BAKAN VARANK'A ZİYARET

28 Ekim 2019’da Bakan Varank’ın makamında yapılan toplantıya Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin, Asansör ve Teleferik Dairesi Şube Müdürü İlyas Menderes Büyüklü, ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, ASFED Danışmanı Yeminli Mali Müşavir Mehmet Öner ve ASFED Basın Danışmanı Yeliz Karakütük katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) temsilcilerini 28 Ekim 2019’da makamında ağırladı. Toplantıya Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Dr. Halil İbrahim Çetin, Asansör ve Teleferik Dairesi Şube Müdürü İlyas Menderes Büyüklü, ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, ASFED Danışmanı Yeminli Mali Müşavir Mehmet Öner ve ASFED Basın Danışmanı Yeliz Karakütük katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin küresel ölçekli bir yerli asansör ve yürüyen merdiven markası çıkartmasının önemine vurgu yaparak, Bakanlığın önemli gündemlerinden birinin asansör olduğunun altını çizdi. Bu konuda devlet olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını her fırsatta olduğu gibi toplantı esnasında da dile getiren Varank, yerli sanayici ve monte edenin de üzerine düşen görevi yerine getirmesini beklediklerini açıkça ifade etti. Kaliteli ürünler üretecek, satış sonrası servis ağı güçlü firma yapılanmalarının bir an önce tesisi için çalışılması gerekliliğini vurguladı.

Asansör ve Teleferik Dairesi Şube Müdürü İlyas Menderes Büyüklü de toplantıda bir sunum yaparak yerli ve küresel bir marka oluşturulması ile ilgili yapılan çalışmalardan ve tesis edilmesi mümkün olan modellerden bahsetti. Büyüklü’ün çalışmasında yerli asansör sektörünün güncel verilerine dair bilgiler de vardı. Buna göre; 2019 yılının son sekiz ayının raporlarında asansör sektörünün ihracatı 146.453.524 milyar dolar iken, ithalatı 67.292.041 Dolar oldu. Yine 2017 yılında kurulan yeni asansör sayısı 63 bin iken, 2018 yılında kurulan yeni asansör sayısı 62 bin oldu.

ASFED Yönetim Kurulu adına konuşan Başkan Yusuf Atik ise; kamu ihale şartnamelerinde yerli asansörlere yer verilmesi gerekliliğini ve bu konuda Bakanlığın belirli standartlar belirlemesinin gerekliliğini dile getirdi. Hazırlanan bazı şartnamelerde yerli asansör ve yürüyen merdiven sanayicisine çalışma imkanı tanınmadığı da açıkça ifade edildi. Yine çok önemli bir konu olan; bakım ücretlerinde taban fiyat uygulamasının önemi vurgulanırken, inşaata göre asansör yapılmasının doğurduğu olumsuz durumlara da dikkat çekildi.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter