DELTA ELECTRONICS TÜRKİYE

1971 yılında Tayvan merkezli bir teknoloji firması olarak kurulan DELTA Electronics, anahtarlamalı güç kaynakları ve fırçasız DC fanlar ile güç ve termal yönetiminde dünyada pazar lideri. Delta ayrıca, güç elektroniği konusunda lider firmalardan bir tanesi. 

1971 yılında Tayvan merkezli bir teknoloji firması olarak kurulan DELTA Electronics Türkiye’nin AC Sürücü Ürün Müdürü Ali Naim Küçük ve DELTA Electronics Türkiye İç Anadolu Bölge Sorumlusu ve Asansör Market Sorumlusu Yunus Aliş ile DELTA Electronics ve ürünlerini konuştuk.

Merhaba, öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?
Ali Naim Küçük: Merhaba, ben Ali Naim Küçük. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü 2007 mezunuyum. Ayrıca Galatasaray Üniversitesi’nde Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nı tamamladım. Öğrencilik süresinde başlayan çalışma hayatımda yaklaşık 15 yıldır endüstriyel otomasyon ve enerji sektörlerinde farklı pozisyonlarda görev aldım. 3 yıldır da DELTA Electronics Türkiye firmasında AC Sürücü Ürün Müdürü olarak çalışmaktayım.

Yunus Aliş: Merhaba, ben Yunus Aliş. Selçuk Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 2010 yılında mezun oldum. Aynı zamanda çift anadal olarak İşletme Bölümü’nü bitirdim. Yüksek lisansımı Konya Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği alanında devam ettirmekteyim. Endüstriyel otomasyon sektöründe yaklaşık 10 yıl önce başlayan hikâyemde saha-uygulama, proje-yazılım ve saha satış birimlerinde görev aldım. 2 yıldır DELTA Electronics Türkiye firmasında İç Anadolu Bölge Sorumlusu ve Asansör Market Sorumlusu olarak çalışmaktayım.

DELTA Electronics hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ali Naim Küçük: DELTA, 1971 yılında kurulan Tayvan merkezli bir teknoloji firmasıdır. Anahtarlamalı güç kaynakları ve fırçasız DC fanlar ile güç ve termal yönetiminde dünyada pazar lideridir. Ayrıca, güç elektroniği konusunda lider firmalardan bir tanesidir.

Bizim faaliyet alanımız olan otomasyon iş birimi; şirket içerisinde hızla büyümekte ve makine, fabrika ile proses otomasyonlarına yönelik geniş ürün gamıyla çözüm sağlamaktadır. Bu şekilde, tüm farklı tipteki cihazların birbirleri ile uyumlu olarak çalışması sağlanarak son kullanıcılara fiyat ve performans açısından en verimli çözümler sunulmaktadır.

AR-GE çalışmalarınız var mı?
Ali Naim Küçük: DELTA, pazara sunduğu ürünlerin büyük çoğunluğunun AR-GE çalışmalarını kendi bünyesinde yürütmekte olup, yıllık cirosunun %7’lik kısmını AR-GE faaliyetlerine ayırmaktadır.

DELTA, ne kadar süredir Türkiye’de faaliyet gösteriyor?
Ali Naim Küçük: Türkiye’de DELTA; 12 yıldır telekom alanında kendi organizasyonu ile faaliyet gösteriyor, endüstriyel otomasyon alanında ise iş ortaklarımız ile yaklaşık 20 yıla yakın bir süredir başarıyla temsil ediliyor.
Yaklaşık 3 yıl önce DELTA Electronics Türkiye olarak otomasyon alanında satış, pazarlama, servis ve lojistik fonksiyonlarını içeren ciddi bir yapılanma ve yatırım sürecini tamamladık. Her biri kendi alanında yetkin ekibimiz ve iş ortaklarımız ile birlikte, yeni ürün gruplarımız ve çözümlerimizi en doğru şekilde uygulayarak son kullanıcıların verimliliklerini arttırıp kendi alanlarında daha rekabetçi üretim yapabilmeleri için çalışıyoruz.

Sektöre sunduğunuz ürün gruplarınız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Ali Naim Küçük: Birinci sınıf bir endüstriyel otomasyon markası olarak AC motor sürücüleri, servo-hareket kontrol sistemleri, programlanabilir lojik kontrolörleri (PLC), insan-makine arayüzleri (HMI), makine görüntü sistemleri, sayaçlar, sensörler, endüstriyel kontrol-denetim yazılımları ve endüstriyel robotlar alanında ürün geliştirme ve çözüm üretme çalışmalarına odaklanıyoruz. Endüstriyel otomasyon çözümlerimiz; elektronik, asansör, tekstil, gıda, ilaç, kauçuk, plastik, ambalaj, baskı, ağaç işçiliği ve makine takımları gibi birçok endüstri uygulamasında kapsamlı bir yelpaze oluşturmakta olup, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılarımızın yerel ve küresel piyasalarda rekabetçi olabilmelerine imkan sağlamaktadır.

Asansör sektörüne yönelik ürünlerinizin tercih edilmesini sağlayan rekabetçi avantajlarınız nelerdir?
Ali Naim Küçük: Asansör sektörüne yönelik ürünlerimizin başında VFD-ED serisi AC motor sürücümüz ve güç kaynaklarımız yer almaktadır. Ayrıca PLC, HMI ve enkoder gibi ürünlerimiz de bu sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır.

VFD-ED serisi, asansör uygulamaları için özel olarak tasarlanmış olup yüksek güvenlik, verimlilik ve sürüş konforu için gerekli tüm yazılımsal ve donanımsal özelliklere sahiptir. 75kW’a kadar uzanan geniş güç aralığı, rakipsiz PM (dişlisiz) motor kontrol performansı, 48VDC akü ve 230VAC UPS ile kurtarma modu, gelişmiş FOC (field oriented control) vektör kontrol algoritması, Türkçe dahil bir çok dili destekleyen gelişmiş operatör paneli, CANbus üzerinden kuyu tanıma ve direkt duruş gibi özellikleriyle öne çıkmaktadır.

Endüstriyel tip güç kaynaklarında ise DELTA, uzun yıllardır açık ara dünyanın 1 numaralı üreticisi konumundadır. 40 yılı aşan güç kaynağı tecrübesi ve 500’den fazla model seçeneği ile tüm ihtiyaçlara uygundur. Tüm güç kaynağı modellerinde aşırı voltaj, aşırı akım, aşırı sıcaklık, kısa devre, dalgalanma koruması standart olarak bulunmaktadır. Opsiyonel olarak yüksek IP sınıfı koruma ve sektörel sertifikaları da bulunmaktadır.

Asansör sektöründe başarılı olmanın sırrı nedir desek ne demek istersiniz?
Yunus Aliş: DELTA, diğer alanlarda olduğu gibi asansör sektöründe de sürekli AR-GE çalışmalarını devam ettirmektedir. Değişen pazar koşullarına ve kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun ürünlerle cevap vermeye çalışmaktayız. Yine, DELTA olarak yurtdışındaki benzer başarı öykülerinden ilham alıyoruz. Türkiye’de yaygın satış-pazarlama ağının, güçlü bir teknik desteğin, ürünün arkasında duran garanti koşullarının kullanıcı memnuniyeti ve asansör pazarının vazgeçilmezleri olduklarını biliyoruz. Bu stratejiye göre hareket ediyoruz.

Sektörümüzde sahaya yakın firma olmak fark oluşturuyor. İkili ilişkilerin önemli olduğu sektörümüzde, firma olarak siz pazarlama ağınızı nasıl kurguluyorsunuz?
Yunus Aliş: DELTA olarak sürekli sahada kullanıcılarımızın yanında bulunmaya gayret ediyoruz. Türkiye genelinde bölge satış sorumlusu arkadaşlarımız ve DELTA ürün satış ve teknik destek noktası olarak 18 tane partnerimiz bulunmaktadır. Tüm partnerlerimiz erişim olarak bütün coğrafyamızın kolayca ulaşabileceği merkez lokasyonlarda bulunmaktadır. Asansör sektöründeki kullanıcılarımız istediği an, ihtiyacı olan VFD-ED asansör sürücüsünü 30 kW’lık ürün dahil tedarik edebilmekte ve teknik destek talebinde bulunabilmektedir.

Pandemi gölgesinde geçen 2020 yılını firmanız ve sektörümüz açısından değerlendirebilir misiniz?
Yunus Aliş: Dünya, Covid-19 virüsünün Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel pandemi olarak ilan edilmesinden bu yana hem sağlık, hem de ekonomik riskin derinleşmemesi için bütün gücüyle mücadele veriyor. Krizin ilk etapta Çin’de daha sonra İtalya ve bazı Avrupa ülkelerinde patlak vermesi, asansör sektöründeki birçok uluslararası alıcının da rotasını daha az riskli görülen Türkiye’ye çevirmelerine sebep olmuştur.

Temmuz ayında yukarı yönlü tırmanış gösteren ihracat rakamlarının bunun göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca pandemi sürecinde ortaya çıkan yeni sektörler, firmaların Performans Değerlendirme Sistemlerine yönelik çalışmalar başlatmaları, Verimlilik ve Entegre Üretim konuları bizim için pazar payını arttıran etmenler olmuştur.

2021 yılı hedef plan ve beklentileriniz nelerdir?
Yunus Aliş: DELTA olarak kullanıcılarımıza her zaman çözüm odaklı yaklaşım ile en uygun ürünü tavsiye ediyoruz ve bu üründen en büyük faydayı almasını sağlamaya çalışıyoruz. Kısa vadede DELTA Electronics markasını pazara daha iyi anlatmayı ve pandeminin sona ermesiyle birlikte pazardaki kullanıcı kitlemizle buluşup bölgesel konferanslar ve eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz.

VFD-ED serisi asansör sürücümüz bu bağlamda çok donanımlı bir sürücü, Türkiye pazarı için oldukça rekabetçi ve aranan bir ürün... Sektördeki paydaşlarımıza hem markamızı hem de VFD-ED Asansör sürücümüzün özelliklerini en iyi şekilde aktarmayı ve sürücü başta olmak üzere güç kaynağı, enkoder ve diğer ürünlerimizi de kullanıcılarımız ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerilerinizi aktarır mısınız?
Ali Naim Küçük: Artan rekabet koşulları asansör sektörünü tamamen “fiyat odaklı” ve ”yüksek performanslı” çözümler üreten bir segmentasyona mecbur bırakmış durumdadır. Bizler, DELTA olarak pazara sunduğumuz ürünlerle kullanıcılarımıza en yüksek performanslı çözümleri, emsallerine oranla daha makul bir fiyat seviyesiyle ulaştırmayı hedefliyoruz. Şu an AR-GE faaliyetleri devam eden yeni nesil ürünlerimizle 2021 yılında bu yaklaşımımızı daha da pekiştireceğimize inanıyorum.

Eklemek istedikleriniz?
Ali Naim Küçük: Bizlere bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür eder, sektörün tüm paydaşlarına başarılar ve mutluluklar dileriz.

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/q3Ju1cUK4S https://t.co/EEiA3WQDO3
https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter