INELEX 2018’İN ARDINDAN

Efor Fuarcılık tarafından Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) ortaklığında organize edilen INELEX” İzmir Asansör Fuarı 26–28 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye’nin en modern ve en büyük alanı olan Fuar İzmir de başarıyla sonuçlanmıştır.

 

Öncelikle INELEX 2018 Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarımıza ve açılış törenimize teşrif edip bizleri onurlandıran tüm katılımcı ve ziyaretçilerimize, sektör büyüklerimize ve basın mensuplarımıza şükranlarımızı sunarız.

 

İlk olarak 1998 yılında düzenlenen ve EAYSAD’ın o yıllardan beri desteklediği ve bu yıl 11. kez kapılarını açan INELEX Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı, asansöre dair tüm yeniliklerin ve en yeni teknolojilerin bir arada sergilendiği, asansör aksamı üretici ve tedarikçilerini, asansör taahhüt firmalarını, müteahhitleri, mimarları, yerel yönetici, bina yöneticisi ve akademisyenleri bir araya getirmiş, aynı zamanda Türk Asansör sanayi ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışı tanıtımında da önemli katkılar sağlamıştır. Günümüzde asansör sektörü, hızla büyüme gösterirken hem kanun hem yönetmelikleri hem standartlar ve tebliğleri takip etmekte zorlanan hem de haksız rekabeti kıyasıya yaşayan bir sektör haline getirilmiştir. Bize göre bugün ve bundan sonraki yıllarda düzenlenecek Fuarımız, yerli asansör sektörünün pazar payını arttırmaya ve markalaşma yolunda destek olmaya vesile olacaktır. Firmalarımız son yıllarda değişen ve gelişen asansör teknolojilerini monte ettikleri asansörlere uygulayarak, markalaşma ve kurumsallaşma yönünde ciddi adımlar atmaktadırlar. Dünya pazarını elinde tutan çok uluslu şirketlerin rekabeti kızıştırarak, rekabete dayanıklılık şansı az olan ulusal şirketleri zayıflatması ve bu sayede piyasada tekel oluşturmaya çalışması, hem tüketicilerimize, hem de yerli firmalarımıza zarar vermektedir.

 

Ülkemizde asansör sektörü, aksam imalatı, asansörün tesis edilmesi (montaj) ile bakım ve onarım olarak üç ana kolda faaliyet göstermektedir. Firmalarımız günümüz şartlarına ayak uydurmaya çalışırken sanki bir ağacın kolları gibi düşünürsek, her koldan ayrı bir yara almaları, kendilerini güçsüz hissetmelerine neden olmaktadır. Bağlı olduğumuz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Odalarımız, Belediyelerimiz, Onaylanmış A tipi Muayene Kuruluşlarımız ve daha sektörümüzü ilgilendiren birçok kamu kurum ve kuruluşlarımız var. Ve bu kurumların da her birinin ayrı ayrı yönetmelikleri var. Bu yönetmeliklerde bulunan uyumsuz ve çakışan maddelerin oluşturduğu kargaşa sektörümüze zaman kaybı yaşatmakta, sektörümüzde hem maddi hem de manevi kayıpların yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Bazı çevreleri memnun etmek amacıyla yayınlandığını düşündüğümüz, bazı yönetmelikler sektörümüzde kargaşaya sebep olmaktan öteye gidememektedir. Son çıkan ‘Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ de bunun en somut örneklerindendir. Bakanlığımız yönetmelik ve tebliğler konusunda yaptığı çalışmalarda genelde bizlerin görüşlerini isterken maalesef ki; bu Yönetmeliğin yayınlanmasından önce hiçbir sektör mensubu veya sivil toplum kuruluşlarının görüşü istenmemiştir. Hatta komisyonlarında sektör temsilcisinin bile bulunmaması itiraz edilmesi gerekilen bir konudur. “Biz yaptık oldu” mantığı ile hareket edilince başarılı olunması mümkün olmamakta, sektörümüzü ilgilendiren konularda çözüm odaklı yaklaşılmadığı, iyi niyet çerçevesinde olunmadığı izlenimi oluşmaktadır ki bu da sektörümüze oldukça zarar vermektedir.

 

EAYSAD olarak 30. yılımıza girerken firmalarımızın maddi ve manevi kayıplarını sıkıntılarını en aza indirmek amacıyla bütün platformlarda her türlü girişim ve gayreti göstermekteyiz. Üç gün boyunca yoğun ziyaretçisi olan Fuarımız 10 bine yakın profesyonel tarafından ziyaret edilmiş olup katılımcılarımızın büyük beğenisini ve takdirini kazanmıştır. Aynı zamanda ‘INELEX Fuar Komitemiz’ tarafından düzenlenen fuar ile eş zamanlı düzenlenen panel ve konferanslarda sektörün gelişimi ve değişimi hakkında kapsamlı bilgi paylaşımları gerçekleşmiştir. Fuarımızın başarısında büyük payı olan katılımcı firmalarımıza ve desteğini esirgemeyen diğer derneklerimizin yönetim kurullarına ve ASFED Yönetim Kuruluna ayrıca teşekkür eder, Fuarımızın; ülkemiz, sektörümüz, firmalarımız, yabancı katılımcı ve ziyaretçilerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.

 

Sevgi ve Saygılarımla

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter