ASFED. İtfaiye Erlerine ‘Asansörde Kurtarma’ Eğitimi Veriyor

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), Türkiye genelinde itfaiye erlerine “Asansörde Kurtarma Eğitimi” veriyor. İlkine 12 Mart 2018 tarihinde Ankara’da başlanan eğitim, Türkiye genelinde ASFED’e bağlı üye derneklerin illerinde de gerçekleştirilmesinin ardından tamamlanacak.  

  

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir projeye imza atarak, itfaiye erlerine “Asansörde Kurtarma Eğitimi” vermeye başladı. Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan eğitimlerin ilki 12 Mart 2018 tarihinde Ankara’da yapıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapan 150 itfaiye erine verilen eğitim altı gün sürdü. Eğitimde itfaiye erlerine; yangın, acil durum, arıza ve benzeri durumlarda asansörde kalanların nasıl kurtarılacağına dair uzman kişilerce sunumlar yapıldı.

 

12 Mart 2018’de başlayan eğitim 6 gruba ayrılan katılımcılar ile toplam altı gün sürdü. Eğitimler, Asansör Sanayicileri Federasyonu’na (ASFED) bağlı 13 dernek bünyesinde, konusunda uzman pek çok mühendis, montaj ustası ve teknik personelin görüşleri ile uzun süren bir çalışmanın sonucunda hazırlandı. Ankara Temelli’deki Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Merih Asansör’ün 35 metrelik asansör kulesinde, olası kaza canlandırmaları yapılarak asansörün içindekilere zarar vermeden nasıl güvenli bir şekilde operasyon düzenlenebileceği, asansörün çalışma mantığı, güvenlik sistemleri ve aslında çok basit bilgilerle nasıl kurtarma çalışmaları yapılabileceği anlatıldı.

 

Eğitim Programının ilkinde düzenlenen açılış merasimi, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Eğitime ev sahipliği de yapan ASFED Başkanı Yusuf Atik, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Federasyon olarak asansörün doğru kullanımı, bakım ve periyodik muayenelerinin zamanında ve ehil kişilerce yapılmasının önemine dikkat çekmek istiyoruz. Bu konuda halkımızı bilinçlendirmeliyiz. Biz bu bilinçlendirme çalışmasına öncelikle itfaiye erlerimizle başlamak istedik. Bir yangın, bir kaza ya da bir ihbar doğrultusunda olay yerine ilk müdahaleyi onlar yapıyor. Ve görüyoruz ki; kurtarma çalışmaları aslında çok basit bilgilerin noksanlığı yüzünden kötü sonuçlara yol açabiliyor. Biz bu eğitimlerle asansör kazalarının aslında küçük bilgilerle nasıl önlenebileceği göstermek istiyoruz. Unutulmamalı ki çok basit bilgiler hayat kurtarır.”

 

ASFED Müdürü Gülay Pala ise yaptığı konuşmada “Bugün burada olmamızın nedeni, uzun zamandır gerçekleştirmeyi planladığımız itfaiyecilerimiz için asansör kurtarma eğitiminin  Federasyonumuz ve Ankara Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı’nın işbirliğinde başlatılmasıdır. Ülkemizde özellikle büyükşehirlerde inşaat sektöründeki gelişmeler paralelinde dikey yapılaşmanın yoğunluk kazandığı bilinen bir gerçektir. Dikey yapılaşma ile birlikte asansörler işyerleri ve konutlar için vazgeçilmez hale gelmektedir. Asansörler bu ortamda yaşayanlar için büyük konfor ve rahatlık sunmakla birlikte herhangi yangın arıza veya çeşitli doğal afetler neticesinde istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır. Asansörlerin kapılarının kırılarak insanların kurtarılması halinde hem asansördeki kişinin, hem de itfaiyecinin canı tehlikeye atılmış olmaktadır. Bu gibi durumlarda asansörlerde kalanların kurtarılması sırasında can güvenliği, kabin içindekilerin sağlıklı bir şekilde tahliyesi ön planda olmakla birlikte, asansör veya benzeri ekipmanlara zarar verilmemesi de mal güvenliği açısından önemlidir. ASFED olarak asansörlerden yapılacak kurtarma işlemleri sırasında görev alan kişi ya da ekiplerin eğitilmesi amacıyla Türkiye genelinde bir çalışma yapılması kararlaştırılmış, pilot uygulama olarak da Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığımız ile başlatılmasının uygunluğuna karar verilmiştir.

 

İtfaiye Daire Başkanlığı yetkililerimizle yapılan görüşmede 25’er kişilik gruplar halinde yapılacak eğitimlerimiz 6 grup olarak belirlenmiş olup, bu eğitimler toplam altı gün içerisinde gerçekleştirilecektir. Federasyon olarak can ve mal güvenliği açısından önemli olduğuna inandığımız bu eğitimimizin başarılı geçmesini temenni eder, bu işbirliği imkanını sağlayan İtfaiye Daire Başkanlığı yetkililerimize ve katılımcılara teşekkür ederim” dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından Güvercinlik Şehit Hasan Gülhan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Alan Şefi ve Asansör Eğitmeni Ergin Hiçyılmaz konu ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Hidrolik, makine daireli ve makine dairesiz asansörlerde kalan kişilerin kurtarılması Ergin Hiçyılmaz tarafından hazırlanan sunumlar ile katılımcılara anlatıldı. Sunumların ardından ASO 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan Merkezi Test ve Sertifikalandırma Merkezi’ne gidilerek burada yer alan kuyularda uygulamalı olarak itfaiye erlerine konu hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Eğitimin ardından ise tüm katılımcılara sertifikaları verildi.    

 

-Özbekistan’dan gelen itfaiye erleri de eğitim talep etti

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), tarafından itfaiye erlerine verilen “Asansörde Kurtarma Eğitimi”, tesadüfen Özbekistan’dan gelen ve Türkiye’de yangın eğitimi alan Özbekistanlı itfaiye erlerinin de ilgisini çekti. Eğitimden faydalanmak isteyen Özbekli itfaiye erleri, ASFED’e müracaat ederek, aynı eğitimi almak istediklerini ifade ettiler. ASFED Başkanı Yusuf Atik ise Özbekli itfaiye erlerini geri çevirmedi ve onlar için de ayrı bir eğitim planı düzenledi.

 

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter