Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oradan da bütün dünyaya yayılıp adeta küresel çapta hayatı felç eden corona virüsün (covid-19) yayılma alanlarından biri olarak gösterilen asansörler için sektörde faaliyet gösteren meslek örgütlerinden hem asansör hijyeni hem de sektör çalışanlarının güvenliği konularında uyarılar ve açıklamalar yapıldı.


Türkiye Asansör Sanayicileri Federasyonu tarafından yapılan açıklamada sektör çalışanlarına önemli uyarılarda bulunularak virüsle mücadelede asansör temizliğinin önemine dikkat çekilirken, AYSAD'dan yapılan açıklamada bina yöneticileri nin mutlaka profesyonel destek almaları gerekliliğinden bahsedildi.

TÜRKİYE ASFED'DEN YAPILAN AÇIKLAMADA, KORONAVİRÜSÜN EN ÇOK YAYILDIĞI YERLER ARASINDA, TOPLU DOLAŞIMIN SIK YAPILDIĞI OTOBÜS, DOLMUŞ, METRO İLE BİRLİKTE ASANSÖRLERİN DE OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ.

Türkiye’de uluslararası bir salgın haline dönüşen yeni tip koronavirüsle ile ilgili mücadele devam ederken, asansör sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, 7/24 hizmet veren sektör çalışanlarının alması gereken önlemeler ilgili bir uyarılarda bulundu.

Türkiye ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik yaptığı açıklamada, koronavirüsün en çok yayıldığı yerler arasında, toplu dolaşımın sık yapıldığı otobüs, dolmuş, metro ile birlikte asansörlerin de bulunduğuna dikkat çekti. Atik, “Pek çok asansörün paslanmaz çelikten imal ediliyor olduğunu düşündüğümüzde, hem bir toplu taşıma aracı olması, hem küçük ve kapalı bir alan olması, hem de ham maddesi açısından; virüsün yaşaması için en ideal ortamın asansörler olduğu açıktır” dedi.

“Bina yönetimleri asansörleri bakım öncesi dezenfekte ettirmeli”
Koronavirüs önlemleri kapsamında hizmet sektörü çalışanlarının pek çoğu gibi asansör sektörü çalışanları da hizmete devam ediyor. Türkiye ASFED Yönetim Kurulu Başkanı asansörlerin dezenfekte edilmediği ile ilgili sektörden pek çok şikayetin geldiğini ve günde onlarca asansöre bakım ya da muayene yapmak zorunda olan sektör çalışanlarının virüsün en çok yaşadığı bu ortamlardan olumsuz etkilendiğinin altını çizdi.

Atik, hem sektör çalışanlarının sağlığı hem de halk sağlığı için asansörlerin sahibi olan bina yönetimlerine de çağrıda bulundu. Atik, “Virüsün yaşaması için en elverişli ortamı sağlayan asansörlerin bakımına giden asansör bakım elemanları, dezenfekte edilmemiş asansörlerin bakımını yaparken virüs kapma riski ile karşı karşıya kalıyor. Ayrıca bu elemanlar günde tek bir asansörü değil, onlarca asansörü ziyaret ederek bu virüsün taşınmasına da sebebiyet verebilir. Dolayısıyla, bina yönetiminin her bakım ve muayene işlemi öncesi bir şirket ile anlaşarak; asansörlerini dezenfekte ettirmesi halk sağlığı için elzemdir” ifadelerini kullandı.

ASFED Başkanı Yusuf Atik, koronavirüs tedbirleri kapsamında sektördeki işverenlere ve çalışanlara da uyarılarda bulundu
“İşverenler, işçi sağlığı için her türlü önlemi almalıdır”
Türkiye ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, sektör çalışanlarının şahsi olarak da hijyen kurallarına riayet ederek, bakıma ve muayene giderken gerekli kişisel hijyen tedbirlerini almalarının önemini vurguladı. Atik, “Konunun önümüzdeki aylarda da devam edeceği ve 2020’nin salgın hastalıklarla mücadele yılı olması, konunun hafife alınmadan, tüm ilgililerince ciddiyetle çözümünü gerekmektedir. İşverenin, çalışma esnasında işçinin kişisel hijyen önlemlerini alması konusunda gerekli kolaylığı sağlaması gerekmektedir. Sektörün en üst katmanından en alt katmanına kadar herkes bu konuda gereken özeni göstermelidir” dedi.

- Bakanlık ile bir görüşme gerçekleştirildi
Türkiye ASFED Yönetim Kurulu, 31 Mart 2020’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile de bir toplantı yaparak, sektörden gelen talepleri Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Ömer Bilen’e iletti. Toplantının ardından yapılan resmi Bakanlık açıklaması hakkında da bilgi veren Atik; Bakanlık yetkililerinin gerekli önlemlerin alınarak asansörlerin periyodik bakım ve muayene işlemlerinin devam ettirilmesinin önemini vurguladıklarını söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi yazısında; periyodik kontrol planlaması için doğrudan bina sorumlusu ile temasa geçilmesi ve kontrol süresince gerekli olan hijyen tedbirleri ile süreç¸ hakkında kendilerine detaylı bilgi verilmesi gerekliliğinin altı çizildi.

Atik, Bakanlık resmi yazısındaki önlemlerden birinin de; pandemi kapsamında karantina ilan edilen şehir, belde ve ilçelerde periyodik bakım ve muayenelere ara verilebileceği, yönünde olduğunu söyledi.

Koronavirüse karşı asansör kuralları

ASANSÖR KULLANMA KURALLARI
* Asansöre kalabalık binilmemeli, kişi sayısına kısıtlama getirilmeli.
* Asansöre binmek durumunda olan kişiler sosyal mesafe korunarak ters yönlerde sırt sırta durmalı.
* Asansöre binerken koruyucu maske mutlaka takılmalı.
* Asansör düğmelerine, kapı kollarına direkt temastan kaçınarak parmak yerine dirsek kullanılmalı ya da bu yüzeylere bir mendil yardımıyla dokunularak mendil çöpe atılmalı.
* Kabin içinde yan duvarlara yaslanmaktan, küpeşte kısmına tutunmaktan kaçınılmalı.

ASANSÖRÜN HİJYEN KURALLARI
* Asansörlerin yüksek dokunuşlu ortak temas yüzeyleri olan düğmeler, tutma kolları özellikle iş yeri gibi kullanım yoğun binalarda sabah saatlerinden mesai bitimine kadar 2–3 saat ara ile sabunlu su ile silinerek temizlenmeli. Ev asansörleri çok yoğun değilse bu işlem günde 2–3 kez yeterlidir.

* Silinen yüzeylerin çok kirli olduğu ve fazla sayıda kişi tarafından temas edildiği düşünülüyorsa sabunlu su ile silindikten sonra dezenfektan solüsyonlarla (alkol bazlı solüsyonlar veya çamaşır suyu ) ilave temizlik yapılabilir.

 

AYSAD: ASANSÖRLERDE HİJYEN KURALLARINA DİKKAT

AYSAD, insan yaşamında önemli yere sahip asansörlerle ilgili, güvenlik ve hijyen kurallarına yönelik bildiri yayınladı.

Türkiye genelinde yaklaşık 550 bin asansör, günde ortalama 50 milyon yolcu taşıyor. Sektörde faaliyet gösteren derneklerden olan Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD), insan yaşamında bu derece önemli yere sahip asansörlerle ilgili, güvenlik ve hijyen kurallarına yönelik bir bildiri yayınladı. Koronavirüs / Covid19 salgınına karşı asansörlerde dikkat edilmesi gereken hijyen tedbirlerini paylaşan AYSAD’a göre, sokağa çıkma yasağına varan olası kısıtlamalar halinde bina içi ulaşımda aksamalar yaşanmaması için, asansör çalışanları özel izne tabi olmalı.

Kabin içi hijyene dikkat!
Son dönemde ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs / Covid19 salgınına karşı hava yollarından toplu taşımaya kadar ulaşımla ilgili pek çok konuda önemli tedbirler alınıyor diyen AYSAD Başkanı Sefa Targıt, bu noktada bina içi ulaşımda her gün milyonlarca insanın kullandığı asansörlerin atlanmaması gerektiğini vurguladı. AYSAD olarak yeni koronavirüs tehlikesine karşı asansörleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere yönelik bir bildiri hazırladıklarını söyleyen Targıt; “Ortak kullanım araçları olan asansörlerde virüs bulaşma riski oldukça fazla. Dolayısıyla hem asansörlerin kabin içi hijyenine hem de kişisel hijyene çok dikkat etmek gerekiyor. Kabinler düzenli olarak dezenfekte edilirken, havalandırma sisteminin de devamlı açık bırakılmalı. Asansörü kullanan herkes, binmeden önce ve indikten sonra mutlaka ellerini uygun biçimde dezenfekte etmeli” dedi. Bina içi erişimin emniyetle sürmesinin özellikle hastaneler, kent içi ulaşım sistemleri ve çok katlı yüksek binalar için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Targıt, asansörlerin düzenli bakım, onarım ve yıllık periyodik kontrollerinin de ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Targıt; “Bina yöneticileri mutlaka profesyonel destek almalı”
“Özellikle çok katlı yüksek binalarda ve hastaneler gibi özel yapılarda bina içi ulaşımda asansörlerden vazgeçmek çözüm olamayacağına göre, riskleri en aza indirecek önlemler geliştirilmeli” diyen AYSAD Başkanı Sefa Targıt, dernek olarak asansörlerle ilgili yapılması gerekenleri devletin ilgili birimlerine ilettiklerini ve asansör kullanıcılarını bilgilendirici bir bildiri hazırladıklarını söyledi. Asansör ve yürüyen merdivenlerin mühendislik gerektiren orta-yüksek teknolojili makineler olduğunun altını çizen Targıt, “Bina yönetimleri, hijyen önlemleri alırken, asansörlerin mekanik ve güvenlik aksamlarına zarar vermemeye özen göstermeli, bunu yaparken de sözleşme yaptıkları asansör bakım firmasından mutlaka profesyonel destek almalılar” dedi.

”Antibakteriyel özelliğe sahip asansörler hayatımızda daha çok yer alacak”
AYSAD Başkanı Targıt, asansörlerdeki tüm bu risklere karşı geliştirilen yeni nesil asansörlerin daha fazla ilgi göreceğini söyledi. Targıt, “Kullanıcıların eskiye nazaran daha seçici ve bilinçli olması gerektiği anlaşıldı. Antibakteriyel özelliğe sahip, kendi kendini temizleyen, sürekli temiz hava sağlayan özel havalandırma sistemi bulunan, buton yerine sesli yönlendirmeyle ya da hologram teknolojisiyle çalışan akıllı asansör kabinleri, bundan sonra hayatımızda daha fazla yer alacak.” ifadelerini kullandı.

ASO ASANSÖR SANAYİ MESLEK KOMİTESİNDEN KOVİD-19 AÇIKLAMASI

“Hemen her hastanede, yoğun bakım bölümlerinde ve diğer hizmet alanlarında olmazsa olmaz araçlardan biri de asansördür”

“Asansör sanayicileri olarak sektörümüz ve ilgili bakanlıklarımızla bu mücadele içinde yer aldığımızı, hem halk sağlığının korunması hem de sektörümüz ekonomisinin yaşaması için elimizden geleni yapacağımızı tüm kamuoyuna ilan ediyor, meslek örgütlerimizi ve meslektaşlarımızı da bu hassasiyetle davranmaya çağırıyoruz”

Ankara Sanayi Odası (ASO) Asansör Sanayii Meslek Komitesi, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde hastanelerdeki asansörlerin olmazsa olmaz önem taşıdığını belirterek, meslek örgütleri ve meslektaşlarını bu hassasiyetle davranmaya davet etti.

ASO’dan yapılan açıklamaya göre, komite, Kovid-19 ile mücadele sürecinde yapılabilecekleri değerlendirmek amacıyla olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Komite tarafından toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, “Hemen her hastanede, yoğun bakım bölümlerinde ve diğer hizmet alanlarında olmazsa olmaz araçlardan biri de asansördür. Bu araçlar artık toplum için lüks değil, önemli bir ihtiyaçtır.” ifadelerine yer verildi.

Ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü dönemde bu ihtiyacın daha da önem kazandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mesleğimiz özelinde asansör arıza ve bakım hizmetlerini olabildiğince ve hatta daha hızlı ve dikkatli yapmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Kovid-19 küresel salgınının ortadan kaldırılması ve birtakım hizmetlerin aksamadan yerine getirilebilmesi, sadece sağlıkçılarımızın değil, her meslek çalışanı ve toplumun her kesiminin özveri ve hassasiyetle davranmasıyla mümkündür. Dolayısıyla asansör sanayicileri olarak sektörümüz ve ilgili bakanlıklarımızla bu mücadele içinde yer aldığımızı, hem halk sağlığının korunması hem de sektörümüz ekonomisinin yaşaması için elimizden geleni yapacağımızı tüm kamuoyuna ilan ediyor, meslek örgütlerimizi ve meslektaşlarımızı da bu hassasiyetle davranmaya çağırıyoruz.”

 

EAYSAD VE AYSKAD, BAKANLIKTAN PERİYODİK KONTROLLERİN ERTELENMESİNİ TALEP ETTİ

Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) ve Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği (AYSKAD), T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından; “Asansörlerin Yıllık Periyodik Kontrollerinin” 2 ay süre ile ertelenmesini, kırmızı etiket için belirlenmiş olan 60 günlük sürenin de yedinci ayın sonuna kadar 30 gün ilave yapılarak 90 güne uzatılmasını talep etti.

Dünya geneline yayılan korona virüsü ile mücadelede çeşitli tedbirler alınırken, birçok sektör de yaşanan süreçten olumsuz etkileniyor. Sektörün yaşadığı sorunları derleyerek T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ileten Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) ile Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği (AYSKAD) ise son olarak Bakanlıktan kendilerine en çok iletilen yıllık periyodik kontrollerin ertelenmesi ve kırmızı etiket için belirlenmiş olan 60 günlük sürenin de yedinci ayın sonuna kadar 30 gün ilave yapılarak uzatılmasını talep ettiler. Derneklerden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Dünya genelinde ortaya çıkan Covid-19 yeni tip korona virüsünün neden olduğu küresel salgın insan sağlığı bakımından önemli bir tehdit oluşturmaya devam etmekte olup, gereken tüm tedbirler yoğun bir şekilde ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. Bildiğiniz gibi gerek Cumhurbaşkanlığımız tarafından gerekse Sağlık Bakanlığımızın salgın yayılımının önüne geçilmesi bakımından günlerdir ısrarla belirtmekte oldukları, zorunlu olmadıkça evden çıkmayın mesajları doğrultusunda tüm halkımızın duyarlı davranması ve riayet etmesi son derece önem arz etmektedir.

Sektörel dernekler olarak, halk sağlığını ve üye firmalarımızın hem idari hem de sahada hizmet veren tüm çalışanlarının öncelikle sağlıklarını düşünerek, toplumun bilinçlendirilmesi ve asansör sanayicisinin ekonomik anlamda kaygılarını gidermek amacıyla gerekli yönlendirmelerde ve girişimlerde bulunmaya gayret gösteriyor, bu yönde çalışmalarımızı halen sürdürüyoruz.

Derneğimizin 23 Mart 2020 tarih ve 057 sayılı Bakanlığımıza ilettiğimiz yazımızda, Asansör Periyodik Kontroller konusunda yaşanan aksaklıkları, gelişmeleri ve talebimizi iletmiştik. Yine Bakanlığımızın dağıtım Yerleri ile konu kapsamında tarafımıza da gelen yazısı, sektörümüz tarafından dikkatle okunmuş olup, firmalarımızın yazıda bahsi geçen tüm önlem ve tedbirleri kendi çalışma prensipleri doğrultusunda aldıklarını, bir süredir konuya gayet duyarlı yaklaşıldığını bilmenizi isteriz. Asansör firmalarımız salgın sonrasında da özellikle hastanelerde hasta nakillerini ve hizmeti kesintiye uğratmayarak, asansörleri çalışır durumda tutarak, tarafımızdan hazırlanan asansör içi-dışı hijyen ve kullanım kuralları çerçevesinde görsel ilanlarımızı halkımıza ulaştırarak, kimsenin asansör kullanımı sırasında herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına tüm kadroları ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Sağlık Bakanlığımızın son günlerde açıkladığı Koronavirüs hasta sayısında ve ölüm vakalarında artış olduğu malumunuzdur. Özellikle kronik rahatsızlıkları olan ve bağışıklık sistemi düşük kişiler ile 60 yaş üstü vatandaşlarımızın daha fazla ölümcül risk taşıdığı, hasta kişilerinde mutlaka kendini karantina altında tutmasının şart olduğunu ifade eden yetkililerimizin yaptığı uyarıları dikkate almamız gerekmektedir. Bu yaş grubunda yer alan ve bölgemizde uzun yıllardır bu mesleğe gönül vermiş hem işletme sahibi hem de işçi statüsünde bulunan sayısız asansör sektör mensubu bulunmaktadır. Asansör sektöründe istihdam edilen bu şartlara haiz kişiler ve yakınları bugünlerde daha fazla endişe ve kaygı duymaktadırlar. Sağlıkları pahasına asansör sektöründe hizmet vermeye devam etmeye çalışan bu kişilerin durumları ile ilgili bir yaptırımımızın veya sektör adına verilen bir kararın olup olmadığı yönünde de derneğimize birçok dilekçe gelmektedir. Bizim bu konuda herhangi bir yaptırım yetkimizin bulunmadığı, ülkemizde de bu tip bir kararın veya bir genelgenin yayınlanmadığı belirtilmektedir. Ancak zaman geçtikçe aldığımız tepkilerden, yetkili makamların bu konuda bir çalışma başlatması yönünde bir bekleyişin hâkim olduğunu belirtmek isteriz. Firmalarımız her ne kadar önlem alarak binalara gidip Bakım, Onarım, Periyodik Kontrol ve Revizyon işlerini aksatmadan yapmaya çalışsa da bu durum aksi durumların yaşanmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Özellikle Periyodik Kontroller ve Revizyonlar konusunda firmalarımızın karşılaştığı sıkıntıları maddeler halinde sıralayacak olursak;
1. Periyodik Kontrole gidilen binanın bir veya iki vaka nedeniyle karantinaya alınmış olması,
2. Periyodik Kontrol sırasında sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulamaması,
3. Periyodik Kontrol sonrası, revizyon yapılacak binaya asansör personellerinin alınmaması
4. Bina sakinlerinin aidat ödeyememesi nedeniyle revizyon veya periyodik Kontrol bedellerine itiraz edilmesi,
5. Bina sorumlusu tarafından asansörlerde hijyen kurallarına uyulmaması,
6. Önümüzdeki günlerde, ilçelerde veya illerde uygulanabilecek karantina kararları sonrası yapılamayacak olan Periyodik Kontroller,
7. Asansör Firmalarının personellerinin sağlıklarını korumak ve sadece Bakım hizmetlerini yürütebilmek amacıyla nöbet sistemine geçmesi durumunda Periyodik Kontroller aksayacaktır.

Bina sorumluları düzenli asansör bakımlarının yapılmasını kat maliklerinin mağdur olmamasını isterken, periyodik kontrollerin ve revizyon işlerinin uzun süreceğini ve ekonomik anlamda sıkıntıya düşecekleri endişesi ve bahanesiyle işlerin ertelenmesini talep etmektedirler. Firmalarımızın bu durumda cezalı duruma düşmemeleri,ilgili mevzuatlar kapsamında konunun yeniden değerlendirilmesi gündeme gelmektedir. Bu bilgiler ışığında, görülen lüzum üzerine bu yazımız elzem olmuştur.

Söz konusu salgın nedeniyle kısmi olarak veya ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanması durumunda dahi firmalarımız, kilit öneme sahip tüm alanlarda kullanılan asansörlerin bakım ve servis hizmetlerini aksatmadan yerine getirecek bilinçte ve tüm hazırlıkları tamdır. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz durumlar kapsamında; Bakanlığımız tarafından Asansörlerin Yıllık Periyodik Kontrollerinin mümkünse 2 ay süre ile ertelenmesi eğer bu mümkün olmuyorsa, kırmızı etiket için belirlenmiş olan 60 günlük süreye 7. Ayın sonuna kadar 30 gün ilave yapılması yönünde bir kararın çıkması, hem asansör sektörüne hem Muayene Kuruluşlarına büyük kolaylık sağlayacaktır.

Bu durum aynı zamanda ekonomik sıkıntılarla karşılaşacak olan bina sakinlerini ve bina yöneticilerini oldukça rahatlatacaktır. İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde biz asansör sanayicisinin ve sektör çalışanlarının desteklenmesi ve bazı hususların göz önüne alınarak değerlendirmelere dahil edilmesi talebimizi arz eder, derneğimizin ve üyelerinin bu zorlukları aşma durumunda her zaman üzerine düşen görevleri yerine getirecek olduğunu bilmenizi isteriz.”

 

TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN KORONAVİRÜSLE MÜCADELE ÖNERİLERİ

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener “Koronavirüs Önlemler-Öneriler” başlığı ile basın açıklaması yaptı. “Tüm yurttaşların salgın dönemini en az sorunla aşabilmeleri ve yaşamlarını zorunlu olarak evde geçirmelerine imkân verecek destekler kamu tarafından sağlanmalı gerekli kararlar bir an önce alınmalı ve uygulanmalıdır.” diyen Yunus Yener imzasıyla yapılan açıklamada şu bilgilere yer aldı:

“Bütün dünyayı saran corona virüs salgınının her geçen gün yayıldığı ve daha fazla yurttaşımızın hayatına mal olduğu bilinmektedir. Bu nedenle üst örgütümüz TMMOB’nin DİSK, KESK, TTB ile birlikte 31.03.2020 günü açmış oldukları imza kampanyasında belirtilen talepler yanı sıra aşağıdaki taleplerimizi ivedilikle yerine getirilmek üzere siyasi iktidara ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

İktidar Anayasal yükümlülüğünü yerine getirmeli
Öncelikle belirtmek isteriz, devleti ve ülkeyi yönetmek üzere iktidar olanlar, Anayasa’nın başlangıç maddesinde yurttaşlara tanınan “medeniyet ve hukuk düzeni içinde onurlu bir hayat sürdürme hakkının” adil bir şekilde kullanılabileceği şartları yaratmakla yükümlüdür.

“Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” raflarda unutulmamalı
Siyasi otorite, yurttaşların yaşam hakkını tehdit eden salgınlara karşı, geçen yıl hazırlanan “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” ve bu planın uygulanmasıyla ilgili olarak; 13.04.2019 tarihinde yayımlanan 2019/5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde belirtilen hususları yerine getirmemiştir. Kendi hazırlamış olduğu düzenlemeleri uygulamayan siyasi otorite uzmanların, akademisyenlerin, meslek örgütlerinin salgınla ilgili önerilerine uzunca süre kayıtsız kalmış, önerilen önlemlerin bir bölümünü hiç dikkate almamış, uygulamak zorunda kalınan önlemleri ise eksik, isteksiz ve gecikmeli olarak duyurmuştur. Halen yürürlükte olan bu Plan raflarda unutulmamalı, önerilen çalışmalar daha fazla gecikmeden eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

Bilim Kurulu önerileri kamuoyuna açıklanmalı
Kamuoyuna yansıdığı üzere Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun çok sayıda önlem önerisi, siyasi otorite tarafından uygulanmamıştır. Oysa gecikmelerin doğurduğu olumsuz sonuçların toplumsal maliyeti giderek artmaktadır. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nu, siyasi otoriteye ilettiği tüm önerileri kamuoyuna eksiksiz açıklamaya çağırıyoruz.

İlgili meslek kuruluşlarını kapsayan Salgınla Ulusal Mücadele Kurulu oluşturulmalı
Ülke çapında bugünden sonra yapılması gereken çalışmalar hakkında görüş bildirmek, önerilerde bulunmak ve Bilim Kurulu ile eşgüdümlü olarak çalışmak üzere; bünyesinde ilgili merkezi ve yerel yönetim kuruluşları, ilgili akademisyenler, sağlık, emek ve meslek örgütlerinin temsil edildiği bir Salgınla Ulusal Mücadele Kurulu oluşturulmalı; iller düzeyinde oluşturulan Koordinasyon Kurulu çalışmalarında sağlık, emek ve meslek örgütlerinin mutlaka yer alması sağlanmalıdır.

Veriler kapsamlı bir şekilde ve şeffaflıkla açıklanmalı
Tüm çalışmalarda temel kural şeffaflık olmalı, her türlü bilgi erişime açık hale getirilmelidir. Günler sonra Bakanlık web sitesine konulan bilgiler yetersiz ve tartışmalıdır. Birçok ülkede olduğu gibi Bakanlık web sitesinde; anlık, günlük ve toplu olarak iller ve kurumlar bazında başvuran, test yapılan, virüs tanısı konulan, tanı konulamayıp gözlem altına alınan, virüs olmadığı karar verilen, tedavisi süren, taburcu edilen ve yaşamını yitiren hasta sayıları tam olarak açıklanmalıdır.

Yurttaşların hakları ve desteklenmesiyle ilgili önerilerimiz
Emekçilere, “Size ücretli izin veremeyiz, çünkü önceliğimiz üretimdir. Dur-durak yok, canınız pahasına da olsa çalışmaya devam etmek, zorundasınız” denilmektedir.

Biz de diyoruz ki:
• Emekçiler Anayasal sosyal haklarını talep etmektedir. Emekçiler sırtlarındaki borç kamburunu daha da artıracak kredilere ve toplanan paraların nasıl kullanılacağı açık olmayan zoraki bağış kampanyalarına değil, kamu kaynaklarından karşılıksız sağlanacak kamusal maddi desteklere ihtiyaç duymaktadır.
• İşsizlik Sigortası Fonundaki 131,5 milyar TL işsizler ve tüm emekçiler için kullanılmalıdır. Ayrıca 2020 Yatırım Programında yer alan ve zorunlu olmayan kalemler için ayrılan ödenekler, sosyal amaçlı harcamalara/desteklere kaynak yaratmak için değerlendirilmelidir.
• En düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır.
• Corona salgını mücbir sebep olduğu için kâr, yolcu, kazanç garantili ve sermayeye kaynak aktarım amaçlı bütün Kamu-Özel İşbirliği projeleri askıya alınmalı ve bütün ödemeler durdurulmalıdır.
• Nüfusun büyük bölümünün evlerinde kaldığı zamanlarda dahi işe gidenler; yani zorunlu/yaşamsal ürün ve hizmet üreten işyerleri ve iş kollarında (sağlık, gıda, lojistik, doğal gaz, su, enerji, güvenlik vb.) çalışanlar için güvenli ulaşım, hijyenik çalışma, dinlenme, sağlıklı gıda koşulları sağlanmalı, bu kesimin evde kalan ailelerinin yaşamlarını olağan şekilde sürdürebilmesine yönelik önlemler alınmalıdır.
Sağlık alanıyla ilgili önerilerimiz
• Sağlık kuruluşlarının birçoğunda mevcut yataklı servislerin corona servislerine dönüştürüldüğü, tesislerin çok yoğun ve dolmak üzere olduğu ve her an yeni teşhis ve tedavi ünitelerine ihtiyaç duyulacağı bilinmektedir. Bu nedenle bütün sağlık kuruluşlarının mevcut corona servisleri, acil servisleri ve yoğun bakım ünitelerindeki ekipman envanteri acil olarak güncellenmeli ve eksiklikler belirlenmelidir.
• Salgının yaygınlaşması nedeniyle mevcut corona servisleri, acil servisleri ve yoğun bakım ünitelerinin sayıları ile kurulması gereken yeni tesis ve birimlerin ihtiyaçları (fiziki mekân ve altyapı, ekipman ve gereç, personel vb.) gerçekçi olarak saptanmalıdır.
• Başta yoğun bakım yatağı, suni solunum cihazı vb. olmak üzere ihtiyaç duyulan ekipman, araç ve gereç ile kişisel koruyucu donanımın nereden, ne zaman, nasıl temin edileceği planlanarak gerekli siparişler hızla verilmeli ve takip edilmelidir. Çok önceden yapılmış olması gereken bu çalışmaların güncel durumu hakkında kamuoyuna bilgi verilmelidir.
• Yerli üretim potansiyelinin en etkin ve verimli şekilde kullanılması için çalışmalar salt birkaç kişi ve kuruluşun inisiyatifine bırakılmamalı, bu konu bünyesinde sağlık meslek örgütlerinin, TMMOB, Odamız ve ilgili Odaların da temsil edildiği kurumsal ve kamusal yapılarda ele alınmalıdır.
• Mevcut sağlık tesislerinin iyileştirilmesi ve yeni sağlık tesislerinin planlama ve gerçekleştirme çalışmalarında mühendis ve mimarların ve onların üyesi olduğu Odaların ve TMMOB’nin mesleki ve teknik bilgi birikiminden yararlanılmalıdır.
• Corona servislerinde görevlendirilen tüm sağlık personeline eksiksiz kişisel koruyucu donanım verilmeli, bu servislerde görevlendirilen diğer branşlardaki sağlık personeline de uygun hizmet içi eğitim verilmelidir.
• Sağlık kuruluşlarının ilave personel ihtiyacının ne zaman, nasıl karşılanacağı netleştirilmeli, işe yeni başlayacakların hizmet içi eğitimleri planlanmalıdır. Dünya görüşleri ve etnik kökenlerinden ötürü işlerine son verilen sağlıkçılardan haklarında kesinleşmiş hüküm olmayanlar göreve derhal iade edilerek deneyimli, liyakatlı elemanların sayısı artırılmalıdır.
• Mevcut sağlık tesislerine ek olarak, salgına karşı ek yatak kapasitesi yaratabilmek için mevcut yerleşkelerde uygun olanlarda sahra hastaneleri kurulmalı, büyük açık alanların yanı sıra kamu misafirhaneleri, öğrenci yurtları, oteller, kapalı fuar alanları, spor salonları gibi mekânların da hasta tedavisi için kullanılmasına yönelik gerekli hazırlıklar hızla sonuçlandırılmalıdır.
• Sistemin etkin işleyişi için özel hastanelere el konulmalı ve kamu sağlık zincirine eklenmelidir. Sağlık hizmetleri her düzeyde ücretsiz olmalıdır.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Perşembe, 09 July 2020 09:21
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
asansorvizyondergisi https://t.co/f5GeBz3Adp . . . . . . . #asansörvizyondergisi #asansor #asansör #lift… https://t.co/5sVVWPcm8Z
https://t.co/kxtlr5NAlO
https://t.co/32QFeb6hzd
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter