Sektör olarak önlem alamaz isek önümüzdeki yıllar hem sektör mensupları için, hem de asansör kullanıcıları için sıkıntılı olabilir.

Tespitler ve Önlemler

Mehmet Kırca AKASDER Başkanı

 Sektör olarak önlem alamaz isek önümüzdeki yıllar hem sektör mensupları için, hem de asansör kullanıcıları için sıkıntılı olabilir.

 

Ülkenin tamamında gerek montaj gerekse bakım onarım servis hizmetlerinde fiyatların düşük olması sektörde en çok konuşulan konuların başında gelmektedir.

 

Bölgelere göre farklılıklar olmakla beraber Antalya özelinde geçmiş dönemde gerek inşaat sektörünün hızlı büyüme kaydetmesi, gerekse mevzuat düzenlemeleri ile modernizasyon işlerinin hızlanması neticesinde, montaj -bakım onarım konusunda faaliyet gösteren ticari kuruluş sayısı plansız -programsız bir şekilde oldukça arttı.

 

Ancak son iki yıldır inşaat sektörünün -özellikle turizme bağlı nedenlerle- yavaşlaması,  modernizasyon işlerinin eski hareketliliğinde olmaması nedeni ile faaliyet gösteren kuruluşlar çare olarak bakım portföyünü geliştirmek için çalışmalar başlattı. Bu çalışmalar, bakım fiyatlarının neredeyse 8-10 sene önceki seviyelere düşmesine neden oldu, maliyetlerin ciddi oranda artmasına rağmen bu yıl da hala düşüşün devam ettiği sektör mensupları tarafından sıkça dile getiriliyor.

 

Sektör olarak önlem alamaz isek önümüzdeki yıllar hem sektör mensupları için, hem de asansör kullanıcıları için sıkıntılı olabilir. Maliyetinin altında iş yapanlar günü kurtardığını düşünürken, bir kaç yıl sonra,  vergi ve sigorta borçlarını ödeyemez durumda olabilirler. Asansör kullanıcıları ise bu gün kişi başı 3-5 TL daha ucuza iş yaptırdığını düşünürken, birkaç yıl sonra 3-5 bin TL’lik faturaları ödemek zorunda kalabilirler.  Zira bu bakım fiyatları ile nitelikli bakım yaptırmaları pek mümkün görünmüyor.

 

Bazı meslektaşlarımızın muayene ücretlerinde olduğu gibi bakım fiyatlarının da mevzuat ile düzenlenmesi yönünde talepleri var. Ancak böyle bir düzenlemenin serbest piyasa şartlarına uygun olmayacağı için mümkün olmadığını düşünüyoruz.

 

Öncelikle yapılması gereken işin, haksız rekabetin ortadan kaldırılması olması gerekiyor. Haksız rekabet unsuru olarak gördüğümüz iki konu var. Birincisi servis teknik sorumlusu ve teknik bakım personeli çalıştırma şartlarının sağlanmaması ve bu konunun denetlenmesi konusundaki aksaklıklar. İkincisi mali yükümlülüklerin yerine getirilmemesi ve bu konudaki denetim aksaklıkları.

 

Birinci konu ile ilgili olarak, bu günlerde Bakanlık tarafından sektörün görüşe sunulmuş olan Asansör İşletme Ve Bakım Yönetmeliği Taslağı’nda yer alan, servis teknik sorumlusu ve teknik bakım personeli bulundurulması ile ilgili düzenlemeleri gayet olumlu buluyoruz. Taslağın bu maddelerinin aynı şekilde yayımlanması durumunda sektör açısından çok faydalı olacağına inanıyoruz.

 

Bu düzenlemeye, Nisan 2017 yılında yayımlanan TS 12255-2017”Yetkili Servisler – Asansör Bakım Servisleri – Kurallar” standardında düzenlenmiş olan bakım miktarına orantılı olarak çalıştırılması gereken teknik bakım personeli sayısı maddesinin de yürürlüğe girmesi veya taslağa buna benzer bir maddenin ilave edilmesi halinde çok daha iyi olacağını düşünüyoruz.

 

İkincisi bakım faaliyetleri neticesinde fatura düzenlenmemesi konusundaki aksaklıklar.  Zira fatura kesmeyen bir kuruluş yüzde 18 KDV, yüzde 20’de vergi kaçırmış oluyor. Bu şekilde faaliyet gösteren bir-iki kuruluş, düşük fiyata bakım alarak, tüm sektörü fiyatları düşürmeye zorluyor. Oysa bu bir-iki kuruluş için önlem alınabilse, hem sektör zarar görmeyecek hem de devlet dolayısıyla vatandaşın parası heba olmayacaktır.

 

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter