Mustafa Duman: "Pandemi sürecinde basında yer alan haberlerde birçok asansör kullanıcısının peçete, kürdan, çakmak gibi araçlar ile asansör kullanımını gerçekleştirdiğini ve bazı firmalarında önlem olarak pedallı sistemler geliştirdiğini gördük. Bu aşamada Ar-Ge ekibimiz ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda covid-19 önlemleri kapsamında 'Voicebox' sesli komut asansör kitini geliştirdik, geliştirdiğimiz bu kit ile asansörlere teması sıfıra indirerek hem bireylerin sağlığını hem de virüsün yayılma hızını azaltmayı hedef aldık."

Xenon Smart, akıllı ev ve yaşam alanları sektöründe faaliyet gösteren, projelere uygun yenilikçi çözümler üreten bir firma. Üretmiş olduğu ürünlerin Ar-Ge, üretim ve yazılım aşamasına kadar olan tüm süreçte müşteri ihtiyaçlarına odaklanarak gerçekleşiyor. Akıllı ev ve yaşam sektöründe birçok büyük projelere imza atarak sektörün öncü ve yön veren firmaları arasında yer alan Xenon Smart Türkiye’de olduğu kadar yurt dışı pazarında katıldığı fuarlarda, gerçekleştirdiği projelerde Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etme gayreti içerisinde. Xenon Smart firma yetkilisi Mustafa Duman ile covid-19 önlemleri kapsamında geliştirdikleri 'Voicebox' sesli komut asansör kitini konuştuk.

Voicebox projesine başlama süreciniz nasıl gelişti? Neden asansör alanına yöneldiniz?
Asansörler hizmet yapıları itibariyle temas halinde olduğumuz, bireylerin günlük hayatlarında birçok nedenden ötürü kullanım mecburiyeti olan araçlardandır. Kullanım esnasında butonlar ile çağırılıp yine kabin içerisinde bulunan butonlar ile katlar arası seyahat halinde olunduğundan dolayı kullanım esnasında yüzlerce insanın temas ettiği alanlara temas etmek zorundayız.

Pandemi sürecinde basında yer alan haberlerde birçok asansör kullanıcısının peçete, kürdan, çakmak gibi araçlar ile asansör kullanımını gerçekleştirdiğini ve bazı firmalarında önlem olarak pedallı sistemler geliştirdiğini gördük.

Bu aşamada Ar-Ge ekibimiz ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sonucunda covid-19 önlemleri kapsamında Voicebox sesli komut asansör kitini geliştirdik, geliştirdiğimiz bu kit ile asansörlere teması sıfıra indirerek hem bireylerin sağlığını hem de virüsün yayılma hızını azaltmayı hedef aldık.

Voicebox toplumun tüm kitlesine erişebilmektedir, kontrolü tamamıyla sesle komut edildiği için engelsiz yaşamı da destekleyebilmektedir.

Proje için kaç kişilik bir ekiple çalıştınız ve ne kadar sürede tamamlandı?
Projeyi 4 ay gibi bir sürede tamamlayarak, Ar-Ge, yazılım ve teknik ekiplerimizin çalışmaları sonucu endüstriyel ürün haline getirdik.

Ürünün yazılım alt yapısından ve teknik özelliklerden bahseder misiniz?
Bilişim Vadisinde bulunan tamamı Ar-Ge ekibimiz ve yazılım mühendislerimiz tarafından yerli istihdam kaynağı ile geliştirilmiştir.

Ürün tamamıyla çevrimdışı çalışmaktadır. Kabin içerisine yerleştirdiğimiz bir mikrofon yardımıyla kabin üzerinde bulunan sesli komut kitine (Voicebox) gönderdiğimiz sesli komutlar ile çalışmaktadır. Ayrıca duraklara yerleştirdiğimiz sensörler vasıtasıyla bulunduğumuz kata asansörleri temassız bir şekilde çağırabilmekteyiz.

Sesi yazıya çeviren teknoloji ile tamamıyla Türkçe dil yapısına uygun olarak geliştirilmiştir, bu sayede kabin içerisinde “Asansör ikinci kat” veya “ Asansör kat iki” gibi farklı komutları algılayabilmektedir.

Voicebox 30 dakika gibi kısa bir sürede tüm asansör tiplerine kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Asansör kullanıcısı açısından baktığınızda, insanlara nasıl bir kolaylık sağlayacak?
Gelişim ve üretim sürecinde bahsettiğimiz gibi Voicebox asansör kullanımında teması sıfıra indirebilmektedir ayrıca toplumun tüm kitlesine erişebildiği için engelsiz yaşamı da desteklemektedir.

Konfor ve kullanım kolaylığı açısından incelemek gerekirse günlük hayatımızda ses tanıma işlemi ile birçok işlemi yapabiliyoruz, örnek vermek gerekirse bankaların, çağrı merkezlerinin ses tanım özelliği ile ne yapmak istediğimizi komut ederek kısaca birçok işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

Teknolojik olarak ele almak gerekirse, cep telefonları ile eskiden saatlerce uğraştığımız veya bir noktadan başka noktaya giderek hallettiğimiz eskisine göre daha kısa sürede gerçekleştirdiğimiz işleri cep telefonu ile daha hızlı ve daha az zahmetle gerçekleştirebiliyoruz kısacası kullanım alışkanlıklarımız her geçen gün değişmekte ve gelişmektedir, Voicebox ile bireylerin asansör kullanım alışkanlıklarını değişeceğini, gelişeceğini ve daha konforlu bir hale geleceğini kullanıcıların geri dönüşleri sayesinde gördük.

Voicebox bir başlangıç olarak düşünürsek, devamında bu alandaki gelişmeyi neler takip edecek? Asansör ve yürüyen merdiven alanında başka projeleriniz var mı?
Firmamız yapay zekâ ve nesnelerin interneti alanından projeler geliştiren aynı zamanda geliştirdiği projeleri satılabilir hale getirerek kullanıcılar ile buluşturan bir firmadır, ihtiyaç halinde asansör ve yürüyen merdiven alanlarında yeni projelerde geliştirebilir.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/JhlvuQDSRf https://t.co/cGX1Z3tYxU
Derginiz yolda...Sağlıkla okumanız dileğiyle... https://t.co/e8PJ5Gexzf https://t.co/whrFFhYY5C
den/dan Instagram
asansorvizyondergisi https://t.co/f5GeBz3Adp . . . . . . . #asansörvizyondergisi #asansor #asansör #lift… https://t.co/5sVVWPcm8Z
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter