Son yıllarda Türkiye’de ve bölgemizde faaliyet gösteren, yasal mevzuatlara uygun çalışmayan asansör firma sayısında artış olduğu malumunuzdur. Bu firmaların asansör tesisi ve aylık periyodik bakım hizmetleri yaparak haksız kazanç sağlamaları, yasal mevzuatlara uygun çalışan üye firmalarımızı zor duruma sokarak, büyük zararlara uğratmaktadırlar.

Mert Öğüşlü -EAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı

 Son yıllarda Türkiye’de ve bölgemizde faaliyet gösteren, yasal mevzuatlara uygun çalışmayan asansör firma sayısında artış olduğu malumunuzdur. Bu firmaların asansör tesisi ve aylık periyodik bakım hizmetleri yaparak haksız kazanç sağlamaları, yasal mevzuatlara uygun çalışan üye firmalarımızı zor duruma sokarak, büyük zararlara uğratmaktadırlar.

 

Bildiğiniz gibi, firmalarımız asansörlerin tasarımından, imalatından, projesinden, bakımından, montajından, işletme ruhsatından ve piyasaya sürülmesinden sorumlu olan, bu ürüne adını, ticari markasını veya ayırt edici işaretini koyan Yönetmeliklerin, Standartların gereklerini yerine getirmek durumundadırlar.

 

Son yıllarda Türkiye’de ve bölgemizde faaliyet gösteren, yasal mevzuatlara uygun çalışmayan asansör firma sayısında artış olduğu malumunuzdur. Bu firmaların asansör tesisi ve aylık periyodik bakım hizmetleri yaparak haksız kazanç sağlamaları, yasal mevzuatlara uygun çalışan üye firmalarımızı zor duruma sokarak, büyük zararlara uğratmaktadırlar. Bu bağlamda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Piyasa Denetimi ve Gözetimi konusunda ivedilikle denetim çalışmalarına hız kazandırması ve cezai yaptırımların uygulanması konusunda etkili olması gerektiğine ve sektörümüzün yaşadığı sıkıntıların giderilmesi yolunda, Bakanlık yetkililerine ve ilgili tüm kuruluşlara büyük görevler düştüğüne inanmaktayız. Bizim gibi sektörel derneklerin misyon, vizyon ve değerleri doğrultusunda sektörün gelişmesinde, sorunların çözümü ve kamuoyunda etkinliğinin arttırılması gibi önemli görevleri vardır. Dernekler, sektördeki firmaların çıkarlarını koruma ve gözetme amaçlı kurulsa dahi, insanlar örgütlü çalışmanın gereğine pek inanmamaktadır. Bu nedenlerden ötürü derneklere yeterli bir katkı sağlanmıyor veya sağlayamıyorlar. Bu katkı maddi anlamda değil, bilgi birikimi ve dernek içerisinde etkin bir şekilde görev alma anlamındadır. Görev alan yöneticilerde son derece aktif olsalar bile, üyeler destek vermediği sürece derneğin program ve amaçlarını gerçekleştirebilmesi mümkün olmamaktadır.

 

Bu bağlamda, EAYSAD Yönetim Kurulumuzun büyük özveri ile yapmış olduğu faaliyetlerden bazıları şunlardır; Kamu Kurumları, Belediyeler, Dernekler ve Meslek Odaları ile işbirliği çerçevesinde sorunlarımıza ortak çözümler aramak, İzmir Seyitşanlı Endüstri Meslek Lisesi Elektromekanik Taşıyıcılar Bölümü’nü tercih edip öğrenim gören öğrencilere burs vermek, iki yılda bir düzenlenen INELEX İzmir Asansör Fuarı’na destek olmak, üyelerimize tavsiye niteliğinde hazırladığımız ‘Aylık Bakım ve Malzeme Birim Fiyat Kitapçığı’mızın hazırlanması, üyelerimizin sıkıntıları ve sektör gelişmeleri konusunda eğitim, seminer ve toplantılarla bilgilendirilmelerini sağlamak.

 

İlk olarak 1998 yılında düzenlenen ve EAYSAD derneğimizin desteği ile organize edilen, INELEX Asansör Fuarı, son yıllarda hızla gelişmekte olan asansör ve yan sanayinin potansiyelinin tanıtılması amacıyla sektörden gelen talep üzerine gerçekleştirilen günümüzde ise; uluslararası nitelik kazanmış bir ihtisas fuarıdır. Bu yıl 11’inci kez kapılarını açacak olan INELEX 2018 Asansör Fuarımız, asansör aksamı üretici ve tedarikçilerini, asansör taahhüt firmalarını, müteahhitleri, mimarları, yerel yönetici, bina yöneticisi ve akademisyenleri bir araya getirmekte ve aynı zamanda Türk Asansör sanayi ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışı tanıtımına önemli katkılar sağlamaktadır.

 

Aynı zamanda ‘Fuar Yürütme Kurulu’ tarafından düzenlenen sektörel gelişmelerin ve sorunların masaya yatırılacağı konusunda uzman kişiler tarafından verilecek seminer, panel ve toplantılar ile ziyaretçilerimiz bilgilendirilecektir. 26-28 Nisan 2018 tarihleri arası Türkiye’nin en modern ve en büyük alanı olan fuar İzmir’de gerçekleşecek bu fuarın ülkemiz, sektörümüz, firmalarımız, yabancı katılımcı ve ziyaretçilerimiz için hayırlı olmasını diliyor, tüm yerli ve yabancı imalatçıların, tedarikçilerimizin katılımcı veya ziyaretçi olarak mutlaka teşrif etmelerini bekliyoruz

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter