GENEMEK, YENİ FABRİKASINI GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE AÇTI

Türk Asansör Sektörünün dünyaca tanınmış markalarından Genemek, İstanbul Sancaktepe’deki yeni fabrikasının açılış törenini sektörün önde gelen isimleri ile birlikte 25 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirdi. Programla aynı zamanda GENEMEK’in kuruluşunun 16. yıldönümü de kutlandı.

Türk Asansör Sektörünün dünyaca tanınmış markalarından GENEMEK, İstanbul Sancaktepe’deki yeni fabrikasının açılış törenini sektörün önde gelen isimleri ile birlikte 25 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirdi.

 

1999 yılında kurulan ve asansör sektöründe kat ve kabin panelleri, butonyerler, çağrı butonları, LCD ekran, kayar dijital ve 7 segment göstergeler, kontrollü geçiş sistemleri, hazır tesisat sistemleri gibi birçok yan ürün hizmeti veren Gen Elektromekanik San. Tic. Ltd. Şti. (GENEMEK) 16. kuruluş yıldönümünde açılışını yaptığı 21 bin metrekarelik tesisi ile sektöründe Avrupa’nın en büyüğü, Dünya’nın ise ikinci büyüğü konumuna yükseldi.

 

Üretiminin Yüzde 70’ini 55 ülkeye ihraç eden GENEMEK, açılışını yapmış olduğu fabrikası ile artan ürün talebini daha kolay karşılayabilmeyi ve ürün çeşitliliğini arttırabilmeyi amaçlıyor.

GENEMEK’in Sancaktepe’de bulunan tesisi 13 bin metrekare arazi üzerine kurulu. 21 bin metrekare kullanım alanına sahip olan tesis; üretim alanı, yönetim binası, sosyal tesisler ve otoparklardan oluşuyor.

 

Kurdele kesim töreni sektörün önde gelen isimlerini buluşturdu

Sabah saatlerinde kahvaltı ikramıyla başlayan açılış programında asansör sektöründe faaliyet gösteren yerli yabancı 500’ü aşkın konuk hazır bulundu. Kurdele kesimi öncesi yabancı konuklarına GENEMEK’in üretim tesislerini gezdiren GENEMEK Genel Müdürü Devrim Gecegezer, konukları için detaylı bir sunum yapmayı da unutmadı. Yabancı konukların gezi ve tanıtım turunun ardından geçilen kurdele kesim töreninde ise sektörün önde gelen isimleri bir araya geldi. Kurdele kesimi ile gerçekleştirilen açılış töreninin ardından tüm konuklar üretim ve depolama tesislerini gezerek sunumun yapılacağı ana salona geçti.

 

Gecegezer, GENEMEK’in yol hikayesini anlattı

Konukların ağırlandığı salonda yemek eşliğinde GENEMEK’in tanıtım videosu seyredildikten sonra Devrim Gecegezer GENEMEK’in yol hikayesini anlatmak üzere söz aldı.

 

Sözlerine konuklarını selamlayarak başlayan Gecegezer, yapılan açılış töreni ve etkinlikle GENEMEK’in 16 yıllık yol hikayesini, bugününü, 16 yıl boyunca yaşadıkları dönüm noktalarını ve mevcut ürünleri ile çıkarılması planlanan yeni ürünler hakkındaki bilgileri konukları ile paylaşmayı amaçladıklarını kaydetti.

 

Konuklarına yeni tesileri hakkında bilgi aktaran Gecegezer, 13 bin metrekarelik bir arazi üzerine kurulu olan tesislerinin; üretim alanı, yönetim binası, sosyal tesisleri ve otoparkları ile beraber 21 bin metrekarelik kullanım alanı olan bir yapı oluşturduklarını söyledi. Üretim tesisleri için ‘ender bulunan’ ifadesini kullanan Gecegezer; “Üretim yapabileceğimiz 21 bin metrekarelik ender bulunan tesisimizi, üç farklı rampa ile ulaşılabilen, konfeksiyondan elektroniğe her türlü hafif sanayiye üretim yapılabilek şekilde projelendirdik.” dedi. 

 

"Bazı insanlar vardır, belirli noktalarda sizleri bir adım ileriye taşırlar."

 

Gecegezer; "Nasıl başladık?"

Yola çıkış hikayelerini de konuklarıyla paylaşan Devrim gecegezer konuyla ilgili şöyle konuştu; “Nasıl başladık? 2000’li yıllardı. Ortağım, aynı zamanda okul arkadaşım, can yoldaşım Özgür Bey ile Türkiye’nin en büyük telefon makinası üreten tesisinin Ar-GE bölümünde çalışıyorduk. Çok güzel imkanlarımız vardı. Gerek maddi gerekse çalışma ortamı olarak inanılmaz rahattık. Hani derler ya ‘Ne oldu da başladınız?’ Açık söyleyeyim amiyane tabirle bize rahat battı. Dedik ki; biz performansımızın üst limitlerini zorlayarak daha neler yapabiliriz?

 

Sayın Tansu Şarlak. GENEMEK’in kurulmasına vesile olan beyefendi. Bir gün kendisinden bir telefon aldık. O sıralar biz de düşünüyoruz, ‘Acaba neler yapabiliriz?’ diye. Tansu bey Türkiye’de ilk olarak boy fotosel üretmek istiyordu. 2000’li yıllardan bahsediyoruz. Biliyorsunuz ki o dönemde özel kompanent konusunda tamamen dışa bağımlıyız. Ve o yıllarda Türkiye’de boy fotosel üretimi yok. Bize ‘Tasarlar mısınız?’ dedi. ‘Neden olmasın’ dedik.  Ve bizlerin asansör sektörüne girişi böyle başladı.

 

Kendisi de aramızdalar, Sayın Tansu Şarlak’a çok teşekkür ediyoruz. Bu minik kıvılcımı başlatıp devasa bir yangına sebep oldukları için.

 

-İlk işletme

Tam 16 sene önce bugünlerde ilk işletmemizi kurmak üzere 33 metrekare olan bir dükkan kiraladık. O zamanlar çok kolay değildi işlerimiz. Malumunuz imkanlarımız kısıtlı. Ama tıpkı küçücük bir tohumdan çıkan koca bir çınar gibi şu anda içerisinde bulunduğumuz tesisimizin tohumları da o 33 metrekarelik ilk işletmemizde atıldı.

-İlk siftah

Sayın Levent Özbelli, Prokont. İlk sipariş aldığımız firmadır. Yani ilk siftahı yaptığımız firma. 7 adet kayan dijital, 28 dolardan. O günü hala çok net hatırlıyorum. Bu kazandığımız ilk parayı 33 metrekarelik dükkanımızı üretim alanı ve yönetim ofisi olarak bölmek için kullanmıştık.

 

-İlk ihracat

Yıllar içerisinde ürünlerimizin popülerliği artmaya başladı ve ilk ihracatımızı Alman Weber Liftechnic firmasına yaptık.

 

Gen Elektromekanik adı elektrik ile elektronik ve mekanik olarak birbirinden  mamül olan ürünleri üretmesi için var. Biz ilk kurulduğumuz yıllarda elektronik olarak çok iyi üretim yapmaya başladık. Ama sıkıntımız, yaptığımız tüm elektronik üretimlerin başkaları tarafından yapılan mekanik aksamlara tabi olması idi. Bu sebeple de mekanik aksamlara göre üretmek zorunda kalıyorduk.

 

Yine o dönemlerde ThysennKrupp’un Türkiye’de elektronik ve mekanik olarak hazır sistem üretebilecek bir tedarikçi arayışı vardı. Ancak takdir edersiniz ki ürettiğiniz elektronik ürünü mekanik aksamla birlikte bir bütün haline getirmek ve entegre üretim yapmak ise ciddi maliyetli bir iş. Bu tarz bir üretimi gerçekleştirebilmek için ciddi bir finansman ve ciddi bir sipariş gerekir.

 

Şu anda Tüm Asansör Sanayiciler ve İşadamları Derneği Başkanlığı görevini başarı ile sürdüren ve Fabre Asansör’ün sahibi Sayın Ahmet Fikret Gökhan eksik olmasın, bizlere güvenerek o dönemde gereken siparişi ve finansı bir hamlede sağladı. Biz bu şekilde elektronik üretimimizi metal üretimimiz ile buluşturduk. Kendisine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

TASİAD Başkanı Ahmet Fikret Gökhan

Tüm Asansör Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Fikret Gökhan da programda söz alarak, göstermiş olduğu kadirşinaslık ve konuşmasındaki nazik sözleri dolayısla GENEMEK Genel Müdürü Devrim Gecegezer’e teşekkür etti.

 

GENEMEK kurucularına ve çalışanlarına tebriklerini ileten Ahmet Fikret Gökhan şözlerine şöyle devam etti; “Sektörümüze ve bizlere düşen böyle değerli, başarılı ve güvenilir gençleri desteklemek olmalıdır. Şu anekdotu anlatmadan geçemeyeceğim. Ben, Devrim bey ile ilk tanışmamızda iş için gerekli finansmanı ve siparişi vermeye karar verdim. Devrim bey bana şaka yollu ‘O kadar parayı ilk kez tanıştığınız bir insana nasıl verdiniz’ diye sorar. Ben de ‘Demek ki bir şey gördüm o da benim insan sarraflığımdan’ derim. Şaka bir yana o dönemler bizim bu işi yapacak bir tedarikçiye ihtiyacımız vardı. Devrim bey de gerek duruşu, gerek özgüveni gerekse heyecanı ile bu işi yapabileceğini ilk tanışmamızda bizlere gösterdi.

 

Bugün burada açlışını yapmış olduğumuz tesisin herkese örnek gösterilmesi gerekir. Her zaman söylediğim gibi bizler asansör sektöründen kazandık ve kazandıklarımızla bu sektöre dolayısıyla da ülkemizin ekonomisine, ihracatına katkı sağlamak, yatırım yapmak zorundayız. Devrim Bey ve Özgür Bey GENEMEK ile bunu en güzel şekilde başaran arkadaşlarımız. Sektörümüze yaptıkları katkılardan dolayı kendilerini bir kez daha tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.”

Gecegezer; “Üretimimizin yüzde 70’ini 55 ülkeye ihraç ediyoruz

Verilen kısa aranın ardından tekrar söz alan GENMEK Genel Müdür Devrim Gecegezer, üretimlerinin yüzde 70’ini 55 ülkeye ihraç ettiklerini kaydetti. Gecegezer, 2007 yılında CMC3 kumanda sistemine uygun butonyer, 2008 yılında ilk kapı üstü serisi RM4050 ve Race serisi, 2009 yılında QUAD serisinin ardından 2011 yılında hem GENEMEK hem de diğer buton üreticileri açısından dönüm noktası olan AVOX ailesini ürettiklerini söyledi.

 

- 9,9 mm.lik üretimle oyun değiştirici AVOX serisi 1 milyon 800 bin adet üretildi

Gecegezer, 9,9mm’lik üretimle geleneksel üretim yöntemlerini etkisiz kılarak bir oyun değiştirici olan AVOX serisinin 1 milyon 800 bin adetlik sayıya ulaştığını kaydetti. 2017 yılında tasarımına başlanan PETRA Asansör gösterge ailesi hakkında da katılımcılara bilgi veren Gecegezer, PETRA’nın bir gösterge modülünün ötesinde işlemci gücü, Linux tabanlı işletim sistemi, internete ulaşabilen, konuşabilen, üzerindeki ivme sensörü vasıtasıyla servis merkezine ulaştırabilen, anlık canlı video veya bilgileri internet üzerinden oynatabilen bir multimedya eğlence sistemi olduğunu anlattı.

 

Sunumun ardından Mik-el Elektronik Genel Müdürü Nihat Güven de söz alarak katılımcılara seslendi. Güven, GENEMEK’in sektördeki önemine vurgu yaparak tesisin hem sektöre hem de GENEMEK ailesine hayırlı olmasını diledi.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter