VİTAL GRUP: İLK ÖNCELİĞİMİZ ÇALIŞANLARIMIZIN SAĞLIKLARINI KORUMAK VE GÜVENLİKLERİNİ SAĞLAMAK OLDU

Vital Grup Üretim ve AR-GE Müdürü Bilal Ünalmış, sektörde üretici konumunda bir firma olan Vital Grup'un  pandemi döneminde ilk önceliğinin çalışanlarının sağlıklarını korumak ve güvenliklerini sağlamak olduğunu söyledi.

Asansör ve Yürüyen Merdiven sektöründe üretim dalında faaliyet gösteren Vital Asansör Üretim ve AR-GE Müdürü Bilal Ünalmış, pandemi krizi sürecinde ilk önceliklerinin fabrika içerisindeki çalışanlarının sağlıklarını korumak ve güvenliklerini sağlamak olduğunu söyledi. Ünalmış, “Çalışanlarımıza maske dağıtımı yaptık ve çalışma ortamlarını sosyal mesafeyi koruyacak şekilde değiştirdik. İşyerimizin farklı yerlerine el dezenfektanları koyduk ve haftada iki kez fabrikamızın her yerine dezenfeksiyon işlemi uyguluyoruz. Evden çalışma imkanı olan arkadaşlarımız mesailerine evden devam ediyor. Salgının en yoğun olduğu dönemde çalışmalarımıza tamamen ara verdik. Normalleşme süreci ile birlikte de kısmi olarak çalışmalarımıza kurallara uygun şekilde devam ediyoruz.” dedi.

“Covid-19 salgını hemen hemen her ülkeyi buna bağlı olarak ekonomiyi ve pazarı etkiledi ve etkilemeye devam edecek. Bu etkiyi en aza indirebilenler zorluklar ile başa çıkıp fırsatları değerlendirebilecek.” diyen Ünalmış, asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin ortak kullanım alanlarımız olduğunu, bu alanların uzmanların bulaş riski için sürekli dikkat çektiği noktaların başında geldiğini ifade etti.

Bilal Ünalmış şöyle devam etti, “Yüksek binalar olduğu sürece de asansörler bir zorunluluk olacaktır. Ara sıra çeşitli sebeplerle dalgalanmalar olsa da sektörümüz pazarın ihtiyaçlarına cevap verebilmek için varlığını güçlü bir şekilde sürdürmek zorundadır. Salgın kontrol altına alınsa ve seyri yavaşlasa bile uzun bir süre daha hayatımızın bir parçası olarak kalacak. Hatta tamamen bitse bile hayatımıza kattığı değişiklikler devam edecek. Son kullanıcılara ürünlerinde buna yönelik çözümler sunan firmalar hangi sektörde olursa olsun öne çıkacak.

- Ultraviyole ışınlar ile asansör kabini dezenfeksiyon sistemi
Salgınla birlikte bizler de kendi alanımızla ilgili neler yapabileceğimiz konusunda AR-GE çalışması yaptık. Bunun neticesinde asansörlerde hijyeni sağlamak için ultraviyole ışınlar ile asansör kabini dezenfeksiyon sistemini geliştirdik. Bilindiği gibi UV-C tipi ultraviyole ışınlar virüs ve bakterileri kısa bir süre içerisinde öldürmektedir. Uzun yıllardır ameliyathaneler vb. alanlarda dezenfeksiyon işlemi için kullanılmaktadır. Ancak bu ışınlar insan vücudu için zararlıdır. Uzun süre maruz kalınması insan cildine ve gözüne zarar verebilir. Geliştirdiğimiz sistem sayesinde asansör bekleme konumunda iken ve asansör içerisinde kimse yokken sitem devreye girmekte dezenfeksiyon işlemini gerçekleştirmektedir. Daha sonra benzer bazı ürünlerin başka firmalar tarafından da gerçekleştirildiğini gördük. Bu ve benzeri çalışmalar hem teknoloji ve inovasyon açısından bir gelişme hem de virüsle mücadelemizde bir silah olacaktır.

-Gerekli önlemlerimizi firma içerinde almaya çalıştık
Pandemi başlangıcını endişe ile takip ettik ve gerekli önlemlerimizi firma içerinde almaya çalıştık. Sağlık bakanlığımızın da sürekli vurguladığı şekilde öncelikli olarak maske ve sosyal mesafe, işyeri hijyen ve dezenfeksiyon uygulamaları ile bunları sağlamaya çalıştık. Fabrikamız tek vardiya şeklinde çalışmakta. Öğle yemeklerini yemekhanede yoğunluk oluşturmamak ve sosyal mesafeyi korumak adına farklı bölümlere farklı saatlerde veriyoruz. Bu gibi önlemler ile bulaş riskini en aza indirmeye çalışıyoruz. Pandeminin en yoğun dönemlerinde üretimimize ara verdik. Beyaz yakalı personellerimiz evden çalışmalarını sürdürdü. Sürecin kontrol altına alınması ve normalleşmenin gündeme gelmesi ile birlikle kısmi olarak ve tabi ki kurallara uygun bir şekilde üretimimize başladık.

-Bu dönemde satış ve üretim hedeflerimizi daha gerçekçi bir noktaya çektik
Firma olarak her sene sonunda önümüzdeki sene için üretim hedefleri belirleriz. Bugüne kadar da bu hedeflerimizi çoğu yıllarda gerçekleştirdik. Ama bu sene yaşadığımız pandemi süreci olağanüstü bir dönem geçirmemize sebep oldu. Bu dönemde satış ve üretim hedeflerimizi daha gerçekçi bir noktaya çektik. Taleplerimizde tabi ki de bir yavaşlama yaşandı. 10 Mart 2020 tarihinde ilk açıklanan vakanın ardından Mart ayı talebimiz bir önceki yılın aynı ayına göre %38 oranında düştü. Nisan ve Mayıs aylarındaki taleplerimizde ise %27, Haziran ayının ilk yarısında ise % 14 düşüş mevcut. Önümüzdeki ay itibariyle sene başındaki hedeflerimize ulaşacağımızı düşünüyoruz.

-Sosyal hayattaki düzelmeler birçok sektörde canlanmayı tetikleyecektir
Öncelikli isteğimiz sektörden ziyade ülkemiz ve dünyanın sosyal hayat itibariyle genel anlamda eski ve normal günlerine dönmesidir. Bunu bir domino etkisi olarak düşünebiliriz. Sosyal hayattaki düzelmeler birçok sektörde canlanmayı tetikleyecektir. Şahsi fikrim; ilaç ve aşı üretilmediği sürece bu hastalığın dönem dönem etkisini arttıracağı yönünde, ama iş hayatı devam etmek zorunda. Yıl sonuna kadar bu inişli çıkışlı grafiğin devam edeceğini düşünüyorum.

2020 yılı asansör sektörü için düşük seviyede devam edecektir. Türkiye’de salgın şuan için tamamen bitse bile sezonun kapanmasına aylar kaldığı için yılsonuna kadar sönük bir şekilde devam eder. Ama bizim öngörümüz gelecek yıl bu şekilde devam etmeyeceği, büyük bir gelişim ve atılım göstereceği yönündedir.

Koronavirüsün Çin’de ilk yayıldığı zamanlarda Çin’de hayat durma noktasına gelmişti. Dolayısıyla asansör sektörü Çin’de en çok etkilenen sektörlerden biri olmuştu. Bu dünya genelinde fırsat olarak görülmüştü, ta ki virüsün dünyaya yayılmasına kadar. Çin’in dirayetli duruşu ve virüsü kısa zamanda atlatmasından dolayı bu krizi kısa zamanda telafi edeceğini düşünüyorum. Bu duruş Çin’e olan güveni arttırdığı gibi yatırımların yönünün virüs öncesinde olduğu gibi yine Çin’e yöneltecektir. Fakat bunun dünya asansör sektörünü negatif olarak etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü yerli piyasada asansör sektörü doygun olsa da, dış piyasada yeteri kadar açık vardır.

-Asansör sektörü çok kırılgan
Koronavirüs salgını öncesinde özellikle yerli piyasada inşaat sektörünün sekteye uğraması, sektörün doygunluk oranından fazla olması ve rekabetin artmasından dolayı kar oranlarının düşmesi, girdi maliyetlerinin artması sebebiyle piyasadan birçok küçük ve orta ölçekli işletmeler çekilmişti. Bunun üzerine salgın dolayısıyla sektörde oluşan aksaklıklar asansör sektörünün ne kadar kırılgan olduğunu gösterdi. Dolayısıyla bu süreçte asansör sektöründe olan güveni azalttı. Bu güvenin tekrar yerine gelmesi yeterince zaman alabilir. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde sektöre yeni oyuncular gireceğini düşünmüyorum. Bu sektörde güvenilir, kalitesinden ödün vermeyen, tecrübeli ve ileriye dönük çalışan küçük ve orta işletmeler için bir altın değerinde fırsat olacaktır. Dolayısıyla yeni oyuncuların piyasaya girmesinden çok piyasadaki işletmeler krizi fırsata çevirebilir.

Vital Grup olarak misyonumuz teknolojiyle birlikte maksimum seviyede verimle çalışmak. Bu kapsamda firmamız olarak köklü yatırımlar gerçekleştirdik. İş yükünü kolaylaştırmak amacıyla yeni makine ve yazılımlar alanında büyük yatırımlar yaptık. Bunun meyvesini gelecek yıllarda almayı planlıyoruz. Sektör olarak da hayalimiz Türkiye asansör sektörünü dünya ile yarışır hale getirmek. Bu da yüksek kalite ve uygun fiyatlı ürünler ile mümkündür.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter