Aksöz Asansör Dış Ticaret Uzmanı Ayşen Baysal: "2 yılda ihracat oranımızı yüzde 40 arttırdık"

Aksöz Asansör Dış Ticaret Uzmanı Ayşen Baysal Interlift Fuarı’nın ardından sorularımızı yanıtladı. Fuarın kendileri açısından son derece başarılı geçtiğini kaydeden Baysal, ihracatta yaptıkları atılım ile son 2 yılda ihracat oranlarını yüzde 40 oranında arttırdıklarını söyledi. Aksöz Asansör’ün bu yıl 41’inci yılına girdiğini ve bunun gururu ve mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Baysal, yerli pazarda oldukça sağlam bir isim oluşturmanın bilinciyle hareket ettiklerini, yurt dışında da markalarını hızla yaygın hale getirmekte olduklarını belirtti.

 

- Interlift Fuarı ile ilgili izlenimlerinizi bizimle paylaşarak, fuar ile ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Interlift Fuarı’nın ardından açıklanan istatistiklere göre, Interlift Fuarı’na 48 ülkeden 574 firma katıldı. Fuara katılım sağlayan ülkeler içerisinde şirket sıralamasına göre birinci sırada tabi ki Almanya yer aldı. İkinci sırada İtalya 96 firma ile Çin 68 firma ile üçüncü, İspanya 44 firma ile dördüncü oldu. Türkiye ise asansör sektöründe faaliyet gösteren 39 şirketle beşinci büyük katılımcı ülke unvanını kazandı. Dünyanın devleri ile birlikte rekabet halinde olmak ve bu rekabette üst sıraları paylaşmak bizim açımızdan oldukça gurur verici bir derece aslında.

 

- Fuara katılma amaçlarınızı sıralayarak, fuar sonrası yaşadığınız kazanımlarınızı anlatabilir misiniz?

Fuarda öncelikle ülkemizi temsil etmek bizim için çok önemliydi. Tüm dünyaya verdiğimiz reklamlarda da bu anlayışımız ile birlikte bayrağımızı gururla sergilemekteyiz. Ayrıca hem üretim hem de pazarlama yapan 41 yıllık bir firma olarak böyle önemli ve kalabalık etkinliklerde boy göstermek, bizim için gelenekselleşmiş bir faaliyet olmakta. Bu tarz organizasyonlarda sağlam temellere dayanan dostluklarımızı pekiştirmenin bir nevi avantajını yaşıyoruz. Düşünsenize, tüm dünyadan sürekli yazıştığınız bir sürü dostlarınızı aynı anda bir arada görmek, garip ve eğlenceli bir duygu. Her misafirinizden pozitif bir enerji alıyorsunuz ve kesinlikle firma olarak kazanımlarınız artıyor. Alış-verişler pekişiyor, yeni ürünler dikkat çekiyor, siparişler artıyor, merak edilen ve havada kalmış bir yığın konular yüz yüze rahatça çözüme kavuşuyor. Bunun yanında yepyeni dostlukların temelinin atılması da cabası. Daha ne olsun…

 

- Fuara hangi ürün ve hizmetleriniz ile katıldınız? Fuar geneli ürünlerinize karşı sergilenen tutum ve sorulan sorular nelerdi?

Üreticisi olduğumuz asansör parçaları oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamakta. Döküm kasnaklardan plastik kasnaklara, regülatörden hidrolik tampona kadar bir çok çeşidin yanında makaralı amortisörlü patenler, denge zinciri ve makaraları, halat şişeleri, fren blokları ve daha pek çok asansör parçaları… Fuar geneli ürünlerimize ve standımıza karşı gösterilen ilgiden memnun kaldık. En çok sorulan soru, üretici olmamızla ve teslimat süreleri ile ilgiliydi. Tabi ki bizim de en çok sevdiğimiz soru tipleri bunlar oldu. Çünkü bu sorulara verdiğimiz cevaplar bizi ayrıca gururlandırmaktadır.

 

- Fuarın öne çıkan özellikleri ve sizce diğer fuarlardan ayrılan yanları nelerdi?

Interlift Fuarı, dünya devlerinin katlması, önemli sayıda ziyaretçi profiline yer vermesi ve önemli bir organizasyon olmasıyla beraber etkinlik olarak sanki biraz yetersiz kaldı. Ayrıca fuar salonlarının birbiriyle bağlantısı zayıf olmakla beraber, düzensiz planlanmıştı. Böyle büyük bir organizasyondan beklenmeyecek yetersizlik diye düşünüyorum.

 

- Firma olarak Avrupa’daki hedefleriniz nelerdir? Şu anki faaliyetlerinizi de anlatarak bilgi verebilir misiniz?

Firmamız bu yıl 41’inci yılına girmenin gururu ve mutluluğunu yaşamakta. Yerli pazarda oldukça sağlam bir isim oluşturmanın bilinciyle yurt dışında da markamızı hızla yaygın hale getirmekteyiz. Son 2 yılda ihracat oranımız yüzde 40 oranında arttı. Avrupa pazarında önemli ölçüde rekabeti arttırdığımızı biliyoruz. Bununla birlikte gerek Amerika’da gerekse Ortadoğu’da tanıtım amaçlı çalışmalarımızı hızlandırdık. Yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda yer almaktan ayrıca keyif duyuyoruz. Üretim teknolojimizi ve kapasitemizi güncelleyerek teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Her şeyden önemlisi, kendimize ve ekibimize inanıyoruz. Bu da doğal olarak bizim yol haritamızı belirliyor.

 

- Fuardan yola çıkacak olursak başta Avrupa asansör sektörü ve genelinde dünya çapında asansör sektörü hakkında edindiğiniz izlenimleriniz neler oldu?

Yurtdışı fuarlarına katıldığımızda yaptığımız incelemeler sonucunda Türkiye’nin gerçekten sektörü en önden takip ettiğini görüyoruz. Coğrafi konumumuzdan dolayı ülkemize karşı dünyanın genel bakışı pek sempatik olmasa da yine de Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasında rekabeti paylaşıyor olması, milliyetçi duygularımızı kabartıyor. Çünkü beklentinin üzerinde bir ivme yaratıyoruz uluslararası arenada. Bunun sonucu olarak hem şaşırıyor hem de şaşırtıyoruz. Bu bizim için hoş bir duygu aslında.

 

- Ürün ve firma bazlı düşünecek olursak, asansör sektörünün yaşadığı gelişmeler sizce nasıl? Fuar geneli yaptığınız sohbetler ve izlenimlerinizden yola çıkarak sektörün yaşadığı gelişme ve sorunlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Öncelikle duruma yerli ve yabancı pazar olarak bakmak lazım. Türk asansör sektörünün doğrudan kentleşme ve bununla birlikte gelişen  inşaat sektörü ile birlikte düşünülmesi kaçınılmaz. Türkiye’deki bu sürecin devam edeceğini düşünecek olursak, inşaat sektörüyle beraber asansör sektöründe de büyüme devam edecektir. Bununla birlikte Ortadoğu’da, Balkanlar’da ve son zamanlarda Afrika ülkelerinde devam eden Türk yatırımları, asansör sektöründe olumlu etkiler yaratmıştır. Ancak özellikle son dönemde Ortadoğu genelinde ve Rusya ile yaşanılan siyasi problemler nedeniyle, asansör sektöründe pazar daralması meydana gelmiş bulunmakta. Buna bağlı olarak ithalatta gerçekleşen büyüme sektördeki dış ticaret açığının artmasına neden olmaktadır.

 

- Dünya geneli yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler özellikle Türkiye pazarında ciddi bir pazar kaybına ve sapmalarına neden oldu? Bu konuda yaptığınız çalışmaları ve ortaya koyduğunuz çözümleri bizimle paylaşabilir misiniz?

Aslında pazar olarak Türkiye çok iyi bir konuma sahip.  Sadece kısa vadeli dalgalanmalar yaşanmakta, onların da sebebi bana kalırsa yukarıda bahsettiğim Türkiye’nin ivmesindeki engellenemeyen artıştır. Çünkü gelişmiş ülkeler arasında yer almaya çalışmak hem maliyetli hem de meşakkatli bir görev yaratıyor bünyede. Türkiye’den beklenmeyecek ölçüde bir gelişim gözlenince sunni krizlerin yaratılmaya çalışıldığını düşündürüyor insana. O yüzden Türkiye’nin pazar kaybı yaşayacağını hiç sanmıyorum.

Rate this item
(1 Vote)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter