METES, Merih ile Sınıyor

MESLEKİ TEST VE SERTİFİKALANDIRMA MERKEZİ (METES), MESLEKİ YETERLİLİKLERDE MERİH MARKA ÜRÜNLERLE TEST EDİYOR

ASO 2. ve 3. OSB Mesleki Test ve Sertifikalandırma Merkezi (METES), asansör sektörü mesleki yeterlilik belgesi sınavları ve belgelendirme faaliyetleri yürütüyor. “Asansör bakım ve onarımcısı” ile “asansör montajcısı” mesleklerindeki yeterlilikler uluslararası standartlar çerçevesinde test ediliyor.

 

Söz konusu mesleklerdeki yeterlilik sınavlarında sertifika alacak olan adayların uygulamalı sınavları Merih marka asansör kapısı, kabini ve asansör aksamlarında yürütülüyor. 6 farklı istasyonda gerçekleştirilecek şekilde projelendirilen asansör bakım ve onarımı ile asansör montajına yönelik test ünitelerinde 2 güne yayılan sınavlar toplam 16 saat sürüyor.

 

Mesleki yeterlilik belgesi nedir?

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)’nca kabul edilen ulusal yeterliliklere göre, meslek sahiplerinin bilgi, becerileri ve yetkinliklerinin test edilmesi, ölçülüp değerlendirilmesi sonucunda başarılı olmaları halinde düzenlenen bir belgedir. Bireylerin MYK mesleki yeterlilik belgesi alabilmeleri için belge almak istedikleri mesleğe ait ulusal yeterliliğin olması, MYK tarafından bu ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yapmak üzere yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşunun bulunması gerekmektedir.

 

Belge zorunluluğu bulunan asansör sektörü meslekleri nelerdir?

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu bulunan meslekler arasında 3. ve 4. seviyelerde “Asansör Bakım ve Onarımcısı” ile “Asansör Montajcısı” yer almaktadır.  Türkiye Yeterlilikler Çerçevesine göre 3. Seviye, 11. Sınıf/kalfa; 4. Seviye ise 12. sınıf/ustanın sahip olduğu ilgili alandaki mesleki becerilere karşılık gelmektedir.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter