Asansör Vizyon Dergisi olarak Türkiye'de ve dünyada asansör sektöründe yaşanan gelişmeleri takip ederek sizler ile paylaşmaya devam ediyoruz.

Her yıl ilk sayımızda olduğu gibi 2019 yılının ilk sayısında da 2018 yılında asansör sektöründe yaşanan gelişmeleri derleyerek hafızalarımızı tazelemek istedik. Gelin isterseniz 2018 yılında geride kalanlara birlikte bakalım..."

 

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ocak ayında yapılan açıklamaya göre; 2017 yılında Türkiye’deki toplam 477 bin asansörden 356 bininde periyodik kontrol yapıldı. Bunlardan 87 bini kontrolden geçemedi ve bu asansörlere kırmızı etiket yapıştırıldı.   2- İstanbul Büyükşehir  Belediyesi’nin hazırladığı yeni  İstanbul İmar Yönetmeliği’ne göre, 3 kattan yüksek binalara asansör şartı getirildi.
     
3- Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Eğitim Komitesi, mesleki ve teknik liselerde asansör sistemleri bölümlerinin açılmasına yönelik yürüteceği; ‘ASFED Mesleki Eğitim Seferberliği’ ( A.M.E.S.) projesi çalışmalarına başladı.   4- Tüm Asansör Sanayici ve İş adamları Derneği (TASİAD), 23 Aralık 2017 tarihinde Metroplast Asansör’ün Toplantı Salonu’nda Olağanüstü Genel Kurul gerçekleştirdi. Genel Kurulda oylanan; İstanbul Fuarcılık A.Ş. ile TASİAD’ın yapmış olduğu Avrasya Asansör Fuarı sözleşmesinden doğan tüm hakların Asansör Sanayicileri Federasyonu’na (ASFED) devrinin yapılıp yapılmaması maddesi oy çokluğu ile yapılmaması yönünde karara bağlandı. Oylanan bir diğer maddede ise; TASİAD’ın bir üst dernek veya federasyonlara üye olması veya üyelikten çıkması yönünde TASİAD Yönetim Kuruluna yetki verilmesi idi.
     
5- Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) İzmir Ramada Plaza Otel’de, “Asansör İşletme, Bakım, Periyodik Kontrol Yönetmeliği ve A Tipi Muayene Kuruluşlarına Dair Tebliğ Taslakları” hakkında bir toplantı düzenledi   6- Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD), Ovaakça  Şarık Tara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Eğitime Destek Protokolü imzalayarak bu okuldaki eğitmen ve öğrencilere destek olma kararı aldı.
     
7-  ASDER, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi işbirliği ile, “Asansörde kümelenme ve asansörcülere sağlanacak faydalar” konu başlıklı bir toplantı düzenlendi.   8- Türk Asansör Sektörünün kadın temsilcileri tarafından oluşturulan Asansörde Topuk Sesleri Grubu, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği (AYSKAD) adı altında dernekleşti.
     
9-  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği 6. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi, “Ar-Ge ve İnovasyonla Kalkınma” temasıyla 20-21 Aralık 2017 tarihlerinde ATO Congressium’da gerçekleşti. Zirve kapsamında gerçekleştirilen törende Has Asansör’e ‘Ar-Ge Merkezi’ belgesi
verildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji
Bakanı Faruk Özlü’nün takdim ettiği belgeyi Has Asansör A.Ş. adına Genel Müdür Hüseyin Keşanlı aldı.
  10- Türk Asansör Sektörünün dünya pazarlarındaki payını arttırmak  markaların bilinirliğini pekiştirmek adına kurulan Elevator Promotion Organization (EPO), 6-8 Aralık 2017 tarihleri arasında İstanbul The Green Park Hotel Pendik’te düzenlenen TURABEXPO 2017’ye katılarak, organizasyona iştirak eden 1000’in üzerinde Arap alım heyeti ile katılımcılarını buluşturdu.
     
11- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’deki tüm asansörleri mercek  altına aldıklarını belirterek, “Kuracağımız yeni sistemle ülkedeki tüm asansörlere ilişkin bilgileri harita üzerinden anlık izleyeceğiz ve etkin denetleyeceğiz” dedi.   12-  Mart ayında 15,6 milyar dolar ihracat ile Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. İthalat ise yüzde 12,8 artarak 21,5 milyar dolar oldu.
     
13-  TOBB’un öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes kredisi için imzalar Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ulaştırma, Denizcilik
ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla İzmir’de atıldı.
  14-  OSTİM toplantı salonunda 21 Mart 2018 tarihinde ikinci kez gerçekleştirilen kümelenme konulu toplantıda, asansör sektöründe kümelenme faaliyetleri masaya yatırıldı. Toplantıya Ankara’da faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, OSTİM Başkanı Orhan Aydın, ASFED Başkanı Yusuf Atik ile ANASDER Başkanı Gökhan Cihaner katıldı
     
15-  Sosyal medya üzerinden bir araya gelen ve sektörel gelişmelerin paylaşıldığı “Asansörcüler Grubu”  üyeleri engelli Yeşim’in yarım kalan asansör hayalini tamamladı.   16-  Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), Türkiye genelinde “Asansörde Kurtarma Eğitimi” veriyor. itfaiye erlerine İlkine 12 Mart 2018 tarihinde Ankara’da başlanan eğitim, Türkiye genelinde ASFED’e bağlı üye derneklerin illerinde de gerçekleştirilmesinin ardından tamamlanacak.
     
17-  Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) Mart ayı Olağan Yönetim Kurulu toplantısını üyelerinden Ark Makine’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Ark Makine’nin İMES Dilovası’nda yer alan yeni fabrikasında gerçekleştirilen
toplantıya, TASİAD Yönetimini yanı sıra Ark Makine Yönetim Kurulu Başkanı Armağan Kan da
 katıldı.
  18-  Türk asansör sektörünün temsilcilerinin bir arada 7 önemli sivil toplum kuruluşunun kadın temsilcilerinin bir arada bulunduğu, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği (AYSKAD), güçlü yönetim kadrosuyla gelecek vaat eden bir STK olarak sektörde yerini aldı
     
19- Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği(KAYSAD), 10 Şubat 2018 Cumartesi Günü Kayseri Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda, TS EN 81-20 Standardı Eğitimi verdi.   20- Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD), Olağan Genel Kurulunu 27 Şubat Salı günü dernek merkezinde gerçekleştirerek Yönetim Kurulunu belirledi
     
21-  Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER), 31 Mart Cumartesi günü Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. ANASDER Merkezinde gerçekleştirilen Genel Kurul’da tek liste ile gidilen
seçimde ANASDER’in başkanlık görevini Mustafa Demirbağ üstlendi.
  22-  Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD), 13 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirdiği aylık Yönetim Kurulu Toplantısı’nda asansör bölümü bulunan okulları ele alarak, eğitim ile ilgili konularda bu bölümlere destek verme kararı aldı.
     
23-  TMMOB Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, asansör periyodik çalışmalarına ilişkin bilgilendirme amacıyla İzmir’in 6 ilçesinde apartman
yöneticisi ve muhtarlara yönelik
toplantılar gerçekleştirdi.
  24-  Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nin 2017 yılı asansör kontrol verilerine göre, Başkentte oda tarafından denetlenen asansörlerin yüzde 45’i kırmızı etiket aldı. MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Özkalender, " .kırmızı etiketli asansörlere dikkat" dedi.
     
25- Genemek, GM Mühendislik, EMT Asansör, Gemak Asansör, Beta Asansör, Ersan Asansör, ve Star Asansör’ün bir araya gelerek oluşturdukları ve Türk
Asansör sektörünün şu anda en büyük yapılanması olan GETA Asansör, yeni üretim tesisini büyük bir davet ile açtı.
  26-  Türk Asansör sektörünün önde gelen markaları arasında yer alan; CE Mühendislik, Has Asansör ve Kipsan Asansör’ün güç birliği yaparak kurdukları Çukurova Asansör Market, Adana’da düzenlenen açılış töreni ile faaliyetine başladı.
     
27- Türkiye’nin lider Asansör kontrol sistemleri üreticisi Arkel, Hindistan ortak girişiminin açılışını Vadodara’da 28 Mart 2018’de gerçekleştirdi.   28-  DEVAS Asansör 1996 yılında,“Engelsiz Bir Yaşam İçin sloganıyla çıktığı yolda, Kayseri’de engelsiz yaşam üniteleri imalatına başladı. Dünyanın önde gelen engelli platformu tedarikçileri arasına giren Devas, son olarak uzun süredir emek verdiği yeni üretim tesisine taşındı.
     

29- "Efelift Asansör Yeni Yerinde Hedef Büyüttü" Efelift Asansör Genel Koordinatörü Abidin Güler, yeni  üretim tesisleri hakkında bilgi vererek, buradaki hedeflerini anlattı. Yeni üretim tesislerinin kendilerini daha organize ve profesyonel bir yapıya kavuşturduğunu anlatan Abidin Güler, üretimde sağlayacakları artış ile ihracat pazarına odaklanacaklarını belirtti.

  30-  Kamu ve özel sektör firmalarının yetkililerini bir araya getiren “SAP Forum Ankara” etkinliği 15 Mart Perşembe günü gerçekleştirildi. Yılın en iyi teknoloji projelerinin ödüllendirildiği SAP Forum etkinliğinde S/4 Hana ile “Kurumsal Dijital Dönüşüm Projesi” Ödülüne Merih Asansör layık görüldü.
     
31- Bulut Makina Tasarım Belgesi’ni Aldı. Bulut Makina'nın sürekli gelişme ve yenilenme Merkezi  isteği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından resmîleştirildi. 2018 yılı Şubat ayı itibarıyla Bulut Makina'nın tasarım faaliyetlerini yürüttüğü merkezin 5746 Sayılı Kanun kapsamında “Tasarım Merkezi Belgesi” almasına karar verildi.
  32-  Hindistan Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı 2018, 27 Şubat 1 Mart tarihleri arasında Mumbai Bombay Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplamda 9 bin 400 ziyaretçinin takip ettiği fuara 17 ülkeden 174 firma katıldı.
     
33-  Mısır’ın başkenti Kahire’de 1-3 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Expert Fuarcılık tarafından organize edilen Liftech Expo 2018 Fuarı’na, Türkiye’den 23 firma katılım sağlayarak, yine başarılı bir fuara imza atıldı.   34-  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “Asansör Sektör Raporu 2018” yayınlandı. Raporda asansörlere ait aksam ve parçalarında yaşanan ihracat artışı göze çarptı. 2017 yılı asansörlere ait aksam ve parçalar ihracatı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 25’lik bir artışla 81 milyon 712 bin 424 dolardan, 101 milyon 359 bin 96 dolara yükseldi.
     
35-  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” 4 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak
yürürlüğe girdi.
  36- Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), toplantılarını üye derneklerinde yapmaya devam etti. ASFED Yönetim Kurulu Toplantısı’nı 3 Mayıs Perşembe günü, üye derneği Hatay Asansörcüler Derneği (HATASDER) ev sahipliğinde gerçekleştirildi
     
37-  27 Şubat’ta yapılan Genel Kurul ile yönetime gelen Başkan Mert Öğüşlü ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği
(EAYSAD) tarafından geleneksel hale getirilen ‘Kahvaltılı Üye Bilgilendirme Toplantısı’nı devam ettirdi.
  38- Orta Karadeniz Asansör ve Yürüyen Merdiven İşinsanları Derneği (OKAD), 25 Mayıs Cuma günü Samsun'da  düzenlediği toplantı ve iftar programı ile derneğin kuruluş amacını ve yönetimini tanıttı
     
39-  Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ev sahipliğinde "ASANSÖRLERDE ENDÜSTRİ 4.0 DÖNEMİ ve MÜHENDİSLİĞİN ÖNEMİ" başlıklı konferans düzenledi.   40-  Türk Asansör Sektörünün dünyaca tanınmış markalarından GENEMEK, İstanbul Sancaktepe’dek yeni fabrikasının açılış törenini sektörün önde gelen isimleri ile birlikte 25 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirdi. Programla aynı zamanda GENEMEK’in kuruluşunun 16. yıldönümü de kutlandı.
     
41-  INELEX 2018 11. Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı 26-28 Nisan 2018 tarihleri arasında İzmir Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi. Fuara asansör sektöründe faaliyet gösteren aksam üreticileri, asansör montör firmaları, yetkili servisler, sektörel dernekler, yayın organları, Sektöre elaman yetiştiren meslek liseleri  ve oda temsilcileri katılım sağladı.   42-  Fupa Asansör 16 – 19 Mayıs bayilerinin katılımıyla yine tarihleri arasında üretici İspanya’daydı.
     
43-  8-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Şangay Ulusal Kongre ve Sergi  Merkezi’nde düzenlenen 2018 Çin Uluslararası Asansör Fuarı (WEE EXPO 2018), dünyanın her yerinden gelen asansör sektörü profesyonellerine ev sahipliği yaptı. WEE EXPO 2018’i Türkiye’den de birçok firma ziyaret ederken; Genemek, Veldo Teknoloji, Mekisan Asansör kendi stantlarıyla Cersan Asansör bayisi olduğu GMW ve İda İstanbul Lift de bayisi olduğu GEM ile fuardaki yerini aldı.   44- Türk Asansör Sektörü her sene olduğu gibi 2018'de de Ramazan ayını bir arada geçirdi. Sektörde faaliyet gösteren meslek birlikleri ve firmalar, düzenledikleri iftar programlarıyla Ramazan Ayı’nın ruhuna uygun olarak birlik ve beraberlik kareleri sergiledi
     
45-  Expo Lift Ukrayna, 17-19 Nisan 2018 tarihleri arasında Ukrayna’nın Lviv şehrinde, Lviv Fuar Merkezi’nde (South Expo) 3. kez gerçekleştirildi. Expo Lift Ukrayna fuarına katılımcı firmaların çoğunluğunu Türkiye’den gelen markalarımız oluşturdu.   46-  Asansör Sanayicileri Federasyonu Olağan  Yönetim Kurulu Toplantısı, 14 Temmuz Cumartesi günü Eskişehir’de Tepe Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Tepe’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
     
47-  Kayseri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünce yapılan açıklamada İl Müdürü Kamil Akçadırcı, güvensiz
asansörlerin mühürlenerek kapatılacağını bildirdi
  48-  Anadolu Asansörcüler  Derneği (ANASDER) TS EN 81-20 VE TS  EN 81-28 konularında eğitim programları düzenlemeye devam etti. ANASDER’in Temmuz ayı içerisinde iki farklı tarihte düzenlediği eğitim programlarına çok sayıda asansör profesyoneli katıldı.
     
49-  TMMOB Elektrik Mühendisleri Asansör ve Elektrikli Taşıyıcılar Odası (EMO) Bursa Şubesi Komisyonu tarafından 19 Temmuz Perşembe günü Bursa EMO Konferans Salonunda
“Asansör Periyodik Kontrolleri ve Tasarım” konulu bir seminer düzenlendi
  50-  Ürün, Hizmet ve Muayene Akreditasyon Başkanlığı, 27- 28 Haziran 2018 tarihlerinde Ankara Swiss Otel’de “Denetçi Deneyim Paylaşım Toplantısı” düzenledi.
     
51- ASFED Yönetim Kurulu  Başkanı Yusuf Atik, ASFED Müdürü Gülay ASFED  Pala,  Başkan Yardımcısı Abdurrahman Aksöz ve Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER) Başkanı ile birlikte, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’i ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerini iletti   52-  Ekonomi Bakanlığı’nca hazırlanan 2018/10 nolu “İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ” 13 Haziran 2018 Tarihli ve 30450 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Boy fotoseli ve
asansör kılavuz rayı ithalatında gözetim belgesi şartı getirildi.
     
53-  “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 28 Temmuz 2018 Tarihli ve 30492 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. İki asansör zorunluluğu 10 kat ve üzeri binaları kapsayacak şekilde düzenlendi   54-  Kartal Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası, günlük hayatın vazgeçilmez araçlarından biri olan asansörlerde insan güvenliğinin sağlanması ve yıllık periyodik kontrolünün yapılması konusuna dikkat çekmek amacıyla bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.
     
55-  TMMOB Makina Mühendisleri Odası, MMO Sanayi Portalı’nın yayın  hayatına başladığını duyurdu   56-  Türk asansör sektörüne Szutest güvenlik komponentlerinin bir ilki yaşattı. Szutest Ltd. belgelendirme yetkisini aldı. Bu yetki ile birlikte Türkiye’nin konu ile ilgili dışa bağımlılığı ortadan kalkarken, gözetim faaliyetleri de daha sağlıklı yürütülecek
     
57-  Türkiye’nin lider asansör kontrol sistemleri üreticilerinden Arkel, dişlisiz asansör motoru üretimine ve satışına başladı.   58-  Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Asansör Sektörü Ayna Komitesi başkanlığına Ali Osman Karademir seçildi
     
59-  Lifex 2018 Uluslararası Asansör ve Endüstriyel Ekipmanlar Fuarı, 19-22 Temmuz tarihleri arasında İran'ın başkenti Tahran'da 7. kez düzenlendi. 151 firmanın stant açarak katıldığı Liftex 2018'de Çin firmalarının yoğunluğu dikkat çekti.   60-  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Yerli Üretim Logosu tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu. Bakan Pekcan; etiketlerde yeni dönem başladığını belirterek “Yerli Üretim Logosu”nu tanıttı.
     
61- Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Sanayicilere 1 milyon liralık yerli makine finansman desteği sağlanacak."açıklamasında bulundu   62-  Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İşkadınları Derneği (AYSKAD) ilk proje çalışması  olan "AYSKAD Akademi" için 7 Eylül'de Konak Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yönetimi ile 'Mesleki Eğitim İşbirliği' protokolünü imzalandı
     
63-  Anadolu Asansörcüler Derneği (ANASDER) 22 Eylül Cumartesi günü, dernek merkezinde "Asansör Mevzuatı Değişiklikleri" başlıklı bir seminer düzenledi   64-  Makina Mühendisleri Odası, asansör sektöründe çalışan niteliklerinin arttırılması, sektöre tam anlamıyla donanımlı  Mühendisler yetiştirilmesi amacıyla bir dizi eğitim programı başlattı.
     
65-  Ticaret Bakanlığı'nca desteklenen ve uluslararası rekabetçiliği arttırmaya yönelik yurtiçi ve yurtdışı faaliyetleri
kapsayan URGE projeleri kapsamında, asansör sektörü için planlanan yol haritası ile ilgili olarak Bursa Ticaret
ve Sanayi Odası (BTSO)
  bilgilendirme toplantısı yaptı.
  66- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, can güvenliği açısından yüksek risk  taşıyan asansörlere yönelik  denetimlerini sıkılaştırdı. 2018 yılı sonuna kadar kayıtlı asansörlerin yüzde 82'sini denetleyeceklerini açıkladı
 
     
67-  Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD) 22 Eylül Cumartesi günü düzenlenen toplantıda Asansör Sektöründe uygulanması planlanan
URGE Projeleri ile İzmir'de düzenlenecek olan Asansör Sempozyumu ve Sergisi hakkında  görüş alışverişinde bulundu. 
  68-  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 'Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik'
12 Eylül 2018 tarihli ve 30533 sayılı Resmi 
Gazete'den yayınlandı.
     
69-  E2 Forum Frankfurt'ın ilki, 18-19 Eylül 2018 tarihleri arasında Frankfurt Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. Asansör ve yürüyen merdiven endüstrisinin yanı sıra planlamacılardan, kurulum uzmanlarından,modern binaların ve altyapıların operatörlerinden oluşan yaklaşık 420 uzman iki gün süren E2
Forum Frankfurt konferans ve sergisine yoğun ilgi gösterdi
  70-  2-4 Ekim 2018 tarihleri arasında Polonya’nın Kielce kentindeki Targie Kielce’de düzenlenen EURO-LIFT 2018 asansör sektörünü bir araya getirdi. Doğu Avrupa’da asansör sektörünün en büyük buluşmasına sahne olan EURO-LIFT 2018’e Türkiye’den de 10’u aşkın firma katıldı.
     
71-  Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde 4-5 Eylül 2018 tarihleri arasında 7.si düzenlenen ve asansör sektörüne Güney Amerika kıtasının en büyük etkinliği olan Expo Elevador Brezilya’da Türk firmaları da boy gösterdi.   72-  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile beraberindeki heyet 12 Eylül Çarşamba günü Başkent Organize Sanayi Bölgesi ziyareti esnasında Merih Asansör’ün konuğu oldu
     
73-  Asansör sektöründe birçok ilke ve yeniliğe imza atan Aybey Elektronik, Nisan ayı itibariyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi
olarak tescil edildi.
  74-  Merih Asansör, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı’na (INOSUIT) seçilen sayılı firmalar arasındaki yerini aldı. Merih, INOSUİT’e giren ilk asansör firması oldu.
     
75-  ASFED, 2019 yılında asansör
sektöründe uluslararası pazarda etkin bir yerli "marka" oluşturulması yönündeki çalışmalara yoğunlaşacak. 2018 yılının son yönetim kurulu toplantısında 2019 yılını yoğun bir şekilde "Markalaşma" konusuna ayırma kararı alan ASFED, konu ile ilgili olarak sektörde faaliyet gösteren dernek yöneticileri ile bir araya geldi.
  76-  Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) 12 Ekim Cuma günü, Löher Asansör ve Yürüyen
Merdiven A.Ş.'ye fabrika ziyareti düzenledi.
     
77-  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Türk Malı Damgası bizim onurumuzdur Türk Malı imajını, tüm paydaşlarımızın katkısıyla güçlendireceğiz  Tüm dünyada kalite ve güvenlik ile birlikte anılmasını sağlayacağız” dedi.    78-  'Ürün Güvenliği Haftası' kapsamında Malatya Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (MASDER) ile Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, 'Ürün Güvenliği ve Piyasa Gözetim ve Denetim Bağlamında Güvenli Asansör Sektör Buluşması' adıyla bir panel düzenledi.
     
 79-  Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD) Yönetim Kurulu Üyeleri ile Bursa Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü temsicileri 'Ürün Güvenliği Haftası' dolayısıyla bir araya geldi.    80-  Isparta Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından ürün güvenliği haftası kapsamında düzenlenen "Ürün Güvenliği Kapsamında Asansörlerde Periyodik Kontrol" başlıklı konferansa çok sayıda asansör montaj, bakım firması ve A tipi muayene kuruluşu personeli katıldı.
     
81-  Orta Karadeniz Asansör ve Yürüyen Merdiven İş İnsanları Derneği (OKASDER) 24 Kasım Cumartesi günü Samsun Hilton Otel Toplantı Salonu'nda belediye ve muayene kuruluşlarının temsilcileri ile OKASDER üyesi asansörcüleri bir araya getirdi.   82-  Kütahya Dumlupınar Üniversitesi IEEE kulübünün ev sahipliği yaptığı ‘ASANSÖRLERDE ENDÜSTRİ 4.0 DÖNEMİ ve MÜHENDİSLİĞİN ÖNEMİ’’ başlıklı konferansa konuşmacı olarak RoyalCert Bölge Müdürü Muzaffer Yaşar konuk oldu.
     
83-  Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan “Merih Asansör Akademisi” 25 Ekim 2018 tarihinde açıldı. Merih Asansör tarafından kurulan Asansör Akademisi, güncel ve en üst donanıma sahip 6 atölyeden oluşuyor.   84-  TMMOB Makina Mühendisleri Odası (EMO)  İzmir Şubeleri yürütücülüğünde düzenlenen Asansör Sempozyumu ve Sergisi’nin 9.’su İzmir MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde 18-20 Ekim  tarihleri arasında gerçekleştirildi
     
85-  9. Asansör Sempozumu’nun ikinci günü Genemek, Integra ve CE Mühendislik tarafından organize edilen akşam yemeğinde katılımcılar ve ziyaretçiler bir araya geldi. 19 Ekim Cuma akşamı İzmir Güzelbahçe’de Meba Balık Restoran’da düzenlenen akşam yemeğinde sempozyumun ve günün yorgunluğunu atan katılımcılar hoşça vakit geçirdi.    86-  9. İzmir Asansör Sempozyumu sergi alanında yer alan Has Asansör ve CE Mühendislik standında Has Asansör Ar-ge merkezi tarafından tasarlanan HAS Asansör’ün patentliyeni kapısının tanıtımı yapıldı.
     
87-  Asansör Sempozyumu ve Sergisi’ ilk günü, ilköğretim 3. sınıf öğrencilerini asansör ve yürüyen merdiven kullanımı konularında bilinçlendirmek amacıyla “Asansör ve Yürüyen Merdiven/Bantların Güvenli Kullanımı Eğitimi” gerçekleştirildi.    
     
     
Rate this item
(0 votes)
Last modified on Pazartesi, 13 May 2019 01:27
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter