Yerli firmalardan işini hakkıyla yapanların sayısının ise toplam rakama göre çok düşük kaldığının altını çizen Ali Osman Karademir, “Bu konudaki bir başka ironi ise yabancı sermayeli firmaların sayısının bir elin parmaklarını bulmamasına rağmen pazarın büyük bir kısmına sahip olmaları” diye konuştu. Yabancı sermayeli firmaların pazarda güçlü olmasının birçok nedeni bulunduğunu söyleyen Karademir, başlıca etkenin yerli firmaların henüz bir sistem kuramaması olduğunu ifade etti. Türk şirketlerinin sistemsiz ve yetersiz sermaye ile çalışmalarının da pazarda etkin faaliyet gösterememesine yol açtığını ifade eden Karademir, firma sayısındaki fazlalığın da sorun oluşturduğunu savundu.

 

Türkiye asansör sektörünün bir çok sorunu bulunduğunu vurgulayan Ali Osman Karademir, “Bunların en büyüğü de sektörümüzün gerektiği gibi kontrol edilmemesi ve firma kurma kriterlerinin reel piyasalarla örtüşmemesidir. Yerli bir firmanın temsilcisi olarak bizler uzun yıllar yönetmeliklerin ve standartların uygulanması konusunda özel çaba harcıyoruz. Bu uygulamaların sağlıklı bir şekilde, sürdürülebilir olarak firmalar tarafından uygulanmasını sağlamanın tek yolu ise ne yazık ki; gerçek denetim ve kontrollerden geçiyor” ifadelerini kullandı.

 

Hem Türkiye ekonomisinin millileşmesine katkı sağlanması hem de mevcut asansör pazarından daha fazla pay alınabilmesi için devletin gerçek firmalara destek olması gerektiğinin altını çizen Ali Osman Karademir, “Sektörümüzü bir kalabalık grup olmaktan çıkarıp, gerçek bir sektör yapabilmek son derece önemli. Bunu da ancak sıkı ve etkin şekilde yürütülecek kontroller ile sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

 

Ali Osman Karademir, sektörün önünün açılması için; yapılacak olan kontrollerle birlikte belgelerini almayan, standartlara uygun asansör parçaları üretmeyen ve montaj yapmayan, bakım onarımı hakkıyla yerine getirmeyen, işçilerine gerekli eğitimleri vermeyen, mesleki yeterlilik belgelerini almayan, iş sağlığı ve güvenliği konularına dikkat etmeyen tüm firmaların piyasadan elenmesinin şart olduğunu anlattı. Merdivenaltı firmaların, gerekli yatırımları yapmadıkları için masraflarının çok düşük olduğunu, bu yüzden de ihalelerde çok düşük teklif verdiklerini bildiren Karademir, böyle davranarak sektörü baltalayan firmaların yarattığı haksız rekabetin de ancak kontrollerle ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Karademir, bu durumun düzeltilmesinin piyasada hakkıyla işini yapan firmaları, müşterinin gözünde ‘pahalı bakım ve montaj yapıyor’ veya ‘yedek parçayı yüksek fiyattan satıyor’ durumuna düşmekten de kurtaracağını savundu.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/Mg7xhSBdND 1998 yılından bu yana asansör sektöründe adından kalite ve güvenle söz ettiren AH&MET Asans… https://t.co/AfQAID3PdI
https://t.co/BLWu4X3bsA
https://t.co/LPUBCcf9OP
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter