SÜRDÜREBİLİR SEHİRLERİN MİMARI: “ASANSÖR MÜHENDİSLİĞİ”

Rasime SAZAK

Merih Asansör

Genel Müdür Yardımcısı

Her geçen zaman içerisinde dünya nüfusu daha da artmakta, kentler dönüşmekte ve yapılar gelişmektedir. Bu bağlamda da sürdürülebilir şehir çözümü olarak çok katlı, yüksek binalar karşımıza çıkmaktadır. Kentlerin ve binaların dönüşümü ile birlikte asansör sektörü de büyük bir değişim sürecine girmiştir. Modern ve büyük dünya şehirlerinin mimarisini oluşturan devasa gökdelenler, rezidanslar, toplu konutlar vb. yapılar varoluşunu gelişen asansör teknolojisine borçlu. Binalar her gün daha da yükseğe ulaşırken, asansör firmaları da güvenilir ve konforlu yolculuğu sağlayacak yüksek teknolojili asansörler üretmektedir.

 

Günümüzün en önemli modern ulaşım arterlerinden biri olan asansör, mühendislik sistemi üzerine kuruludur. Yüksek teknolojilerle asansör üretmek, tasarlamak ve geliştirmek için sektörün ciddi anlamda mühendislik çalışmalarına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu noktada da sektör Ar-Ge faaliyetleriyle desteklenmelidir. 

 

Geleceğin asansörleri ve

mühendislerin rolü ne olacak?

Günümüzde dünya nüfusunun yarısında fazlası kentlerde yaşıyor. Birleşmiş Milletlerin yapmış olduğu araştırmanın sonucuna göre 2050 yılına kadar dünyadaki on kişiden yedisinin hayatını şehirlerde sürdüreceğini tahmin edilmektedir.

Kentlerde yaşanacak olacak bu artış gelecek dönemde akıllı, yüksek hızlı, çevre dostu ve yüksek dayanıklılık gereksinimlerinin tamamını sağlayan yatay ve dikey asansörler ön plana çıkacağının habercisidir. Buna ek olarak değişim, güvenlik, konfor, enerji verimliliği gibi konular asansör sektöründe mühendisliğin önemini gittikçe arttırmaktadır. Sektör tamamen mühendisler tarafından var olacak ve yine mühendisler tarafından ileriye taşınacaktır. Bu yüzden asansör sektöründe icra edilen bu mühendisliğin dalının, tanımını ve konumunu belirlenmelidir.

 

 Her mühendis asansör

sektöründe çalışabilir mi?

Ülkemizde asansör sektörü, aksam imalatı, montaj, bakım ve onarım olmak üzere üç ana kolda faaliyet göstermektedir.

 

Sektörde fiilen icra edilen mühendislik dallarının başında Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği gelmektedir. Özellikle geleneksel mühendislik dallarının biriyle sınırlanamayan, birden fazla dalı kapsayan asansör sektörünün gelişimi, kendi içinde mühendislik disiplinini doğurmuştur: “Asansör Mühendisliği”

 

Asansör Mühendisliği sektör içerisinde yaklaşık son 10 yıldır tartışılmaktadır. Ülkemizde Asansör Mühendisliği dalının tanımı ve konumu hala belirlenmemişken, ABD Florida Eyaleti bunu belirlemiştir. Öncelikle Asansör Mühendisi unvanına sahip olmak isteyen mühendislerin Makine Mühendisliği veya Elektrik Mühendisliği branşından lisans diplomasıyla mezun olması ve daha sonrasında belirlenmiş prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir.

 

Asansör mühendisliği ayrı bir mühendislik disiplini

olabilir mi?

Gündelik hayat içerisinde bireylerin dikey ulaşımda sıklıkla tercih ettiğini asansörler, tasarımdan imalatına, imalatından bakımına, bakımından periyodik kontrolüne kadar tüm süreçlerinde mühendislik bilgisine ihtiyaç duyulan bir uzmanlık alanıdır.

 

Ülkemizde mevcut mevzuat ve standartlar açısından bakıldığında;

- Asansör avan ve tatbikat projelerinin hazırlanması

- Asansörlerin temel özelliklerinin belirlenmesi ve kuyu yerleşim planının hazırlanması

- Asansör aksamları üretiminde yönetmelikler ve standartlara uygunluk, ürünün ilgili temel gereklere uygunluğunu gösteren bilgileri içeren bir teknik dosya hazırlanması

- A-tipi muayene kuruluşu tarafından kontrol edilmesi

- Asansör montaj aşaması ve montaj sonrası ruhsat alabilmesi için uygunluk ve sağlamlık kontrollerinin yapılması

- Periyodik kontrol ve muayenelerinin yapılması

- Eski asansörlerin tescil işlemleri, revizyonlarda gerekli uygunluk ve kontrol testlerinin yapılması

- Asansör üretim, montaj, bakım ve onarım süreçlerinde iş güvenliğinin sağlanması gerekmektedir.

 

İş alanları nedeniyle Asansör Mühendisliği, stratejik bir konum kazanmıştır.  Ama en önemli ve üzerinde ciddi yatırımlar yapılması gereken diğer bir alan da Ar-Ge çalışmalarıdır. Sektör içerisinde eğitim ve istihdamın bir arada dönüşmesi gerekmektedir.

 

Bu noktada Asansör Mühendisliği alanı da kendi içinde branşlar ve uzmanlaşma alanları oluşturacaktır. Kendi içerisinde üretim mühendisliği, montaj mühendisliği, bakım ve onarım mühendisliği vb. gibi alt mühendislik dallarını oluşturacaktır.

YETKİN MÜHENDİSLİK

İlk kez İsveçli bir psikolog tarafından sunulan ve daha sonra Malcolm Gladwell’in Outliers’ında meşhur olan “10.000 saat kuralı”, yeteneğin geliştirilebilmesi için en az 10,000 saat pratik yapmak gerektirdiğini belirtiyor. Yani bir işte yeterince iyi olmak istiyorsanız bu uğurda en az 10.000 saatinizi harcamalısınız!

 

Bu teoriye katılanlar kadar, itiraz edip, eleştirenlerde olmuştur. Ancak teoride belirtilen 10.000 saat kuralı belirli bir alanda uzmanlaşmak için ne kadar çok zaman ve emek verilmesi gerektiğini belirten bir metafordur. Asıl üzerinden durulması gereken kuşkusuz bilgi, beceri ve tecrübenin arttırılması ve geliştirilmesidir.

 

Yetkin (Profesyonel, Sertifikalı) Mühendislik, ülkemizde yaygın olarak tartışılmaya başlanan, birçok ülkede farklı modellerle uygulanan bir kavram olup; mühendislerin bilgi düzeyini, deneyim birikimini, teknik düzeyini sürekli geliştirmelerini sağlamaya yönelik çözümlerden biri olarak görülmektedir.

 

Mühendislik ürünü olan asansörler için; yaklaşımlar ve uygulamalarda farklılıkların giderilmesi için mesleki uzmanlaşma şarttır.

 

Geleceğin kazanılması için de insan niteliğinin geliştirilmesi ön şart. Günümüzde artık eğitimli olmak, mühendis olmak yetmiyor, uzmanlaşmak gerekiyor.

Rate this item
(0 votes)
Rasime Sazak

İnsan Kaynakları Uzmanı

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
Az önce bir fotoğraf paylaştı https://t.co/6S77FEfcNG
https://t.co/wBYsY4dQRc
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. https://t.co/5pfeNlrAZl
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter