KAMU VE ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI YERLİ ÜRÜN KULLANIRSA “YERLİLİK” SORUNU ÇÖZÜLÜR

Cezeri Mekanik Asansör Genel Müdürü Mehmet Şah Beyhan: "Kullandığımız yerli ürünler bugün itibariyle hem kalite hem servis hem de  garanti güvencesi ile ithal ürünlerden aşağı sayılmaz hatta nakliye ve ulaşım konusunda yerli ürünler daha avantajlı bir konuma gelmiştir."

2010 yılından bu yana asansör sektöründe montaj hizmeti veren Cezeri Mekanik Asansör Genel Müdürü Mehmet Şah Beyhan, kentsel dönüşüm ve modernizasyon çalışmalarının sektörün tüm aktörlerine olduğu gibi montaj firmalarına da olumlu etkisinin olduğunu ancak bu etkinin yetersiz olduğunu söyledi. Mehmet Şah Beyhan, kentsel dönüşüm çalışmalarının yeterli düzeyde gerçekleşmediğini kaydetti.

“Türkiye’de insanlar muayene kuruluşları tarafından incelenip eksikleri tespit edildikten sonra ‘kırmızı etiket’ alan asansöre binip, hiçbir şey yokmuş gibi kullanabiliyorlar. Bu konuda da belediyeler üzerlerine düşen görevi yerine getirmiyor, maalesef. Bu da sektörümüzün gelişimi ve güvenli asansör tesisinin önünde bir engel olarak krşımıza çıkıyor.” diyen Cezeri Mekanik Asansör Genel Müdürü Mehmet Şah Beyhan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un inşaat malzemelerinde yüzde 100 yerlilik için çalışma başlatıldığı açıklaması ile ilgli olarak: “Bakanlığın söylemleri ile eylemleri arasında çelişki var, Bakanlık eğer yerlilikten yana tavır almış olsaydı İstanbul Havaalanı’nda yerli asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen yollar kullanılacaktı. Eğer Bakanlık, ‘MEGA PROJELERDE’ yerli ürünleri gözardı ederse, ağırlığını kullanmaktan sakınırsa bizim yerlilik hikayemiz başka bahara kalır. Tüm bakanlıklar, belediyeler, proje çizim firmaları, müteaahitlik firmaları, STK ve Sanayi Odaları yerli ürün kullanımı yaymalıdır.“ dedi.

“Kullandığımız yerli ürünler bugün itibariyle hem kalite hem servis hem de garanti güvencesi ile ithal ürünlerden aşağı sayılmaz hatta nakliye ve ulaşım konusunda yerli ürünler daha avantajlı bir konuma gelmiştir.” diyen Mehmet Şah Beyhan sözlerine şööyle devam etti: “Yapılması gereken tek bir şey var. O da yukarıda belirtiğim gibi Türkiye’deki kurum, kuruluş, belediye, üniversite ve odaların yerli ürün tercihi yapması ve yerli ürün kullanımının teşvik edilmesidir. Samimiyet olmadan asla başarı da olmayacaktır. Bu sebeple herkes elini taşın altına koymalıdır.

Bakanlık tarafından kurulan bir alt birim olmalı ve çalışmalar bu birim tarafından yürütülmedir. Yerli ürün kullanan firmalara ekstra kolaylıklar sağlanmalı, teşvik ve ödüller olmalı. Küresel piyasalardaki daralma aynı zamanda bir fırsata dönüştürülebilir. Yerli ürünler küresel pazarda güçlü bir şekilde yer alabilir.
Yerli ürünler ithal ürünlerle yarışabilecek seviyededir. Türkiye’deki kamu ve özel sektör kuruluşları yerli ürün kullanırsa “yerlilik” sorunu çözülür.

Yabancı firmalar bugün Türkiye’nin en ücra köşesinde bile bakım, onarım ve servis hizmeti verebiliyor. Küresel sermayeli bu firmaların hamleleri bizim gibi küçük montaj-bakım-onarım firmalarını öldürmektedir. Buna bir sınırlama getirilmeli veya havuz sistemi uygulamasına geçilebilir.

Yabancı ‘X’ firması gelip İstanbul’da bir ofis açıp tüm Türkiye’ye servis ve montaj hizmeti veriyor. Fakat benim firmam Siirt’ten Ankara’ya servis veremiyor. Bunlar konuşulup yaşanan sorunlar mantık çerçevesinde, yerli firmaları destekleyecek şekilde çözüme kavuşturulmalıdır.

Kamu otoritesi, meslek örgütleri, üretici ve uygulayıcı firmalara düşen sorumluluk; yerli ürün kullanmaları ve teşvik etmeleri gerekmektedir. Her vatandaşın bu konuda duyarlı olması gerekir. En başta devlet kurum ve kuruşları yerli ürün kullanmalıdır. Yerli ürün üreten ve kullanan firmaların desteklenmesi gerekmektedir.”

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Salı, 27 October 2020 16:25
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/q3Ju1cUK4S https://t.co/EEiA3WQDO3
https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter