BAKAN KURUM: İNŞAAT MALZEMELERİ %100 YERLİ OLACAK

Türkiye yerli üretim hamlelerine tam gaz devam ederken savunma sanayi için başlatılan adımlar tüm sektörlere kademeli olarak yayılmaya devam ediyor. Atılan adımlardan biri de inşaat sektörü için oldu. İnşaat sektöründe kullanılacak olan tüm malzemelerde öncelik yerli üretim yapan inşaat malzemeleri şirketlerine verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yerli üretim hamlesini inşaat sektörü için de yürüttüklerini duyurdu. Yapılan inşaatlarda yürüyen merdivenden asansöre kadar kullanılan tüm inşaat malzemelerinde yerli ürünler kullanılacak. Konu hakkında çalışmalar Emlak Katılım Bankası ve Emlak Konut üzerinden yürütülecek.

İthal edilen inşaat malzemelerinin tamamen yerli olması için Emlak Konut ve Emlak Katılım harekete geçiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, asansörden yürüyen merdivene kadar her şeyin Türkiye’den karşılanabilmesi için çalıştıklarını açıkladı. Bakan Kurum, “Tamamen yerli imkânlarla yerli üreticilerimizle birlikte, burada ne ihtiyaç varsa yüzde 100 yerli olacak. Her şeyimizi kendimiz karşılamalıyız. Pandemi süreci de bunu öğretti. İnşaat sektöründe dışa bağımlılığı azaltacak adımları atıyoruz” diye konuştu.

“Emlak Katılım Bankası ve Emlak Konut GYO ithal edilen tüm ürünlerin Türkiye’de üretilmesini sağlayacak yatırımlar yapacak, teşvikler sağlayacak” diyen Bakan Kurum, Türkiye’de A’dan Z’ye her malzeme üretileceğini kaydetti. İnşaat sektöründe kullanılacak olan tüm malzemelerde öncelik yerli üretim yapan inşaat malzemeleri şirketlerine verilecek. Yapılan inşaatlarda yürüyen merdivenden asansöre kadar kullanılan tüm inşaat malzemeleri için yerli ürünler kullanılacak.

Sektör temsilcilerine göre inşaatlarda yerli ürün kullanımı dış ticaret açığının azalmasına fayda sağlamasının yanı sıra inşaat maliyetlerini de yüzde 15-20 düşürecek, bu da konut fiyatlarına yansıyacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Önümüzdeki 5 yılda tüm Türkiye’de 1,5 milyon, konutu acilen dönüştüreceğiz
Türkiye’nin birçok ilinde 104 bin bağımsız birimin üretilmesine yönelik çalışmaların sürdüğüne işaret eden Kurum, şunları kaydetti:

“Hızlı, yerinde ve gönüllü dönüşüm esasıyla yılda 300 bin olmak üzere 5 yılda, 1 milyon 500 bin konutun deprem dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Son 2 yıl içerisinde, dönüşümü adeta baştan sona yeniden düzenleyen değişiklikler yaptık. Meclisimizle vatandaşların ve müteahhitlerin, yüklenicilerin mağdur olmaması için birçok mevzuat düzenlemesi yaptık. Artık parsel bazındaki planlamaları tamamen ortadan kaldıracağız. Parsel bazlı imar planı hiçbir şekilde yapılamayacak, yapılan planlarda 7’inci aya kadar etraftaki teşekkül etmiş bina yükseklikleri çerçevesi neyse bu bina yükseklikleri çerçevesinde yapılacak. Eylem planımızı hazırladık, çözümler ürettik. Dönüşüm konusunda istekli olan vatandaşlarımızı endişelendiren, gayretli belediyelerimizi zorlayan tüm engelleri ortadan kaldırdık. Bu kritik hamlelerimizle artık belediyelerimizin eli daha güçlü. Kentsel dönüşüm ve yenileme kapsamında 81 ilimizde tarihi kent meydanlarımızı tekrar gün yüzüne çıkarıyoruz. Meydanlarımızı tarihi hüviyetine kavuşturacak bu vizyon projeyle, yüzlerce tarihi ve kültürel aksımızı yeniden ihya ediyor, yine yüzlerce etapta yenilediğimiz iş yerlerimizi esnafımıza kazandırıyoruz.”

Ankara, İstanbul, Konya, Adana, Trabzon, Aksaray, Diyarbakır, Bolu, Bursa, Kayseri, Muğla ve Rize’de 10 bin sanayi iş yerini projelendirdiklerini bildiren Kurum, bunların 1420’sini tamamladıklarını, 3 bin 422’sinin ise yapımına devam edildiğini vurguladı.

Ayrıca, 3 bin 375 iş yerinin ihale çalışmalarına da başladıklarını belirten Bakan Kurum, “En büyük önceliğimiz olan dönüşüm konusunda bakanlığımızın kapıları belediyelerimize, sonuna kadar açıktır. Bakanlık olarak belediye başkanlarımızın emrindeyiz.” dedi.

“30 bin konutun inşaatına başladık”
Sosyal konut çalışmalarına da devam ettikleri bilgisini veren Kurum, “TOKİ’mizle şu ana kadar ülkemizde sosyal donatılarıyla beraber toplam 1 milyon bağımsız bölüm ürettik. 2019 yılında, 50 bine yakın konut ve sosyal donatıyı vatandaşlarımıza teslim ettik. Yine, 67 ilimizde, 140 projede 50 bin sosyal konutun kura çekimini tamamladık, 30 bin konutun inşaatına başladık. ‘100 bin Sosyal Konut’ kampanyasında da başvuru sürecimiz tamamlandı. Konutların proje ve yapım çalışmalarına başladık.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum, 2023 yılına kadar 81 ilde 81 milyon metrekarelik alana yapacakları millet bahçelerini hizmete sunmaya başladıklarını anımsatarak, şu ana kadar 23 millet bahçesini hizmete sunduklarını, halen 72 ilde 184 projenin çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metrekare üzerine çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını, ekolojik koridorların bunun bir parçası olduğunu belirten Kurum, 22 ilde uygulamaya başladıkları ekolojik koridorların kilometrelerce uzunluğa sahip olacağını, ekolojik koridorların doğal alanları, akarsuları, bisiklet yollarını ve millet bahçelerini birbirine bağlayacağını anlattı.

“2023 yılına kadar 3 bin kilometre bisiklet yolu yapacağız”
Ekolojik koridorların en önemli ulaşım ağının bisiklet ve yeşil yürüyüş yolları olacağına dikkati çeken Murat Kurum, “Son 2 yılda 1242 kilometre bisiklet yolu, 108 kilometre yeşil yürüyüş yolunun yapımını hamdolsun tamamladık. İnşallah 2023 yılına kadar 3 bin kilometre bisiklet yolu, 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu, 60 kilometre çevre dostu sokak ve 60 bin metrekare gürültü bariyerimizi tamamlayacak, belediyelerimizin yönetimine, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” şeklinde konuştu.

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını ile iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarının şehirleri ve insanları olumsuz etkilediğinin altını çizen Kurum; “Kovid-19 salgınına karşı ülke olarak hep birlikte hakikaten fedakarlıklar gösterdik, başarı hikayeleri yazdık. Diğer taraftan küresel bir sorun olan iklim değişikliğiyle mücadele konusunda da artık hep birlikte, bir seferberlik ruhuyla hareket etme mecburiyetimiz var çünkü ülkemizde şiddetli ve sık yağışlar meydana geliyor, Akdeniz bölgemiz çölleşiyor, hiç görmediğimiz dev hortumlar, çok şiddetli dolu yağışları yaşanıyor. Biz bakanlık olarak; Karadeniz İklim Değişikliği Eylem Planı’mızı açıkladık, diğer 6 bölgemizin çalışmalarını tamamladık, yakında açıklayacağız. 81 ilimizin tamamında, yerel iklim eylem planlarını da belediyelerimizle, il müdürlüklerimizle birlikte yapacağız.” dedi.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Salı, 27 October 2020 17:24
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter