2019’UN GÜNDEMİ “MARKA”

ASFED, ULUSLARARASI PAZARDA ETKİN BİR YERLİ “MARKA” İÇİN 2019’DA ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAK

ASFED, 2019 yılında asansör sektöründe uluslararası pazarda etkin bir yerli "marka" oluşturulması yönündeki çalışmalara yoğunlaşacak. 2018 yılının son yönetim kurulu toplantısında 2019 yılını yoğun bir şekilde "Markalaşma" konusuna ayırma kararı alan ASFED, konu ile ilgili olarak sektörde faaliyet gösteren dernek yöneticileri ile bir araya geldi.

 

Mehmet Öner: “Yerli asansör sektörünün küresel bir marka çıkartma gerekliliği ortadadır. Bu konuda Bakanlık üzerine düşeni yapacağı konusunda bize açık bir destek veriyor ama sektör olarak da neler yapılabileceği konusunda bir yol haritası çizmemiz gerekiyor."

 

Yusuf Atik: "Küresel bir marka olmadan yerli asansör sanayisinin bugünkü yapısını sürdürmesi mümkün değil. ASFED olarak yerli üreticinin pazar payındaki yerinin arttırılması ve yerli asansör sektörünün geleceğinin güçlendirilmesi için üzerimize düşen görevi yapmak için bir aradayız."

 

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) 2019 yılında asansör sektöründe uluslararası pazarda etkin bir yerli "marka" oluşturulması yönündeki çalışmalara yoğunlaşacak. ASFED, 17 Kasım Cumartesi günü yaptığı 2018 yılının son yönetim kurulu toplantısında 2019 yılını yoğun bir şekilde “Markalaşma” konusuna ayırma kararı aldı. Konu ile ilgili olarak sektörde faaliyet gösteren ve ASFED’e bağlı 15 derneğin temsilcileri ile biraraya gelen ASFED yönetim kurulu; eğitim projeleri başta olmak üzere, 2019 yılında yapılması planlanan çalışmalar ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. 

 

Sektörün 2019 gündemi: “Markalaşma”

ASFED, 2018’de yoğun mesai harcadığı eğitim çalışmalarının ardından, sektörün birleşmesine öncülük edecek “Markalaşma” hedefi ile ilgili yeni kararlar aldı. ASFED’in 2019 çalışma gündeminin önemli maddelerinden birisi olan “Markalaşma”, eğitim projelerinin ardından önümüzdeki günlerde sektörün ana gündem maddesini oluşturacak.

 

ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik başkanlığında gerçekleştirilen bir dizi toplantı programı ile dernek temsilcileri ve yönetim kurulu üyeleri, “Markalaşma” konusundaki görüşlerini bildirdi.

 

17 Kasım Cumartesi günü yapılan toplantıya; ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, Başkan Yardımcısı Abdurrahman Aksöz, Genel Sekreter Hüsnü Gökgöz, Sayman Nuri Kuzan, Yönetim Kurulu Üyeleri; Hakan Başkabaağaç, İbrahim Özçakır, Sabahattin Baki, Muammer Ödemiş, Gaziantep Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (GAYSDER) Başkanı M. Hanifi Akgöz, Başkan Yardımcısı İsmail Ercan, GAYSDER Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Çevik, Yaşar Özateş katılırken, markalaşma üzerine bir sunum hazırlayan Mars Asansör’den Yusuf Kadıköy, ASFED Avukatı Zeynep Tepegöz, ASFED Mali Müşaviri Ali Yılmaz ve ASFED Müdürü Gülay Pala da görüşlerini bildirmek üzere toplantıda hazır bulundu.

 

ASFED, uluslararası yerli bir marka için birlikte çalışma çağrısında bulundu

ASFED, asansör sektöründe yerli markaların geleceği konulu yürüttüğü çalışmalarını geçtiğimiz günlerde Bakanlık düzeyinde bir toplantı ile tekrar gündeme getirdi. Toplantıdan, her alanda öne çıkartılan yerli ve milli üretim önceliklerinin, asansör sektöründe de uygulanabilmesi adına çalışma yapılması kararı çıktı.

 

ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik başkanlığında bir heyet,  Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin ile biraraya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda ASFED’den; çok fazla ve dağınık halde piyasada çalışan asansör firmalarının birleşerek, küresel ölçekli bir asansör markası hedefiyle çalışmalar yapılması istendi. Başlatılan çalışmalar ve Bakanlıkta gerçekleşen toplantı ile ilgili sektörü bilgilendirmek amacıyla, Ankara’da ASFED Toplantı salonunda “Asansörde Markalaşma” konusunun görüşüldüğü farklı bir toplantı daha yapıldı.

 

Toplantıya tüm sektör dernekleri davet edildi

Toplantıya ASFED’e bağlı derneklerin yöneticileri ile EAYSAD ve AYSAD derneklerinin yöneticileri de davet edildi. Yapılan çağrı üzerine toplantıya katılan tüm sektör temsilcileri ile güçlü bir yerli asansör sektörü için neler yapılması gerektiği konusunun tartışıldığı önemli bir platform oluştu.

 

ASFED Başkanı Yusuf Atik: “Sektöre emek veren herkesin görüşleri bizler için değerlidir”

Toplantının açılış konuşmasında ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik şunları söyledi; “Küresel bir marka olmadan yerli asansör sanayisinin bugünkü yapısını sürdürmesi mümkün değil. ASFED olarak yerli üreticinin pazar payındaki yerinin arttırılması ve yerli asansör sektörünün geleceğinin güçlendirilmesi için üzerimize düşen görevi yapmak için bir aradayız. Biz kimseyi ayırmadık. ASFED’e bağlı olan, olmayan tüm derneklere davette bulunduk. Sektöre emek veren herkesin görüşleri bizler için değerlidir. Toplantıya katılarak fikirlerini paylaşan tüm sektör dostlarına teşekkürlerimi iletiyorum”.

 

Mehmet Öner: “Yerli asansör sektörünün küresel bir marka çıkartma gerekliliği ortadadır”

Toplantının moderatörlüğünü, uzun yıllardır asansör sektöründe finans konusunda çalışmalar yapan Yeminli Mali Müşavir Mehmet Öner üstlendi. Bakanlıkta gerçekleştirilen görüşme ile ilgili bilgileri katılımcılarla paylaşan Mehmet Öner, konu ile ilgili olarak, “Yerli asansör sektörünün küresel bir marka çıkartma gerekliliği ortadadır. Bu konuda Bakanlık üzerine düşeni yapacağı konusunda bize açık bir destek veriyor. Ama sektör olarak da neler yapılabileceği konusunda bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Elbette Türkiye’de pek çok güçlü yerli asansör markamız var, hem üretici hem de montaj kısmında. Ancak küresel ölçekli bir markamız yok. Gelecekte yaşayacağımız şeylere baktığımız zaman görülüyor ki; küresel markalar yerli piyasada pazar payını gittikçe arttırıyor. Ve bu süreç her geçen gün hızlanıyor. Amerika ve Avrupa’daki sektör piyasasına baktığınızda da durum aynen budur. Dolaysıyla gelecekte Türkiye’yi de böyle bir durum bekliyor. Aslında etrafımıza baktığımızda bir çok sektörde de aynı şeyin yaşandığını görebiliriz. En basiti mahalle bakkalları artık yok. Bölgesel zincir marketler bile zor tutunuyor. Ulusal düzeyde örgütlenmiş marketler pazarı kapatmış durumda. Ya da yine örnek vermek gerekirse bireysel otellerden, zincir otellere geçiş var. Aklınıza gelen her sektörde bunu görebiliriz. Dolayısıyla asansör sektöründe de yaşanacaklar bunlardır. Yerli bir küresel marka oluşturulursa piyasada daha kolay mücadele edilecektir. Bunu yapamazsak yurt içindeki payımızı her geçen gün kaybedeceğiz” dedi.

 

Toplantıda GETA katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi

Toplantı katılımcıları arasında, yerli marka konusunda önemli bir adım atarak 7 firmanın bir araya gelmesi ile kurulan GETA yöneticileri de vardı. GETA’dan Sedat Yıldız, Fuat Durdağ ve Ali Sarıtarla nasıl bir süreç ile GETA’yı kurduklarını deneyimlerinden yola çıkarak katılımcılarla paylaştı. Yerli asansörde markalaşma konusunda önemli bir örnek teşkil eden GETA’nın, hareket stratejisinin aktarıldığı sunumu ise Sedat Yıldız tarafından gerçekleştirildi.

 

Toplantıda ayrıca asansör sektörü olarak kamuoyunda         bir bilinçlendirme çalışmasının yapılmasına da karar verildi. Sektör ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile inşaat şirketlerine yönelik hazırlanan bilgilendirici çalışmaların taraflara sunumu ile ilgili çalışmalar yapıldı.

 

“Yerli üretim mallarının kullanımı ile ilgili teşvikler, direktifler ve çıkarılan yasal düzenlemeler mevcut. Ancak buna rağmen sektör olarak ithal ürünlerin baskısı altındayız. Söz konusu düzenlemelerin ve çabaların sonuç verebilmesi için bürokrasi tarafından da uygulanması ve desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda üzerimize düşeni yapmalıyız” diyen ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, sektörün birlik olması konusunda çağrısını tekrarladı.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
Hayırlı bayramlar... https://t.co/QENKy5mQyi
den/dan Instagram
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun😊 . . . . . . . . . . . . . #asansörvizyondergisi #liftvision #iyibayramlar… https://t.co/u6lEJjveWB
https://t.co/0HYiCqffwA
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter