“BİRLİĞİMİZİN TEMEL AMAÇLARINDAN BİRİ MÜTEAHHİTLERİMİZİN PROJELERİNDE YERLİ ÜRÜN KULLANIMINI TEŞVİK ETMEKTİR”

"Türk müteahhitlik firmaları yurtdışında üstlendikleri projelerde Türk inşaat malzemelerinin kullanımına daima özen göstermişler ve bu alandaki ihracatımıza önemli katkılarda bulunmuşlardır." diyen Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin temel amaçlarından biri nin üye müteahhitlerinin projelerinde yerli ürün kullanımını teşvik etmek olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum inşaat malzemelerinin yüzde 100 yerli olması için çalışma başlattıklarını duyurdu. Konu ile ilgili olarak Türkiye İMSAD’dan da; “Ürünlerimizin kalitesi ve ihracat performansımız Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin gücünü yansıtıyor. Dış Ticaret Endeks raporlarımız da gösteriyor ki ‘Made in Turkey’ algısı henüz iç pazarda hak ettiği değeri göremiyor. İç pazarda da yerli malzemeye duyulan güvenin artması gerekiyor.” şeklinde bir açıklama yapıldı. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün’e bu konu ile ilgili olarak “TMB’nin ‘Yerli Malı’ kullanımını teşvik etmek adına ne gibi çalışmaları var?” diye sorduk.

Türkiye Müteahhitleri Birliği (TMB) olarak temel amaçlarından birinin üye müteahhitlerin projelerinde yerli ürün kullanımını teşvik etmek olduğunu kaydeden Başkan Mithat Yenigün, “Nitekim Ankara’daki merkez binamız aynı zamanda yerel malzemelerin kullanımını teşvik eden bir ‘entegre tasarım’ örneği olarak planlanmıştır. Tasarım aşamasından itibaren benimsenmiş olan yeşil bina yaklaşımı çerçevesinde, binada mümkün olduğunca yerel ürünler ve çevre dostu inşaat malzemeleri kullanılmıştır.” dedi.

Türk müteahhitlik firmalarının yurtdışında üstlendikleri projelerde Türk inşaat malzemelerinin kullanımına daima özen gösterdiklerini ve bu alandaki ihracata önemli katkılarda bulunduklarını söyleyen Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce de dediğim gibi Türk müteahhitlik firmalarımız yurtdışında üstlendikleri projelerde Türk inşaat malzemelerinin kullanımına özen gösteriyor. Bununla birlikte, müteahhitlerimizin yurtdışı projelerde yabancı mühendislik-müşavirlik firmalarının hazırladığı projelerde yer almak durumunda kalmaları ve kullanılacak ürünleri bu firmaların belirlemeleri Türk inşaat malzemeleri kullanımının istenilen seviyelere ulaşamaması sonucunu doğurmuştur.

Birliğimizce, uluslararası pazarlarda daha fazla pay almamızı sağlayacak Türk teknik müşavirlik ve mühendislik hizmetleri son derece önemsenmektedir. Teknik müşavirlerimizin desteklenmesi ve güçlendirilmesiyle yurtdışında bizlere itici güç olmaları, diğer deyişle hem müteahhitlerimizin daha çok katma değeri yüksek büyük çaplı projeler üstlenebilmesi hem de inşaat malzemeleri üretimi ile ihracatımızın sürdürülebilir biçimde daha fazla arttırılması mümkün olabilecektir.”

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter