2018 MATRAH ARTTIRIMI VERGİ İNCELEMESİNİN KASKOSU GİBİDİR, FIRSATI KAÇIRMAYIN!

Vergi incelemesi yapılmayacak Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlandı.

Kasko gibi düşünülmeli

Devlet vergi inceleme hakkına bir bedel belirlemiş, mükellefler de bu bedeli ödeyerek 5 yıllık hesaplarını maliye denetimi dışına çıkartmaktadır. Sonuçta mükellefler işletmelerini 01.01.2018’de yeni kurulmuş ve geçmişi tertemiz bir müessese haline dönüştürüyor. Tüm vergi mükelleflerine ve mükellefiyet kaydı olmayanlara; çok da yüksek rakamları bulmayan bu uygulamadan faydalanarak, rahat etmeleri için süper bir fırsattır. Zaten 6736 sayılı yasanın matrah artırımı hükümlerinden 2011-2015 yılları ile ilgili yararlanmış olanlar; 7143 sayılı yeni Af Kanunu kapsamında sadece 2016 ve 2017 yılları ile ilgili olarak matrah artırımında bulunabileceklerdir. Dolayısıyla onlar için, kasko bedeli daha az çıkacaktır.

 

Vergi incelemesi yapılmayacak Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlandı.

 

Yeni Vergi Barışı Kanunu ile Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında;

Gelir Vergisi matrah artırımı,        

Kurumlar Vergisi matrah artırımı,

Katma Değer Vergisi artırımında, bulundukları dönemler için (madde hükmünde belirtilen durumlar hariç olmak üzere) haklarında Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve Katma Değer Vergisi yönünden vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacaktır.

 

Kimler faydalanamaz?

213 sayılı Kanunun 359’uncu maddesinin (b) fıkrasındaki “defter, kayıt ve belgeleri yok edenler veya defter sahifelerini yok ederek yerine başka yapraklar koyanlar veya hiçbir yaprak koymayanlar veya belgelerin asıl veya suretlerini tamamen veya kısmen sahte olarak düzenleyenler” matrah artırımı hükümlerinden faydalanamaz. Halk arasında “Naylon Fatura” diye bilinen sahte fatura düzenleyenler faydalanamayacak, kullananlar faydalanabilecek

 

Matrah Artırımı Yapınca Ne Olacak?

Son 5 yıllık, Gelir Vergisini, Kurumlar vergisini, Katma Değer Vergisini, Kesinti Yoluyla Ödenecek Vergilerini ( Stopaj ) kanunun şartlarına göre artış yapan mükellefler için, herhangi bir vergi incelemesi yapılmayacak. Mükellefler sadece o yıllara ait DEFTER ve BELGELERİNİ muhafaza edecek ve ek olarak çıkan vergileri de zamanında ödeyecek.

 

Sonuç olarak,  “Kafamı yastığa koyduğum zaman rahat uyumak istiyorum” diyenler Vergi ve Matrah artışını yapıp, vergisel ödev ve sorumluluklarının son 5 yılını düşünmeden, rahatça uyuyabilirler.

Tıpkı araçlar için Trafik Sigortası zorunlu, Kasko Sigortasının isteğe bağlı olduğu gibi. Vergi KASKOSU yaptırarak rahat uyumak isteyenler fırsatı kaçırmasın.

Rate this item
(0 votes)
Erkan Lafcı

Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi
CPA - Independent Auditor

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter