AYSKAD, “AYSKAD AKADEMİ” İÇİN KONAK ÇINARLI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ İLE İMZA ATTI

‘AYSKAD Akademi’ asansör eğitimi veren meslek liselerindeki uygulama atölyelerinin teknoloji ve müfredat programı bakımından güncellenmesi ile eğitimcilerin teorik ve pratik olarak bilgilendirilmelerini kapsıyor.

Toplantıda sektörden; AYSKAD Başkanı Yasemin Bulut, AYSKAD Başkan Yardımcısı Dilek Dilek, AYSKAD üyeleri Gülgün Gülol, Tansel Namlıses, Nuray Eyigile İşleyen ve  Meltem Buger; Teknolift Asansör Kurucusu  ve aynı zamanda Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunu Hüseyin Sami Gündüzalp hazır bulundu.

 

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İşkadınları Derneği (AYSKAD) eğitim alanındaki ilk projesi olan “AYSKAD Akademi” için 7 Eylül 2018 Cuma günü İzmir’in köklü meslek liselerinden Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen toplantıda okul yönetimi ile bir araya geldi. 

 

‘Mesleki Eğitim İşbirliği’ protokolünün de imzalandığı toplantıda AYSKAD Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Bulut, AYSKAD Başkan Yardımcısı Dilek Dilek, AYSKAD üyeleri Gülgün Gülol, Tansel Namlıses, Nuray Eyigile İşleyen ve  Meltem Buger; İzmir Teknolift Asansör Kurucusu  ve aynı zamanda Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi mezunu Hüseyin Sami Gündüzalp; Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Okul Müdürü İsmail Çam, Müdür Başyardımcısı Ertuğrul Bağuç, Elektromekanik Taşıyıcılar Bölüm Şefi  Muzaffer Belci ve Tesisat Teknolojileri Alan Öğretmeni Fevzi Balkan ile Asansör Vizyon Dergisi hazır bulundu.

 

Toplantıda söz alan AYSKAD Başkanı Yasemin Bulut, asansör sektörünün ilk kadın derneği olan Aansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İşkadınları Derneği (AYSKAD) olarak eğitime büyük önem verdikleini söyledi. Asansör sektörünün sorunlarının çözümü konusunda AYSKAD olarak etkin bir rol oynamayı hedeflediklerini kaydeden Bulut; “Sektörümüzdeki kadın gücünü temsil eden AYSKAD, sektörel sorunlara da duyarsız kalmayacak. Hepimiz biliyoruz ki sektörümüzün başlıca problemi belki de diğer bir çok problemin ana kaynağı eğitim eksikliği. Bu sebeple AYSKAD ilk projesini eğitim konusunda gerçekleştirme kararı aldı. Bugün burada, kuruluşumuzun üzerinden henüz 7 ay gibi kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen ‘AYSKAD Akademi’ için Milli Eğitim Bakanlığımız ile  iş birliği protokolü imzalamış olmanın  mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.” dedi.

 

“AYSKAD Eğitim Komisyonu üyesi arkadaşlarımızın özverili çalışmaları ve Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çok değerli meslek öğretmenlerinin çabalarıyla imza aşamasına getirdiğimiz ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ sektörümüzde  okul-sanayi işbirliği modelinin bir sivil toplum kuruluşu ile hayata geçiriliyor olması bakımından da bir  ilk olacaktır.” diyen AYSKAD Başkanı Yasemin Bulut konuşmasına şöyle devam etti;

 

“AYSKAD Eğitim Komisyonu’nun ‘AYSKAD Akademi’ adı altında ilk  proje çalışması olan ‘Meslek Liseleri Asansör Uygulama Atölyeleri İyileştirme Projesi’ ülkemizde asansör eğitimi veren meslek liselerindeki uygulama atölyelerinin son teknolojiye uygun ürünlerle donatılması, müfredat programının yeni yönetmeliklere göre  güncellenmesi ile eğitimcilerin teorik ve pratik olarak bilgilendirilmelerini kapsıyor.

 

Asansör meslek eğitimi veren okulların talepleri doğrultusunda bölgesel derneklerin ve sektörün öncü firmalarının desteği ile hayata geçirilecek olan projemizin başlangıç noktası, Ege Bölgesi’nin köklü meslek liselerinden  Çınarlı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi olarak belirlendi. Projenin koordinatörlüğünü Eğitim Komisyonu Başkanımız Gülgün Gülol’un üstlendiği ve 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde uygulamaya konulması planlanan ‘AYSKAD Akademi’den ilk etapta Çınarlı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nde asansör branşında eğitim alan 34 öğrencimiz yararlanacak. Eğitim komisyonumuzun kariyer günlerinde hem öğrencilere hem de ebeveynlere yapacağı sektörel  tanıtımlardan sonra, bu sayının önümüzdeki dönemde iki katına çıkacağını öngörüyoruz.

 

AYSKAD olarak sektörümüzün sürdürülebilir kalkınması için en temel prensibin mesleki eğitimi desteklemek olduğuna inanıyoruz. Bu temel prensip için tüm derneklerimizi, öncü firmalarımızı duyarlı olmaya ve projemizi desteklemeye davet ediyoruz. Sektörümüzün yarınlarına köprü olacak eğitim çalışmalarımızı, bugün olduğu gibi bundan sonra da dayanışma ve bütünlük ruhu içerisinde oluşturacağımız güç birlikleri ile tüm  Türkiye’de hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

 

Ülkemizin güçlü yarınlarına olan inancımızla çıktığımız kutsal eğitim yolculuğumuzda bizlere güvenen, Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürümüz Sayın İsmail Çam’a, Müdür Başyardımcımız Sayın Ertuğrul Bağuç’a, Elektromekanik Taşıyıcılar Bölüm Şefi Sayın Muzaffer Belci’ye ve Tesisat Teknolojileri Alan Öğretmeni Sayın Fevzi Balkan’a çok değerli emekleri için teşekkür ediyor, projemizin sektörümüze ve eğitim camiamıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.”

 

- AYSKAD “Üreten Türkiye” için ülkesinin gençlerine güvenmeyi seçti

Yapılan toplantının ardından Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü İsmail Çam da bir açıklama yaptı.

 

Açıklamasında, “Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği (AYSKAD) temsilcileri ile okulumuzda yapılan toplantıda  ‘Mesleki Eğitim İşbirliği’ protokolü imzalanarak ‘AYSKAD Akademi’nin temelleri atılmıştır.” diyen Çam; “Yapılan görüşme sonucunda AYSKAD, ekonomik mücadelede olan ülkemizde, ‘Üreten Türkiye’ için ülkesinin gençlerine güvenmeyi seçti.

 

Nitelikli eleman yetiştirilmesi için, mesleki ve teknik eğitimin niteliğini arttırmak için protokol imzalandı. Planlanan ‘AYSKAD Akademi’nin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi için laboratuar ve atölyelerde yapılan incelemeler ve planlamayla ilk adım atılmış oldu.

 

‘Üreterek kalkınabiliriz. Üretmeden kalkınma olmaz.’ düsturu ile yola çıkılan ptojemizin başta okulumuza ve Türkiye’mize fayda sağlamasını diliyor, okulumuz adına bu çalışmalarda adı geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
Hayırlı bayramlar... https://t.co/QENKy5mQyi
den/dan Instagram
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun😊 . . . . . . . . . . . . . #asansörvizyondergisi #liftvision #iyibayramlar… https://t.co/u6lEJjveWB
https://t.co/0HYiCqffwA
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter