KONYA’DA Asansör Derneği Kuruldu

‘Konya Asansör ve Yürüyen Merdiven İşletmecileri Derneği’ kuruldu. Kurulan derneği daha yakından tanımak ve hedeflerini öğrenmek adına Dernek Başkanı D. Ali Çatal’dan bilgi aldık.

Konya Asansör ve Yürüyen Merdiven İşletmecileri Derneği’nin firmalar ile bina yöneticileri, müteahhitler, A tipi muayene kuruluşları, belediyeler vb. gibi kurum ve kuruluşlar arasında köprü olacağını kaydeden D. Ali Çatal, kişi, kurum veya kuruluş gözetmeksizin sorun çözmeyi hedeflediklerini söyledi.

Dernek faaliyet alanları içerisinde; asansör firmalarının, asansör kontrolü, kabulü, yani kısacası asansör tescili esnasında yaşadığı sorunlardan bürokratik engellere kadar birçok alanda firmaların sesi olmayı amaçladıklarını aktaran Çatal şöyle konuştu; “ Önümüzde hayli uzun ve zorlu bir süreç olduğunun farkındayız, bu süreçte yönetim kurulumuza, derneğimize üye olan firma ve şahıslara çok iş düşüyor. Her bireyin üzerine düşeni yapacağı kanaatindeyiz. Konya, asansör sektöründe Türkiye’nin en gelişmiş ve tedariki en hızlı olan şehirleri arasında yer almakta. Sanayileşmenin bariz olarak görüldüğü Konya ilimizde, sektörümüz listenin ilk sıralarında yer almaktadır. Bu nedenle sektörümüzün bir sivil toplum kuruluşu olarak derneğimiz de elinden gelenin en iyisini yapmak için çalışacaktır.

 

Mart ayı içerisinde kurulan derneğimiz faaliyetleri kapsamında ilk olarak, asansör sektörüne yönelik mesleki yeterlilik belgesi temini konusunda adım atmakta. Yapılan görüşmeler neticesinde dernek öncülüğünde Konya ili içerisinde bir eğitim programı ve sınav düzenletilecektir. Belge almak isteyen kişilerin ön başvuru için tarafımıza; isim, soy isim, telefon numarası ve mail adreslerini göndermelerini rica ediyoruz. Ön başvuru neticesinde eğitim tarihleri belirlenecek, ilgililere kısa mesaj ve mail yolu ile bilgi verilecektir.

 

Dernek olarak amacımız; piyasada kaybetmiş olduğumuz değeri tekrar geri kazanmak olacaktır. Sektörümüz; müteahhitler, A tipi muayene kuruluşları, belediyeler, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı ve hatta bina yöneticileri karşısında son yıllarda ciddi anlamda değer kaybetti. Bu sıkıntının maalesef yine sektör mensuplarımız tarafından yaratıldığını düşünmekteyiz. Önümüze konulan her engeli kaldırmak yerine etrafından başımız önde dolaşmayı tercih ediyoruz. Buna bir son vermemiz gerekmekte. Bakın çok sevdiğim bir hikaye var ve sizinle buradan bu hikayeyi paylaşmak isterim: Kral sarayının girişine kocaman bir taş koydurmuş gelenlerin tepkisini ölçmek için. Her gelen misafir, taşın etrafından dolanıp söyleniyormuş. ‘Koskoca kral, kendi yolunu temizletmez mi?’ diyerek. En son bir işçinin saraya yolu düşmüş ve o kocaman taşı zorlanarak yoldan çekmiş. Tam yoluna devam edecekmiş ki taşın kaldırıldığı yerde bir kese altın ve bir not görmüş. Not kraldanmış ve şöyle yazıyormuş; ‘Bu kesedeki altınlar taşı buradan kaldıranındır’.

 

Yani anlatmak istediğim engellerimiz ne kadar büyük olursa olsun artık birilerinin taşı yerinden oynatması gerekmekte. Bunun için de el birliğine ve güç birliğine ihtiyacımız var. Sektörümüzde kıyasıya bir rekabet ortamı var. Ben diyorum ki önce birlik olmayı öğrenelim rekabetimizi sonraya saklayalım. Dernek politikamız öncelikle birleştirici olmaktır.”

 

  1. Ali Çatal Kimdir?

1987 yılı Konya doğumlu. İlk, orta, lise ve üniversite hayatının tamamı Konya’da geçti. Eğitim hayatı sonunda askerlik görevini tamamlayıp Konya’da özel bir asansör firmasında idare bölümünde işe başladı. 8 yıl boyunca asansör sektöründe aynı firmada çalışarak ihale, TOKİ takip, belgelendirme, malzeme temini, montaj, bakım vb. kısacası sektörün tüm alanlarında fiilen bulundu ve tecrübe edindi. 8 yılda edinmiş olduğu tecrübesini, 2015 yılı itibari ile asansör firmalarına danışmanlık hizmetleri aktarımı için kurduğu Öz Tasarım Asansör Mühendislik Hizmetleri LDT. ŞTİ. adı altında birleştirdi. 2018 yılı Mart ayı itibari ile de Konya Asansör ve Yürüyen Merdiven İşletmecileri Derneği’ni kurarak buradan sivil toplum kuruluşu faaliyetlerine başladı.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter