RECEP ARLAN: “HASTANE YETKİLİLERİNE ASANSÖR KONUSUNDA GÖNÜLLÜ OLARAK HİZMET VERMEK İSTEDİĞİMİZİ DUYURDUK”

Recep Arslan: "Pandemi sürecinde, yakın ilçelerdeki bütün hastane yetkilileri ile görüşerek mesleğimizin sorumluluğunu ve gereğini yerine getirmek adına  asansörler konusunda gönüllü olarak hizmet vermek istediğimizi duyurduk. "

“Pandemi krizi sürecini en başta personel ve hizmet verdiğimiz müşterilerimizin sağlığını ön planda tutarak gerekli tüm tedbirleri alarak atlatmaya gayret ediyoruz.” diyen Recep Arslan “Gerekli hijyen ve dezenfektan ürünleri kullanmamızın yanı sıra insanlarla temas eden personellerimizi en başta bilgilendirdik ve gerekli ekipmanları sağladık. Devamında hizmet ağımızda bulunan, çalışması zorunlu olan asansörlerimizin can ve mal güvenliğine zarar vermeden hizmet ulaştırırken olası salgının bizler üzerinden yayılmaması için her asansörde çalışma işlemleri sonrasında firma personellerimizi izole ettik.” dedi.

Devam eden pandemi sürecinde yakın ilçelerde bulunan bütün hastanelerin yetkilileri ile görüştüklerini söyleyen Recep Arslan, mesleki sorumluluklarını yerine getirmek adına, hastane yetkililerine asansör konusunda gönüllü olarak hizmet vermek istediklerini ilettiklerini belirtti.

- Yaşanan bu süreç sektörümüzde yeni gereksinimleri ortaya çıkardı
Asansörlerin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ticaretin ve istihdamın büyük bir parçası olduğunu kaydeden Arslan, “Pandemi sürecinde asansör pazarının en büyük sorunu; piyasadaki işlerin azalması ve bu alanda istihdam eden personelin yeni iş arayışı içine girmesi oldu.

Yaşanan bu süreç sektörümüzde yeni gereksinimleri ortaya çıkardı.

Asansörler bulundukları yapılarda toplu kullanım alanları olduğu için bu durum asansör kullanıcıları için yeni ihtiyaçlar doğurdu. Asansör dezenfekte sistemleri, yöntemleri sektör tarafından hızla geliştirilip uygulanıyor. Bu gereksinimleri karşılayacak yeterliliğe ulaşan insanlar bu durumu fırsata çevirebilir. Hizmet gamını genişleterek daha iyi fırsatlar yakalayabilir.” dedi.

Pandemi ile birlikte değişen tüketici davranışlarını da değerlendiren Recep Arslan, pandemi sürecinde ve sonrasında insanların toplu kullanım alanları olan metro, AVM, sinema, park vs. alanlarda olacağı gibi asansör kabinlerinde de kendilerini hijyen bakımından daha güvende hissetmek isteyeceklerini belirtti. Herkesin dokunduğu butonlara dokunmamak, herkesin tuttuğu küpeşteden tutmamak veya herkesin ortalama 4 metreküp hava barındıran kabinlerde bulunmamak isteyeceklerini aktaran Arslan, “Bu durum uzun bir süre tüketici davranışlarında gözlemlenecektir.” dedi.

- Elektroniğin dezenfekte konusunda gelişen son imkanları asansörlerde uygulanabilir
Asansör sektörünün yapacağı çalışmalarla diğer sektörlere örnek olabileceğini ifade eden Arslan sözlerini şöyle sürdürdü; “AR-GE ekseninden baktığımızda asansörler elektronik sistemleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bu sayede elektroniğin dezenfekte konusunda gelişen son imkanları asansörlerde uygulanabilir. Temassız butonlar, daha fazla havalandırılan kabin alanları, uv-c ışınları ile sterilizasyon gibi sistemler sürece ciddi katkılar sunabilir. Sunulan bu katkılar, hayatın her anında asansör kullanmak zorunda olan insanlara güven verecektir. Hijyen acısından sağlanan imkanlar ile tüketiciye güvenli bir ortam oluşturabilirsek; havalimanları, AVM’ler, hastaneler kullanılmaya başlanır ve normalleşme sürecine daha erken geçiş yapılmasına önemli bir katkı sağlanabilir.

-Güvenli ortam oluşumuna katkı sağlayan ürünler sunabilirsek dönemin kazananları oluruz
Dünya, hijyenik ortam ve hijyenik ortam oluşturan ürünlere ihtiyaç duyar hale geldi ve bu durum uzun bir dönem sürecek gibi görünüyor. Başta kendi ülkemizde sonrasında dünyada muhataplarımıza güvenli ortam ve güvenli ortam oluşumuna katkı sağlayan ürünler sunabilirsek dönemin kazananları oluruz. Asansörler de bu konuda büyük önem taşıyor.

- Akıllı dezenfekte sistemi
Bizim bu yöndeki çalışmalarımız kendi kendini dezenfekte eden asansör sistemleridir. Bunu yaparken aracımız elektroniğin bizlere sunmuş olduğu akıllı sistemlerdir. Bizim üzerinde çalıştığımız sistem; asansör kabin alanın tamamını her kullanımdan sonra otomatik olarak sterilize etmek için devreye giren, sonrasında sterilizasyon işlemini bitirdikten sonra tekrar hizmet vermek için hazır olan akıllı dezenfekte sistemidir. Bu sistemi ergonomik açıdan insan kullanımına en elverişli olarak uzun vadeli kullanılacak şekilde tasarlamaktayız.

Tüketici ihtiyaçlarını doğru belirlemek ve müşterilerimize ihtiyacı olan en iyi hizmeti ulaştırmak için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Bu süreç çalışma tarzımızı da etkiledi. Pandemi, teknolojik imkanları daha fazla kullanmamıza sebep olurken bizleri, ofis ortamında yapılan işlerimizi evlerimizde yapmaya ve online görüşme teknolojilerini kullanmaya yöneltti. Bir fiil beden gücüyle hizmet veren personellerimizin çalışma saatleri ise aynı şekilde devam etti.

- İş ve işçi sağlığı değil, insan sağlığı ve güvenliği
Daha önce üzerinde önemle durduğumuz iş ve işçi sağlığı, artık kelimenin tam anlamıyla insan sağlığı ve güvenliği şeklini aldı. Pandemi sürecinin getirdiği yeni zorunlulukları da insan sağlığı ve güvenliği konusunda almış olduğumuz tedbirler arasına ekledik. Bu eksende tedbirlerimizi ve önlemlerimizi genişlettik. Bu konuda almış olduğumuz tedbirlere hijyen ve mesafeli çalışma verilebilecek örneklerdir.

Yaşadığımız sürecin daha önce tecrübe edilmiş bir süreç olmamasına rağmen sektörde faaliyet gösteren bütün dernekler, temsilcilikler, meslek odaları, Sanayi Bakanlığı ve hükümet süreci profesyonelce yönetti.

- Talep yavaşlama oranının yüzde 60 olduğunu düşünüyorum
Biz de Reas Mühendislik olarak 2020 için yapmış olduğumuz bütün hedeflerimizi muhatap olduğumuz müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve personellerimiz ile mevcut imkanlarımızı koruyarak aramızda oluşturduğumuz sözleşmeleri, protokolleri ya da aramızda gelenekselleşen bütün hususları sürdürmek amacıyla iş planlarımızı yeniledik.

Devam eden bu süreçte oteller, iş yerleri, okullar, yurtlar vs. gibi alanlar çalışmalarına ara verdiği için sektörün genelinde talep yavaşlaması oldu. Öbür yandan yatırım planları içerisinde olan yatırımcıların bu planları uygulamıyor olması da talep konusunda aşağı yönlü etki yaptı. Kendimizde ve sektörümüzde gördüğüm yavaşlama oranının % 60 olduğunu düşünüyorum.

- “Ne zaman düzlüğe çıkılır?”
Sektör zorlu bir dönemden geçti. Ve geçmeye de devam ediyor. “Ne zaman düzlüğe çıkılır?” sorusuna net bir tarih vermek kimse için mümkün olmayacaktır. Ama bir yandan hayat devam ediyor, insanlar normal yaşantısına dönmek zorundalar. Bu sebepten bir an önce düzlüğe çıkmalıyız. Bunun için gerekli çalışmalara firma olarak biz, başladık. Tedbirleri sürdürmek şartıyla bir an önce herkes çalışmalara başlamalı ve ülkemizde üretim seferberliği kaldığı yerden devam etmeli. Ancak bunlar olduğunda düzlüğe çıkabileceğimizi düşünüyorum.


- Asansörler çalışmaya devam etmek zorunda
Asansörler yapıların dikey yönde büyümesiyle çok büyük önem kazandı. Temel ihtiyaçlarımızdan olan barınma ihtiyacının bir parçası olduğundan asansörler çalışmaya devam etmek zorunda. Bu zorundalık asansör sektöründe hareketliliği sürdürecektir. Benim öngörüm yapılmayan her bakım, yapılmayan her denetim salgından daha büyük hasara yol açabilir. Bu yüzden ilerleyen günlerde asansör sektöründe önemli bir hareketlilik olacaktır.

Çin’e bakacak olursak, Çin birçok sektör için lokomotif konumunda. Ancak yerli imkânlarımız asansör konusunda Çin’e bağlılık duymayacağımız düzeyde. Korona virüsü sebebiyle Çin’de oluşan güvensiz ortam asansör sektöründe Türkiye ve Orta Asya’ya duyulan ilgiyi artırabilir.

Bu süreçte dayanma gücü olmayan firmalar pazardan çekilecektir. Çağımızın ve yeni teknolojinin getirdiklerine ayak uyduranlar pazardaki payını büyütürken diğerleri küçülmeye doğru gidecektir. Bu da yeni yüzlere tanışmamıza sebep olacaktır.

- Hayalim
Teknik eğitim programlarını bünyesinde barındıran, ERP sistemleri etkin ve etkili bir şekilde kullanan, kişilere değil sistemlere dayalı yönetim biçimlerini benimsemiş, yapmış oldukları işin sorumluluklarını taşıyan, bu sorumlulukları taşıyabilirliğini sürdüren ve sektörde dünya çapında bizi temsil eden küçük küçük firmaların değil büyük firmaların olması, firmalar ve sektör için hayalimdir.

- Pandemi sürecinde en önem verdiğimiz husus; ulaşılabilme
Bizim bu konuda en önem verdiğimiz husus ulaşılabilme. Müşterilerimiz ve muhatap olduğumuz bütün işletmeler bu süreç boyunca her istediklerinde bize rahatça ulaşabildiler ve ulaşabilecekleri güvenini kendilerine verdik. İletişim bilgileri sistemimizde kayıtlı olan bütün muhataplarımıza firmamızın SMS portalından mesaj gönderdik. Gerekli nöbetçi personellerimiz ile çalışmalarımızı kesintisiz sunduk. Bütün bu çalışmalarımızı, çağımızın en aktif kullanılan sosyal medya aracılığıyla firmamızın ve kendi şahsi hesaplarından paylaştık.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter