Merih Asansör Genel Müdürü Yardımcısı Berna Ökmen: "Interlift Fuarı’na yedinci kez katılım sağladık"

Interlift Fuarı’nın ardından sorularımızı yanıtlayan Merih Asansör Genel Müdürü Yardımcısı Berna Ökmen, fuara yedinci kez katıldıklarını hatırlatarak; “Fuarlara katılımda istikrar çok önemli olduğu için Interlift’e düzenli olarak katılım sağlıyoruz. Merih Asansör olarak, global bir marka olma yolunda ilerliyoruz. Bu sebeple, asansörde standartların oluştuğu bir bölge olan Avrupa’da markamızı tanıtmak ve o pazarda yer edinebilmek adına Interlift Fuarı’na katılmak bizim için oldukça önemli” dedi.

 

- Berna Hanım, Interlift Fuarı’na katılma amaçlarınızı sıralayarak, fuar sonrası yaşadığınız kazanımlarınızı anlatabilir misiniz?

Interlift Fuarı’na 2005 yılından itibaren katılıyoruz. Bu yıl fuara yedinci katılımımız gerçekleşti. Fuarlara katılımda istikrar çok önemli olduğu için Interlift’e düzenli olarak katılım sağlıyoruz. Merih Asansör olarak, global bir marka olma yolunda ilerliyoruz. Bu sebeple, asansörde standartların oluştuğu bir bölge olan Avrupa’da markamızı tanıtmak ve o pazarda yer edinebilmek adına Interlift Fuarı’na katılmak bizim için oldukça önemli.

 

- Fuara hangi ürün ve hizmetleriniz ile katıldınız? Fuar geneli ürünlerinize karşı sergilenen tutum ve sorulan sorular nelerdi?

Bu yıl fuara ürünlerimizin EN 81-20 ve EN 81-50 standartlarına uyumluluğunu göstermek adına katıldık. Yeni standardın tüm gerekliliklerinin karşılandığı ve sertifika almaya hak kazanan ürünlerimizi değerli ziyaretçilerimize sunduk. Fuarda, hizmete alınacak ürünlerde güvenlik kriterlerinin nasıl olduğu ve bu kriterlerin çalışma senaryolarını ziyaretçilerimize tanıtma ve yeni standarda yönelik sorularını cevaplama imkanı bulduk. Ürünler üzerinde anlatım yaparak sektöre hizmet eden yerli veya yabancı herkesi bilinçlendirmeyi amaçladık. Bu durum ise hem mevcut hem de potansiyel müşterilerimizin ilgisini çekti. 

 

- Fuarın öne çıkan özellikleri ve sizce diğer fuarlardan ayrılan yanları nelerdi?

Interlift Fuarı, asansör sektörünün en büyük fuarlarından biri, dünyadaki asansör uzmanlarının bir araya geldiği lider bir platform. Avrupa çoğunlukta olmak üzere dünyadan birçok ziyaretçiyi buluşturuyor. Yoğunlukla üretici firmalar bu fuarda yer alıyor ve yeniliklerini sergiliyor. Interlift 2017’nin 114 farklı ülkeden gelen ziyaretçileri ağırladığını ve bunun rekor rakam olduğunu öğrendik. Dünyanın dört bir yanından katılımcıların olması, asansör sektöründeki büyük oyuncuların ve sektör liderlerinin yer alması, bu fuarı daha da ilgi odağı haline getiriyor.

 

- Firma olarak Avrupa ve bölge coğrafyasındaki hedefleriniz nelerdir?

Global bir marka olmak önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Yurt dışı pazarını büyüterek, yerli malını en iyi şekilde temsil etme gayreti içindeyiz. Avrupa’da kabul görmek çok önemli, bu sebeple elbette o bölgede sağlam bir yer edinmek istiyoruz.

 

- Yine fuar geneli edindiğiniz izlenimlerinizce ürün ve firma bazlı düşünecek olursak, asansör sektörünün yaşadığı gelişmeler sizce nasıl?

 

Interlift 2017’de, sektör bazında çok büyük bir gelişme ve yenilik olmadığını gözlemledik. Sektör daha çok, standardın getirdiği şartlara uygun ürün üretmeye odaklanmış durumda. Bu sebeple yeniliklerden ziyade EN 81-20/50 gereksinimlerini karşılayan ürünlerin ve piyasa taleplerinin ön planda olduğunu gördük. Örneğin, eski tip binalarda kullanılan homelift ihtiyacı fark edilmiş ve buna yönelik ürünler üretmeye hız verilmiş. Aynı şekilde modernizasyon üzerine çalışmalar yapılmış. Piyasanın taleplerinin göz ardı edilmediği ama çok ileri ve inovatif ürünlere de ağırlık verilmediği, sektörün durağan olduğu bir dönemde olduğunu söyleyebiliriz.

 

- Firma olarak hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz ve yatırımlarınız var mı?

Sektörde fark yaratmak ve öncü olabilmek için hiç kuşkusuz, gerekli yenilikleri takip etmek ve üretim süreçlerinde uygulamak gerekiyor. Biz, Avrupa standartlarına ve asansör yönetmeliğine uygun üretim yapıyoruz. Yönetmeliğin istemiş olduğu tüm şartları bize öngörülen süreden önce sağlayıp uygulamaya koyuyoruz.  Bu anlamda yatırımlarımız sürekli devam ediyor. Kendi işimize sürekli yatırım yapan bir firmayız. ÜR-GE için ciddi yatırımlarımız oluyor. Kendi işinize yatırım yapmazsanız küçülmeye mahkumsunuzdur. Bu düşünceden yola çıkarak yatırımlarımızı sürekli arttırdık. Sadece makine değil, aynı zamanda teknoloji, AR-GE ve mühendislik üzerine yatırımlarımız sürekli artmakta ve kadromuz genişlemektedir.

 

- Son dönem ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi vererek bu konudaki hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

17 yıldır ve sürekli artan bir ivmede ihracat yapıyoruz. Dünyanın 60 ülkesine ihracat yapan bir firmayız. Tabi burada özellikle ihracat yaptığımız ülke sayısından ziyade o ülkelerde kaç firmaya ulaştığımızı göz önüne alıyoruz. Bu anlamda, ihracat hedefimizde belirleyici olan ülke sayısı değil, o bölgedeki bilinirliğimiz ve satış yoğunluğumuz. 60 ülkede varız ama “Ne kadar varız?” sorusunu değerlendirir konuma geldik. Özellikle belli bölgelerde MERİH’i bilinen ve öncelikle tercih edilen marka haline getirdik. Yurt dışı satışlarımızın büyük bölümünü Ortadoğu, Suudi Arabistan, Avrupa ve Rusya pazarına yapıyoruz. Ama bunun yanında Avusturalya’dan Kanada’ya kadar dünyanın birçok noktasına ihracatlarımız oluyor. Hedefimiz daha önce ihracat yapmadığımız ülkelere de ihracat yapmak, ihracat yaptığımız ülkelerdeyse bilinirliğimizi arttırmak.

 

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/JhlvuQDSRf https://t.co/cGX1Z3tYxU
Derginiz yolda...Sağlıkla okumanız dileğiyle... https://t.co/e8PJ5Gexzf https://t.co/whrFFhYY5C
den/dan Instagram
asansorvizyondergisi https://t.co/f5GeBz3Adp . . . . . . . #asansörvizyondergisi #asansor #asansör #lift… https://t.co/5sVVWPcm8Z
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter