“ÖNEMLİ OLAN BİR ARAYA GELEREK SEN BEN DEMEDEN KONUŞALIM, BİLİNÇLENELİM”

İbrahim Çakır ile sektör ve eğitim üzerine sohbet etti. Sektörün tüm sorunlarınaçözüm olarak eğitimi gösteren Çakır; “Çok sözler söylenebilinir. Söyleyebiliriz de. Önemli olan bir araya gelerek sen ben demeden konuşalım, bilinçlenelim.” dedi.

İbrahim bey merhaba, öncelikle bizlere kendinizden ve asansör sektöründeki hikayenizden bahseder misiniz?

Merhabalar. Okulumu bitirdikten sonra hemen askerlik görevimi tamamladım. O yıllarda iş hayatımı ağırlıklı olarak imalat sektörü üzerine planladım. Çünkü meslek lisesi ve sonrasında mühendislik okumuştum.

 

Bir iki firmada çalıştıktan sonra Eskişehir’de bir asansör firması ile yollarımız kesişti. Yanlış hatırlamıyorsam 1989 yılında asansör ile tanıştım. Bu tanışıklık bu günlere kadar geldi arada farklı sektörlerde imalat konularında çalışsam da asansör artık benim hobim olmuştu. Makine Mühendisleri Odası’nın ilgili komisyonlarında sahada birlikte olduğumuz arkadaşlarla 2009 yılı başına kadar geldim. 2009 yılında da emekli oldum.

 

Emekli olduktan sora sonra her şeyim asansör oldu. Eskişehir’de; dernekte, MMO komisyonlarında,  Asansör Sanayicileri Federasyonu’nda görevler alarak hobime zevkle devam ediyorum.

 

Asansör sektöründe önemli çalışmalar yapan ve meslek örgütlenmesine önem veren birisiniz. Sektördeki tecrübelerinize dayanarak Türk Asansör Sektörünü ve sektörde yer alan sivil toplum kuruluşlarını nasıl değerlendirirsiniz?

Sivil toplum kuruluşlarımız ile ilgili en çok karşılaşılan soru: Ne verecek? Meslek örgütleri de, derneklerde bir araya gelme ve ortak paydada bilgileri paylaşma yerleridir. Katkı koyduğunuz sürece faydalanır ve fayda sağlarsınız. Ama toplum olarak bir araya gelmeye korkuyoruz. Genel olarak arkadaşlarım birbirlerini rakip gördüklerinden bir araya gelemiyorlar. Bir araya gelebildiğimizde de basit konuları tartışırken, ana konular üzerimize yük olarak binmeye devam ediyor. Özetle sık bir araya gelerek okuyarak, tartışarak iyi günleri yakalayabiliriz.

 

Makine Mühendisleri Odası, ASFED ve Eskişehir Asansör Sanayicileri Derneği gibi önemli kuruluşlarda özellikle eğitim üzerine çalışmalar yürütüyorsunuz. Bu çalışmaları okurlarımız için anlatır mısınız?

Makine Mühendisleri Odası’nın asansör eğitmenlerinden biriyim. Odamız eğitim konusunda akredite bir kuruluştur. Federasyonumuz öncülüğünde ihtiyaç duyulması halinde derneklerimizde sektör için bilgilendirme eğitimleri yapıyoruz. Anlatmayı seviyorum. Her konuya hakim olamıyorsunuz elbette. Derneklerimizdeki paylaşımlarda biz de yerel şartları ve uygulamaları öğreniyoruz.

 

Eskişehir, Kayseri ve Ankara’da sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak üzere MEB ile işbirliğinde yaptığınız okul çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz?

Federasyonumuzun öncülüğünde başlayan çalışma ‘ASFED Eğitim Komitesi’nin çalışmaları neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol imzalandı. Protokol ilk planda mevcut okullardaki ‘Elektro Mekanik Taşıyıcılar’ altında bulunan ve ağırlıklı olarak asansör bakımı ağırlıklı eğitim alan arkadaşlarımızın asansör montajı konusunda da eğitim almaları konusu idi. Görüşmelerden sonra ‘Asansör Sistemleri Dalı’ altında yürüttüğümüz çalışmalar başladı. Bu çalışma sizinde belirttiğiniz gibi Eskişehir, Kayser ve Ankara illerimizde seçilen üç okulumuzda sektörümüzle ilgili laboratuarların kurulmasını kapsayacak.

 

Eskişehir’de okul için tahsis edilen müstakil bir binanız var. Bu seneki öğretim yılına yetiştirmek için çalıştığınız bu okulu sizden dinleyebilir miyiz?

Eskişehir’deki okulumuz benim için çok önemli. Eskişehir Tepebaşı Devlet Malzeme Ofisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürümüz Kadir Yalçın ile yaptığımız ilk görüşmede kendisi yeni bir bölüm açmayı planladıklarını belirtti. Kendisine sektörümüzü anlatınca öğrencileri için iyi bir gelecek ve binalar olduğu sürece sektörün var olacağı konusundaki inancı ile sektörümüze bütün kapıları açtı. Okulumuzda asansör sektörü için ayrılan iki katlı yaklaşık 600 metrekare müstakil bina, sektörümüzün atölyeleri ile donatılacak. Ve bizler bunu sector mensubu arkadaşlarımızın desteği ile yapacğım. Bu okuld ile sektörümüzün kalifiye eleman ihtiyacına çok önemli bir katkı sunacağımıza inancımız tam.

 

Okulumuzda ilk etapta hedefimiz iki sınıf ama mevcut memleket gerçeklerimiz var. Meslek liselerinde öğrenci bulmak zor. Bu dönemi kaçırdık ancak önümüzdeki dönem orta okul bölümlerimize giderek mesleğimizi anlatacağız. Ayrıca okulumuzun atölyelerini tamamladığımızda sektörde mevcut çalışan arkadaşlara da buralarda eğitimler verebileceğiz. Bu sayede sektörde halihazırda çalışanların da bilgi düzeyini arttırmayı hedefliyoruz. Yine bu atölyeleri belgelendirme hizmetlerinde de kullanarak okulumuza bir döner sermaye kazandırma hedefimiz var.

 

Türk asansör sektörüne yaklaşımınız ve katmak istediğiniz değerler nelerdir?

Öncelikle  yaptırıcılara işin ciddiyetini anlatmak. Bizim de eksiklerimiz fazla. Öncelikle eğitimi usta çırak ilişkisinden kurtarmamız gerekiyor. Üretici firmaların hem ürünlerini sağlıklı kullandırabilmeleri hem de müşteri şikayetlerini azaltabilmeleri için eğitime bütçe ayırmalılar. Bunu yapan firmalar var ve bunların çoğalması gerekiyor. Eğitim bilinçli uygulayıcıları, bilinçli uygulayıcılar kaliteli malzeme isteği ile kaliteli asansörleri getirir.

 

Sizce asansör sektörünün

en önemli sorunları nelerdir

ve bu sorunlara çözüm

önerileriniz var mı?

 

Sorunları sıralamakla bitiremeyiz. Yukarıda bahsetmeye çalıştım en önemli sorunumuz eğitim. Çözüm önerisi olarak da birleşmeliyiz. Birleşerek projelerimizi tamamlarsak sektörümüzdeki eğitimsizlik, kalifiye eleman eksikliği gibi önemli sorunların üstesinden gelebiliriz.

 

Sektörümüzde yer alan sivil toplum kuruluşlarını takip ediyor musunuz? Bu konuda neler

söyleyeceksiniz?

Tamamını olmasa da takip etmeye çalışıyorum. Başlangıçlar güzel başlıyor her kesimin her üyenin maksimum katkı koyarak desteklemelerini “Bize ne veriyor?” sorusu yerine “Nasıl desteklerim, ne verebilirim?” sorusunun öne çıkmasını umut ediyorum

 

Ülke ekonomimizin ve asansör sektörünün bugününe bakınca

10 yıl sonra sektörü nerede

görüyorsunuz?

Küçük ve orta ölçekli arkadaşlarımız bir araya gelmezlerse yok olacaklar. Küçük olsun benim olsun zihniyetinden vaz geçip bir araya gelme kültürünü oluşturmalıyız.

 

Son olarak eklemek

istedikleriniz…

Sıkıntılar problemler oldukça fazla. Eğitim çoğu konunun çözümü olacaktır. Çok sözler söylenebilinir. Söyleyebiliriz de. Önemli olan bir araya gelerek sen ben demeden konuşalım, bilinçlenelim. Teşekkür ederim.

Rate this item
(0 votes)
Super User

Selfies labore, leggings cupidatat sunt taxidermy umami fanny pack typewriter hoodie art party voluptate. Listicle meditation paleo, drinking vinegar sint direct trade.

www.themewinter.com

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter