EBRU İLERİ: “BU SÜREÇTE AR-GE ÇALIŞMALARIMIZI; ELEKTRONİK, YAZILIM VE SÜRDÜRÜLEBİLİR YENİ TEKNOLOJİLER ÜZERİNDE YOĞUNLAŞTIRMAYA BAŞLADIK”

"Pandeminin temel sebebi hava yolu ve yakın temas. Asansörler;  kapalı bir ortam olması, birden fazla insanın aynı anda kullandığı bir ulaşım aracı olması sebebiyle pandemi açısından ciddi bir risk oluşturuyor. Bundan dolayı tüketiciler,  temassız kullanabilecekleri, virüs engelleyici teknolojiye sahip havalandırma sistemi olan asansörleri daha fazla tercih edecektir."

İleri Group Finans Müdürü Ebru İleri ile Covid-19 Pandemisi’nin asansör sektörüne etkilerini ve İleri Group’un bu süreci nasıl planladığını konuştuk. Türkiye’de, virüsün varlığının tespit edilmesiyle ilk iş olarak ‘acil durum ekipleri’ ile toplantılar yaptıklarını belirten Ebru İleri, “Yaptığımız toplantılar sonucu acil durum eylem planlarımızı ve risk analizlerimizi güncelledik. Güncellenen planlara göre ortak kullanılan ve insanların ulaşabileceği tüm alanlarda yeni düzenlemeler ve hijyen kuralları oluşturduk, uyguladık ve sıklıkla denetleyerek çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Pandeminin asansör sektörüne etkilerini de değerlendiren Ebru İleri, Covid-19’un global anlamda hızla yayılması ve sonrasında gelen sert tedbirlerin birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de yavaşlamaya yol açtığını, bu durumun da doğrudan asansör sektörünü etkilediğini söyledi.

Çin merkezli yayılan bu salgın nedeni ile Çinli firmalardan tedarik zorluğu yaşayan ya da tedarikçi değiştirmek isteyen ana üreticilere, alternatif çözüm ortağı olabilme imkanını da bu süreçte oluşan yeni bir fırsat olarak gören Ebru İleri, pandemi ile birlikte değişen tüketici davranışlarını da; “Pandeminin temel sebebi hava yolu ve yakın temas. Asansörler; kapalı bir ortam olması, birden fazla insanın aynı anda kullandığı bir ulaşım aracı olması sebebiyle virüsün yayılması açısından ciddi bir risk oluşturuyor. Bundan dolayı tüketiciler, temassız kullanabilecekleri, virüs engelleyici teknolojiye sahip havalandırma sistemi olan asansörleri daha fazla tercih edecektir. Bu açıdan bakıldığında, yeni teknolojilerin bir an önce hayata geçirilip yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla AR-GE tabanlı çalışmaların daha da artacağı sonucunu çıkartmamız yanlış olmayacaktır.” diye ifade etti.

-Hammadde tedarikinde alternatifler oluşturduk
Üretici firmaların Covid-19 Pandemisi sürecinde yaşaması muhtemel hammadde tedariki sorunlarını İleri Group olarak alternatif kaynaklar oluşturarak yaşamadıklarını dile getiren Ebru İleri, bu sayede müşterilerine yapılan ürün tedariki konusunda da süreci sorunsuz atlattıklarını belirtti.

“Covid-19 pandemisi pek çok alanda etkileri uzun yıllar hissedilecek bir dönüm noktası. İçinde bulunduğumuz krizin daha geniş bir çerçevede ele alınması gerekliliği ve bu önemli dönüm noktasının ardından gelecekte bizi nelerin beklediğini, hangi risk ve fırsatlara hazırlanmamız gerektiğini değerlendiriyor ve gelecek senaryolarımızı bu doğrultuda güncelliyoruz.” diyen Ebru İleri, bu süreçte AR-GE çalışmalarını elektronik, yazılım ve sürdürülebilir yeni teknolojiler üzerinde yoğunlaştırmaya başladıklarını anlattı.

Çalışma vardiyalarında tüm tedbirleri alarak herhangi bir değişiklik yapmadıklarını, ancak Türkiye genelinde alınan tedbirler kapsamında 60 yaş üstü, kronik hastalıklı, hamile ve emzikli çalışanlarını tüm tedbirlerini almaları ve bu dönemde herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamaları için bilinçlendirme eğitimleri vererek evlerinde dinlenmeye gönderdiklerini belirten Ebru İleri, riskli grupta yer alan ve evlerinde izole edilen çalışanları ile sıklıkla iletişim kurarak genel durumları hakkında bilgi aldıklarını ve yeni gelişmeler konusunda kendilerini bilgilendirdiklerini aktardı. Ebru İleri, İleri Group’un almış olduğu tedbirler ile vardiya sayısında ya da üretim kapasitelerinde negatif yönde bir değişiklik olmadığını da sözlerine ekledi.

Yine pandemi sürecinin başlaması ile birlikte kapsamlı ve hızlı bir çalışma yaparak; Şirket İçi Alınacak Tedbirler, Çalışana Yönelik Tedbirler, İş Görüşmesinde Aday’a Yönelik Tedbirler, Dışarıdan Malzeme & Evrak Teslimi İçin Gelen Kişilere Yönelik Tedbirler, Taşeron Çalışmalar İçin Tedbirler, Ziyaretçilere Yönelik Tedbirler olarak altı ana başlıkta detaylı eylem planları hazırladıklarını söyleyen Ebru İleri, şirket içerisinde aldıkları bu tedbirlerin yanı sıra sivil toplum örgütleri ve dernekler ile çalıştay ve anket çalışmaları yaparak konuları derinlemesine tartıştıklarını, edinilen izlenim ve sonuçları hükümet ve yetkili merciler ile paylaştıklarını da kaydetti.

-2020 hedeflerimizde değişiklik yapmayı düşünmüyoruz
Pandemi ile mücadele kapsamında alınan tedbirler çok sayıda şirketin hedeflerini etkiledi. Bu tedbirlerin İleri Group için nasıl bir etki yaptığını sorduğumuz Ebru İleri, satışlarının ihracat ağırlıklı olduğundan ve ürün ihraç ettikleri ülkelerde Covid-19’un etkisinin nispeten daha az görüldüğünden dolayı pandemi sürecinde ciddi bir talep düşüşü yaşamadıklarını ve 2020 hedeflerini bu aşamada revize etmeyi düşünmediklerini dile getirdi.

“Pandemi gereği alınan tedbirler göstermiştir ki, Covid-19 pek çok alanda etkileri uzun yıllar hissedilecek bir dönüşüme yol açmıştır.” diyen İleri, normalleşme süreci ile ilgili olarak da ”Düzlüğe ne zaman çıkılacağı konusuna gelirsek; pandeminin toplum üzerindeki etkisini yitirmesinin ve buna paralel olarak üretim/ekonomi dinamiklerin tekrar eski seviyelerine gelmesinin 2021 yılı 3. çeyreğini bulacağını düşünüyoruz. Ancak daha önce de belirtiğimiz gibi normalleşme süreci ile birlikte virüs yayılım hızı ve etkileri düzlüğe çıkılacak zamanı belirleyen faktörler olacaktır. Şu aşamada net bir tarih vermek maalesef mümkün görünmüyor. Asansör sektörü ile ilgili olarak ise 2020 yılı için dünya asansör sektöründe 4. çeyrekten sonra da mevcut daralmanın devam edeceğini sanıyorum. Daha önce de belirttiğimiz gibi, salgının Çin merkezli olmasından dolayı Çin ihracatında ciddi düşüş yaşıyor. Bu durumda Çin’in mevcut müşterileri tercih olarak yeni tedarikçi arayışlarına geçebilirler. Biz de bunu bir fırsat olarak değerlendirip mevcut pastadan pay almaya çalışmalıyız.

Pandemi sonrası dünyanın nasıl şekillendirileceği konusunda, şimdiden başlayacak bir küresel örgütlenme oluşturulması gerekliliğine inanıyoruz. Bugün olanların bir tür ‘afet’ olarak değerlendirilmesi, yakın gelecek senaryolarının ülkelerin güç ve egemenlik ilişkileri kadar, küresel temelde karar alma süreçlerini de harekete geçirecek bir zeminde ilerlemesini gerektirecektir.

Pandemi ile birlikte özellikle sermayesi zayıf firmaların kısa ve orta vadede kapandığını ya da farklı firmalar tarafından satın alındığını göreceğiz. 5-10 yıllık süreçte sektörde yeni isimler ve özellikle asansörde AR-GE konusunu öncelikli alan olarak belirleyen firmaları göreceğiz.

İleri Group olarak, bu süreçte tüm tedbirlerimizi alarak şirketimizin vizyonu, misyonu ve değer yargı politikalarından taviz vermeden, hedeflerimiz doğrultusunda faaliyetlerimize devam edeceğiz.” dedi.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Cumartesi, 11 July 2020 12:23
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter