Özinan Asansör, 1979 yılında Seyfettin Özinan tarafından kuruldu. Montaj, bakım ve revizyon alanlarında faaliyet sürdürmek amacıyla kurulan firma, 2012 yılında  faaliyetlerine seri üretimi de eklemek için 7000 metrekare kapalı alanda imalat  yatırımları gerçekleştirdi. Mesleki bilgi ve tecrübesi ile imalat alanındaki yatırımlarını birleştirerek  bölgesinde, iç pazarda ve dış pazarda kendisine  iyi bir yer edinmeyi başaran Özinan Asansör, her geçen gün pazar payını arttırıyor. İç ve dış pazarda paket asansör sistemleri olarak insan ve yük asansörleri satışı yapan Özinan Asansör'ün Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özinan, "Satış-pazarlama alanındaki faaliyetlerimiz arasında çeşitli asansör ürünlerinde distribütörlükler ve komponent satışları da var. Ayrıca firmamız montaj alanındaki tecrübelerini kullanarak özellikle bölgesel büyük projelerde kendi imalatı olan ürünlerle montaj çalışmalarında da yer alıyor." dedi.

Özinan Asansör, 1979 yılında Seyfettin Özinan tarafından kuruldu. Montaj, bakım ve revizyon alanlarında faaliyet sürdürmek amacıyla kurulan firma, 2012 yılında faaliyetlerine seri üretimi de eklemek için 7000 metrekare kapalı alanda imalat yatırımları gerçekleştirdi. Mesleki bilgi ve tecrübesi ile imalat alanındaki yatırımlarını birleştirerek bölgesinde, iç pazarda ve dış pazarda kendisine iyi bir yer edinmeyi başaran Özinan Asansör, her geçen gün pazar payını arttırıyor.

İç ve dış pazarda paket asansör sistemleri olarak insan ve yük asansörleri satışı yapan Özinan Asansör'ün Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özinan, "Satış-pazarlama alanındaki faaliyetlerimiz arasında çeşitli asansör ürünlerinde distribütörlükler ve komponent satışları da var. Ayrıca firmamız montaj alanındaki tecrübelerini kullanarak özellikle bölgesel büyük projelerde kendi imalatı olan ürünlerle montaj çalışmalarında da yer alıyor." dedi.

Özinan Asansör’ün rekabetçi avantajlarını sorduğumuz Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özinan sorumuzu; “Özellikle paket asansör sistemleri imalatında montaj kökenli, montajı bilen bir firma olmamızın rekabetçi avantajlarını görmekteyiz. Yaptığımız imalat, ister parça malzeme olsun ister kapalı asansör sitemi olsun öncelikle şantiyede montaj personeline sorun çıkarmayacak tam aksine işini kolaylaştıracak şekilde dizayn edilir, tasarlanır ve projelendirilir. Yaptığımız işte ana fikir ve bakış açısı budur. Ben inanıyorum ki bu bakış açısı bize ciddi rekabet avantajı sağlamaktadır.” şeklinde cevapladı.

Üretim tesislerinin özellikle ihracat yaptıkları ülkelere giden karayolu üzerinde yer aldığını ifade eden Serdar Özinan, 7000 metrekare kapalı alanda, 62 personel ile faaliyet gösterdiklerini söyledi. “Günümüz teknolojilerine ayak uydurmuş sürekli gelişen ve yenilenen bir makine parkuruna sahibiz. Bir sanayici olarak bu alanda yatırımın hiç durmayacağının bilincinde ve inancındayım.” dedi.

Serdar Özinan, “Değişen ve daralan iç pazar dinamiklerine bir önlem olarak 2015 yılından itibaren ihracata ağırlık vermiş bulunmaktayız. Sürekli artan ihracat rakamlarımız bize hem ülke ekonomisine katkı sağlamaya hem de sektörümüzde sağlam bir şekilde ayakta durmaya imkan sağlamıştır.” diyerek, üretimlerinin ihracat ve iç pazar satış dağılımını %50 yurt dışı, %50’si yurtiçi olarak kaydetti.

Hali hazırdaki ihracatlarının, yoğunluklu olarak üç ülkeye yapıldığını da aktaran Serdar Özinan; “Hedefimiz ise mevcut ülkelerde ihracat pazar payımızı artırarak yeni ülkeleri ihracat portföyümüze eklemektir. Bu hedefe ulaşmak için çalışmalar yürütmekteyiz.” dedi.

“Kendi markamız ile kat ve kabin mekanizması üretiminde son dönemeçteyiz”
Mevcut makine parkurları ile şu anda bir paket asansör için gerekli olan kumanda panosundan kabine kadar birçok ürünü tesislerinde ürettiklerini belirten Serdar Özinan, “Kendi markamız ile kat ve kabin mekanizması üretiminde son dönemeçteyiz. Çok yakında ürünümüzün lansmanını planlamaktayız.” dedi.

Türkiye’de hız kazanan kentsel dönüşüm projelerinin asansör sektörüne etkisi ile ilgili olarak da projelerin sektöre canlılık getireceği inancında olduklarını ifade eden Serdar Özinan, kentsel dönüşüm projelerinin ve projelerde yerli üretim tercih edilmesini, “Böyle bir resesyon döneminde doğru bir hamle olarak görüyoruz.” diye yorumladı.

Serdar Özinan, Türkiye İMSAD’dan yapılan “Ürünlerimizin kalitesi ve ihracat performanslarımız Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin gücünü yansıtıyor. Dış Ticaret Endeks raporlarımızda gösteriyor ki ‘Made in Turkey’ algısı henüz iç pazarda hak ettiği değeri göremiyor. İç pazarda da yerli malzemeye duyulan güvenin artması gerekiyor.” açıklamasına katılmadığını kaydederek şöyle konuştu; “Özellikle bizim sektörümüzde ‘Made in Turkey’ algısı iç pazardan çok dış pazarda ciddi imaj kaybına uğramış durumda. Bu konuda acil önlem alınmalıdır. Birçok dış pazar ziyaretinde ‘Türk asansörü’ denildiğinde insanların ilgisiz ve tepkili olduklarına şahit oldum. Bunu biraz açacak olursak Türkiye’de şu anda hiçbir denetleme olmaksızın bir ofisi olan asansörcü oturduğu yerden asansör toplayarak ‘Ben paket asansör satıyorum’ diyebiliyor. Bu alanda hiçbir yatırımı olmayan, mesleki bilgisi olmayan biri, toplama bir şekilde; test edilmemiş projelendirilmemiş, birbirine uyumlu bile olmayan komponentleri bir araya getirip ‘paket asansör’ diye satıyor. Türk asansör sektörü özellikle bazı ülkelerde ciddi imaj zedelenmesi yaşamış durumda. Bunun önüne geçilemez ve bir önlem alınmaz ise sektör özellikle dış pazarda telafisi mümkün olmayan zararlar görecektir.” dedi.

Son söz olarak, “Kamu işlerinde ve kapsamlı projelerde yabancı markaların tercih edilmesi” konusuna değinen Serdar Özinan, “Devletimizin yetkili mercileri tarafından yerli imalatın desteklenmesi ve yerli malına yönelmek ile ilgili sürekli kararlar alınmakta ve beyanatlar verilmektedir. Kesinlikle bunlar planlanması ve gerçekleşmesi gereken halis niyetlerdir. Fakat devletimizin hayata geçirmeye çalıştığı bu politika ile sahada yaşananlar farklılık göstererek bu politikanın tam tersi bir durum yaşanmaktadır. Özellikle hâlihazırda devam eden bazı projelerde şartnamelere bazı maddeler eklenerek yabancı asansör markaları müteahhitlere dayatılmaktadır. Bu konunun hızlı bir şekilde derneklerimiz ve federasyon aracılığı ile yetkili mercilere etkili bir biçimde anlatılması gerekmektedir. Zaten daralan sektör pazarı bu yöntemle yabancı firmalara dağıtılmaktadır.” dedi.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter