×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/610

Eyüpsultan Kaymakamığı ile Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin "Asansör Teknisyeni" olarak yetişebilmeleri amacı ile atölyelerin kurulması ve öğrencilere staj imkanı sağlanması için "Mesleki Eğitim İş Birliği" protokolüne imza atıldı. "Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü", Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara ve Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü, Reas Mühendislik Asansör, MCA Ceylan Asansör Müh. San. ve Tic. Ltd. Şti., Royalcert Sertifikayon ve Muayene Hizmetleri A.Ş. arasında yapıldı. "Mesleki Eğitim İş Birliği" protokolünün ayrıntılarını Alibeyköy MTAL Müdürü Hakan Eren ve Reas Asansör Genel Müdürü Recep Arslan'dan dinledik.

ASANSÖR SEKTÖRÜNE ALİBEYKÖY MTAL MEZUNLARI YÖN VERECEK!

Hakan EREN

Bin yıllık Anadolu tarihimizin içerisinde geçmişten, günümüze farklı isimlerle de olsa sürekliliğini devam ettirmiş kurumlarımızdan biri mesleki eğitim kurumudur. Selçuklu devletinin sosyal, kültürel ve eğitim tarihine baktığımızda karşımıza güçlü bir “Ahi” teşkilatı çıkar. Osmanlı Tarihi’nin önemli kurumsal yapılarının belki de en başında Lonca Teşkilatı yer alır. Cumhuriyet Tarihimizde 1986 yılında yasal dayanağa kavuşan mesleki okullarımız 2000’li yıllara gelindiğinde değişen - gelişen sanayi ve teknolojiye ayak uyduramaz hale gelmiş ve ciddi paradigma değişikliğine ihtiyaç duymaktaydı. Bu süreçte ülke olarak sürdürülebilir mesleki eğitim- nitelikli insan kaynağının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Başta Milli Eğitim Bakanlığımız, Sanayi Odaları, Ticaret Odaları gibi paydaş kurumlar geleceğin teknolojisini kurgulayabilmek için ciddi çalışmalar, ortaklıklar ortaya koydu ve sonuç olarak ‘’Okul- Sanayi İşbirliği ‘İSTANBUL MODELİ’ projesi ile ‘’Güçlü Mesleki Eğitim, Güçlü TÜRKİYE’’ hedefi meydana geldi.

2018 Yılının sonlarına doğru Milli Eğitim Bakanlığımızın yayınladığı 2023 Vizyon Belgesi’nde belki de en önemli yeri tutan mesleki ve teknik eğitim kurumları ile ilgili bölüm mikro ölçülerde oluşturulan politikaların makro düzeye taşındığının en önemli kanıtını oluşturdu.

Günümüze geldiğimizde ise ‘Mesleki ve Teknik Eğitim’ ile ilgili ihtiyaç duyduğumuz algı değişikliğine kavuşmak üzere olduğumuzu görüyoruz. Daha önceleri çeşitli sebeplerle hak ettiği önceliğe kavuşmayan mesleki okullar bugün özellikle Covid–19 pandemi sürecinde rüştünü ispat etmiştir. Bütün dünyanın savaş verdiği Covid 19 pandemisi ile mücadelede ülkemizde başrol oynayan mesleki ve teknik okullar ilk günden itibaren siper maske, cerrahi maske, video laringoskop, aerosol box, ultrasonik cerrrahi maske üretim makinası, ultraviyole sterilizasyon cihazları, kimyasal dezenfektan gibi birçok ürünü üretip, tüm ihtiyaç duyan vatandaşların hizmetine sunmuştur.

Asansör sistemleri sektörü ise günümüzde gerek evlerde gerekse işyerlerinde çok fazla ihtiyaç duyulan sistemler olup geniş bir kullanım alanı bulunmakta, mevzuat gereği asansör bakım onarımcısı ve asansör montajcısı mesleklerini icra edenler “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli” meslekler statüsünde olup çalışanlarında mesleki ve teknik okullardan mezun olması veya Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan alınmış belge ile çalışması zorunludur. Buna bağlı olarak sektörel hacim oldukça büyük, istihdam olanakları geniştir. Halihazırda asansör sistemleri sektöründe çok fazla nitelikli personel ihtiyacı vardır. Gerek staj dönemi gerekse mezuniyet sonrasında hem öğrencilerimize istihdam imkânı sunulması, hem de sektörün ihtiyacı olan personel arzının gerçekleştirilmesi maksadıyla 2020 – 2021 eğitim öğretim yılından itibaren başlamak üzere asansör sistemleri dalımızı açmış bulunmaktayız.

“Okul - Sanayi İşbirliği” projesi kapsamında 50 yıllık köklü mazisi olan okulumuz Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Asansör sektörünün öncü kuruluşlarından; RoyalCert, MCA Ceylan Asansör ve Reas Asansör arasında yapılan işbirliği protokolü ile günümüz standartlarına uygun asansör ve yürüyen merdiven sistemlerinin eğitiminin verilmesi, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını sağlamak ve mevcut sektör çalışanlarının mesleki yeterlilik belgelerine kavuşması amaçlanmakta iken okulumuz öğretmenleri ve öğrencileriyle beraber geliştirilen zaman ayarlı “Ultraviyole - C Sterilizasyon Cihazı”nın asansör sistemlerine entegrasyonun gerçekleşmesi işbirliğimizin derinleşmesine vesile olmuştur.

“Güçlü Mesleki Eğitim, Güçlü Türkiye” hedefine inanmış tüm paydaşlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

ÖZEL SEKTÖR VE MİLLİ EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ

“Eğitimdir ki, Bir Milleti ya Özgür, Bağımsız, Şanlı, Yüksek bir Topluluk Halinde Yaşatır; Ya da Esaret ve Sefalete Terk Eder’’ 

Recep ARSLAN

“Eğitimdir ki, Bir Milleti ya Özgür, Bağımsız, Şanlı, Yüksek bir Topluluk Halinde Yaşatır; Ya da Esaret ve Sefalete Terk Eder’’

Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözü ile anlaşılacağı gibi eğitim-öğretimin önemi büyüktür. Bu önem her gecen gün artmaktadır. Çünkü eğitim bizler için refah anında bir süs, felaket sırasında bir sığınaktır.

Artık savaşların cephelerde değil, eğitimde, teknolojide, ticarette yapıldığı bu dönemde hepimize sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluk gelecek nesillerin teknolojide ve eğitimde başarılı olmasını sağlamaktır.

Yapıların dikey olarak yükseldiği bu dönemde asansörlere duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bunun getirisi olarak asansör sektörü dünya pazar payında her geçen gün yerini büyütmektedir. Bu pazar payından şirketler ve ülkeler bilgisi, kabiliyeti, teknolojisi ve kapasitesi kadar pay almaktadır. Gerek ülkemizdeki pazar payını elimizde tutmak, gerekse dünya pazarındaki payımızı arttırmak için; bilgimizi, teknolojimizi, eğitimimizi ve kapasitemizi arttırmalıyız. Bunu alanda sektörümüze başarı sağlayacak tek yöntem; eğitimdir. Bu eğitim alanlarını oluşturmak, yetişen yeni nesli bu anlamda bilgilendirmek biz, asansör sektörünün her bir ferdine düşmektedir.

Bütün bu düşünce ve ilkelerden yola çıkarak, asansör sektörü mensupları ve bu vatanın evlatları olarak üzerimizdeki sorumluluğu yerine getirmek amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul-sanayi işbirliği modeli projesi kapsamında Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile işbirliği yaptık. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında faaliyetlerine başlayarak geleceğe bir miras bırakmayı hedefliyoruz.

Bu işbirliğinde sorumluluğumuza ortak olan Milli Eğitim mensuplarına, Mca Ceylan Asansöre, RoyalCert’e ve desteklerini eksik etmeyen bütün sektör mensuplarına teşekkür ederim.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Cumartesi, 11 July 2020 16:50
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Image Gallery

{gallery}610{/gallery}

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/q3Ju1cUK4S https://t.co/EEiA3WQDO3
https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter