TSE AYNA KOMİTE “SEKTÖRDEN STANDARTLAR İÇİN GÖRÜŞ VERİLMİYOR”

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Asansör Sektörü Ayna Komitesi Başkanı Ali Osman Karademir ile bir araya gelerek sektörü ve standartları konuştuk. Ali Oman Karademir, "Bizim sektörümüz ile ilgili gelen hiçbir standarta ne sektörde bulunan meslek örgütlerinden ne de komite üyesi firmalardan bugüne kadar görüş verilmemiş" dedi.

Dergimizin bu sayısında Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Asansör Sektörü Ayna Komitesi Başkanı Ali Osman Karademir ile bir araya gelerek sektörü ve ‘Ayna Komite’nin çalışmalarını konuştuk. Karademir, bizlere ‘Ayna Komitenin’ amacı, çalışmaları ve işlevi hakkında önemli bilgiler verirken, asansör sektörü ile ilgili yapılan çalışmalarda sektörden görüş alamadıklarından yakındı.

 

Ali Osman Bey öncelikle hayırlı olsun. TSE Asansör Sektörü Ayna Komite Başkanlığına seçildiniz. Ne zamandır bu komitedesiniz ve bu komite ne iş yapar?

Teşekkür ederim. ‘Ayna Komite’de 4 yıldır görev yapıyorum. Son seçimde de başkanlık görevini üstlendim.

 

Türk Standartları Enstitüsü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ‘Ayna Komite’nin amacı Avrupa Standartlar Komitesi (European Committee for Standardization; CEN) tarafından hazırlanan standartların taslak çalışmalarına TSE bünyesinde katkı sunmaktır.

 

CEN, hazırladığı standartları yayınlamadan önce taslak şeklinde ilgili tüm ülke kurumları ile birlikte TSE’ye gönderir. TSE de bu taslakları ilgili ‘Ayna Komite’ye havale eder.  ‘Ayna Komite’ üyeleri kendilerine gelen taslak üzerinde yaptığı inceleme sonrasında görüş ve önerilerini TSE aracılığıyla CEN’e sunar. Tüm ilgili ülke kurumlarından toplanan görüşler sonrası çıkarılması planlanan standarta son şekli verilir. Yapılan çalışmalara göre CEN tarafından standartın tahmini yayınlanma tarihi ilan edilir, toplanan görüş ve öneriler sonrasında son şekli verilen standartlar yayınlanarak yürürlüğe girer.

 

Anlattıklarınıza göre ‘Ayna Komite’ standartların oluşturulmasında son derece etkin ve bu komitenin çalışmaları gerek asansör sektörü gerekse diğer sektörler için hayati bir önem taşıyor?

Kesinlikle. CEN içerisinde TSE çok etkin bir konumda. Ve ‘Ayna Komite’nin az önce anlattığım standartların hazırlanması konusundaki işlevi tüm sektörler için çok önemli. Ancak asansör sektörü olarak bu etkinliği maalesef kullanmıyoruz. Türkiye’de bu çalışmayı en iyi otomotiv sektörü yapıyor. Yaptıkları komite çalışmasıyla hem sektörlerine sahip çıkıyorlar hem de kendilerini ilgilendiren standartlardan zamanında haberdar olarak müdahale edebiliyorlar.

 

Asansör sektörü bu etkinliği neden

kullanamıyor?

Bizim sektörümüz ne yazık ki görüş vermiyor. Bugüne kadar gelen standart taslak çalışmaları ile ilgili olarak ne komite üyelerinden ne de sektörde faaliyet gösteren herhangi bir sivil toplum kuruluşundan olumlu ya da olumsuz bir görüş alınamamış.

 

Asansör sektörü ile ilgili ‘Ayna Komite’de toplam 75 komite üyesi var. Oda mensubu, üniversite hocası olan üyelerimiz olmakla beraber üyelerimizin büyük bir kısmını sektörde faaliyet gösteren firmalar oluşturuyor. Ve yine üzülerek söylüyorum ki bugüne kadar hiçbir standart için görüş verilmemiş.

 

Peki, sektör kendini bu kadar yakından ilgilendiren bir konuda neden görüş vermiyor?

Bunun bir çok sebebi var. Taslakların İngilizce olarak gelmesi de bunlardan biri. Ancak bu aşılamayacak bir konu değil. Bu konuda girişimlerim oldu. TSE’ye giderek daire başkanı ile ‘Ayna Komite’lerine gönderilen taslakların Türkçe’ye çevrilmesi için görüştüm. Daire başkanı TSE’nin her sektöre gelen yüzlerce taslak için böyle bir çalışma yapamayacağını, ancak kesinleşen standartlarda tercüme yaptıklarını söyledi. Ben de kendi imkanlarımla üç tane standart taslağının Türkçe çevirisini yaptırarak komite üyelerimize gönderdim. Görüş vermeyi bırakın bir kişi de dönüp “Sen bunu niye gönderdin?” bile demedi.

 

Diğer taraftan EN 81-20 standartını örnek alalım. Yanılmıyorsam 200 sayfa civarında bir standart. Bu standardın taslak çalışması Türkçe de olsa, sayfa sayfa okunması, anlaşılması, ilgili standart maddesinin bağlı olduğu diğer bir standarda bağlanması ve şu madde şöyle diğeri böyle değiştirilsin diye görüş verilmesi hiç de kolay bir iş değil. Sektörümüzde bunu yapacak yetkinlikte insanlar var ama onlar da işlerinden başlarını kaldıramıyorlar.

 

Peki, çözüm ne?

Çözüm, komitemizin gerçekten çalışacak gönüllü üyelerden oluşması. Ve federasyon ile üreticilerin bu konuya daha ciddi bakması.

 

Sekörümüzde maalesef standartlar kesinleşip yayınlandıktan sonra itirazlar yükseliyor. Halbuki herhangi bir konuda yayınlanacak olan bir standart bazen yıllar öncesinden ilan ediliyor. Avrupadaki üreticiler bu konuyu çok iyi takip edip üretimlerini yatırımlarını buna göre şekillendiriyor. Hatta kendi üretimlerine fayda sağlayacak düzenlemeler için mücadele ediyorlar. Türk üreticilerin de böyle bir yol izlemesi gerekir.

 

Bir başka önemli noktaya da değinmem gerekirse, her yıl bir ya da iki defa CEN tarafından düzenlenen toplatılar yapılıyor. CEN’in, Avrupa standartlarını benimseyen her ülkede temsicileri var. Türkiye’deki temsilcisi TSE, dolayısıyla da sektörel bazda ‘Ayna Komite’ler. Türkiye’nin dışındaki diğer ülkelerin temsilcileri Otis, KONE, Schindler gibi firmalar. CEN’de bir lobi çalışması var aslında. Biz, Türkiye asansör sektörü olarak bu işin ciddiyetinin farkında değiliz. Bu saydığımız firmaların çalışma prensipleri önce üretip ya da kurgulayıp, sonra kendi üretimleri için lobi faaliyetleri ile standartları belirlemek şeklinde. Bunu da başarıyorlar. Bize de onların üretimlerine göre şekillenen standartlara üretimimizi uydurmaya çalışmak düşüyor.

 

Önümüzde yayınlanacak onlarca standart var. Sağolsun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da Avrupa uyum yasalarını bahane ederek yanlış da erken de olsa standartları zorunlu tutuyor. Sonrasında da sektör uğraşıp duruyor.

 

Standartlara hazır olmayan ya da üretimi standarda uygun olmayan üretici de montaj firmalarının başını yakıyor. 

 

Üreticilerin standart dışı üretimlerinin sorumluluğu neden montaj firmalarında?

Üreticilerin standart dışına çıkmış üretimlerinden hiçbir sorumlulukları yok. Onlar sattığına bakıyor. Piyasa Gözetimi ve Denetimi cezalarını inceleyin, standartlarda belirtilen kriterlere uymayan ürünlerden dolayı cezaların büyük çoğunluğu montaj firmalarına kesilmiştir.

 

Başkanlığınız döneminde projeleriniz neler?

‘Ayna Komite’de daha önce yapılmamış neyi yapacaksınız?

Başkanlığım döneminde ‘Ayna Komite’yi etkin hale getirmeye çalışacağız. Bunun için üreticilerden, montaj ve bakım firmalarından, belgelendirme kuruluşlarından, üniversitelerden, STK’ardan gönüllülük esasına dayalı çalışacak arkadaşlarımız ile komiteçalışmalarına devam edeceğiz. Komitemize sektörde belirli bir uzmanlığı olan herkes katılabilir. Bu konuyla ilgili önümüzdeki dönemde federasyon ile de bir görüşme yapacağız. Üyelerimizin illaki firma sahibi olması gibi bir şart yok. Fimalar gönüllü olarak bu işe vakit ayırabilecek bir temsilciyi de üye yapabilirler.

 

Bir başka projem de komitemiz için online haberleşme sistemi kurmak. Bir blog olur, bir internet sitesi olur. Takdir edersinizki yoğun iş hayatında her zaman yoğun katılımlı toplantılar yapmanız pek mümkün olmuyor. Online olarak görüş alışverişinde bulunabileceğimiz bir sistem kurmak daha verimli olur diye düşünüyorum.

 

Komitemizi daha aktif hale getirmemiz gerkiyor ki amaca uygun işler yapabilelim ve sektöre hizmet edelim. Bu tek başına olacak bir iş değil. Son toplantımızda iki kişi TSE’den geldi onları saymıyorum, 75 komite üyesinden 5 kişi ile toplandık. Bu sorunu aşmak için komite çalışmalarının önemini iyi bir şekilde anlatarak gönüllü arkadaşlarımızla yolumuza devam etmemiz şart.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter