Ali Osman Karademir; "Pandeminin ilk başladığı günden bu güne olduğu gibi 'Yeni Normal' olarak adlandırılan dönemde de kesintisiz bir şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Farkımız ise tüm hijyen kurallarına dikkat etmek olacak. Tabi ayrıca verdiğimiz kaliteli hizmet nedeni ile firmamıza talep çok arttı. Bu nedenle yeni müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek açısından, yazılım, eğitim, personel istihdamı planlamalarımız ve çalışmalarımız son sürat devam ediyor."

Türklift Genel Koordinatörü Ali Osman Karademir yaşanan süreçte Türklift Asansör’ün aldığı tedbirleri ve sektör öngörülerini bizler ile paylaştı.

Sahada faaliyet yürüten bir firma olarak, pandemi krizi sürecini ne tür önlemlerle atlatmaya gayret ediyorsunuz?
Firma olarak bu süreci ciddi anlamda stratejik planlar yaparak başarıyla yürüttüğümüzü düşünüyoruz. Hem ülkemize, hem çalışanlarımıza, hem müşterilerimize hem de kumrumuza olan saygımız ve bağlılığımız nedeni ile herkesi düşünerek en üst düzeyde önlemler aldık. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak; A, B ve C planlarımızı yönetim olarak vakanın ülkemizde ilk görülmeye başladığı tarihte bitirmiştik. A planımız, tüm sağlık önlemleri, personelimize yardım, ulaşım, çalışma koşulları, İSG kuralları gibi ana maddeleri kapsıyor. Burada öncelikle, dezenfekte ürünleri, maske eldiven alımları yapılarak tüm şehirlerde çalışan personellerimize en acil şekilde kargolanarak yollandı. Ayrıca markete gitmekte zorlanacakları ve evlerine toplu alışveriş yapamama ihtimalleri nedeni ile acil erzak kolileri oluşturularak ilk hafta istisnasız tüm personellerimizin, şehir dışı da dahil, kargo aracılığı ile evlerine ulaştırıldı. Yedek iş kıyafetlerini de sık sık değiştirmeleri için kendilerine gönderdik. Covid-19 ile ilgili bilgilendirme yapılarak iş güvenliği açısından dikkat etmeleri gereken tüm kurallar personellere tebliğ edildi. Toplu taşıma hiçbir personele kullandırtılmadı. Araç organizasyonlarımız yapılarak tüm personeller evlerinden alındı ve evlerine bırakıldı. Ofislerimizde herkese ayrı oda verilerek kalabalık ortamda çalışma mümkün olduğunca en aza indirildi ve ofislere ziyaretçi kabul edilmedi. Diğer ufak tefek önlemlerden burada bahsetmeyeceğim hepsini en ince detayına kadar düşündük. Dalganın en çok olduğu zamanda ise B planımıza geçtik ve idari personel evden çalışmaya başladı zaten planımıza göre tüm alt yapıyı önceden kurmuştuk. Bu sebeple herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Sahada asansör hizmeti vermeye devam ettik fakat en üst seviyede önlemlerimizi hem çalışanlarımız hem müşterilerimiz açısından aldık. Çok büyük kriz aşamasında hayata geçireceğimiz C planımızı çok şükür uygulamaya koymak zorunda kalmadık.

Tüm bu süreci profesyonellikle yönetebildiğimiz için çok mutluyuz fakat herkes için sağlıklı günlerin gelip bir an önce normal hayata herkesin dönmesini de temenni ediyoruz.

Ali Osman Bey, pandemiye dönüşen Covid-19 salgını ile birlikte pazarın en büyük zorlukları ve fırsatları sizce nelerdir?
Süreçte, teknik servis yani hizmet sektörü olmanın avantajını yaşadık diyebiliriz. Çünkü hizmet her daim devam etti ve etmeli de. Bu avantaj ekstra bir kar getirmese de, çalışma saatlerimizi bir süre kısaltmış olsak da şirketi krize sokacak zararlara da uğramadığımız için kendimizi şanslı hissediyoruz. Avantaj olarak diğer açıdan bakacak olursak belgesi olmayan, merdiven altı firmalar bu dönemde ortadan kayboldu. Verdikleri sözleri tutamadı. Asansörü kullananları mağdur ettiler diyebiliriz. Bizim gibi işini hakkıyla yapan kişiler ise bundan sonra piyasada güçlü ve istikrarlı bir şekilde hizmet vermeye devam edecek. Daha doğrusu her daim çalışanımızın ve müşterilerimizin yanında olduğumuzu göstermek açısından bir fırsatımız oldu. Olumsuz bir fırsat olsa da kötü gün dostu gibi diyebiliriz Bunun haklı gururunu yaşıyoruz.

Pandemi ile birlikte değişen tüketici davranışları sizce yakın gelecekte sektörü nasıl etkileyecek?
Maalesef pandemiyi bahane ederek ticarette bunu kullananlar var. Biz hiç etik bulmadığımız için bunu fırsata asla maddi anlamda dökmedik. Fakat pandemiyi parası olduğu halde bahane gösteren kişiler gerek müşteri olsun gerekse firma sahibi olsun sektörü olumsuz etkileyebilir.

Sektör, Covid-19’a karşı nasıl bir katkı sunabilir, üretim ve AR-GE ekseninden yanıtlayabilir misiniz?
Sesle çalışan asansörler üretilebilir mesela. Temasın en aza indirildiği teknolojiler, sektörün Covid-19’a karşı sunduğu en iyi AR-GE olabilir.

DEİK Başkanı Nail Olpak, “Yeni dönemin kazananları, tedarik ve arz zincirini kopartmadan muhataplarına güven vererek süreci yönetebilenler olacak” dedi. Siz firma olarak bu süreçte tedarik zinciri, tedarik stratejisi ve alt alıcılar bazında nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?
İşte tam da burada yeni dönem için ne kadar da dik durduğumuz ve bahsi geçen muhataplara güven vererek süreci yönetebildiğimiz için yeni dönem kazananları arasında olduğumuzu yukarıda bahsettiğimiz tüm açıklamalar net bir şekilde ispatlıyor diye düşünüyoruz. Değinmek istediğim bir diğer konusu ise tüm muhataplarımıza ticari açıdan etik bir şekilde davrandık ve ilişkilerimizi zedelemeden birbirimize destek olacak şekilde bu süreci yürüttük. Biz bu durumu bir sınav olarak gördük. Büyük krizleri görmeden veya kötü günler yaşamadan yani kısacası sınanmadan ne kadar iyi olup olmadığınızı göremiyorsunuz. Çok erken konuşmak istemem fakat biz bu sınavı en azından şimdiye kadar hakkıyla geçtiğimizi düşünüyoruz.

Özellikle Covid-19 ile birlikte, asansörlerde hijyenin daha da önem kazanmasıyla üreticiler, akıllı teknolojilere yönelmiş durumda. Ar-Ge ve inovasyona odaklanan firmalar bundan sonraki dönemi teknolojinin tanımladığının farkında. Sizin bu yöndeki çalışmalarınız nelerdir?
Biz daha çok hizmet sektörü yani işin bakım onarım ve modernizasyon tarafında olduğumuz için daha nasıl iyi ve hijyen kurallarınıza uyarak hizmet verebiliriz diye çalışıyoruz.

Pandemi başlangıcı ve “YENİ NORMAL’ dönemindeki yol haritanız nedir?
Bu dönemde kesintisiz bir şekilde hizmet vermeye devam edeceğiz. Farkımız ise tüm hijyen kurallarına dikkat etmek olacak. Tabi ayrıca verdiğimiz kaliteli hizmet nedeni ile firmamıza talep çok arttı bu nedenle yeni müşterilerimize en iyi hizmeti verebilmek açısından, yazılım, eğitim, personel istihdamı planlamalarımız ve çalışmalarımız son sürat devam ediyor.

Koronavirüs, üretim veya çalışma vardiyanızda nasıl bir değişim oluşturdu?
Biz de birçok sektör gibi 3 aylık bir kısa çalışma saati uygulamasına gittik. Gün içerisinde çalışma saatlerimizi düşürdük. Kalabalık ortamları engellemek açısından evde çalışma, izin vb. uygulamalara gittik. Kronik rahatsızlığı olan hiçbir personelimizi çalıştırmadık. Bunun dışında tüm hizmetimiz devam etti.

Yaşanan süreçte sektör temsilcisi olarak, sektörde faaliyet gösteren meslek örgütlerini ve hükümeti yeteri kadar yanınızda hissettiniz mi? Yetkili mercilere hangi mesajları iletmek istersiniz?
Sürecin çok başarılı yönetildiğini düşünüyoruz. Özellikle Sağlık Bakanımıza ve bakanlık çalışanlarına teşekkürü bir borç biliriz. Bu sayede ülkemizin olabilecek en az zararla bu süreci geçirdiğini düşünüyorum.

Korona virüsü salgını sonrası 2020 hedeflerinizi revize ettiniz mi? Talepte yavaşlama ne oranda oldu?
Talepte yavaşlama ilk aylarda oldu ve biz de çalışma saatlerimizi düşürdük. Ancak çok şükür asansör her daim kullanılan bir araç ve düzenli bakıma ihtiyacı var. Biz de bu süreçte her daim tüm kullanıcılara güven veren bir firma olduğumuz için talep bu konuda mağdur olan kullanıcılardan bize doğru gelmeye yeni yeni başladı. Bu güveni boşa çıkarmamak adına yukarıda bahsettiğimiz üzere canla başla ve planlı bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

Sektör zorlu bir dönemden geçti. Ve geçmeye de devam ediyor. Sizce ne zaman düzlüğe çıkılır?
Üretim açısından zorlu bir süreç geçiyor evet. Yıl sonuna doğru her şeyin yavaş yavaş yoluna girmeye başlamasını umuyoruz.

Korona salgını da tabloya eklendiğinde 2020’de dünya asansör sektörü ile ilgili öngörüleriniz nedir?
İnşaat sektörü normale döndükçe asansör sektörü de hızla normale dönecektir diye düşünüyorum. Bakım onarım olarak ise aynı şekilde devam eder gibi görünüyor.

Peki, korona virüsü Çin ve dünya asansör sektörünü sizce nasıl etkileyecek?
Çin’in bu dönemde olumsuz anlamda en çok etkilenecek ülkelerden biri olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla Çin’deki asansör parçaları üreticileri de olumsuz etkilenecektir. Diğer ülkeler Çin’in dışında üretim yapabilecek yeni ülkelerde yeni taşeron firmalar bulacaklardır. Belki firmalar kendi yedek parçalarını üretmeye başlayabilir veya olumlu düşünecek olursak bizim gibi virüsten en az etkilenen ülkeler ile asansör ticareti yapmaya başlayabilirler.

Önümüzdeki 5-10 yılda sektör sizce nasıl şekillenir? Yeni oyuncular girer mi?
Kesinlikle yeni oyuncular girecektir. Çin gibi ithalatı bu kadar yüksek bir ülke eğer piyasada güçsüz kalırsa birçok yeni üretici firmalar ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum. Bizim gibi yerli firmalar akıllıca davranırsa bunu fırsata çevirebilir.

Koronavirüs (COVID-19) salgını sosyal hayat kadar markaların kurumsal itibarını da etkiledi. Pandemi döneminde müşterileri ve sektör ile iletişimini koparmayan markaların daha da güçleneceği kurumsal iletişim uzmanlarınca sık sık vurgulanıyor. Siz bu iletişimi sağlamak adına hangi argümanları kullanıyorsunuz?
Bu görüşe kesinlikle katılıyorum ve firmamızı bu konuda duruşundan ötürü de çok şanslı görüyorum. Yeni bir reklam firması ile anlaştık ve satış ekibimizi güçlendirdik.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter